VIDEO Caz revoltător. Profesoară din Prahova, înregistrată când face o criză de nervi și le spune elevilor că sunt "viermi”, "nesimțiți” și "mizerabili”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 19:10 Actualitate | Educatie


scoala Ceptura
Foto: Facebook
​​O profesoară de la Școala "Nichita Stănescu" din localitatea Ceptura din județul Prahova a fost înregistrată în timp ce a făcut o criză de nervi în fața elevilor, numindu-i “viermi”, "nesimțiți” și "mizerabili”. Înregistrarea cu profesoara a fost publicată de Observatorulph.


.

Imaginile au fost postate și pe Facebook, dar șterse în scurt timp, scrie Mediafax. Cel care a postat înregistrarea a spus că a fost realizată la Școala "Nichita Stănescu” din comuna Ceptura, județul Prahova.

În înregistrarea publicată de Observatorulph se poate auzi cum femeia țipă la copii în clasă și le spune că sunt "viermi”, "nesimțiți” sau "mizerabili”.

"Viermilor! În halul ăsta să vă purtați, mă, nesimțiților? Am venit doar să-mi țin orele și atât. (...) Sunteți niște mizerabili de clasa VII-a care habar nu aveți să scrieți și să citiți și să gândiți corect. (...) Mizerabililor. Mi-ați răspândit și toate testele”, țipă profesoara.

Criza de nervi a dascălului nu se oprește aici, ea afirmând că nu va veni ministrul „să vadă cum mă faceți pe mine curvă”.

"Ce credeai, că o să vină ministrul să vadă cum mă faceți pe mine curvă? Du-te dracu de dobitoc, măi prostule. Prostovanilor. Ați sărit pe aici, îmi faceți semne obscene”, se aude pe filmare.

Până la ora transmiterii acestei știri, niciun reprezentant al Inspectoratului Școlar Prahova nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere referitor la acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6124 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    Revoltator? (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:24)

    vladislav_ [utilizator]

    Revoltator ziceti voi?
    Revoltator doar pentru ca e fost filmat.

    Hai sa va dau un exemplu foarte recent din bacau, colegiul economic.
    O profesoara este luata la suturi in cur in pauza pe culoar.
    Ce credeti ca face directorul? Da ordin pe unitate sa nu rasufle nimic in presa, ca el e in campanie electorala!

    Ce fac cei de la inspectorat?
    Exact la fel!

    Cum isi tine profa aia orele in fata elevilor respectivi?

    Abia asta e revoltator!
    • +11 (15 voturi)    
      Poate clasa a VII-a era plina de golani! (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:26)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui vladislav_

      Trebuie văzut de ce profesoara era nervoasă deoarece zice niște lucruri (ca elevii ar fi facut-o într-un anumit fel) care dacă sunt adevărate înseamnă ca are clasa de derbedei lucru foarte comun la a VII-a cand elevul se golaneste puternic.
      • +4 (6 voturi)    
        Elevul poate face ce doreste la ore (Joi, 6 februarie 2020, 11:10)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Profesorul nu.

        Elevul, daca doreste, poate sa si fumeze in clasa. Profesorul are nota la purtare sau politia la dispozitie pentru pedepsirea sau scoaterea elevului care deranjaza din clasa.

        Profesorul nu are voie sa fumeze la ore. Nu are voie sa injure, etc.

        De ce? Simplu: atat elevul cat si profesorul au contracte. In momentul in care nu le respecta, se anuleaza acele contracte. Contractul de studiu - exmatriculare respectiv contractul de munca pentru profesor. Pe elev oricum il coare in dur de faptul ca este exmatriculat - asta si vrea. Daca insa si pe profesor il coare in dur de locul de munca, vin cu intrebarea: si atunci pentru ce presteaza aceasta meserie?!?!?

        Daca elevii sunt viermi si prosti si idioti, atunci tu ca fiinta umana, pentru ce iti pierzi timpul sa le predai unora care sunt viermi, prosti si idioti?!?!?? Ca sa iti iei banii? Pai asta se numeste prostitutie, ce-i drept, intelectuala. Du-te femeie si publica articole stiintifice, fa cercetare si nu iti mai pierde viata! Fa ce iti place si acolo unde iti poti pune valoarea in ... valoare! Da-ti demisia si fa altceva!

