Monica Anisie: Săptămâna viitoare vom prezenta un plan / Nu excludem reluarea cursurilor online la toamnă / Cursuri pentru profesori

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:02 Actualitate | Educatie


Monica Anisie
Foto: Facebook
Ministrul Educației Monica Anisie a declarat sâmbătă, la Digi 24, că săptămâna viitoare va prezenta un plan privind anul școlar următor, dar avertizează că, în funcție de cum va evolua epidemia, este luat în considerare și scenariul în care cursurile noului an scolar vor începe online.

În acest scop, profesorii vor începe cursuri de pregătire pentru a învăța cum să predea online.

Anisie subliniază că totul ”stă în mâna specialiștilor” care ne vor spune la momentul respectiv daca pericolul a trecut sau nu, amintind de declarațiile făcute de ministerul Sănătății privind un al doilea val d eepidemie de coronavirus în toamnă.

Anisie spune că ministerul pe care-l conduce va lucra cu toate scenariile posibile, iar în cazul deschiderii anului școlar cu predare online, va asigura tablete sau calculatoare la toți elevii fără posibilități.

Vorbind despre Bacalaureat și examenul de Capacitate, Anisie a reiterat măsurile luate:
  • teste online puse la dispoziția elevilor
  • maximum 10 elevi ăntr-o sala de curs care va fi in prealabil dezinfectata
  • elevii vor purta măști si vor parcurge un traseu definit pana in sala
  • pentru probele orale sau de competenta se iau in calcul si alte variante de examen care vor fi anuntate ulterior
Învățământul privat:

Ministrul a vorbit și despre situația in care se află sistemul privat de învățământ spunând ca luni va discuta cu sindicatul acestora, iar unitățile închise vor beneficia de compensări financiare per elev.

Ministerul Educației anunță că a înființat un grup de lucru la nivelul ministerului din care vor face parte și reprezentanți ai învățământului particular, grup ce are drept scop identificarea soluțiilor pentru sprijinirea acestui tip de învățământ

În prezent, în România există aproximativ 1.500 de unități particulare de învățământ autorizate și acreditate. Statul român asigură, conform L1/2011, finanțare de bază/elev/preșcolar pentru unitățile de învățământ particulare acreditate, reprezentând costuri pentru plata salariilor cadrelor didactice și pentru cheltuieli cu bunurile și serviciile.

Bursele de studiu:
  • Bursele date de minister se vor acorda normal
  • Bursele acordate de primării nu intra în sfera de competență a ministerului Educație

Referitor la deschiderea unor creșe sau afther school-uri, Anisie spune că nu intră în atribuțiile ministerului său ci ale ministerului Muncii.

Înscrierile la grădiniță se amână din cauza epidemiei

Prima etapă de înscriere la grădiniţă trebuia să înceapă în luna mai și, potrivit Ministerului Educaţiei, înscrierile se vor putea face şi online. Părinţii vor depune dosarele la unităţile de învătământ respectând normele de distanţare socială, potrivit Mediafax. Înscrierile la grădiniţă pentru anul 2020-2021 se amână din cauza epidemiei cu noul coronavirus.

Dacă în anii anteriori la această dată deja axista un calendar clar al înscrierilor, anul acesta părinţii încă nu au nicio veste de la Ministerul Educaţiei. Prima etapă a înscrierilor în grădiniţe trebuia să înceapă în luna mai.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12692 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    examene criminale (Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:40)

    Dedalus [utilizator]

    Este absolut imposibil sa crezi ca profesorii vor reusi sa mentina conditiile necesare la examene.

    Nu au reusit ei medicii, vor reusi profesorii?!

    ===

    Nu se cunoaste nimic despre impactul contaminarii asupra copiilor si tinerilor. Unii au murit. Nu stim daca copiii si tinerii asimptomatici nu vor avea rinichii sau plamanii afectati pe toata viata.

    Stim insa sigur ca este suficienta o singura greseala in comportamentul de protectie, pentru a avea loc contaminarea. Iar aceasta va ajunge la parinti, bunici, vecini. Si asta e usor sa se intample.

    Pentru ce pune ministerul educatiei la risc sanatea a milioane de copiii si adulti?!
    • 0 (12 voturi)    
      Presiune (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:20)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Pentru ca populatia pune presiune. Am auzit declaratii cum ca generatiile astea sunt compromise, de parca mare scoala ce se face in Romania. De parca generatiile anterioare, care voteaza de 30 de ani cu PSD-ul, demonstreaza ca sunt educate. Doar ifose de fosti premianti intr-un sistem in care stiinta inseamna sa reciti formule si cultura inseamna sa insisti ca niste scriitori locali mediocri sunt “fara pereche”.
  • -1 (3 voturi)    
    ne prefacem ca nu stim?! (Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:43)

    Dedalus [utilizator]

    De ce evita ministra sa vorbeasca despre after-schools organizate in scoli?!

