Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede reducerea numărului de ore la școală și combaterea bullying-ului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2019, 15:02 Actualitate | Educatie


Elevi de la Şcoala din Mihăileşti, Buzău
Foto: Hotnews
 documente
(18 Nov 2019) PDF, 94KB
Președintele Klaus Iohannis a promulgat luni legea care prevede că numărul de ore alocat disciplinelor din planurile-cadru de învățământ este în medie 20 de ore pe săptămână la învățământul primar, 25 de ore pe săptămână la învățământul gimnazial și în 30 de ore pe săptămână la învățământul liceal.

Potrivit Legii, prevederile privind reducerea numărului de ore „intră în vigoare începând cu anul şcolar 2020-2021”.

De asemenea, Legea Educației Naționale mai este modificată prin introducerea un nou articol, care urmărește combaterea fenomenului de bullying: "În unităţile de învăţământ şi în toate spaţiile destinate educaţiei şi formării profesionale sunt interzise comportamentele care constau în violenţa psihologică - bullying”.

Până acum, legea prevedea că numărul de ore minim şi maxim este stabilit de ministrul Educaţiei prin ordin de ministru. Astfel, elevii de la clasa pregătitoare învață 19-20 de ore pe săptămână (au maximum un opțional), cei de la clasele I, a II-a și a III-a au minimum 20 – maximum 21 de ore, iar la clasa a IV-a elevii au minimum 21 de ore și maximum 22 de ore. Elevii de clasa a V-a au 26-28 de ore pe săptămână, elevii de clasa a VI-a au 28-30 de ore pe săptămână, elevii de clasa a VII-a au 31-33 de ore, iar clasa a VIII-a are 31-34 ore pe săptămână.

Promulgarea vine după ce președintele a cerut în mai reexaminarea acestei legi.

În cererea de reexaminare, președintele Klaus Iohannis semnala faptul că reglementarea prin care sunt stabilite numărul de ore alocat disciplinelor "prezintă neclarități".

"Deși proiectul de lege cuprinde măsuri foarte bune privind combaterea bullying-ului, precum și o serie de măsuri menite a crește accesul la educație a unor categorii de copii care nu aveau acces până acum - măsuri de care sistemul educațional românesc are nevoie - considerăm că intervențiile legislative care vizează stabilirea numărului de ore alocat disciplinelor din planurile-cadru de învățământ, fiind incomplete în reglementare, prezintă neclarități, ceea ce impune reexaminarea de către Parlament a conținutului normativ al acestora", a transmis șeful statului pe 3 ianuarie.

Klaus Iohannis mai semnala Legislativului în cerere că modificarea numărului de ore alocat disciplinelor "afectează automat și profilul de formare, conținuturile educaționale, modalitățile de predare, învățare și evaluare din învățământ precum și încadrarea cu personal".

"În același timp, apreciem că orice modificare a numărului de ore alocat disciplinelor afectează automat și profilul de formare, conținuturile educaționale, modalitățile de predare, învățare și evaluare din învățământ precum și încadrarea cu personal. De aceea, legea ar trebui să antreneze, în mod corelativ, și modificarea planurilor-cadru și programelor școlare, dar și a manualelor școlare. Mai mult de atât, considerăm că punerea în practică a acestor noi dispoziții poate genera inclusiv modificarea normelor didactice aferente încadrărilor personalului didactic din învățământul preuniversitar. De aceea, apare ca necesară o evaluare prealabilă a impactului acestei noi reglementări asupra resursei umane din educație", preciza Klaus Iohannis, în cererea de reexaminare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13729 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Mda (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:31)

    Fanel01 [utilizator]

    Daca se reduc orele la scoala dar temele raman aceleas pt ca nu au timp sa termine materia la clasa nu am rezolvat nimi, din contra e mai rau.
    • -8 (12 voturi)    
      posibil sa fie o masura de austeritate mascata (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:55)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      ca prin reducerea nr de ore, vor disparea si niste norme din sistem...deci nr profesorilor va scadea

      indirect sunt concedieri

      acum nu zic ca e rau...probabil ca nu e rau pentru copii ca se reduce. Problema ramane si la parintii care muncesc, ca trebuie sa gaseasca alternative
      • +1 (13 voturi)    
        Pai nu e rau (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:30)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Eu zic sa se reduca scoala la 1 ora/zi si restul orelor copiii sa stea pe strada.
      • 0 (8 voturi)    
        ce belsug era domne cu iliescu (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:03)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        pardon cu viorica vasilica!
      • +1 (7 voturi)    
        si vezi ca oameni tai ,PSD ,au dat legea! (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:05)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Iohanis a trimis-o inapoi!
    • 0 (14 voturi)    
      O cretinatate (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:17)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Ii trimit direct pe copii la meditatii.
    • +3 (5 voturi)    
      Buna dimi (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:34)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      sau nimi.Pentru astia ca voi ar trebui 50 de ore de scoala .Pe saptamana.
  • -4 (10 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:42)

