Raluca Turcan: Sunt trei scenarii privind anul școlar, unul dintre ele repetarea acestuia / E foarte-foarte dificil de afirmat acum care va fi soluția

de DG     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 10:03 Actualitate | Educatie


Raluca Turcan
Foto: Guvernul Romaniei
Sunt trei scenarii în privința anului școlar, în contextul coronavirusului: evaluările au loc conform calendarului inițial, evaluările sunt decalate sau anul școlar va fi repetat, a declarat la RFI vicepremierul Raluca Turcan, care spune că a cerut o analiză ministerului de resort.

Raluca Turcan a solicitat Ministerului Educației o analiză privind evoluția cursurilor online, în contextul coronavirusului: ”Am solicitat o analiză din partea Ministerului Educației, tocmai pentru a vedea cum se desfășoară educația online și în baza programelor speciale create în parteneriat cu TVR pe educația copiilor. Plecăm de la principiul că nici o evaluare nu poate să fie în afara materiei predate. Dacă efectele predării online vom vedea că ating toate segmentele sociale, pentru că evident, România are și segmente extrem de vulnerabile, unde accesul la Internet este îngrădit, unde inclusiv accesul la televiziune este deficitar, vom vedea în funcție de aceste evaluări cum vom proceda cu anul școlar”.

Vicepremierul precizează că există trei scenarii în privința anului școlar: ”Sunt trei etape posibile, cel puțin din perspectiva mea. Una ar fi ca anul școlar să continue și evaluările să fie așa cum au fost prevăzute, dar e un scenariu destul de greu de atins, întrucât deja se prefigurează închiderea școlilor peste perioada anunțată. Al doilea scenariu ar fi al decalării evaluărilor, iar al treilea ar fi al repetării anului, însă vom vedea, e foarte-foarte dificil de afirmat acum care va fi soluția”.

Raluca Turcan spune că ”toate scenariile sunt posibile, nu există o țară în care să nu fie luate în considerare toate scenariile”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23078 vizualizari

  • -3 (29 voturi)    
    bai femeie (Luni, 23 martie 2020, 10:06)

    sucaa [utilizator]

    exista si a 4-a varianta. evaluarile sa fie echivalate cu mediile ultimilor 4 ani si pentru clasa a 8-a si pentru bac. eventual mediile materiilor in cauza.
    nu poti sa puit toate clasele sa repete anul. este absurd
    • +12 (16 voturi)    
      ... (Luni, 23 martie 2020, 10:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      in conditiile in care semestrul 1 era incheiat 100%. Si materia de sem 2 cam jumatate predata. E iresponsabil sa propui asa ceva. Cand s-or recupera, s-or recupera, mai scurteaza vacantele pana se ajunge la zi si aia e.
      • +3 (11 voturi)    
        Si de ce ma rog nu se poate face in vara ? (Luni, 23 martie 2020, 10:59)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Sunt 3 luni de zile. La nivelul lui Turcan de intelegere ce pot sa ceri.
        • +2 (6 voturi)    
          te doare (Luni, 23 martie 2020, 11:51)

          mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          ca probabil ai copil si ai investit timp si bani, dar nu e nimeni atat de iresponsabil sa re-aprinda focarul epidemiologic trimitand la scoala sute de mii de copii. In cel mai bun caz cursurile se vor relua dupa 1 octombrie, iti repet, in cel mai favorabil scenariu. Oricum anul asta scolar e mort si ingropat, ca si examenle nationale sau bac-ul.
          • +1 (1 vot)    
            Ce spui Frant ? (Luni, 23 martie 2020, 20:29)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

            Adica tu zici ca toata lumea sta izolata pana in octombrie. Bai de unde naiba sunteti veniti ?
        • +3 (3 voturi)    
          Ba se poate, chiar spune asta (Luni, 23 martie 2020, 11:52)

          TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          "Al doilea scenariu ar fi al decalării evaluărilor"... Ție a ce-ți sună al doilea scenariu? Toată lumea a sărit de fund în sus cu repetarea anului, scenariul cel mai alarmist, dar a uitat să citească tot articolul.

