Eroare la publicarea în Monitorul Oficial a ordonanței privind decontarea navetei elevilor/ Monica Anisie: Miercuri apare forma rectificată, cea corectă, aprobată de Guvern

de A.O.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 21:02 Actualitate | Educatie


Microbuz scolar
Foto: News.ro
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat pentru Hotnews că ordonanța privind decontarea transportului elevilor publicată marți în Monitorul Oficial nu este cea aprobată de Guvern în ședința din 4 februarie 2020, ci o variantă inițială care ulterior a fost schimbată.

Dintr-o regretabilă eroare materială a fost publicată o variantă inițială a ordonanței de urgență, nu cea aprobată în ședința de guvern. Miercuri apare forma rectificată, cea corectă, în Monitorul Oficial, în care scrie 'transport', nu 'transport rutier', așa cum a apărut astăzi. Eu mi-am păstrat promisiunea ca toți elevii să beneficieze de decontarea navetei pe orice fel de trasport”, a spus Monica Anisie pentru HotNews.

Reamintim că, marți, Monitorul Oficial a publicat ordonanța de urgență privind decontarea transportului elevilor, dar ordonanța curpinde numai transportul rutier.

Actul normativ prevede că elevilor de liceu care nu pot fi școlarizați în localitatea de domiciliu li se decontează cheltuielile de transport de tip navetă zilnică, pe distanțe de maxim 50 de kilometri, sau li se decontează contravaloarea a 8 călătorii dus-intors pe semestru, dacă locuiesc la internat sau în gazdă. Documentul arată că decontarea se face pe baza documentelor justificative emise de operatorii de transport rutier.

Primii care s-au sesizat au fost elevii de la Consiliul Național al Elevilor care au criticat Ministerul Educației că nu și-a ținut promisiunea și a ajuns să-i discrimineze pe elevi.





Citește și: Ordonanța pentru transportul elevilor, în Monitorul Oficial/ Consiliul Național al Elevilor: Cei care fac naveta cu trenul au fost excluși






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8461 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ok (Marţi, 11 februarie 2020, 21:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci, avem numai Dorel, si masculin si feminin peste tot...
    • -1 (1 vot)    
      Pffff (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:55)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      eroare materiala, singura dintre draft si final .... asta chiar crede ca toti avem ciunga in par?
      Exista sute de modificari intre un draft si final.

      Ati aprobat OUG-uri fara sa aveti variantele finale, de atunci scrieti zi si noapte la OUG-ri si cel mai probabil un consilier al doamnei ministru care are un deal cu firmele de transport rutier (navetistii dintre localitati, sate, orase) a lasat intentionat aceasta mentiune ca nu cumva sa ia cineva CFR-ul, sa se duca banii la bugetul de stat in loc sa ajunga la mafiotii ilegali care transporta pesoanele ca si cum ar duce oile la abator.
  • +5 (9 voturi)    
    cand faci lucrurile repede, noaptea... (Marţi, 11 februarie 2020, 21:37)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    nu iese bine!
  • +2 (10 voturi)    
    ce sa mai zici? (Marţi, 11 februarie 2020, 21:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    competenta in forma ei absoluta.
  • +3 (9 voturi)    
    "Guvernul meu" lucreaza in draci, (Marţi, 11 februarie 2020, 22:35)

    xrogo [utilizator]

    din greseala in greseala, spre prabusirea totala!
    • 0 (0 voturi)    
      S-a mai intamplat de cand MO este la Parlament si (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu la guvern . . . .
  • +2 (4 voturi)    
    Daca o fi..... (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:06)

    gigiN [utilizator]

    ...de vina redactarea si nu ...publicarea,ar recunoaste cineva ?Ma indoiesc !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred ca-si asuma nimeni asta (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:04)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Este prea riscant, sa modifici un doc trimis spre publicare la MO, exista prea multe urme/dovezi.
      Cel mai simplu este sa modifici ce se trimite, dar doamna Ministru nu a citit ultima varianta ca altfel sesiza eroarea, munca asta o fac niste consilieri, doamna ministru are treaba sa iasa mot peste tot, daca nu exista un car tv. nici nu te baga in seama.
      Imaginea si marketingul, doar asta o intereseaza .... astazi am ajuns mai devreme la birou ... mare stire .... ieri am macat un mar .... poc stire

      Mai bine taci si faci decat sa iesi la TV cu fiecare rahatel pe care il faci, la un moment dat nu-ti mai acorda nimeni atentie.
      Faci 100 de lucruri si la final dai un comunicat de presa, faci o declaratie, un raport lunar, pe cad aceasta doaman se lauda zilnic cu cate ceva .......
  • +1 (3 voturi)    
    concluzie (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:34)

    costelo999 [utilizator]

    acesti pinguini galbeni nu sunt in stare sa scrie o ordonanta si zic de greaua mostenire, ailalti erau in stare sa scrie ordonante si legi, astia parca au venit de la munte din izolare, habarnaisti, dar ei lucreaza pentru popor sa faca bine, cred ca mai mult incurca, aplica proverbu daca nu poti sa il ajuti macar sa il incurci
  • +1 (1 vot)    
    ehe...sa fi fost Dancila... (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:32)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    uralu toti, iesea Klaus, ne dadea afara Europa etc etc.