    Ne facem ca nu stim, ne prefacem ca nu vedem?!

    Au fost alocate spatii pentru after-school in scoli de stat. Inspectoratele stiu bine acest lucru.

    After-school in scolile de stat au luat din spatiu si au inghesuit elevii, au condus la derularea invatamantului in mai multe schimburi.
    • +1 (7 voturi)    
      NU excludem = Nu stim nimic sigur, suntem praf (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:59)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      nu poti sa iti programezi concedii sau...viata cu astia ca ei habar nu au de nimic.

      mai ales asta de la educatie

      cum sa pui o profesoara de liceu MINISTRU???

      e nu are nici o treaba cu studentii, e ministrul elevilor
      • +2 (2 voturi)    
        numaram (Sâmbătă, 2 mai 2020, 19:51)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Ai 3 000 000 de elevi si 400 000 se studenti. Hai sa punem un ministru al studentilor. Mai mult, extrem de multi profesori universitari au lucrarile plagiate si articolele scrise de altii, au promovat prin tot felul de mijloace neortodoxe si o buna parte dintre ei nu cunosc limba romana. Universitatile noastre sunt la coada listei. Daca nu luam in considerare numarul de beneficiari, net in favoarea elevilor, ce sa luam in considerare? Contraperformanta universitara?
        • 0 (4 voturi)    
          Păi universitățile alea (Sâmbătă, 2 mai 2020, 20:32)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          de la coada listei produc profesorii de astăzi, inculți, incompetenți, indolenti, nulități didactice interesate doar de meditații, fondul clasei, tichete de vacanta șă vacante multe si mari. Unul dintre aceste produse este și ministearsa carieristă Anisei, o complice de ani buni la degradarea invățamântulu, aflată acum in postura de a distruge viitorul unor întregi generații de elevi.
          • +2 (6 voturi)    
            @ ochii pe voi (Sâmbătă, 2 mai 2020, 20:59)

            BernierC [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

            Generatia despre care vorbesti, stimabile, este una "perduta gente", nascuti cu Iphone-ul in brate, miorlaind la cel mai mic efort, salvati de tasta F1, incapabili de actiune insa premianti la trandavit si ifose, fara discernamant, empatie, cu o inteligenta discutabila, aspect ce confirma faptul ca evolutia nu este o functie liniara. Normal ca sunt si exceptii, dar ca societate viitoare, luata in ansamblu, nu-i vad in stare sa-si poarte singuri de grija, sa bata un cui sau sa-si prajeasca un ou, fara ajutor de la roboti sau sclavi.
        • -1 (3 voturi)    
          E vorba si de calitatea umana plus cunostiinte (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:06)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          un profesor de gimanziu e slab pregatit in comparatie cu un profesor de liceu care la randul lui e slab pregatit fata de un p[rofesor de facultate

          MINISTRU ar trebui esa ajunga doar cei care sunt cel putin conferentiari univ, parerea mea

          adica trebuie sa ai si un statut in pedagogie, sa impui respect prin ceea ce esti nu sa tremuri in fata unui asistent univ cum face Anisie.
  • +3 (11 voturi)    
    Scoala si fitze (Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:51)

    BernierC [utilizator]

    Nu e nevoie de atata scoala, care apoi produce prea multi trantori cu ifose. E nevoie, astazi, de oameni practici: agricultori si muncitori cu varii calificari (instalatori, tamplari, lacatusi, fierar-betonisti, frizeri, soferi samd). Ei sunt cei ce pot oferi produse si servicii necesare unei societati prospere. Astazi, un inginer, un pompier, un IT-ist, un mestesugar, un medic, o asistenta medicala, un brancardier, o infirmiera, un politist onest, un militar devotat, sunt mult mai de folos decat cohortele de ziaristi, sportivi (fotbalisti!), artisti, juristi (de 2-3 luni ati mai auzit ceva de trantorii astia?), economisti, personal financiar-bancar, securisti(!) si ultimii pe lista, cu voia dvs, POLITICIENI - aceasta cangrena a societatii, aceasta tagma a psihopatilor!
    • 0 (6 voturi)    
      Ce fragment "ilustru" bolsevik! (Sâmbătă, 2 mai 2020, 20:57)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Din manual luat!
      • -1 (7 voturi)    
        @ un tanar membru de stup (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:27)

        BernierC [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Salut, tinere trantor! Taiatul frunzei la caini continua sa fie activitatea ta principala? Dovedesti o ignoranta specifica imberbilor ce se pretind atoate stiutori, ce plesnesc de autosuficienta si ignoranta. Auzi, bolsevic! Hahaha! Stupiditatea-ti pseudo culta e mai a naibii decat aia grobiana, din epoca ce-o amintesti si pe care mucii tai n-au mirosit-o.
        • 0 (2 voturi)    
          Cand prostia este si agresiva (Duminică, 3 mai 2020, 6:57)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