          Dacă nu ai citit a prezentat trei scenarii: nu facem nimic, amânăm, sau repetăm.

          Primul scenariu: aplicabil dacă se reiau cursurile după Paște, și se poate recupera materia.

          Al doilea șcenariu: situația actuală rămâne până prin mai/iunie. Trebuie prelungit anul școlar, poate sesiunile de admitere din toamnă nu vor fi afectate.

          Ce te faci dacă situația asta ține până în august? Până trebuie să înceapă noul an școlar? Mai ai timp de evaluări? Hai să mai și gândim, să nu sărim de fund în sus la orice nu ne convine.
      • 0 (0 voturi)    
        Intre timp a intervenit (Luni, 23 martie 2020, 12:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ministra Educatiei si a recunoscut ca Turcan bate campii....nu se ingheata anul scolar.
    • +2 (6 voturi)    
      Bai Sucaa (Luni, 23 martie 2020, 10:26)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Si materia neparcursa? Nu mai e nevoie de ea ...?
      • +3 (5 voturi)    
        exista solutii (Luni, 23 martie 2020, 11:18)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui LL

        in prima luna din primul semestru in septembrie se recupereaza materia din jumatatea semestrului 2. se poate face rapid.
        se incepe cu o saptamana mai devreme.
        nu poti sa repeti anul si/sau sa priveszi copii de vacnyta de vara.
      • 0 (0 voturi)    
        in plius (Luni, 23 martie 2020, 12:40)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui LL

        ganditi-va la pshicul copiilor ca trebuie sa stea in scoala un an in plus.
        cheltuilile parintilor se multiplica.
        nu vom avea absolventi noi pentru economie timp de un an.
        asta pentru 25% din an???
        nici nu ar trebui sa fie varianta de luat in serios
    • +8 (10 voturi)    
      Sistemul de notare nu e acelasi la toate scolile (Luni, 23 martie 2020, 10:35)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Tocmai ca scolile mai bune au profesori exigenti care pun note mai mici decit alte scoli, iar elevii lor vor fi dezavantajati.

      Apoi, nici profesorii nu sunt obiectivi, au simpatii si antipatii sau noteaza in plus sau minus pentru tinuta, disciplina, caiete ordonate, etc.
      • +1 (1 vot)    
        asta e (Luni, 23 martie 2020, 11:21)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        este o situatie speciala, de urgenta chiar.
        oricum mai bine decat sa repeti anul pentru toate clasele.
        suntem in deficit de personal, asta inseamna ca anul asta nu iese nimic de p bancile facultatilor?
        repetarea anului re implicatii mai mari decat echivalarea mediilor ultimilor 4 ani chiar si in conditiile in care unii profesori nu sunt obiectivi. sunt mai putini copii afectati, nu toti.
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Luni, 23 martie 2020, 11:44)

        Laurentiu Burlacu [anonim] i-a raspuns lui D-or

        Cel care pune note pe ținută, disciplină nu se numește profesor. Acel individ să--și caute altă meserie. Este un IDIOT
    • +5 (13 voturi)    
      Astia transforma pe toți elevii în repetenți! (Luni, 23 martie 2020, 10:38)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Guvernul acesta incompetent transforma pe toți elevii și studenții în repetenți.
      • 0 (6 voturi)    
        puti a psd-ist acerebrat (Luni, 23 martie 2020, 11:53)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ce legatura are guvernul ? Daca era Veo la butoane, ce facea, ii promova pe toti cu 10 ? Probabil ca era in stare sa dea vreo ordonanta, sa-i faca pe toti cu facultate la Alexandria. Pe romaneste, ca sa intelegi si tu, hai sictir!
  • -7 (25 voturi)    
    Iarăși? (Luni, 23 martie 2020, 10:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politrucă - un reziduu al mafiei portocalii, demnaă de guvernul „liberal” Orban 1,2
    • +8 (16 voturi)    
      da ma (Luni, 23 martie 2020, 10:20)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca era pop-genunche sau abramburica faceau rahatul praf...
      • -4 (6 voturi)    
        L-au facut (Luni, 23 martie 2020, 11:46)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Asta si Ansie doar desavârsesc opera. E la fel de incompetenta, politruca si demagoaga ca majoritatea ciolanailor din guv Orban 1, 2. Si complice la toate golaniile mafiei portocalie, fiind impinsa in politica de securistul Draga Stolo. Punct
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Luni, 23 martie 2020, 10:17)

