Cât de ușor te angajezi după 45 de ani/ Studiu: Doar unul din patru candidați de 45+ este acceptat la angajare

de A.O.     HotNews.ro
Joi, 28 noiembrie 2019, 16:51 Actualitate | Educatie


Angajez 45+
Foto: Hotnews
​Românii cu vârsta de peste 45 de ani își găsesc greu un job. Un studiu realizat în cadrul campaniei naționale ”Angajez 45+” de către comunitatea specialiștilor în resurse umane (GreatHRs) arată că angajatorii au declarat că 1 din 3 candidați sub 45 de ani intervievați pentru o poziție în compania lor este angajat, în timp ce la categoria 45+ unul din patru candidați este angajat. Angajatorii spun că printre motivele refuzării la angajare sunt în 69% dintre cazuri pachetul salarial solicitat, în 61% dintre cazuri pentru că nivelul de experiență este mare, iar în 60% de cazuri pentru comportamentul din timpul interviului.

Florin Panaitescu are 59 de ani și este analist financiar. Până anul trecut a lucrat la una dintre marile bănci din România care s-a închis. De atunci își caută job, dar până acum nu a avut noroc. ”În ultimul an am aplicat pentru 100 de joburi și am avut 5 chemări la interviu. Sunt în continuare în căutări. Pentru cei de 45+ piața muncii este foarte îngustă. Eu știu să lucrez și pe calculator, și știu și limbi străine. Ultimul post l-am avut la o firmă în care se vorbea în franceză. Dar s-a luat moda asta din Occident de a mă uita la vârstă”, spune Flaviu Panaitescu.

Studiul realizat de GreatHRs arată că în situația lui Florin Panaitescu sunt 52% dintre candidații pentru un job care afirmă că le este greu sau foarte greu să găsească un job potrivit. 43% dintre angajați au fost refuzați la cel puțin un interviu în ultimul an. Motivele de refuz sunt de cele mai multe ori necunoscute în cazul a 46 % dintre candidați pentru că angajatorul nu le comunică, 22% sunt refuzați din cauza pretențiilor salariale prea mari, 19% pentru că au prea multă experiență, iar 20% pentru că sunt prea calificați.

Angajatorii care au participat la cercetare au declarat că 1 din 3 candidați sub 45 de ani intervievați este angajat, în timp ce 1 din 4 candidați peste 45 de ani este angajat. Motivele pentru care îi refuză la angajare sunt: 69% pentru pachetul salarial solicitat, 61% pentru nivelul de experiență, iar 60% pentru comportamentul din timpul interviului. În același timp, 88% dintre angajatori se plâng că nu au suficienți candidați pregătiți, pe motive de specializări, cum ar fi muncitorii calificați și necalificați, inginerie sau IT.

Cercetarea arată că 30% dintre angajații din această categorie 45+, cu educație superioară de specialitate, nu au fost promovați niciodată în ultimii 10 ani.

”Vârsta de la care un candidat începe să fie mai puțin atractiv este de 45 de ani, în unele industrii aceasta fiind chiar mai mică. În același timp, există companii care își caută candidați din acest segment de vârstă și nu îi găsesc. Astfel, am simțit nevoia unui proiect care să schimbe dinamica actuală a pieței muncii, prin înlesnirea comunicării între angajatori și candidați. Angajez 45+ se dorește a fi prima campanie națională împotriva discriminării de vârstă la angajare, cu rezultate măsurabile și acțiuni concrete, care reunește parteneri importanți din domeniul resurselor umane și cea mai mare rețea de experți voluntari”, a spus Alina Anghel, unul dintre fondatorii Campaniei Naționale Angajez 45+, prin care își dorește să combată discriminarea pe criterii de vârstă la angajare. Campania își dorește să fie o punte de legătură între angajații aflați în căutarea unui loc de muncă și angajatorii care se confruntă cu dificultăți în a gestiona forța de muncă.