        Inca ceva: cand incepi sa urli la elevi, iti pierzi si ultimul dram de respect din partea lor. De ce? Simplu: ei vad ca au parghiile sa te scoata din sarite. Si vor face uz de ele din nou. In momentul in care e galagie in clasa, profesorul poate sa dea afara elevii galagiosi sau poate sa ii inregistreze pe telefonul personal (nu e nevoie de GDPR daca sunt anuntati in prealabil) si are dovada ca si-a facut ora dar nu a avaut cu cine ca nu erau atenti. In plus, daca sunt inregistrati, poate elevii vor sta smirna (de frica). Ei bine, din acel moment as pune telefonul pe catedra ca si cum ar inregistra, exact ca la cainele lui Pavlov. Chiar daca nu inregistreaza, poate totusi vor sta smirna.

        Concluzia: nici elevii dar nici doamna profesoara nu au ce cauta la ore.
      • -2 (8 voturi)    
        asta e motiv pentru a recurge la violenta?? (Joi, 6 februarie 2020, 11:18)

        vali2 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Asta e motiv sa recurgi la un asemenea limbaj si la violenta?

        Asta este modelul pe care un daascal il da copiilor pentru cum sa se comporte in asemenea cazuri? sa urle, sa faca crize si sa devina violenta?

        O asemenea mizerie de model trebuie aruncat la gunoi. profesorii au uitat ca u un rol educational si trebuie sa stie sa abordze si acei "derbedei" atlfel de cat prin violenta si jigniri.

        Sper sa o dea afara pe "profesoara" aia si o sa trimita la piata unde se poate comporta asa cand nu-i convine ceva. Sa faca acolo scandaluri, nu la scoala.

        Bine ca nu-s copii mei expusi la asa ceva ca as tara-o prin namol, sa vad daca pentru ea asta inseamna educatie
        • +1 (3 voturi)    
          Te rog sa ma ierti (Joi, 6 februarie 2020, 11:44)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui vali2

          Dar la piata eu nu as cumpara nimic de la o asa vanzatoare...
  • +8 (12 voturi)    
    ?? (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa inteleg ca e lumea surprinsa si revoltata? E primul caz din Romania? E depolitizat Invatamantul? E pus la punct dupa standarde europene sistemul Educatiei? Au functionat pana acum vreodata asa-zisele teste psihologice?

    ... eu chiar nu inteleg socul. Daca lumea vrea schimbare, nu se va intampla magic.
  • 0 (16 voturi)    
    asta se intampla in tara lu' psd (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:45)

    qwerasdf [utilizator]

    in care golania tipica unor caractere precum codrin stefan, deputatul mitraliera, volguta si toparlanul ala cap-de-facocer-fost-sofer sunt promovate in cele mai inalte functii

    psd ii vrea prosti pe elevi (electoratul lui se reduce din cauze naturale fortate pe zi ce trece)
    psd ii are la mana pe profesori prin inspectorii scolari, niste ageamii numiti politic

    se duce dracu' tara cu profesori si elevi idioti
    • +3 (9 voturi)    
      Nu-mi explic cum... (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:28)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      se poate întâmpla așa ceva când toți inspectorii școlari sunt de la PNL și sunt oameni care sunt buni.

      https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-23609654-noii-inspectori-scolari-sunt-toti-pnl-ludovic-orban-daca-avem-oameni-care-sunt-buni.htm
    • +1 (3 voturi)    
      Chiar ca ... (Joi, 6 februarie 2020, 12:54)