    tirolez [utilizator]

    repetarea? Ma scuze, dar e iresponsabila cu asa ceva. Anisie se chinuie sa pastreze calmul si asta lanseaza lucruri iresponsabile. Cum sa repeti TOT anul? Semestrul 1 e terminat. Semestrul 2 era jumatate, aveau deja note. Il decalezi, cand s-o da drumul la scoala, indiferent cand o fi momentul ala.
    • +1 (3 voturi)    
      il decalezi (Luni, 23 martie 2020, 11:55)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      o saptamana, doua, trei. Cand trebuie sa-l decalezi cateva luni, deja intri peste anul scolar urmator. E nasoala situatia si greu de acceptat, dar anul asta scolar e mort. Anisie se fereste s-o zica deocamdata, si e firesc ca nu vrea sa enerveze oamenii, dar cine intelege cat de cat cum functioneaza, si-a dat deja seama spre ce ne indreptam.
  • -5 (11 voturi)    
    Raluca Turcan, membră de marcă a USL? (Luni, 23 martie 2020, 10:17)

    comentatordiletant [utilizator]

    Păi ori repetați anul, ori le dați direct diplome (măcar așa Spiru Haret & Co vor fi pe profit, nu vor mai parazita bugetul de criză) e tot aia. Oricum șefii instituțiilor esențiale în gestionarea situațiilor speciale, atipice (indiferent de cauză, impact economic/ social, rezultate scontate) - numiți politic - vor avea aceleași competențe REALE...
    • -2 (6 voturi)    
      Ai sa tot iei la minusuri (Luni, 23 martie 2020, 11:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Nu e voie sa critici aici peneleaua, o adunatură de uslași, mafioti portocalii cu achizitii importante din ciuma rosie (Mihai Chirica & Co). Vei fi cenzurat. Sa nu spui ca nu ti-am spus
  • +4 (4 voturi)    
    Inscrierile in clasa pregatitoare 2020 (Luni, 23 martie 2020, 10:19)

    Fat-Frumos [utilizator]

    Buna ziua,

    Dar pentru inscrierile in clasa pregatitoare ce alternative de lcuru sunt propuse pentru a debloca procesul de inscriere? Varianta de inscriere online a ramas dublata de prezentarea fizica la o scoala inca inchisa... iar termenele de depunere dosare vor fi depasite.
    • +1 (1 vot)    
      probabil (Luni, 23 martie 2020, 11:56)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Fat-Frumos

      mai stau un an acasa,.
  • +7 (9 voturi)    
    mai in gluma, mai in serios (Luni, 23 martie 2020, 10:22)

    Cartisoara [utilizator]

    mai in gluma, mai in serios -o sa avem 12 generatii de .... repetenti?
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Luni, 23 martie 2020, 11:57)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      la urma urmei, repetentia e pentru oameni, nu pentru girafe, vorba unui ilustru puscarias.
  • +10 (18 voturi)    
    NU PUTEM DEZECHILIBRA TOT SISTEMUL (Luni, 23 martie 2020, 10:22)

    George21 [utilizator]

    Repetarea anului ar inseamna un dezavantaj enorm pentru ELEVII DIN ANII TERMINALI!!!!Dupa ce ca sistemul le rapeste multi ani din viata si îi chinuie cu programe inutile si stupide acum vor fi nevoiti sa repete chinul un an în plus!!!!

