Monica Anisie, după prelungirea stării de urgență în România: ​Elevii vor rămâne acasă cel puțin până la jumătatea lunii mai / Sub nicio formă nu se va îngheța anul școlar

de A.O.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 19:29 Actualitate | Educatie


Monica Anisie
Foto: Facebook
​Elevii vor rămâne acasă cel puțin până la finalul stării de urgență, adică cel puțin până la jumătatea lunii mai, până când a fost prelungită această starii de urgență, a declarat pentru HotNews.ro ministrul Educației, Monica Anisie. Ea a exclus din nou varianta înghețării anului școlar, iar în privința evaluării naționale și a bacalaureatului, Anisie a spus că va anunța soluțiile în cursul acestei săptămâni.

Ministrul Educației a spus că după 21 aprilie, când se termină vacanța de primăvară, elevii vor continua să învețe de acasă până cel puțin în 16 mai, când expiră starea de urgență în România.

”Cel mai important este ca elevii și profesorii să fie în siguranță, sănătatea lor este cea mai importantă”, a afirmat Monica Anisie.

Ea a precizat că momentul redeschiderii școlilor va fi decis de către Comitetul pentru Situații Speciale de Urgență.

Ministrul Educației a mai spus că în cursul acestei săptămâni va anunța măsurile pe care le va lua în privința examenelor naționale și a desfășurării acestora.

”Noi ne uităm și la ce au făcut celelalte țări. Sunt însă foarte multe țări - Estonia, Ungaria, Luxemburg, de exemplu- care nu au luat încă nicio decizie. Săptămâna aceasta vom anunța soluțiile la care ne gândim și pe care le luăm și în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus. Dar sub nicio formă nu se va îngheța anul școlar”, a declarat pentru HotNews.ro Monica Anisie.

Ea a mai spus că săptămâna viitoare va avea o întâlnire online cu ceilalți miniștri ai Educației din țările Uniunii Europene, care vor discuta soluțiile la care s-au gândit.

În România, școlile sunt închise din 11 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















56581 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Când te uiți (Luni, 6 aprilie 2020, 20:06)

    Alexa.99. [utilizator]

    la Anisie, vezi exact țățica bugetară care se țocăie zgomotos pe obraji cu colegii la chiolhanuri de 8 martie, prin cancelarii. Numai când îi auzi vocea, îți și imaginezi o țață înfiptă bine în sistemul bugetar. Țineți minte cum inspecta în iarnă școlile ca o actriță de comedii de mâna a șaptea?
  • -3 (5 voturi)    
    Si daca un elev face SARS? (Luni, 6 aprilie 2020, 20:28)

    Marionette [utilizator]

    Ati vazut morti la bebelusi, la copii de 12, 16 ani. Perfect sanatosi. Ii invie autoritatile?
    • -4 (4 voturi)    
      scufundarea continua (Luni, 6 aprilie 2020, 22:44)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Problema e ca elevii pot transmite virusul cu o viteza ametitoare, fara a se imbolnavi grav si ei.

      Adica, si-ar ucde parintii si bunicii.

      ===

      E nevoie de multa igiena in scoli, planul cadru trebuie redus la jumatate si imensele sali de sport transforamte in clase. In acest fel ar scadea numarul de elevi per clasa de la 28 la 14.

      Scolile gimnaziale trebuie luate urgent de la primarii si trecute la ministerul educatiei. Inspectoratele trebuie operationalizate cu proceduri de control si indrumare faptice, personalul inspectoratelor trebuie crescut.

      E o ocazie sa faca toate astea rapid acum.

      Dar tare ma indoiesc. Cel mai probabil va ramane asa cum e.

      Urmeaza a treia generatie de analfabeti adulti.
  • -1 (13 voturi)    
    ministru sau gluga de coceni ?! (Luni, 6 aprilie 2020, 20:35)

    Dedalus [utilizator]

    Din nou, doamna ministru derobeaza de la decizie.

    Decideti o data de incepere clara! Provizorie dar clara!

    In acest moment, data de incepere poate fi 1 iulie. Ar urma o luna de scoala apoi o luna de vacanta, La 1 septembrie s-ar da Evaluarea Nationala si apoi pe 15 septembrie - Bacul.

    In data de 1 iunie ar urma sa fie facuta o re-evaluare a situatiei si data de 1 iulie ar putea fi mentinuta sau modificata.

    Asa ar exista un minim de repere de timp pentru toata lumea. Ar fi evitate si tot felul de speculatii.

    ===

    O aleternativa ar fi renuntarea in acest an la EN si Bac.

    Olanda a facut ceva similar si nu s-a socat nimeni,
  • +4 (6 voturi)    
    pai daca ar zice (Luni, 6 aprilie 2020, 20:44)

    AM1981 [utilizator]

    La fel a fost si cu anularea cursurilor doar pentru o saptamana desi era clar pentru foarte multi ca era pt mai mult timp. Si au dat-o treptat ca sa nu le sara parintii/lumea in cap.
    Acum fac declaratia asta, deja mie mi-e clar ca acolo ne indreptam. Maine, poimaine va fi iunie/iulie si sa vedem daca tot pe aceste pozitiii va fi!
    • +2 (8 voturi)    
      ei nu ii este clar (Luni, 6 aprilie 2020, 21:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Nici nu are cum sa ii fie. Abia daca reuseste sa spuna câteva vorbe corecte in limba romana. Corecte gramatical. Ca nu e nimic logic din ce spune. Asta deoarece cu un IQ de activista de partid nu o prea duce mintea mai mult.
  • +3 (13 voturi)    
    corect (Luni, 6 aprilie 2020, 20:46)

    jaridian [utilizator]