      DoroDoro [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      - Afara ploua!
      - Pai ploua domne ca astia de la PSD!
  • +3 (7 voturi)    
    Eu cunosc o ,,profesoara' care arunca (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Gunoiul menajer de la etaj direct jos, iar daca se intampla sa-ti arunce direct in cap si sa-i atragi atentia, iti face reclamatie la politie !
  • +8 (10 voturi)    
    or fi facut ei ceva... :)) (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:33)

    g01an [utilizator]

    mi se pare penibil sa te enerveze niste mucosi, mai ales pe cat de prostanaci sunt majoritatea elevilor din Romania. din pacate, nici pe multi dintre profesori nu-i duce mai mult capul si asta este de fapt ceea ce ma deranjeaza cu adevarat. dar altfel, cred si eu ca este obositor sa ai de-a face cu tot felul de specimene de odrasle prost crescute si nu este ok sa ne asteptam de la profesori sa le faca educatie in privinta bunelor maniere cand scopul lor este altul de fapt. nu stiu care ar fi solutia, probabil putina scoala militara pentru cei care deranjeaza orele repetat, in functie de gravitatea faptelor. si pe urma treptat si masuri disciplinare impotriva profesorilor care calca stramb... dar e a dracu' situatia ca nu are nimeni dreptate si nimeni nu castiga nimic din chestiunile astea.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:45)

    tirolez [utilizator]

    Unde sunt sindicatele? Ca atunci cand Anisie a facut-o celebra pe cealalta isterica erau foarte revoltati cu totii.
  • -1 (5 voturi)    
    mie mi-e clar... (Joi, 6 februarie 2020, 0:16)

    richter [utilizator]

    Aici- si in alte cazuri- profesoara nu trebuie sa reactioneze asa- trebuie sa enunte si sa pastreze de la inceput ferm si clar cateva principii, si sa pastreze o distanta fata de elevi mai ales cand observa clar ca sunt prost-crescuti, fara a permite abordari familiare, glume, etc. cand are de a face cu asemenea "elevi". Fara constrangeri (si recompense) de mai multe feluri nu poate fi disciplina...ami aduc aminte ca aveam profesori cu care nu incercam sa glumim , dar nici ei nu glumeau cu noi, in schimb,predau impecabil, politicos dar distant si era bine..
    • 0 (6 voturi)    
      Cele mai mari atuuri ale unui profesor sunt (Joi, 6 februarie 2020, 11:13)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui richter

      1. Sa stie cum sa faca materia atractiva.

      2. Sa se faca inteles de catre elev cooptandul in actul predarii, facandu-l partas la proces. Scoala nu e teatru in care elevii sunt spectatori si profesorul actor.

      3. Sa fie un model de conduita.

      Astfel isi castiga respectul elevului.
      • +1 (5 voturi)    
        Serios??? (Joi, 6 februarie 2020, 12:51)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Ai vreo experienta in domeniu, de par atat de sigur pe ce zici? Ai predat vreodata la o astfel de scoala/clasa? Cand ai in fata, in fiecare zi, la fiecare ora de clasa, cate o gashca de neandertali, rai si prost crescuti, care au ca unic scop in viata lor nemernica sa isi bata joc de cineva - in cazul asta de tine, cel aflat la catedra, crezi ca mai poti fi "un model de conduita" pentru vreunul din ei? Deja, la varsta aia (clasaVII in sus) sunt deja stricati (daca sunt), si orice ai face nu ii mai poti repara (co foarte foarte mici exceptii) - mai ales in conditiile in care profesorul nu mai are absolut nici o parghie pentru a corecta comportamentul elevilor. Hai sa nu o dam pe idei utopice si chestii vazute prin filme idealiste despre elevi si profesori, pentru ca realitatea este mult mai neagra.
  • +6 (6 voturi)    
    În esență așa era și acum 40 de ani (Joi, 6 februarie 2020, 7:12)

    BEDE [utilizator]

