Un fost ministru al Educației propune ca profesorilor să li se dea aceleași teste PISA ca elevilor. „Veți avea o mare surpriză”

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 21:00 Actualitate | Educatie


Daniel P. Funeriu
Foto: Facebook
​Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, susține că, dacă profesorii ar da aceleași teste PISA ca elevii, rezultatele ar putea fi surprinzătoare și propune o evaluare a tuturor cadrelor didactice.

„Așa cum știți, eu sunt mai orientat pe soluții, nu povești. Așa că propun să fie date aceleași teste PISA profesorilor. Veți avea o mare surpriză. Ar trebui evaluați toți profesorii: celor sub nivel să li se livreze o formare adaptată timp de un an pentru a ajunge la nivel, iar dacă nu reușesc nici atunci... asta e. În loc de miliarde date oengeurilor de apartament mai bine am face un moment zero al reselecției profesorilor... Imbecilizarea adusă de pesedizare a cotropit de multă vreme universitățile iar acum a ajuns la clasă și schimonosește mințile copiilor noștri”, a scris fostul ministru pe Facebook.

Precizările vin după ce raportul PISA arată că 59% dintre elevii români pot înțelege un text de mărime medie și doar 1% au rezultate foarte bune la citire sau la științe. Aproape la fel arată procentele la matematică, dar aici 3% fac performanță. Raportul PISA clasează România aproape de Emiratele Arabe, Bulgaria sau Moldova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15479 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    N-as avea nicio surpriza (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:03)

    moima [utilizator]

    Jumatate dintre cei cu care interactionez zilnic sunt analfabeti functionali. Si au toti studii superioare. Ma intreb cum dracu au trecut examenele alea.
    • +12 (18 voturi)    
      Simplu (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Sunt absolventi la Fabricileor de vândut diplome. Cum e șandaramaua Al I Cuza din Iasi, cu un corp profesoral de toata jalea, care si-a ales rector pe nulitatea Toader Tudorel, dupa chipul si asemanarea celor care l-au votat . Asemenea „universitati” produc rabuturile care sunt astazi profesri in scolile din RO
      • +6 (20 voturi)    
        Abureli (Miercuri, 4 decembrie 2019, 2:48)

        Noriega [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Dar ce, de la UBB nu provine si marele gropar al invatamantului, Marga, care e cel care a infiintat locuri cu taxa la universitatile de stat si, bagand finantarea pe student, s-a ajuns ca universitatile, in goana dupa studenti, sa scada stacheta? O alta "reforma " a fost, in timpul lui Marga, inceperea anului scolar la 1 septembrie si, in loc d etrimestre, semestre! Sau chiar si "marele"Funeriu, care face pe desteptul, si a bagat niste clasificari ale universitatilor pe criterii subiective, interpretabile? Cum, dracu"" abia in 2010 s-au prins ca e ceva putred in invatamant? Pai deda incepuse criza demografica de dupa 1990 (a natalitatii) sa se resimta la nivel de absolventi de liceu, candidati pt. invatamantul superior. Atunci a inceput si strangerea surubului cu unele universitati private, mai ales aafabricii d ediplome Spiru Haret. dar ce, pana atunci nu se stia astea? Sau de acolo, de la UBB, nu vine securistul Ioan Aurel Pop, presedintele Academiei Romane?
        Funeriule, du-te si plimba caprele pe camp! Ca nu ai habar de invatamant!
        Politizarea in invatamant a fost implementata cu mare sarg si succes de toate partidele din Romania, si de PSD, si de defunctul PNTCD, si de PNL, PD etc. Era sa uit si de UDMR, aliati ai tuturor partidelor, in functie de conjunctura.
        Toti si-au bagat pilele cand au ajuns la putere, pana si femeie de serviciu daca vrei s afii, trebuie sa te bagi intr-u partid. daca citesti o carte de Caragiale vezi ca nimic nu e schimbat nici acum.
        Partea proasta e ca, daca prin absurd, printr-o chestie magica, azi s-ar implementa niste masuri perfecte si ar fi mentinute indiferent de cine s-ar succeda la putere, abia peste 20-30 de ani s-ar vedea efectul. se distruge usor, dar greu s ereface ceva. Dar tara te vrea prost. pe niste prosti cu drept de vot, cu diploma sau fara, poti sa ii manipulezi mult mai usor...
      • +3 (5 voturi)    
        Bati campii! (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:51)