    mopsu [utilizator]

    e necesar ca nepotul meu să stea 5-6 ore pe zi în bancă, să studieze muzica ,religia ,desenul , puse în orar la începutul zilei ?
    • +4 (12 voturi)    
      da este necesar, (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:36)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      altfel ajunge prim -ministru.Si ar fi pacat sa nu-l cheme Vasile . si Viorel.
  • -10 (20 voturi)    
    Bullying (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:14)

    Jolly Roger [utilizator]

    Adica... profesorii care pana acum faceau orele urland la copii sau cei care intrau in clasa ”Vai, iar voi? sunteti cea mai proasta clasa pe care am avut-o in viata mea!!” sau ”Are cineva intrebari? ... Da ce, esti prost de nu ai inteles?” o sa dispara din peisaj sau o sa se transfome precum Cenusareasa?
  • +4 (4 voturi)    
    yep (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:28)

    Kato01 [utilizator]

    Acum se poate implementa si fara scuze cea care exista de fapt cu maxim 25 de copii in clasa...
  • -3 (9 voturi)    
    mda (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:36)

    noi2013 [utilizator]

    In toate tarile normale se creste numarul de ore, la noi se scade...

    Si ghici ce? copiii invata casa cu marintii sau meditatii...Profesorii stiu cel mai bine...
  • -11 (13 voturi)    
    Bullying (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:52)

    vodatepes [utilizator]

    Spre sa se aplice si retroactiv pentru chiriasul de la Cotroceni care in anul 2018 s-a tinut de bullying la adresa poporului roman transformand anul 2018 nu in cel al centenarului ci al unui scandal continuuuu.
    • +3 (5 voturi)    
      Creca ai vrut sa spui Hamstarul (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:15)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si gashka lui de golani!!!
  • -1 (11 voturi)    
    România educată (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:02)

    Mazeta [utilizator]

    Mai puține ore la școală, mai multe ore pe stradă sau la afterscul.
  • -2 (8 voturi)    
    Mda (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:18)

    Fanel01 [utilizator]

    Orele trebuiesc suplimentate ,in schimb fara teme acasa ,sa nu mai ia ghiozdan deloc ca daia e scoala sa-l invete ,nu sa-l invat eu acasa. Eu sunt bucatar nu profesor
  • +2 (2 voturi)    
    Nu s-a redus nimic (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:44)

    PowerIon [utilizator]

    Punct. Si nu se spune nimic despre cantitatea de materie.
    Azi copiii primesc informatii generale din foarte multe surse. La aceste materii trebuie reduse orele la una la 2 saptamani, geografie, istorie, educatie civica, stiintele naturii, religie. Abia la liceu, in functie de specialitate, trebuie rezervate ore mai multe.
    In schimb trebuie lucrat mult la clasa la matematica si limba romana.
  • +3 (7 voturi)    
    E legea psd-ului (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:58)

    holinessdani [utilizator]

    Dar ssstt, nu trebuie sa stie nimeni, e ordin pe unitate.
  • +2 (4 voturi)    
    Timpitizarea continua... (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:05)

    Libanu [utilizator]

    Nu mi-am dorit sa ajung sa repet ce imi spuneau mie parintii si bunicii : "Pe vremea mea se facea carte"... Din nefericire s-a implinit. Am prins scoala primara, gimnaziul si o parte din liceu pe vremea lui Ceashka.. 6 zile de scoala pe saptamana.. Cred ca ar fi putut sa fie si atunci 5 zile, dar erau materii cretinoide gen Informare politica, PTAP (Pregatirea Tineretului Pentru Apararea Patriei) si Dirigentie.. Scoala de atunci isi propunea sa te faca destept, scoala de acum isi propune doar sa nu te lase sa mori prost.
    • -2 (8 voturi)    
      Pff (Luni, 18 noiembrie 2019, 20:39)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

      Era plin de genii atunci... Deasta cand s-au inchis fabricile, lumea a intrat in pensionare anticipata ptr ca erau prea destepti ptr competitia din vest, si firmele din vest nu vroiau concurenta. Erau asa destepti ca ne-am trezit cu PSD-ul 20 de ani de la revolutie ca le dadeau 5 lei la pensie si un mic la votare.
      • +2 (2 voturi)    
        Felicitari ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 21:27)

        Libanu [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Ai inteles perfect esenta mesajului meu ! Bravo! Sanatate maxima !