Rafila, despre reluarea cursurilor: Ar trebui să se facă gradual, începând cu universitățile

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 22:02 Actualitate | Educatie


Alexandru Rafila
Foto: AGERPRES
Președintele Societății Române de Microbiologie (SRM), Alexandru Rafila, a afirmat, vineri seara, la Digi 24, că reluarea cursurilor ar trebui să se facă gradual și e indicat să începă cu universitățile și liceele, el spunând că într-o clasă nu ar trebui să fie mai mult de 15 elevi, potrivit Mediafax.

„Opinia exprimată de mine și de alți colegi este ca acest lucru (reluarea cursurilor - n.red.) să se petreacă gradual: întâi cu universitățile și cu elevii de la liceu, pentru că ei pot respecta mai ușor aceste măsuri de prevenire. Este mai simplu să lucrezi cu adulți sau adolescenți din clasele IX-XII. Programul unităților de învățământ trebuie regândit, astfel încât jumătate din efectivul claselor sau grupelor să fie prezent în același timp. Vorbim fie de un program alternativ, fie de prelungirea programului actual”, a spus Alexandru Rafila, la Digi24.

Președintele SRM a adăugat că, pentru copiii foarte mici purtarea măștii va fi dificilă.

„Sunt mici, nu înțeleg, nu putem să ne gândim că acest lucru (purtarea măștii - n.red.) este ușor de realizat. Trebuie să vedem exemple în alte țări. Putem să vedem dacă aceste măsuri pot reprezenta o soluție. Nu pot recomanda o decizie, decât după ce vedem alte exemple și stăm de vorbă într-un colectiv de lucru. (...) Elementul esențial o să fie numărul de elevi din clasă. E bine să nu depășim numărul de 15 elevi într-o clasă, trebuie decalate pauzele”, a mai spus Rafila.

Conform sursei citate, temperatura preșcolarilor și a elevilor ar putea fi verificată la intrarea în unitatea de învățământ.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2468 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 24 aprilie 2020, 22:30)

    Mihai Panet [anonim]

    Care e numarul maxim N de elevi pe care-i poti tine in siguranta in clasa 7 ore/zi, 5 zile/saptamina pina la sfirsitul anului (iunie sau cind o fi)?

    Banuiesc ca nu e un numar rotund.
  • +1 (3 voturi)    
    Centralismul ne mai omoara odata (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 9:46)

    justin puscasu [utilizator]

    E clar ca nu se poate aplica o solutie unica.
    Nivelul de risc difera mult de la un judet la altul. Nu toate activitatile din scoala au aceeasi importanta -- la multe materii se poate incheia activitatea pe baza rezultatelor de pana acum (sport, religie, educatie civica, etc.) Ar trebui regandit - la nivel local - orarul in asa fel incat prezenta copiilor la scoala sa fie redusa la maxim 2-3 ore pe zi, iar in salile de clasa sa nu fie mai mult de 15 elevi la un moment dat.
    Dar astia nu se pot dezbara de centralism.
  • 0 (6 voturi)    
    fara cursuri, elevii invata mai bine (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:11)

    Dedalus [utilizator]

    Intr-un invatamant dezorganizat si cu capacitate umana cvasi-zero:
    " E bine să nu depășim numărul de 15 elevi într-o clasă, trebuie decalate pauzele”

    Fugi cu ursu', omule!

    Cine a umflat planul-cadru cu ore pana peste poate, doar ca sa pastreze locuri de munca aiurea? Adica, sa obtina voturi, despre asta e vorba, nu despre copii!

    ===

    Nu va luati dupa alte tari, acolo invatamantul este organizat. Masurile lor sunt inaplicabile la noi.

    Cel mai bine este sa nu mai fie reluate deloc cursurile, pana la 1 octombrie.
  • +1 (3 voturi)    
    haloo (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:59)

    Cib Ara [anonim]

    cum faci cazarile la stuudentii unde sunt cate 5,6 in camera si au bai comune?? cum dracu faci distantare sociala , cum faci igienizare la budele infecte din caminele studentesti !! alo nene pe ce lume traiesti ????
  • +2 (4 voturi)    
    izolare sociala , norme saniare (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:38)

    Cib Ara [anonim]

    cum faci izolare sociala in caminele studentesti ?? 5 , 6 persoane in camera , baie comuna!
  • +1 (3 voturi)    
    Din nou, pareri si improvizatii (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 12:51)

    andipetre [utilizator]

    Dragi conducatori, va e frica sa puneti mana pe rana: anul scolar e compromis, nu exista solutie de salvare a lui fara a schimba complet paradigma, trecand la cursuri si evaluari online. Altfel, tot ce faceti e sa alegeti intre a improvizatie sau alta, asa cum ati facut, continuu, de 30 ani in invatamant.

    Cum puteti crede ca reluati anul scolar fata in fata, cand:
    - nu puteti evalua elevii dintr-o data, in graba: notele date superficial sunt nocive
    - nu puteti evita aglomerarile in scoli, oricum o intoarceti
    - nu puteti sa rezolvati problema caldurii care vine, in corelatie cu necesitatea purtarii de masti
    - orarul elevilor e de 6-7 ore pe zi. Cum il modificati fara a compromite iremediabil procesul de educatie?
    - nu puteti sa evitati raspandirea virusului in caminele studentesti si Campusurile universitare

    Fiti responsabili. Treceti pe online, faceti reforme reale in acest scop, nu ne puneti in pericol viata!
    • +1 (1 vot)    
      Si se mai omite un aspect (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 23:25)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Daca incepe scoala, trebuie o perioada de acomodare. Nu poti baga copiii direct in teste, teze etc. Trebuie sa-si intre in rol un pic.
  • +1 (1 vot)    
    tocmai universitatile ? (Duminică, 26 aprilie 2020, 0:43)

    GabiAlex [utilizator]

    Eu cred ca tocmai universitatile nu trebuie sa mai faca cursuri. Este adevarat ca studentii sunt mai maturi decat elevii de liceu sa scoala generala, insa tocmai din acest motiv sunt si mai responsabili in ceea ce priveste cursurile online.

    O problema foarte greu de rezolvat totusi in cazul universitatilor sunt caminele. Studentii stau uneori si cate cinci intr-o camera, iar masa se ia la comun. Adio orice tentativa de distantare sociala.