    Domnilor parinti trebuie sa luam masuri si sa ripostam.Copii nostri nu sunt niste sclavi!Se poate recupera in luna iunie eventual ceva din iulie insa repetarea anului nu este o solutie!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      mai bine te-ai preocupa (Luni, 23 martie 2020, 11:58)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui George21

      din ce vei plati ratele peste 3-4 luni. Un asemenea shut-down economic e fara precedent in istorie. Ca pierd copiii un an de scoala e nimic, intrebarea e ce le pui pe masa. Te-ai gandit cu seriozitate ?
  • +5 (13 voturi)    
    Asta e aia? (Luni, 23 martie 2020, 10:27)

    Jolly Roger [utilizator]

    Asta e aia cu ”ne culcam bolnavi si ne trezim morti”?

    Uffff, acum, la greu se vede cat de prosti sunt aia de s-au instalat in functiile de conducere. Fara probleme erau cei mai buni dintre cei mai buni!
    Amu...duduie neuronul.
    Astept sa vad un val de demisii in toata tara de prin posturile cu responsabilitate decizionala! Nu poti, nu stii, lasa draq locul pentru altul care stie si poate!
    Macar acum!
    • 0 (0 voturi)    
      mai draga (Luni, 23 martie 2020, 12:59)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      eu il propun pe Bunicutza
  • +6 (14 voturi)    
    in nici un caz repetarea anului (Luni, 23 martie 2020, 10:29)

    marcone [utilizator]

    Cum sa repeti anul cand deja a trecut 75%? Asta e solutia oamenilor ce nu gandesc. Sunt si alte posibilitati.
    De exemplu ce nu s-a predat pana acum nu e inclus in examenele de anul asta.
    Materia ramasa, acolo unde nu s-a putut continua cel putin partial online, se poate recupera pe parcusul anului urmator daca se ajunge in situata ca sa nu mai fie deschise scolile anul asta.
    Sau se poate decala totul cu 2-3 luni sau cat mai tine problema.
    • +2 (2 voturi)    
      Intr-adevar, repetarea anului nu este o solutie (Luni, 23 martie 2020, 11:43)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui marcone

      mai ales in orase unde scolile sunt aglomerate, nu exista suficiente clase.

      Eu as imparti ce a mai ramas in acest an scolar in 2 parti:

      1 parte cu self learning / online learning si bazat pe proiecte si teme individuale, urmand ca undeva in august-septembrie sa se faca un fel de evaluare si sa se predea proiectele, sa se incheie mediile. Pana atunci, vom avea un fel de invatamant la distanta => aici Ministerul trebuie sa se implice, sa organizeze un site, ceva, unde fiecare elev sa intre si sa stie CE ARE DE INVATAT. Intre timp poate vom avea niste voluntari care sa faca lectiile online si sa le puna pe Youtube.

      2. Ce nu se poate acoperi asa, sa zicem un 10-20% din materia anului curent sa fie comasata in materia anului viitor. Inseamna niste schimbari de programa, e un pret pentru toti, dar asta e.

      Pentru elevii clasei a 8-a, 12-a, evaluarea nationala, bac-ul si admiterile sa fie reporogramate pentru sfarsit de august - inceput de septembrie. Daca nu ne revenim pana atunci, se va repeta anul, dar doar pentru ei, insa ar trebui evitate fiindca vor fi mari perturbari in anii ce vor urma. Tot asa, admiterile sa fie fara acel 30% din materia curenta, pe care elevii nu o pot acoperi cum trebuie.
  • -4 (10 voturi)    
    Si boala in sine e motiv de repetare. Unii copii s (Luni, 23 martie 2020, 10:45)

    D-or [utilizator]

    Unii dintre copii au fost sau vor fi bolnavi.
    Si, chiar daca lor poate sa le treaca in citeva saptamini, e posibil ca parintii/bunicii lor sa fie bolnavi mai mult timp, ceea ce le va afecta invatarea on-line.

    Chiar si climatul general de stres din cauza amenintarii bolii nu e propice invatarii.