Studiul a fost realizat pe un eșantion de 601 femei și bărbați cu vârsta între 35-64 de ani, eșantion este reprezentativ la nivel de vârstă, gen, regiune, pentru populația activă 35+ din România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6512 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Rrrumânistan, o „țară” bolnavă. (Joi, 28 noiembrie 2019, 17:18)

    prec [utilizator]

    Se vaită de lipsă de forță de muncă dar toți vor numai tineri. După ce-i angajează încep să se vaite că nu au experiență, că nu știu nimic, că nu stau în fimă mult.
    Asta-i societatea bolnavă a țării noastre. Vor angajați de 20 de ani care să aibă experiență de 30 de ani, să știe măcar două limbi strine și să nu ceară salariu. Dacă se poate, să aducă de acasă, să poată să-și ia „patronul” rrrumânistanez vilă într-un an de zile. Și-n al doilea un Ferrari.
    • +3 (9 voturi)    
      Un studiu facut pe genunchi (Joi, 28 noiembrie 2019, 17:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui prec

      "Studiul a fost realizat pe un eșantion de 601 femei și bărbați cu vârsta între 35-64 de ani, eșantion este reprezentativ la nivel de vârstă, gen, regiune, pentru populația activă 35+ din România."

      Pai sa ne spuna studiul asta si ce procent din esantion au o calificare obtinuta in ultimii 20 de ani. "Studiu" este atunci cand incerci sa intelegi motivele situatiei. Altfel este doar o statistica inutila.
      Nici macar nu se poate vorbi de un "esantion reprezentativ" la nivel de tara format doar din 600 de persoane. Adica 14 pe judet?.. 7 urban, 7 rural?.. Cum i-au impartit pe astia 7 pe nivele de varsta, dar si pe gen? Te doare mintea..
      • -1 (3 voturi)    
        Daca esti competent in domeniul tau (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        iti gasesti clar de lucru la 45 ani. mai rau e la 5 ani, dar la 45 e inca bine.
        • +1 (1 vot)    
          Viata este complexa (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:37)

          Petrush [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "Viata este complexa ... si are multe aspecte!" spunea un personaj de film.

          https://www.linkedin.com/posts/angajez-45-plus_schimbampiatamuncii-angajez45plus-activity-6606075998813339648-ifsD
  • +8 (10 voturi)    
    Trimiți 100 CV-uri, ai 5 interviuri și 0 joburi! (Joi, 28 noiembrie 2019, 17:49)

    simplex1 [utilizator]

    Cum puteți sa ziceți ca doar 1 din 4 candidați de peste 45 ani este acceptat pentru un job dacă un om va spune ca a aplicat pentru 100 locuri de munca însă doar 5 firme l-au chemat și pana la urma nu a obținut nici un job.

    Asta înseamnă ca nici măcar 1 din 100 candidați nu este acceptat. De unde ați scos-o cu unu din 4?!!

    Marea problema este ca locurile de munca pur și simplu nu exista. Anunțurile pe care le vedeți pe internet sunt 99%, ca sa nu zic 99.9%, false fiind date de agenții de recrutare care nici măcar nu iți citesc CV-ul. Acesta se duce direct într-o baza de date și acolo rămâne.

    La puținele interviuri unde ajungi, cifra de 5% este foarte corecta, te trezești fata în fata cu o persoana care nu are competenta sa te intervieveze. Ai de-a face cu o fosta vânzătoare, chelnărița, un fost pușcăriaș, o absolventa de psihologie și câte și mai câte, când tu ai aplicat pentru un job de electronist, mecanic, etc. Persoana cu care dai interviul nu te poate evalua! Ai fost chemat pur formal doar ca un angajat al firmei de recrutare sa își justifice salariul pe care îl încasează.

    Citat:
    " ”În ultimul an am aplicat pentru 100 de joburi și am avut 5 chemări la interviu. Sunt în continuare în căutări. "
    • +2 (2 voturi)    
      Corectura lui Flaviu (de fapt Florin) (Joi, 28 noiembrie 2019, 19:27)

      FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Corectură la cele scrise în articol.
      Eu sunt cel care a fost intervievat: după cele cinci interviuri, am obținut două joburi: unul pe perioadă determinată de 6 luni, în perioada ian-iul 2019 - nu am vrut eu să continui acolo, și altul, cu testare inițială de cunoștințe de limba franceză, la o firmă de outsourcing, unde s-a constatat că aveam prostul obicei... să gândesc...
      Deci se modifică puțin statistica :)
      • -1 (3 voturi)    
        Scuzați dar nu ați obținut nici un job din 100 CV (Vineri, 29 noiembrie 2019, 2:41)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

