Teleșcoala pe TVR2: ce ORAR vor avea elevii care vor să învețe de la tv pentru examenele naționale VIDEO

de A.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 16:26 Actualitate | Educatie


Telescoala
Foto: Hotnews
Elevii care se pregătesc pentru Evaluarea Naţională şi Bacalaureat pot urmări de luni cursurile de Teleşcoală organizate de TVR în contextul închiderii şcolilor din cauza noului coronavirus. În săptămâna 16 - 22 martie, şcolile din România rămân închise, aşa cum au decis autorităţile.

Pentru elevii de clasa a VIII-a, cursurile de Teleşcoală au loc dimineaţa (de la ora 9,00 - Limba şi literatura română, de la 9,30 - Matematică), iar pentru cei de clasa a XII-a - după-amiaza (de la 15,00 - Limba şi literatura română şi de la 15,30 - Matematică), pe canalul TVR 2, potrivit programului TV.



Pentru clasa a XII-a au loc două lecţii săptămânale de Română şi Matematică şi câte o lecţie pe săptămână de Biologie, Chimie, Fizică, Istorie şi Geografie.

Cursurile pot fi urmărite atât la TVR 2, cât şi online, pe canalul de Youtube al TVR şi pe site-ul www.tvr.ro.

Emisiunile au loc de luni până vineri. Potrivit site-ului TVR2, „Teleşcoala” este o emisiune produsă integral de Televiziunea Română, în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării care furnizează tematica, ordinea lecţiilor şi profesorii care vor susţine cursurile.

Orele se vor ţine în studioul virtual al TVR (Studioul 4) de către profesori experimentaţi în predarea cursurilor online: doi profesori pentru materia de clasa a VIII-a şi opt profesori pentru materiile de clasa a XII-a.

Predarea se va face după manualele aprobate de Ministerul Educației și Cercetării, iar pe ecranul virtual elevii-telespectatori vor avea o bună vizibilitate la tot ceea ce lucrează profesorul pe un laptop.



„Teleşcoala” a debutat în grila TVR 2 la începutul anilor '70 şi timp de un deceniu a fost urmărită de generaţii de elevi. Genericul scris cu litere albe pe un fond negru, dar şi programele gen "Curs de limba...", care aveau integrate în cuprinsul lor şi filme scurte pentru o mai uşoară însuşire a cuvintelor, au rămas în amintirea telespectatorilor maturi. Din program nu lipseau nici ediţiile dedicate ştiinţelor exacte, unde se făceau demonstraţii la retroproiector. Emisiunea „Teleşcoala” a fost difuzată până în anii '80, când programul tv a fost scurtat, potrivit site-ului TVR2,

În contextul suspendării cursurilor, ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a făcut apel la cadrele didactice să contribuie cu resurse educaţionale deschise, potrivite acestei perioade din anul şcolar. Inspectoratele Şcolare Judeţene şi Casele Corpului Didactic, susţinute prin infrastructura proiectului "Curriculum relevant, educaţie deschisă pentru toţi" - CRED -, au posibilitatea de a încărca în cloud (spaţiu virtual de stocare) resurse educaţionale deschise, care pot fi accesate de către toţi elevii şi profesorii din România, după cum a scris ministrul pe Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















204845 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    In sfarsit (Sâmbătă, 14 martie 2020, 17:59)

    comentacu [utilizator]

    In sfarsit o sansa pentru copii sa invete ceva
  • +6 (6 voturi)    
    ok TVR! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:14)

    U_swamp [utilizator]

    Daca va puneti mintea la contributie, uite ca mai faceti si bine!
  • +10 (10 voturi)    
    Si, ma rog, de ce nu s-ar permanetiza? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:41)

    CezarN [utilizator]

    Pana la urma de aceea este televiziunea nationala, sa ajute romanii. Iar ce ajutor mai mare se poate da decat a-i educa?

    Aici nu este vorba doar de copii care nu se mai pot duce in mall si stau acasa, dar si de cei de la tara care nu pot ajunge in fiecare zi la 5 Km de casa la scoala, la cei care sunt bolnavi si stau acasa, la cei care vor pur si simplu sa invete sau chiar profesori care vor sa-si imbunatateasca stilul de predare si continutul prezentat. Chiar si la unii parinti care pot intelege mai usor si explica copiilor dupa aceea.

