Primăria Municipiului București vrea să facă o bază de date cu elevi de gimnaziu și liceu pentru testarea Covid-19

de Andreea Ofițeru     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2020, 17:10 Actualitate | Educatie


Testare coronavirus in laborator
Foto: Profimedia Images
Primăria Municipiului București a cerut primăriilor de sector sprijin în crearea unei baze de date cu numele, CNP-urile, adresele și numerele de telefon ale elevilor cu vârste între 10 și 19 ani, în vederea identificării eșantionului necesar stabilirii nivelului de circulație al SARS –Cov2 prin testarea populației, potrivit unui document trimis către direcțiile generale de asistență socială din cadrul primăriilor de sector și obținut de HotNews.ro.

În urmă cu două săptămâni primarul general al Capitalei declara că primele categorii de persoane din București care vor fi testate vor fi persoanele vârstnice și cele cu alte boli.

Între timp, printr-un protocol de colaborare încheiat cu primăriile de sector, Primăria Municipiului București și Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. Matei Balș vor să facă o bază de date în vederea testării populației din București, cu scopul declarat de a stabili nivelului de circulație SARS Cov -2.

În documentul trimis către direcțiile de asistență socială din sectoare se cere sprijinul în vederea obținerii unei baze de date cu privire la persoanele cu vârsta de 10-14 ani și 15-19 ani (nume, prenume, CNP, adresă, număr de telefon). În același document se spune că baza de date este necesară în vederea identificării eșantionului necesar stabilirii nivelului de circulație al SARS –Cov2 prin testarea populației. Baza de date trebuie trimisă în Excel cu parolă.




Contactat de HotNews, Adrian Streinu Cercel, managerul Institutului Național de Boli Infecțioase Prof. Matei Balș, a spus că nu are nimic de spus despre această testare.

“Nu avem nimic de spus. Când o să înceapă, o să înceapă. Nu știu despre ce vorbiți. Nu mă întrebați că nu vă spun nimic. Nu dau niciun fel de declarație. Nu știu. Când o vrea Dumnezeu să aibă loc”, a spus Adrian Streinu-Cercel.

HotNews.ro a cerut un punct de vedere de la Primăria Municipiului București. Ancuța Iliescu, consiliera primarului general Gabriela Firea, a spus că adresa a fost trimisă către toate sectoarele.

”Nu este stabilită încă data testării, abia s-a făcut protocolul și trebuie întregită baza de date. Ei acum fac baza de date cât de repede se poate să stabilească cum se face testarea. Ii trimit întrebările doamnei primar și revin la dumneavostră”, a spus Ancuța Iliescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3037 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    pentru ceva similar (Luni, 13 aprilie 2020, 20:37)

    Stefan534324 [utilizator]

    drangea a primit puscarie
    • 0 (0 voturi)    
      Tot vrea tov. Firea de vreo 2-3 saptamani sa (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

      testeze si ea ceva. Dar nu face nimic altceva decat o telenovela la Latrina 3 cu Strainu-Cercel, in mai multe episoade in care povestec cei doi cum vor testa toti bucurestenii, merga in scara blocurilor si trimitand seful de scara dupa bolnavi. Cei care nu si-au achitat intretinerea nu vor fi testati, vor fi lasati prada COVID-ului. Dar n-am auzit-o sa spuna nimic concret cand vor veni acele teste. Deja suntem la mijlocul epidemiei, peste doua saptamani tov. Firea nu o sa mai aiba ce testa. Dar o sa dea vina pe putere, ca i-a vindecat pacientii si i-a stricat serialul.
  • +14 (16 voturi)    
    haha (Luni, 13 aprilie 2020, 20:54)

    e.o. [utilizator]

    Să curgă sesizările pe GDPR. Este complet împotriva regulamentului divulgarea acestor date fără acordul părinților.
    • -4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 13 aprilie 2020, 21:54)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

      Daca sunt date medicale :) mai citeste bine regulamentul.

      În cazul în care prelucrarea este efectuată în conformitate cu o obligație legală a operatorului sau în cazul în care prelucrarea este necesară pentru îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau care face parte din exercitarea autorității publice, prelucrarea ar trebui să aibă un temei în dreptul Uniunii sau în dreptul intern. Prezentul regulament nu impune existența unei legi specifice pentru fiecare prelucrare în parte. Poate fi suficientă o singură lege drept temei pentru mai multe operațiuni de prelucrare efectuate în conformitate cu o obligație legală a operatorului sau în cazul în care prelucrarea este necesară pentru îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau care face parte din exercitarea autorității publice. De asemenea, ar trebui ca scopul prelucrării să fie stabilit în dreptul Uniunii sau în dreptul intern. Mai mult decât atât, dreptul respectiv ar putea să specifice condițiile generale ale prezentului regulament care reglementează legalitatea prelucrării datelor cu caracter personal, să determine specificațiile pentru stabilirea operatorului, a tipului de date cu caracter personal care fac obiectul prelucrării, a persoanelor vizate, a entităților cărora le pot fi divulgate datele cu caracter personal, a limitărilor în funcție de scop, a perioadei de stocare și a altor măsuri pentru a garanta o prelucrare legală și echitabilă. De asemenea, ar trebui să se stabilească în dreptul Uniunii sau în dreptul intern dacă operatorul care îndeplinește o sarcină care servește unui interes public sau care face parte din exercitarea autorității publice ar trebui să fie o autoritate publică sau o altă persoană fizică sau juridică guvernată de dreptul public sau, atunci când motive de interes public justifică acest lucru, inclusiv în scopuri medicale, precum sănătatea publică și protecția socială, precum și gestionarea serviciilor de asistență medicală, de dreptul privat
      • +6 (6 voturi)    
        nu se justifica (Luni, 13 aprilie 2020, 23:01)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Datele personale colectate trebuie sa fie proportionale cu scopul urmarit.