    E inuman sa le adaugam si parintilor si copiilor inca un stres cu examenele si notele, in conditiile in care sute de mii de familii se confrunta cu lipsa locurilor de munca, carantine, izolari, boli, poate chiar decese in familie.
  • +10 (14 voturi)    
    dati totul peste cap (Luni, 23 martie 2020, 10:46)

    utilizator22 [utilizator]

    Bai, femeie,cum sa repete anul? Si sa termine liceul la 20 ani, dupa ce ati introdus si prostia aia de pregatitoare, de ati dat peste cap tot invatamantul? Nu mai spun ca nu sunt manuale la clasa VII, ii mai puneti si sa repete anul? Prelungeste anul scolar, ca nu trebuie 3 luni de vacanta de vara si apoi sa repete anul.Da voi va ganditi la profesori, nu la elevi. In definitiv dnii profesori au doar 30 zile concediu, nu 3 luni, asa ca la scoala la vara.
    • +4 (12 voturi)    
      Logic - ai 3 luni de vara (Luni, 23 martie 2020, 11:02)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui utilizator22

      Idioata asta nu si-a pus problema recuperarii in alea 3 luni ? Mare chestie, toate examenele se decaleaza pana la parcurgerea materiei si poti sa le dai la sfarsitul lui agust sau chiar septembrie. Big deal. Asta e, toti trebuie sa faca sacrifcii. Ca doar nu vrem acum sa plecam in vacante si sa lasam totul balta. Numai in Romania cred ca exista mentalitatea asta.
  • +6 (10 voturi)    
    ne lasi? (Luni, 23 martie 2020, 11:01)

    chiuariu [utilizator]

    bate campii in lata parte.
  • +3 (5 voturi)    
    Suntem salvați !! (Luni, 23 martie 2020, 11:22)

    fdaniel [utilizator]

    Îmi saltă inima de bucurie când văd câți specialiști avem.
    Nici nu știu dece mai avem Guvern.

    Propun o conducere colectivă bazată doar pe comentatori HotNews. E imposibil să găsim pe cineva mai priceput.

    Fiind aici, îmi dau și eu cu părerea: HABAR NU AM ce trebuie făcut! Habar nu aveți ce trebuie făcut! și, dacă-i întrebăm pe Pestalozzi, Montessori și Papa Francisc nici ei nu au habar. Pot avea doar păreri într-o situație în care nu poți să ai certitudini.
  • +3 (5 voturi)    
    Sute de mii de familii au ramas fara venituri (Luni, 23 martie 2020, 11:26)

    D-or [utilizator]

    Credeti ca se pot concentra pe pregatirea examenelor copiilor?

    Sunt zeci de mii de familii in izolare/carantina, multe ar putea fi cu bolnavi sau decese.
    Sunt copii care depindeau de banii trimisi din Italia sau alte tari, iar acum nu se mai lucreaza in acele tari, deci nu mai pot primi niciun ban.

    Este o dovada de egoism sau iresponsabilitate ca drepturile acestor copii si asigurarea unei sanse reale egale la examene sa fie ignorate.

    Probabil sunt si mii de copii care au revenit acum in Romania si trebuie reintegrati in sistemul de invatamint romanesc.

    Situatia trebuie analizata din foarte multe puncte de vedere.
  • +6 (8 voturi)    
    Oameni buni (Luni, 23 martie 2020, 11:32)

    Anastasiu346 [utilizator]

    Văd că toți ziceți că de ce nu se face școala în vară sau să se amâne examenele. VOI realizați că virusul rezistă la căldură? Realizați că nu avem nici un remediu pentru virus sau un vaccin? Luna asta au rămas sute de mii de oameni fără locuri de muncă din cauza acestui virus, nu realizați că acest virus nu este de joacă? Să dea Dumnezeu să revină societatea la normal măcar până în septembrie, dar nu-mi fac speranțe deoarece nu prea este probabil.
  • +2 (8 voturi)    
    Alta incompetenta (Luni, 23 martie 2020, 11:36)

    John_Re [utilizator]

    pe alte meleaguri s-a trecut la e-learning sau metode alternative de invatat.

    repetarea anului scolar are un cost imens pentru societate.
  • +2 (4 voturi)    
    incredibila prostie! (Luni, 23 martie 2020, 11:44)

    noi2013 [utilizator]

    In loc sa se mobilizeze ca sa se poata parcurge materie si in perioada asta inchidem tot si o luam de la capat!!!!

