Proiect: Liviu Pop vrea ca școala să înceapă în a treia săptămână din septembrie

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 16 august 2019, 12:33 Actualitate | Educatie


Liviu Pop
Foto: Facebook-Liviu Pop
Fostul ministru al Educației, Liviu Marian Pop, a anunțat pe Facebook că vrea ca săptămâna viitoare să depună un proiect legislativ care prevede ca începutul anului școlar să fie fixat în a treia zi de luni din septembrie.

Liviu Pop a creat, pe Facebook, un sondaj de opinie prin care internauții sunt întrebați dacă sunt de acord cu propunerea sa legislativă.

Potrivit sondajului, creat acum 12 ore, 85 la sută sunt de acord.

„Săptămâna viitoare vreau să depun o propunere legislativă de completare a Legii Educației Naționale prin care să se fixeze începutul anului școlar în a treia zi de luni din septembrie”, scrie senatorul PSD, pe Facebook.




Ministrul interimar al Educației, Valer-Daniel Breaz, a decis ca prima zi de cursuri din anul școlar 2019-2020 să fie luni, 9 septembrie.

Premierul Viorica Dăncilă solicitase Ministerului Educației prelungirea vacanței de vară cu o săptămână, astfel încât anul școlar să înceapă pe 16 septembrie, motivând că aceasta este dorința patronatelor din turism.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7229 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    E o vorbă... (Vineri, 16 august 2019, 12:44)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Cine se aseamănă, se adună. Dacă propune Liviu Pop : "Sunteți de acord suspendarea școlilor? Să nu mai plătim profesorii, iar economiile făcute să fie împărțite la săraci."? Sunt convins că 85% din prietenii lui de pe Facebook ar zice da! Genunche strikes again.
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 16 august 2019, 14:09)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

    • +2 (4 voturi)    
      De ce-l lasam pe asta sa mai grohaie prin (Vineri, 16 august 2019, 22:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Parlament ???? Toata lumea stie cine-i dovleacul asta, care a furat sigurantele de la Ministerul Invatamantului, cand era ditamai ministru, pentru ca sa nu poate fi printata hotararea de anulare a doctoratului lui Ponta. Si in noaptea care a urmat a schimbat comisia cu politruci P$D care au decretat ca Ponta n-a plagiat.
    • +1 (1 vot)    
      Fapt e ca a fost cel mai curajos ministru al Educa (Luni, 19 august 2019, 9:51)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Vorbele sunt vorbe, dar fapt e ca a fost singurul ministru care a indraznit sa lezeze mafia din invatamint cu miile de manuale alternative si auxiliare idioate.

      S-a vazut la Evaluarea nationala cind fiecare nota contestata a fost modificata, practic, chiar acelasi profesor, daca ar fi primit de doua ori aceeasi lucrare ar fi pus note diferite.

      Pentru ca nu mai exista niciun criteriu cert de evaluare, totul e o batjocura.
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Vineri, 16 august 2019, 12:47)

    tirolez [utilizator]

    De-asta nu merge treaba cum trebuie?
    Nu inteleg de ce atata tambalau cu data asta. Sa lase cum era, 15 septembrie-15 iunie, e predictibil, a functionat bine-mersi atatia ani.
    Reamintesc nostalgicilor comunisti care cred ca doar atunci "se facea carte" ca scoala incepea prin a doua saptamana din octombrie pentru orice copil incepand cu clasa 5-a. Pentru ca erau mana de lucru gratuita la cules de orice se gasea prin zona respectiva.
    Stiu n cazuri de copii 1-4, ai caror parinti se inteleg bine cu dna :), care lipsesc in prima saptamana de scoala. Si care vor face acelasi lucru in februarie 2020 pentru ca nu va mai fi vacanta, dar ei vor merge la ski.
  • +11 (13 voturi)    
    plm, iata ca (Vineri, 16 august 2019, 12:50)

    sancho [utilizator]

    "A ajuns toate lipitoarele sa isi dadea" cu parerea despre scoala si educatie

    plm... ne arata ca ii ajunge mintea cocosului pana la genunchele broastei!
  • +9 (11 voturi)    
    Lol (Vineri, 16 august 2019, 13:00)

    mitg [utilizator]

    Mai bine legiferam operatiile la creer pentru viitorii ministri ai educatiei.
    • +1 (1 vot)    
      Lolitule, o dai pe engleza, ca nu stii romaneste? (Luni, 19 august 2019, 9:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mi se confirma banuiala ca cei care folosesc cuvinte din alte limbi o fac pentru ca nu sunt in stare sa le traduca in romana.