          A nega, in actuala societate tehnologizata, rolul scolii nu e atitudine bolsevica (aici ai dreptate) ci prostie pur si simplu. Complexele de inferioritate probabil sunt cauza (ai sa-mi spui ca esti profesor universitar doctor docent recent laureat al premiului Nobel).
          • +1 (1 vot)    
            Noul model de baiat care pare fata (Duminică, 3 mai 2020, 22:55)

            BernierC [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Bogdanele, (trec peste ad hominem-ul neargumentat dar plin de jigniri) confirmi cu prisosinta ca, astazi, "noul model de baiat pare fata/ noul model de fata s-ar putea sa-l bata". A tastat 2 vorbe, 3 jigniri si i s-a blocat neuronul stingher...Auzi la el, pufulete! Cica-s agresiv! Stimabile, din conflicte rasare progresul, nu din zeama asta corecta dpdv politic, unde la prima contrazicere, tinereii, falnicul viitor al tarii, tipa speriati ca-i agresam (verbal). Si da, scoala basic e buna, dar excesul este daunator, dand nastere unor incapabili si inadaptati cu ifose si pretentii nejustificate. Rasar din ce in ce mai multe multimi de licentiati fara utilitate intr-o cetate/societate. Dar plini de pretentii. O colectivitate nu are nevoie de asa multi laureati de premii si nici toba de cunostinte inaplicabile, ci de inovatori, empatici, oameni practici, inteligenti, creativi pe nisa lor, care se pot descurca singuri si nu au nevoie de stapani (angajatori, stat, corporatii samd).
  • -4 (6 voturi)    
    Absolventa de „Stefan Gheorghiu” (Sâmbătă, 2 mai 2020, 19:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    una dintre cei mai incompetenti minsitri, reprezentanta unui sistem de scoli din evul mediu cu un corp didactic mediocru, incult si agramat ca si ea. In mintea indivdei e o ceața densă, iar cand deschide gura e clar ca e un papagal
    • +3 (7 voturi)    
      pop genunche, andrusca, (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:04)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dancila si restul de euglene erau mareti! La un popor de hoti, plagiatori si recalcitranti fata de studiu autentic si care se plang de orice si oricine desi au votat cu prostii 30 de ani, nu ma mai mira nimic!Probabil psd avea cheia raspunsului la educatie cu toata pleiada lor de analfabeti:nu se mai face scoala si nu se mai dau examene pana la noi ordine!!
  • -1 (3 voturi)    
    sa ne perfectionam (Sâmbătă, 2 mai 2020, 19:32)

    tristana [utilizator]

    Sa ne perfectionam primesc,dar cursurile sa se tina la mare sau la munte,cazare moca la cel putin 4 stele,masa incorporata evident si program de voie.A bon etandeur salut.
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt curuios... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 20:18)

    Bka [utilizator]

    Care medic o sa recomande ca un copil de 6,7,8 ......ani,
    sa stea cu ochii intr-un monitor minim 5 ore pe zi, in fiecare zi
  • +5 (7 voturi)    
    Terminati cu pandemia si minciuna (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:33)

    Mihai-75 [utilizator]

    Eu zic sa nu mai incepem scoala niciodata, ca mereu e pericol de covid, meningita, rujeola. Eu zic ca cea mai rea e epidemia de prostie.
    In Suedia nu s-a inchis nici o scoala si gradinita, nu s-a imbolnavit nici un copil, sau profesor. Nu s-a inchis nici macar o clasa din cauza ca ar fi fost copii bolnavi.
    Mai toate tarile din Europa reiau chiar in luna mai scolile, dar la noi ca sintem cei mai pandemizati, nu se stie nici in septembrie daca se reiau scolile.
    Este incredibila aceasta teama.
    • -1 (1 vot)    
      scolile (Duminică, 3 mai 2020, 17:10)

      reddry [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

      sunt inchise si vor ramane inchise pana in septembrie in America si Canada; aici( Montreal) nici scolile private nu au lectii on line( iar un an la elementary school costa 18000 cad); in plus sindicatele profesoorilor protesteaza si nu doresc redeschiderea anului scolar;
  • -1 (3 voturi)    
    Stop! (Duminică, 3 mai 2020, 4:28)

    delavrancea [utilizator]

    Viitorul invatamantului trebuie sa fie in formarea de tehnicieni si ingineri...punct.
    Restul ...la coada!
  • 0 (0 voturi)    
    Aaa, a uitat ceva (Duminică, 3 mai 2020, 18:24)

    Miky113 [utilizator]

    sa ne spuna unde isi petrec vacanta, cu pfaucerele de la doamna fitnesului voluntar