    Si daca ar fi razboi nuclear, invazie extraterestra, sfarsitul lumii s.a.m.d. Monica Anisie sub nici o forma nu va ingheta anul scolar. Ca doar daca au pus la dispozitie trei URL-uri care le-au denumit pompos platforme de invatat in care se regasesc niste pdf-uri obosite si mai sunt cativa profesori care fac ore pe whatsup sau skype totul e exact cum ar trebui sa fie. :) Duduie acum e momentul perfect sa te gandesti daca marele sistem de invatamant asa cum e el e modelul perfect sau are nevoie de o relansare. Ca toceala fara utilitate practica si teme excesive de parca trimitem roboti la scoala nu copii nu folosesc nimanui...
    • +1 (7 voturi)    
      Model de invatamant? (Luni, 6 aprilie 2020, 21:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui jaridian

      Pai Anisie e una dintre complicele distrugerii invatamantului. Ce Doamne Dumnezeule sa asteptam de la una ca ea?
    • +5 (7 voturi)    
      Scoala in Romania (Luni, 6 aprilie 2020, 21:38)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui jaridian

      Sincer aproape nimic din ce am memorat la scoala (ca aia numai invatat nu e) nu ma ajuta acum in cariera profesionala. In IT tot ce folosesc acum am invatat in ultimii 10 ani. Peste 10 ani e "old school" sau "legacy".
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Luni, 6 aprilie 2020, 21:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui jaridian

      si de ce l-ar ingheta? Aveti copii? Daca da, stiti ca semestrul 1, adica 50% e incheiat, iar pentru semestrul 2 , in urma celor 10 saptamani de scoala sau cate au fost aveau minim o nota. Cum sa ingheti anul? Cel mult il decaleaza.
      Ar fi foarte dragut daca dnii profesori ar fi mai implicati. Inteleg ca pentru dna de educatie fizica poate e mai dificil, dar restul? Doar 2 profesori au fost cu adevarat activi si chiar si-au tinut orele cand aveau in orar. Ei cum au putut, iar altii n-au dat nici macar un buna-ziua? Constiinta lor ce spune cand isi incaseaza salariul 100%?
      • +1 (1 vot)    
        Daca vor, se poate (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:00)

        crinana [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Corect. Nu isi fac orele, sa li se taie salariul. Dar sunt unii care nu isi fac orele nici in clasa, ce sa mai cerem acum online. Oare si meditatiile si le-au anulat? Unde a existat constiinta, inclusiv profesorul de sport si-a facut orele online. Incalzire, apoi aerobic, zumba etc
  • +3 (7 voturi)    
    Dna profesoara (Luni, 6 aprilie 2020, 21:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .„Dar sub nicio formă nu se va îngheța anul școlar”
    Se spune ca sunteti profesoara de lb româna. Absolventa de filo, nu? Cum e cu diateza reflexiva in acest caz? Se poate ingheta anul scolar pe el insusi? Nu cumva trebuia spus altfel? Intreb...
    • +3 (3 voturi)    
      Folosește bine limba d-na profesoară (Marţi, 7 aprilie 2020, 1:10)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dacă ar fi spus direct „nu voi îngheța anul” sau „nu vom îngheța anul”, atunci ar trebui să-și asume acest lucru în momentul în care, la presiunile epidemiologilor, cursurile nu vor fi continuate.

      Dacă spune „nu se va îngheța anul”, atunci nu trebuie să-și asume nimic, căci anul poate fie „să nu se înghețe”, fie „să se înghețe”. De vină ar fi deci chiar subiectul propoziției - anul școlar - și nu dumneaei.
  • +3 (7 voturi)    
    o ocazie buna (Luni, 6 aprilie 2020, 21:37)

    mmmircea [utilizator]

    sa demolam acest zombie numit sistem de educatie care promoveaza obedienta, pupincurismul, invatarea mecanica, si inhiba dezvoltarea abilitatilor de analiza si comunicare umane. Multe ore, ca sa ne iasa catedrele, deviza mostenita de la dinozaurii din Universitati. Sistem falimentar, universitari impostori, ministru al educatiei, o tantica.
    • +1 (5 voturi)    
      e nevoie de o schimbare sociala generala (Luni, 6 aprilie 2020, 22:40)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Sunteti invitatul meu sa gasiti 100 de cadre didactice competenta in intreaga Romanie si 10 persoane capabile sa creioneze o reforma reala.

      ===

      Si presupunand ca s-ar face, ce anume ar face absolventii aceia geniali? S-ar face vanzatori?

      Daca nu ai o economie puternica, liberala si diversificata nu este posibila reforma educatiei.
  • +5 (5 voturi)    
    deh (Luni, 6 aprilie 2020, 21:46)

    nikita11 [utilizator]

    daca e sa inghete ingheata el si fara doamna de la educatie. Va intreb, in timpul asta in care iar nu sunt elevi la scoala ati refacut toate grupurile sanitare? sau vin elevii si merg tot la buzi? Sau v-ati pitit tot corpul didactic la caldurica? Ca despre voi nu prea aude omul mare lucru zilele astea.
    • +1 (5 voturi)    
      De ce ? (Luni, 6 aprilie 2020, 22:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      De ce sunt platite toate putorile numeroase din MEC (groparii invatamantului) daca toate scolile si universitatile sunt inchise?
    • -4 (4 voturi)    
      nu prea (Luni, 6 aprilie 2020, 22:37)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Nu se poate lucra in aceasta perioada la grupuri sanitare si alte asemenea.

      Ce sa se auda despre corpul didactic?!

      Nici eu nu o apreciez pe doamna ministru, mi se pare lipsita de orice potenta (mda).

      Dar cred ca trebuie sa criticam in cunostinta de cauza.