    Aruncand rapid un ochi pe programul TVR2 observa ca intre 9 si 10 au un Matinal care se transmite simultan si pe TVR1 iar intre 15 si 16 au stiri locale (probabil stiri regiunale transformate in propaganda PSD) . Oricum, mare pierdere nu ar fi.
    Insa eu cred ca, facute profesionist, emisiunile de scoala TV pot face chiar audienta. Mai ales in conditiile unui sistem de invatamant la pamant cum este al nostru. Ar avea si copiii din zonele sarace ale Romaniei (cei care vor, ca nu poti obliga pe nimeni) acces la profesori si lectii de calitate.
  • +2 (6 voturi)    
    hm! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:04)

    cititoare [utilizator]

    Cei care voiati sa fie privatizata televiziunea romana, acum ce mai ziceti??

    Ati fi asteptat astfel de emisiuni educative de la antene si protv pina la pastele cailor.
    • -1 (1 vot)    
      Lasati... TVR inventeaza apa calda. (Duminică, 15 martie 2020, 14:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Pana la urma emisiunile sunt facute cu voluntari ( privati ), statul nu prea are niciun merit. Exista zeci de platforme educationale pe net, chiar si posturile TV clasice gen Discovery, DaVinciLearning, BBC, ca sa nu mai vorbesc Samsung Learning, Google, WikiPedia, Youtube, etc. E drept, necesita limba engleza, ce sa-i faci...

      Faptul ca habar nu avem de ele sau ne-a durut de ele in cot pana la corona virus e "meritul" nostru, nicidecum al TVR care, ce sa vezi, ne scoate din rahat cu un format de acum 50 de ani...
  • +8 (8 voturi)    
    ar fi bine... (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:10)

    cititoare [utilizator]

    Ca dupa ce trece aceasta criza, emisiunile de acest gen sa continue!

    Nu toti copiii au bafta de profesori buni la scoala. In cazul acesta vor avea si ei o sansa sa inteleaga anumite subiecte, care la scoala nu sint parcurse cum trebuie.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo lor (Sâmbătă, 14 martie 2020, 19:20)

    agardner [utilizator]

    Nu stiu cata lume a luat la cunostinta existenta acestei telescoli (ar putea sa faca ceva mai multa reclama, dupa parerea mea, ca nu stiu cati oameni se uita la TVR2), dar tot e bine ca se incearca o metoda de educatie la distanta...

    Si inteligent din partea lor sa restrictioneze durata la 60min pe zi, 30/30 fiecare materie. Mai mult cred ca nici un elev n-ar avea rabdare sa se uite. Bravo.
  • +7 (7 voturi)    
    de bine (Sâmbătă, 14 martie 2020, 21:36)

    Wheelwright [utilizator]

    Si eu cred ca o asemenea initaitiva ar fi bine sa ramana permanenta.
    Profesorii ce vor preda sunt cu siguranta mult peste media profesorilor de la cursuri.
    Asa si un un copil de la tara sau fara resurse ar avea acces la un profesor bun.
  • 0 (0 voturi)    
    O idee destul de proasta (Duminică, 15 martie 2020, 11:41)

    Cenaiba [utilizator]

    Ciudat ca nu vad si parerea unui elev aici, ci doar a batranilor care nu stiu cum functioneaza scoala in ultimii ani.
    Eu sunt un elev in clasa a 12-a, pe profilul matematica-informatica. Ciudat ca nu este pregatire la informatica, chiar daca este materie de bac. Trecem peste, poate ca nu exista profesori. La matematica, ce fel de matematica se va preda? Mie imi trebuie M1 si ar fi destul de nefolositor sa fie M3 sau ceva de genul, cum si celor care dau M3 nu o sa le foloseasca matematica de M1. Bravo lor ca macar au incercat, dar se puteau face multe lucruri mult mai bine, deci hai sa nu zicem ca au facut ceva extraordinar cand pentru majoritatea o sa fie foarte nefolositor