    Avem vara la dispozitie, de ce sa repeti anul?

    Ministerul nu face nimic, se bate cu caramida in piept ca au trei lectii la TVR.

    Sunt companii IT care se roaga de scoli sa le instaleze GRATUIT sistemele de predare online si nu au cui, iar astia vor sa repete anul!!!!!

    Parintii si cadrele didactice responsabile, daca mai sunt, trebuie sa ia atitudine !!!
    • -1 (1 vot)    
      parintii au luat (Luni, 23 martie 2020, 13:05)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      dupa ce au cotizat 2/3 din an la meditatii, tipa ca din gura de sarpe, asa ca tine, ca sa ne intoarcem si sa terminam scoala, sa dam examenele alea odata, ca doar n-au dat banii degeaba. Ideea e ca oricat de responsabil sau iresponsabil ar fi un ministru, in situatia in care suntem, nu mai da nimeni drumul la scoli in urmatorele luni. Doare, dar asa cum am zis si mai sus, situatia e atat de grava, incat banii dati pe meditatii un an de zile sau faptul ca copiii pierd un an de scoala, devin relativ niste bagatele. Important e sa ramanem sanatosi fizic si psihic ca sa putem face fata socului economic. Viata dupa aceasta criza ni se va schimba radical, sper ca incepeti sa va dati seama de asta.
  • +2 (6 voturi)    
    Daca ati pus botul si ati marit chiar isteria (Luni, 23 martie 2020, 11:48)

    CezarN [utilizator]

    Asa va trebuie. Voi credeati ca va protejati copiii punand botul la propaganda pro-sanatate, chipurile, care se face in massmedia. Poate ii scutiti de o tuse, de un junghi, insa acum vedeti ca le distrugeti viitorul. Ce scoala se va face la anul in primul semestru, de exemplu? Cum ii tineti conectati pe copii la obiectivele deja setate pentru viitorul lor ?

    Sanatatea, securitatea si libertatea sunt trei valori care nu sunt independente. Ele se platesc una prin renuntarea [partiala] la celelalte. Vrei liberate?, iti asumi mai multe riscuri de sanatate si securitate, vrei securitate?, ok, dar o platesti avand mai putina liberatate, etc

    O sa va bage restrictii peste restrictii si absurditati peste absurditati pana o sa va iasa pe ochi.

    Nu conteaza cum a inceput totul, insa acum in mod sigur se fac tot felul de experimente sociale pentru a testa si masura limitele de suportabilitate ale poolimii. Este o situatie unica si, daca lucrezi in domeniu (sociologie, servicii, politica, etc) ar fi o greseala de neiertat sa nu profiti de asta sa scoti cat mai multe date si informatii din acest eveniment unic.

    O sa aveti parte de cat suportati si mai mult decat atat, cobailor!
  • +2 (6 voturi)    
    k k (Luni, 23 martie 2020, 11:48)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cea mai cea din pnl...in sensul rau !!!!
  • +2 (6 voturi)    
    mare prostie (Luni, 23 martie 2020, 11:49)

    vasiledorobantu [utilizator]

    O prostie mai mare ca asta nu putea debita. Soluţia asta nici măcar n-ar trebui luată în calcul. Nu te poţi juca cu vieţile copiilor!
  • +1 (3 voturi)    
    3 luni vacanta si sambata! (Luni, 23 martie 2020, 11:53)

    CIP03 [utilizator]

    Exista cele 3 luni de vacanta + zilele de sambata!
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Luni, 23 martie 2020, 12:25)

    Fanel01 [utilizator]

    Ralucaca Turcan cum sa repete anul daca mai aveau dor 2 luni si in acest timp fac de acasa toata materia
  • +1 (1 vot)    
    Orbane,ce faci? (Luni, 23 martie 2020, 16:57)

    Houthi [utilizator]

    Tată,izoleaz-o că vă terminăSpune numai prostii!!!!