        achvp [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Nu stiu ce informatii ai tu si cum le-ai colectat despre UAIC, dar a include aceasta universitate in categoria fabricilor de diplome este o aberatie.
        Ce treaba are faptul ca inca este (foarte probabil, pentru putin timp) rector Buborel? La UAIC chiar se face carte. Poate tu sau vreo ruda nu ati facut fata la nivelul de acolo?
        Daca vrei sa dai exemple elocvente despre fabrici de diplome, cel mai celebru si potrivit e Spiru Haret.
        • +2 (2 voturi)    
          prostii (Miercuri, 4 decembrie 2019, 13:16)

          123qwe [utilizator] i-a raspuns lui achvp

          Prostia a fost perpetuata din toate directiile, inclusiv de la universitatile de stat. Mai lasati Spiru Haret in pace, pana la urma corpul profesoral de la stat a predat si la facultatile private, iar in ultimii ani si cei de la stat au admis studenti pe baza de "dosar". Pe cale de consecinta tot invatamantul e varza si asta din cauza ministrilor colorati politic incepand cu PSD si continuind cu toti ceilalti.
      • +5 (5 voturi)    
        sandrama zici? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Pai... depinde cu ce o compari... daca compari Cuza cu universitati din top10, e intr-adevar, sandrama. Daca o compari cu ce e in Romania, e in primele 4-5. Se poate si muuuuult mai rau, crede-ma. Iar de la Cuza stiu o gramada de absolventi care lucreaza in domenii de top, fie ca vorbim de matematica, fizica, drept, Info... Ca reftor a ajuns un sfertodoct precum Tudorel e adevarat, ca sunt si profesori slabi e la felde adevarat, dar hai sa nu generalizam. Nu-s toti de aruncat, altfel nu s-ar mai produce absolventi de calitate.
  • +15 (21 voturi)    
    daca profesorii... (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:07)

    exilatul [utilizator]

    ar sustine si ei acelasi test , sunt sigur ca ar lua mai putin ca elevii...
  • +14 (18 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Corpul didactic la oi e o adunătura majoritar indolenta, incompetenta, inculta si agramata. Sunt complici cu totii la distrugerea invatamantului - au protestat doar ca sa se imbuibe cu salarii ai mari, fiind interesati doar de meditatii, mita, fondul clasei si altele asemnea. Sunt CEI MAI SLABI profesori din cati au fost vreodata, astfel ca visul oricarui copil e sa plece ca sa studieze in strainatate, nu in cloaca nimita scoala româneasca.
  • +30 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:11)

    andipetre [anonim]

    • -15 (31 voturi)    
      Ce zici daca... (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:47)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ....ar da testul si Funeriu. Oare el l-ar trece ?
      • +12 (20 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 3 decembrie 2019, 23:39)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui Radu I

        • -7 (15 voturi)    
          destept (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:26)

          gituca [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Minte scurta mai aveti! Cand era ministru si participa la o conferinta de presa, o tanti de langa el ii soptea raspunsurile. Deci ar lua un test PISA, dar cu copiute!
      • +14 (18 voturi)    
        Funeriu e baiat destept (Marţi, 3 decembrie 2019, 23:46)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        Doar nu crezi ca reusea sa plece pe vremea lui Ceausescu sa studieze in strainatate inca din liceu.
    • -1 (5 voturi)    
      xzxzxzx (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:26)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Nu stiu dacă e unică experiența de viață a fostului ”olimpic ” DANIEL FUNERIU . Că el este unul din ”exemplarele” produse ale OLIMPIADELOR
      ”CEAUȘISTE” nu încape nicio îndoială. A fost si atunci, cum este și acum, o inteligență rară,un produs al inteligenței acestei nații , cum uneori EA reușește să iasă la lumina lumii. Meritul nu e cu siguranță al odiosul nostru CONDUCĂTOR. ESTE AL LUI ÎNSUȘI . Si-a început școala la SĂVÂRȘIN si dascălii lui de atunci vor fi fost primii care i-au intrezărit potențialul . Așa cum au fost ei , cu bune și cu rele. Săvârșinul a avut și atunci un
      LICEU funcțional. Ca și PÂNCOTA , orășelul de unde îi provine familia.,având unul dintre directori pe prof de Chimie KLEMSCH (CLEMȘ ) Sau SÂNTANA , alt orășel arădean unde s- a plămădit ,tot pe vremea ceaușismului, personalitatea creativă a unui
      LAUREAT NOBEL PENTRU FIZICĂ . E adevărat, de naționalitate germană . CONTEAZĂ ? Colegiul Național DIACONOVICI LOGA din Timisoara l-a avut printre străluciții săi elevi și pe D.FUNERIU și pe mulți alții. Si au avut toți dintre ei , aceeași profesori de diferite specialitâți ,inclusiv ”EXACTE”. Le-au exclus cumva capacitățile intelectuale ? Sau l-au propulsat spre olimpicii ”chimiști ” etc etc ai României , cu tot ce înseamnă ...meniul prescris ? Că el a ales ulterior calea care a ales-o , l-a privit direct și strict personal. Nu a fost primul, nu este și nu va fi singurul din această...stirpe. De facto, OMUL / OAMENII CONTEAZĂ. Asta vreau să zic . Cu toate riscurile și beneficiile pe care le incumbă. Între regele SOLOMON și KOHELET , fiul lui DAVID cine a avut/are dreptate ?...Toate fluviile se varsă în mare , dar niciodată nu o umple. PĂMÂNTUL RĂMÂNE ...
  • +25 (25 voturi)    
    Lol (Marţi, 3 decembrie 2019, 21:25)