        Din 100 CV-uri trimise și 5 interviuri nu ați reușit sa încasați nici măcar un salariu pe o luna la firmele unde credeți ca ați fost acceptat. Unii agenți de recrutare te accepta aparent dar iți pun condiții imposibil de îndeplinit și sigur ca refuzi tu iar dacă te-ai hotărî sa mergi înainte, pe un motiv sau altul te-ar exclude la un al doilea sau al treilea interviu.
        • +2 (4 voturi)    
          Pe ce te bazezi ? :( (Vineri, 29 noiembrie 2019, 6:56)

          FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Eu pot sa îți dovedesc cu Adeverințele de venituri primite de la cei doi angajatori din 2019 despre afirmațiile mele privind perioada lucrata la ei.
          Tu pe ce te bazezi când scrii ca nu am lucrat nici o zi ?
          • -1 (3 voturi)    
            Cate zile ai lucrat în 2019? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:13)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

            Spune câte zile ai lucrat la firmele unde ai fost acceptat.
    • -1 (5 voturi)    
      ce stii sa faci? (Joi, 28 noiembrie 2019, 22:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Poti sa trimiti mii de CVuri daca nu stii sa faci nimic sau ce stii tu sa faci nu mai este de actualitate.
  • +2 (6 voturi)    
    o lupta-i viata... (Joi, 28 noiembrie 2019, 18:37)

    hanu [utilizator]

    Inca de la cv trebuie sa vii cu o "value proposition", sa vada patronul x de ce ar trebui sa te ia pe tine. Functie de job: Pune-ti o poza shuie. Iesi din tipar. Fa-i sa inteleaga ca le faci un favor aplicand si ca o faci doar din pasiune, de hobby, nu ca tremuri sa ai un job. E job de mecanic? pune o poza cu tine la 6 ani reparand trotineta. Desigur, pe langa experienta relevanta. Cum te vinzi si iti vinzi cv ul conteaza enorm. Desigur, daca concurezi cu cineva cu vasta experienta demonstrabila in domeniu, te-ai ars :)
    E bine sa gasesti un avantaj la tine pe care nu il au altii. Si nu folositi cvuri si comportament tipic la interviuri "ca asa se face".
    Si nu fiti "low energy". Daca nu esti un vreun geniu, e super nasol sa fii "low energy" la interviu.
    Desigur, daca e job pt necalificati, sau ceva usor de facut de tineri 18-20 ani...slabe sanse tu cu 45 ani... mai bine incerci sa te califici in ceva ce iti place.
    • -1 (5 voturi)    
      Alternativa.. (Vineri, 29 noiembrie 2019, 0:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Daca stii sa faci ceva bine si lucrezi de ani de zile in domeniu, ia o certificare! Da de 100 de ori mai bine la CV decat "20 de ani front office la banca".

      Ca veni vorba, "analist financiar" in cazul de fata oare inseamna vanzator de credite (da, gasiti pe bestjobs astfel de oferte) sau chiar analist financiar, cu CFA/ACCA, caz in care se bat angajatorii pentru tine?
      • 0 (2 voturi)    
        CV Florin/Flaviu (Vineri, 29 noiembrie 2019, 7:21)

        FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Trebuie să mă crezi: niciodată nu am lucrat în front office, am lucrat doar în Centrala băncii, timp 24 de ani.
        Anterior, în CV-ul meu apare asa:
        -opt ani ca analist-programator, într-un centru de calcul
        - doi ani ca analist la DGMPS din Ministerul Muncii
        - un an ca analist financiar la o firmă particulară activând pe piața de capital.
        Au urmat cei 24 de ani la bancă, în diverse direcții din Centrală, iar ultimii 5 ani la Direcția Conformitate.
        Cu o vechime de 36 de ani (adunând cele 8 luni lucrate în 2019) si cu un punctaj mediu de pensie (calculat de mine) de 2,95, pot sta liniștit un an în șomaj, cu aproape 2.000 lei/lună cât am acum si apoi, la 60 de ani, să mă pensionez anticipat.

        Dar nu vreau să stau degeaba acasă !

        De 15 merg în fiecare zi la club, la piscină, anul trecut am ajuns prin nouă țări, scriu despre aceste excursii pe site-uri specializate...

        Mai vrei să trec ceva în CV ? :)
        • -3 (5 voturi)    
          Flaviu sau Florin Panaitescu nu exista (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:30)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

          Acest Flaviu Panaitescu este un personaj fictiv. Avem de-a face cu un individ care face reclama Campaniei Naționale Angajez 45+. De fapt, articolul este nesemnat deci nimeni nu își asuma responsabilitatea celor scrise în el.