    Și acum 40 de ani îmi amintesc ce epitete grozave foloseau unii profesori pentru elevi. Ba mai erau unii care foloseau asemenea epitete și pentru părinții elevilor. Diferența era că pe atunci nu se filma și nu exista internet în România.
    Sunt rele abuzurile profesorilor, dar parcă mai rău este ca profesorul să nu aibă nici un fel de autoritate în fața elevilor și elevii să-l înjure în față.
    Pare-mi-se că acestea sunt rezultatele unei educații care spune că nu e bine să-l traumatizezi pe copil când e mic dându-i câte o palmă atunci când, după ce îi explici, nu vrea și nu vrea să asculte, ci ține să facă numai ce poftește el și nu vrea cu nici un chip să-și facă datoria. Este tare rea educația care nu pune deloc accent pe chestiunea că anumite lucruri trebuie făcute chiar dacă nu-ți fac plăcere și care nu cultivă nici munca, nici gândirea critică.
    • -2 (6 voturi)    
      Spune-mi te rog (Joi, 6 februarie 2020, 11:18)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ce anume pozitiv aduce o discutie in care cei doi participanti fac concurs de injuraturi la adresa celuilalt?

      Cat despre faptul ca elevii nu au educatie, ce vina are profesorul? Si atunci pentru ce sa se enerveze? Ca sa arate fatis ca nu are chiar nici o putere in fata elevilor, afara de injuraturi?

      Ce anume lucruri din educatia de la scoala trebuie facute si sunt neplacute? Exista o stiinta sau disciplina care se studiaza si care este eminamente oribila? Eu nu cred: de la sport la muzica, de la matematica la chimie TOATE stiintele sin scoala sunt bijuterii. Daca insa elevii le vad oribile se intampla STICT din cauza ca profesorii respectivi nu stiu sa le puna in valoare, sa le prezinte utilitatea si frumusetea. Toate stiintele sunt frumoase!
  • +2 (8 voturi)    
    Nu-i problema, România. (Joi, 6 februarie 2020, 10:36)

    the-jackall [utilizator]

    Cand a intrat ministrul educatiei in clasa inopinat si a surprins-o pe isterica cealalta cu camerele de filmat a sarit nu-stiu-cine ca nu poate face asta ca afecteaza copiii!!
    Lasati ca e mai bine asa.
    Tara asta e putreda din radacini.
    Copiii care se nasc azi vor fi la fel peste 20-30 de ani pentru ca, ce sa vezi, sunt educati de aceiasi babuini de astazi (parinti si profesori deopotriva).
    Nu va mai mirati ca restul lumii va considera tara de lumea a treia pentru ca doar in astfel de tari copiii se caca intr-o gaura in pamant si sunt balacariti de profesori in halul asta (cu vina sau fara vina).
    Vrea cineva niste banane?
  • +3 (5 voturi)    
    Fudulia.... (Joi, 6 februarie 2020, 11:14)

    spirache [utilizator]

    Profesoara nu pare a face parte din categoria celor cu probleme psihice. Elevii par că se îndeamnă reciproc la rele(hahaiala de pe fundal). In orice caz, opiniile pot fi pro și contra. Elevii ca elevii, dar cred că părinții din Ceptura( localitatea faimosului Artur) nu reprezintă chiar cel mai înalt etalon in ale responsabilității părintești din măreața noastră națiune, ci mai degrabă sunt telespectatori fideli ai emisiunilor "Acces direct" și " Ochii din umbra" ...vom vedea ...in orice caz, intelciunea populara spune că ...prostul nu e prost destul, până nu e și fudul. Rămâne să vedem gradul de fudulie al părinților-trunchi, din care au sărit copiii-aschii.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 6 februarie 2020, 11:34)

    Imperialistu [utilizator]

    Profesoara a fost inregistrata. Si elevii? Stie cineva ce s-a intamplat inainte de inregistrare?Marturisesc ca n-am incredere nici in elevi, nici in profesori. Violenta (fizica si verbala) este intalnita pretutindeni in maretul invatamant romanesc.
  • +1 (5 voturi)    
    "DASCAL"?? (Joi, 6 februarie 2020, 12:45)

    Paleopterix [utilizator]

    In primul rand, mi-as dori mult sa terminati cu termenul de "dascal". Profesorii nu sunt DASCALI, ok?!!! Mergeti la biserica daca vreti sa vedeti dascali - in general persoane semi-analfabete care se specializeaza in tinut cadelnita sau mai stiu eu ce prostie ce nu necesita mult intelect.