    mitg [utilizator]

    Vreti sa ramanem fara profesori?
  • +19 (21 voturi)    
    as propune un test similar si la numirea in (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:41)

    AliKimiku [utilizator]

    functii guvernamentale
    Dna Dancila si guvernul ei este un frumos exemplu de analfabetism functional. Toti stiau sa citeasca, sa vorbeasca relativ corect dar ma indoiesc ca intelegeau ceva din cele citite/vorbite.
    Cand analfabetismul sau mai pe scurt prostia e promovata in cele mai inalte functii din stat ne miram de ce elevii sunt la fel?
  • +12 (12 voturi)    
    Eu as propune testul (Miercuri, 4 decembrie 2019, 8:00)

    ABBV [utilizator]

    pentru parlamentari. Si toti functionarii din toate agentiile guvernamentale. Si as da public rezultatele, sa vada tot rromanul cine il conduce.
  • -2 (8 voturi)    
    de marele prof de fizica nu zice nimeni... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:28)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    deh, dadea meditatii...
  • +6 (8 voturi)    
    Are dreptate Funeriu. (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:48)

    asavreau [utilizator]

    Să privim ce guverne și ce miniștri ai învățământului au fost.De la dottore Ponta cu plagiat,la Veoica Dăncilă care promite că va învăța și într-o lună va vorbi ....Nu a promis că va vorbi corect în limba română,că în engleză ca să aibă scuză pentru greșeli.Ecaterina Andronescu care vroia studenți chiar și fără bac,la Liviu Pop care mișca limba mai repede decât gândea și dădea vine pe regionalisme,semn că a învățat în fundul curții,când mergea cu treburi,citea ziarul lăsat acolo pentru alte scopuri.De,omul era constipat și greu scotea o idee logică.De prin 2012 încoace nu rețin vreo-un ministru al învățământului care să poți spune că știe și vrea să facă învățământ în România.De prim miniștri nici atât.
  • +6 (10 voturi)    
    sunt (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:30)

    andrei1232000 [utilizator]

    curios cati profesori de matematica si fizica ar sti sa rezolve problemele din manualele din anii 60-70. Cati profesori de geografie, istori, si stiinte naturale au citit altceva decat wikipedia. Este o spirala care trebuie rupta, intoarsa. altfel profesori slab pregatiti vor scoate elevi si mai slabi pregatiti, dintre care unii vor ajunge profesori si mai slabi decat cei pe care i-au avut. Unii vor ajunge in invatamantul superior si vor produce ingineri care nu vor sti unitati de masura. Si nu vor fi capabili sa le gaseasca nici pe net.
  • +2 (2 voturi)    
    educatia (Miercuri, 4 decembrie 2019, 17:11)

    Gaita [utilizator]

    Multi pofesori sunt produsul unor scoli proaste , nu stiu sa ofere cunostiinte si nu stiu sa dezvolte capacitetile elevilor. Deci teste Pisa trebuie date si profilor , astfel am afla mai bine cine preda copiilor nostri .