          Daca ești absolvent de politehnica: electronica automatica, etc., 30 ani este cam vârsta maxima la care mai poți spera sa fii angajat. In alte domenii încă mai pori avea ceva șanse pana la 40 ani dar după nimeni nu te mai dezangajez indiferent ce meserie ai avea.
          • +1 (3 voturi)    
            Dovada (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:49)

            FlorinAndrei [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Fă o căutare după "Florin-Andrei Panaitescu" pe internet, vezi că-l găsești :)
            • -1 (3 voturi)    
              Da, l-am găsit pe Panaitescu! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 12:55)

              simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

              Vezi aici informații despre el:

              https://www.7iasi.ro/statul-prost-cu-diploma-panaitescu-smecher-cu-legitimatie-teparul-de-la-ramada-si-a-tras-retea-de-spitale/
            • -2 (4 voturi)    
              Panaitescu: repetent la liceu, dat afara de la IPA (Vineri, 29 noiembrie 2019, 13:22)

              simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

              Am citit mai cu atenție CV-ul lui Panaitescu și constat ca a rămas repetent la liceu (atâta vreme cât i-au trebuit 5 ani ca sa îl termine) iar mai apoi a fost dat afara de la Institutul de Proiectări pentru Automatizări în Mai 1991 când s-au făcut restructurări.

              Își începe CV-ul cu:
              "Ofițer conformitate
              Jan 2012 – Present 7 years 11 months
              Bucharest, Romania"

              Deci pare ca din 2012 pana azi a lucrat în continuu!!

              Vezi:
              https://ro.linkedin.com/in/florin-andrei-panaitescu-86490446
        • 0 (4 voturi)    
          Intrebarea ramane valabila (Vineri, 29 noiembrie 2019, 12:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

          In cei 24 de ani la banca ti-ai luat o certificare utila? CFA, ACCA? Ai experienta de lucru pe un soft modern de la Oracle, SAP etc?

          Directia Conformitate.. deci poti oricand sa intri in Camera Auditorilor Financiari? (cafr.ro). Apoi te cauta ei pe tine, nu tu pe ei. Vad ca esti evaluator certificat. Astia sunt multi, deci trebuie sa iti cauti singur de lucru, dar nu e imposibil.

          Poate ca vine o varsta cand trebuie sa iei initiativa.. sa-ti faci propria firma si sa angajezi tu, asa cum altii te-au angajat pe tine. Cineva trebuie sa o faca si pe asta, nu?
  • -1 (5 voturi)    
    juventocratie... (Joi, 28 noiembrie 2019, 19:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu te mai angajeaza nici dreak dupa 45 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca esti Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:42 (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:26)

    Petrush [utilizator]

    Sunt o multime de colegi pe LKD care v-ar putea detalia succint prin ce au trecut si trec in procesul de "recrutare"... dar mai ales motivarea insuccesului la "recrutare", in eventualitatea ca CV a fost vizualizat de potentialul angajator si vei chemat la interviu.

    Exemplificari:

    1. CV dvs este extraodinar dar sunteti prea calificat pentru postul vacant.

    2. CV dvs este extraodinar dar salariul bugetat pentru acest post, cu certitudine, nu-l veti accepta.

    ...

    n. Nu aveti pedigri/ sange albastru ... cine va recomanda.

    n+1. Nu-l angajam ca-n 3 luni imi va lua postul ... ilar, nu-i asa?!?

    Nu avem forta de munca?!? Cred mai de graba ca nu avem management al fortei de munca.

    Tot ceea ce am scris mai sus este dovedibil si cuantificabil, a se vedea si postarea de mai jos in Linkedin.
    Cat priveste calificarile de care mentiona un antevorbitor, pot mentiona un singur detaliu, pentru curiozitatea acestuia, lecturati CV pe LKD ale catorva din cei ce au comentat articolul acesta.

    https://www.linkedin.com/posts/angajez-45-plus_schimbampiatamuncii-angajez45plus-activity-6606075998813339648-ifsD
  • +1 (1 vot)    
    Ceva (Vineri, 29 noiembrie 2019, 13:15)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Este putred in serviciile de HR .
    Oamenii de acolo se cred atoatestiutori cand in realitate sunt doar aroganti . Urasc pe cei mai mari de 45 de ani ! Prefera sa se ia dupa CV unor tineri care sunt in majoritatea cazurilor contrafacute, mincinoase, decat sa inteleag ceea ce stiu cei cu care au de a face.