Eleva care a dezvăluit câți bani se strâng la un liceu din Constanța a fost certată de părinții din Consiliul Școlar al Elevilor

de A.O.     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:17 Actualitate | Educatie


Catalog
Foto: Agerpres
Eleva de la Liceul Teoretic Traian din Constanța care a făcut public un tabel cu banii strânși pentru ”fondul școlii” spune că a fost agresată verbal de către părinții din Consiliul Școlar al Elevilor.

Într-o postare pe Facebook, Roxana Șerban spune că părinții au cerut revocarea ei din funcția de reprezentant al elevilor in Consiliul de Administrație, ”întrucât a pătat imaginea liceului”.

”Eu venisem la ședință cu scopul de a discuta despre modurile de rezolvare a problemei, nu venisem ca să fiu jignită și batjocorită în fața a 30 de colegi. În plus, mi s-a cerut revocarea din funcția de reprezentant al elevilor in Consiliul de Administrație, întrucât am pătat imaginea liceului. Se pare că scopul ședinței nu a fost găsirea de soluții, ci discreditarea mea. Revin la vorbele reprezentantului părinților: DA, îmi este rușine că am ales să fac publică o neregulă de la mine din liceu, îmi este rușine de faptul că încercând să rezolv o problemă, nu sunt ascultată de persoanele care ar fi trebuit să-mi fie alături și care aleg să ma atace, în loc să se axeze pe găsirea unei soluții pentru binele nostru, al tuturor”, a scris eleva.


Reamintim că în urma dezvăluirilor elevei, Asociația Elevilor din Constanța (AEC) i-a cerut primarului Decebal Făgădău să asigure bani pentru paza școlilor, amenințând că, în caz contrar, va da în judecată Consiliul Local.

Citește și:

Elevii din Constanța îi cer primarului să asigure banii de pază pentru școli/ Câți bani dau părinții pentru fondul școlii de la un liceu din Constanța






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5303 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Normal că a fost certată (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:32)

    mr_mojo [utilizator]

    Într-o societate bolnavă cei normali par anormali.
    • -8 (12 voturi)    
      Dar cind v-ati batut joc de milioane de copii si p (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Dar cind v-ati batut joc de milioane de copii si parinti cerind - culmea, in numele elevilor! - scurtarea vacantei de vara si lipsirea celor care nu au avut timp sau bani de concedii in virf de sezon de sansa unui sejur, cum a fost?

      O cearta nu e de-ajuns, poate o actiune in instanta ar fi mai indicata.
      • +4 (6 voturi)    
        Observ (Miercuri, 23 octombrie 2019, 17:19)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        intrun alt comentariu ca esti suparat pe o saptamana pierduta de concediu. Pai ce sa zic, ghinion. Nu esti singurul ce a patit-o, dar din ce vad pe aici singurul ce se vaita.
        A semnalat ceva interzis, ar trebui felicitata nu certata.
        Ai dreptate, merita scoala aia niste plangeri penale. Sa vad niste "zmei" d'astia cu pareri cum o iau peste bot de la puterea juridica. Ca de, avem legi.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce tara de lumea a 3-a (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:38)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Dezastru pe toate planurile in tara asta.
    Si noi vrem autostrazi si trenuri rapide, dar uite ce mentalitate tampita, idioata, prosteasca, subdezvoltata avem!
    Numai tampiti, peste tot numai tampiti!
    Si mai suntem si cacaciosi si lasi. Imi aduc aminte cand lucram intr-o firma si urma sa ridicam niste probleme importante intr-o sedinta cu conducerea. Am vorbit cu colegii sa ne sustinem, sa aduca si ei argumente. In momentul in care mi-am deschis gura, am ramas complet singur...
  • +8 (10 voturi)    
    Directorul scolii trebuie urmarir penal! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:49)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cu sa accepti ca in contract intre institutia pe care o conduci si o firma private, sa fie platit de persoane fizice?

    Chiar sunt curios cine efectua plata?
  • +8 (10 voturi)    
    cancerul mitei, agresiunea corupției (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:55)

    clencix [utilizator]

    Celulele canceroase atacă celulele tinere să devină și ele canceroase, agresive la rândul lor, în cascadă. Fără speranțe, de frica chimioterapiei, românii cred că viață fără cancer nu e posibilă.
  • +2 (8 voturi)    
    AEC a scurtat si vacanta de vara anul acesta (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:46)

    D-or [utilizator]

    Ne-a furat o saptamina de concediu si vacanta, asta dupa ce admiterea si inscrierea la liceu s-a finalizat la 30 iulie.