        In acest caz nu sunt.

        Colectarea CNP nu se justifica, ceea ce face intreaga operatiune ilegala.
  • +11 (11 voturi)    
    date bune la alegeri, asa e? (Luni, 13 aprilie 2020, 21:00)

    Dedalus [utilizator]

    Buna baza de date pentru alegeri, asa e?

    Cine crede prostia aia cu "esantion"?!

    Oamenii astia ii cred pe cetateni tampiti!

    Ministerul Educatiei are evidenta EFECTIVELOR de elevi pe scoli si clase. E de ajuns.

    +++

    Bonus:

    M-am saturat de Streinu! Spune tot felul de aberatii, nu pricep de ce tot e invitat pe la televiziuni! A primit un avertisment de la procuratura, chiar nu a priceput?!
  • +12 (12 voturi)    
    Astia nu respecta nici o lege... (Luni, 13 aprilie 2020, 21:07)

    morometu [utilizator]

    Baieti, date personale utilizate fara acord? Amenzi uriase!!! Primaria trebuie verificata urgent din punct de vedere al confidentialitatii datelor personale.
  • +10 (10 voturi)    
    Excel cu parola (Luni, 13 aprilie 2020, 21:22)

    Carcalete [utilizator]

    Muahahahahaha
  • +6 (6 voturi)    
    e timpul ... (Luni, 13 aprilie 2020, 21:36)

    anonimicus [utilizator]

    ... pentru infiintarea Companiei Municipale pentru Testarea Populatiei
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Luni, 13 aprilie 2020, 21:44)

    Casargoz [utilizator]

    La ce foloseste CNP ca sa calculezi un esantion reprezentativ?
    Cam asa se calculeaza intervalul de incredere:
    http://www.umfcv.ro/files/b/i/Biostatistica%20MG%20-%20LP%205.pdf
    La ce foloseste CNP-ul?
  • +5 (5 voturi)    
    daca acest Streinu Cercel mai este maine (Luni, 13 aprilie 2020, 22:26)

    uman [utilizator]

    in functie, va fi nevoie de plangeri penale impotriva lui si impotriva indivizilor care l-au sustinut si il sustin in continuare.
    Si asa vreau si sigur vrem (orice parinte din Bucuresti) explicatii clare de la Ministerul Sanatatii si Guvern referitor la acest abuz!
    Dupa demiterea acestui incompetent si agitator, rog institutiile abilitate sa demareze de urgenta o cercetare si asupra Primariei Capitalei referitor la acest abuz!
    Nu este posibil ca astia sa isi permita sa dispuna de date ale copiilor fara acordul parintilor!!!! Mai ales sa dispuna ulterior de testari, cum vad ca isi propun in mod abuziv, aberant si ilegal!
    Alo, Hotnews, asta e o stire de maxima importanta si releva al dracu de clar un abuz imens din partea lui Streinu Cercel si in egala masura din partea Primarie Capitalei!
    Daca nicio autoritate nu ia maine masuri si nu se intampla demiteri, indemn in mod direct si nedisimulat la actiune prin plangeri penale si petitii pana la luarea de masuri clare si evidente.
    Astept. Acum suntem niste useri ce comenteaza, dar de maine vom lua masuri in forma oficiala, sa nu isi faca iluzii incompetentii care si-au permis sa se atinga de ce nu aveau dreptul vreodata - copii, fara macar sa ceara acordul parintilor!
    Incredibil.
    Cotroceni, avocata poporului?
  • +3 (3 voturi)    
    Prostii (Marţi, 14 aprilie 2020, 7:38)

    Mircea11 [utilizator]

    Magarita sefa si cu trupa ei se ocupa doar de prostii.
    Nu stiu cum sa atraga atentia.
  • +1 (1 vot)    
    Firea a găsit iar ceva de furat.Rapid. (Marţi, 14 aprilie 2020, 8:46)

    asavreau [utilizator]

    Firea va //testa// pe cei peste 18 ani,cu drept de vot.În privința hoțiilor,Firea are consilieri de nădejde.Pricepuți.Ai datele celor care au 18 ani și au dreptul de vot,afli situația lor socială,pregătești buletinele de vot,în ziua votului aranjezi ca cei vizați să fie recompensați printr-o plimbare înafara orașului cu revenire după ora închiderii votării și Firea este din nou Primar General.Brrrrrrr.Groaznic.Măi rău decât COVID-19.
  • +2 (2 voturi)    
    cum sa nu... (Marţi, 14 aprilie 2020, 9:38)

    jescu [utilizator]

    Colectare de numere de telefon ale minorilor ? :) Eu nu mi-as lasa copilu sa discute cu persoane straine, dar sa-i mai propuna copilului diverse proceduri medicale. Oamenii astia sunt de pe alta lume :). In plus sunt sanse foarte mari sa te infectezi la recoltarea probelor, ceea ce si s-a intamplat pana acum in diverse situatii semnalate de presa.