​SONDAJ Ministerul și elevii vor date diferite pentru prima zi de școală, în septembrie. Când credeți că e mai bine să înceapă cursurile?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2020, 17:35 Actualitate | Educatie


Sondaj inceputul scolii
Foto: Hotnews
​Ministerul Educației a propus intr-un proiect de ordin ca anul școlar 2020-2021 să înceapă pe 14 septembrie, ceea ce a stârnit nemulțumiri printre elevi. O organizație a acestora a cerut să inceapă cursurile de la 1 septembrie. Când credeți că ar trebui să înceapă școala?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3745 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    15 este tot marti (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 17:40)

    ..13 [utilizator]

    Si stim ca marti in general sunt 3 ceasuri rele care cam toate se petrec la scoala... curat ghinion!
  • +2 (4 voturi)    
    Sau luni, 14 septembrie,sau miercuri,15 septembrie (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 17:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Ambele date sunt bine pentru a începe anul școlar, deși sunt puțin confuz referitor la acestea.
  • +3 (3 voturi)    
    pai, (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 17:42)

    Cezy [utilizator]

    daca 1 sep. si 8 sep. cad intr-o marti, musai si 15 e tot marti!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Inca o telenovela (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 18:07)

    ady77 [utilizator]

    Daca va fi pe 01.09, vor sari cei de la Min. Turismului, ca moare turismul daca va incepe scoala pe 01.09.
    Daca va fi pe 15.09, nu mai au oamenii cu cine sa culeaga viile.
    In Elvetia pe 22.08 incepe scoala, si nu ma caraie nimeni.
    Se pot face programe de turism, si in perioada scolara, numai sa vrei.
    In loc sa se faca o evaluare a materiilor, ca nu mai sunt actualizate aproape deloc zilelor noastre, ne invartim in jurul unei cifre.
    De materia religie, mai scapam si noi ca natie, sau mergem cu ea, pana ne prostim de tot.
    • +1 (9 voturi)    
      Da, dar nu se vrea (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 18:34)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      in 30 de ani nu am vazut nici o reforma pozitiva a invatamantului si nici vreo urma de interes pentru a moderniza ceva...In toate tarile de la Ungaria incolo, vacantele scolare au cu totul alat distributie si nici una nu tine 3 luni, din motive foarte practice: se tampesc elevii daca stau atat si mai ales, cu ce naiba le ocupi timpul 3 luni pentru ca parintii nu isi pot lua 3 luni de concediu...
    • +1 (3 voturi)    
      In Elvetia nu sunt 40 grade in august (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 23:03)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Mai terminati cu comparatiile astea absurde. Elvetia, Germania, au alta clima si alte conditii de studiu decat Romania.

      Dar bine ca voi credeti ca mutarea datelor e solutia. In rest totul e perfect in educatia romaneasca, numai datele calendaristice mai trebuie schimbate.
      • 0 (0 voturi)    
        Sistemul de educatie romanesc (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:20)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        este departe de perfectiune: este plin de birocratie, de personal incompetent si delasator, care nu este absolut deloc interesat de vreo schimbare, este plin de programe scolare facute dupa ureche, nu este flexibil si nu ia deloc in considerare tenditntele pietii muncii pe termen mediu macar...Toata lumea trebuie sa aibe o paine de castigat, iar memorarea si reproducerea cuvant cu cuvant sunt singurele principii urmate cu fidelitate de majoritatea profesorilor. Eu unul am fost si sunt in continuare dezamagit de cat de prost pregatiti si incapabil sa se adapteze profesorii in primul rand, inclusiv in mediul universitar. Multi sunt in urma cu zeci de ani fata de tehnologiile si cunostintele secolului 21.
  • -1 (7 voturi)    
    OH. (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:23)

    letsoc [utilizator]

    Asa ne place noua romanilor sa belmejim lucrurile . E simplu : prima zi de luni din septembrie se va incepe anul scolar , pentru totdeauna .
  • +2 (8 voturi)    
    Parerea mea... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:42)

    ElDiablo [utilizator]

    ...ar fi ca vacanta sa inceapa pe 1 ianuarie si sa se termine pe 31 decembrie. Scoala dauneaza grav sanatatii micutilor cu varste cuprinse intre 6 si 18 anisori. Daca nu ma credeti, intrebati-i pe ei.
  • +4 (8 voturi)    
    Sistemul e prea rigid (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:57)

    ipolitic [utilizator]

    Dupa parerea mea, elevul ar trebui sa stabileasca, cand, unde si cu cine, pe baza unei cereri formulate de profesor catre fiecare elev:
    .........................................................................
    MultPreaStimate Domnule Elev,
    Va rog sa primiti expresia celei mai fierbinte dorinti de a putea sa ma primiti in audienta intr-o zi si la o ora stabilita de Puerimea Voastra in vederea expunerii unor idei si informatii ad-hoc din materia .......
    Cu respectuos devotament,
    Prof.Ionica Cutarica
    ...........................................................................
    Elevul sa fie obligat sa raspunda in 30 de zile.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu "elevii" vor altceva, ci un for nereprezentativ (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 22:59)

    andipetre [utilizator]

    Hotnews, sunteti datori cu rigoarea in ceea ce priveste titlurile stirilor. Nu generalizati spunand ca "elevii vor date diferite", pentru ca e vorba doar de opinia unui organism numit intamplator Consiliul National al Elevilor, care nu are reprezentativitate, nu a supus unui vot general aceasta opinie si deci nu reprezinta dorinta elevilor.

    Daca maine imi fac o organizatie numita Alianta Nationala a Jurnalistilor si cer readucerea lui Dragnea la putere, inseamna ca vorbesc si in numele Hotnews? ;-)
  • +3 (5 voturi)    
    14 sau 15 septembrie, nu mai devreme. (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 23:17)

    leeloo2 [utilizator]

    In fucntie de cum pica in fiecare an.