    Niste .....care isi cauta popularitatea cu orice pret, plus niste interese pentru sustinerea unor ministri ai MEN in asa-zisa Comisie de Dialog Social.
  • -3 (9 voturi)    
    Probabil au lasat niste oameni fara serviciu (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:52)

    D-or [utilizator]

    Singurul efect al demersului AEC e ca, probabil, niste paznici vor ramine fara serviciu, iar elevii fara protectia necesara sau nu.

    Cine ii mina pe acesti copii, sau , mai corect spus, actioneaza in numele lor, asa cum a facut cu scurtarea vacantei de vara, e de un cinism feroce.
    • +3 (5 voturi)    
      Unde dai si unde doare (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:28)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Domnule D-or, sa-ti fie rusine pentru ce scrii aici.
      Lasa copiii in pace.
      • -5 (7 voturi)    
        "Copiii" au facut jocuri politice asta-vara (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:42)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        Stimate Ademordna, poti explica de ce AEC, in numele tuturor elevilor din Romania, a cerut scutarea vacantei de vara?

        Ei? Ca sa sustina un ministru si sa-i dea peste nas PM. Dar ce cautau "copiii" in aceste jocuri?

        Ei bine, copiii trebuie sa invete ca faptele au consecinte. Trebuie sa refuze sa fie folositi de altii ca paravane.

        Si da, cea mai sigura consecinta a ultimei ispravi e ca niste amariti de paznici nu vor mai avea ce duce acasa copiilor lor.

        Enjoy!
        • 0 (0 voturi)    
          clasa muncitoare e prima! (Joi, 24 octombrie 2019, 13:23)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          scoala nu e pentru plata paznicilor sau a profesorilor, e pentru educația copiilor
    • +4 (6 voturi)    
      Comform filozofiei tale (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:46)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Daca un hot iti sparge casa si iti fura lucruri de valoare si bani, e OK, ca doar din banii respectivi hotul isi sustine familia! Mai rar auzi asa o prostie!
      • -4 (6 voturi)    
        Paznicii erau hoti? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 16:06)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Nu stiu daca paznicii erau hoti, dar trebuie facuta o diferenta intre un hot care fura o piine ca sa nu moara de foame - ca Jean Valjean in Mizerabilii - si niste impostori care din prostie sau ticalosie mi-au furat o saptamina de concediu, iar ce trebuia sa fac atunci a ramas nefacut.
    • +2 (4 voturi)    
      Cu educatia gratuita cum ramane? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Niste oameni care aveau serviciu pe banii elevilor. Bine ca nu le-au cerut bani la fondul clasei sa plateasca si profesorii.
      Nu ti-e, totusi, un pic rusine sa vii cu astfel de aberatii?
      • 0 (0 voturi)    
        Cu manualele alternative si auxiliarele cum ramine (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:22)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Fata de ele vad ca nu a protestat AEC.
        Astea erau in ton cu interesele MEN
  • +5 (7 voturi)    
    E normal, oameni buni (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:08)

    Vinceroy [utilizator]

    Doar directorul e pus politic de consiliul local/primarie ca sa directioneze fondurile alocate catre firmele "prietene", de partid. De ce credeti ca au fost trecute sub primarii (fonduri locale) toate gradinitele, scolile, liceele? De ce sunt directorii membri de partid si sunt numiti politic?
    Ca sa se scurga banii pe canale controlate inapoi la partid prin "contracte"!
    In plus, mai trebuie sa si constranga profesorii si/sau parintii prin diverse metode pentru a "orienta votul" sau pentru a "umple" / "face prezenta" la anumite evenimente de sprijinire a primariei, consiliilor locale?
    Trezirea oameni buni!
  • +4 (6 voturi)    
    curaj Roxana (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:30)

    Ademordna [utilizator]

    Cei ca tine ma fac sa fiu mandru ca sunt roman si sa am speranta in viitorul tarii.
    Cei ca tine repara lucrurile.
    Cei ca tine se ridica deasupra mocirlei in care se zvarcolesc ceilalti.

    Sa ai tarie, rabdare si un pic de noroc.
  • +5 (7 voturi)    
    Au dreptate (Miercuri, 23 octombrie 2019, 16:08)

    unins [utilizator]

    parintii. A patat imaginea scolii: era NEAGRA si a patat-o cu un pic de ALB! Infierare de tip UTC.