      Creeeeeeeeeer.....
  • +5 (5 voturi)    
    Fabulos (Vineri, 16 august 2019, 13:10)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu zic, ar fi bine sa avem stabilita fara ambiguitati data de incepere a anului scolar, insa ma intreb ce l-a determinat pe PLM sa vina acum cu initiativa si nu cat timp a fost ministru. E rezultatul unei analize profunde si de durata, ori transpunerea obedienta a indicatiei sefului de partid? Ambii sunt, in felul lor, campioni ai gafelor si stupizeniilor. Oricum, nu in data de incepere a anului scolar sta reforma sistemului educational.
  • +10 (12 voturi)    
    Sărmane Yorick ce față ai!? (Vineri, 16 august 2019, 13:22)

    Rescator [utilizator]

    Vezi-ți Sir Genunche de izmenele tale.Ce treabă
    ai tu și Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii de Educație.
    Singurul vostru talent este să distrugeți tot pe ce
    puneți laba.
  • -2 (6 voturi)    
    Perfect de acord! (Vineri, 16 august 2019, 13:34)

    comentatordiletant [utilizator]

    În România rolul covârșitor al școlilor (superioare) este de a fabrica diplome prin care să-și acopere incompetența angajații la stat și din păcate, din cauza inflației de sus-numite diplome, și la privat - din ce în ce mai des. Cât despre rolul școlilor de masă - el derivă din cel de mai sus - să asigure sinecuri clienților politici, să fidelizeze o categorie importantă de votanți al căror rol între electorale este de a forma noi generații de votanți conștiincioși, pentru care păcatul gândirii independente este mai grav decât păcatul originar, să fie închise când intemperiile meteo sau festiviste o cer. Și bineînțeles, să dea vacanțe - punând umărul la creșterea PIB-ului pe sectorul turism.

    Dar cine a avut / are copii la școală (sau cine are măcar spirit de observație) știe cum arată copiii la început de vară și de caniculă - nu mai dau randament, prea multe sarcini li se pun în cârcă de către o clasă politică incompetentă. Deci de unde ar trebui să „tăiem” pentru a lungi vacanța de vară? Tot din cea de vară (de la început)? Din cea de iarnă (imediat după Anul Nou, încă nedezmeticiți după noianul de impresii adunate de sărbători, cei mai înstăriți poate abia picați în toiul nopții de prin vacanțe exotice? Să nu mai dăm vacanță de Paști? Totuși - sunt copii, nu maratoniști!

    Da, cunosc nostalgia vechiului 15 septembrie - ca decrețel cutezător o am și eu - dar cred că într-o atare decizie ar trebui să primeze binele copiilor și eficiența actului de învățământ - și luarea sau nu a acestei decizii nu ar trebui tranșată pe facebook, ci analizată de către educatori și psihologi pediatri.

    P.S. Pentru cine nu vede evidența, titlul este un pamflet.

    Voi sunteți de acord cu titlul sau cu conținutul?
    • -1 (5 voturi)    
      Erată (Vineri, 16 august 2019, 14:38)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      În paragraful dinainte de P.S:, în loc de educatori voiam să spun pedagogi, dar m-a lovit unul din lapsusurile alea tâmpite (vi se întâmplă și vouă?) și am pus ce-am găsit la îndemână :-)
  • +12 (12 voturi)    
    dar un proiect de lege ... (Vineri, 16 august 2019, 13:34)

    anonimicus [utilizator]

    ... prin care sa li se interzica ministrilor educatiei sa tot schimbe de la an la an calendarul scolar, pe cand?
    • +3 (5 voturi)    
      CONST (Vineri, 16 august 2019, 15:11)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Inainte de asta trebuie o modificare de constitutie in care analfabetii sa nu mai poata sa fie ministri sau parlamentari. Si daca pe deasupra mai sunt si javre arogante trimisi direct la lada de gunoi.
  • +12 (12 voturi)    
    ghenuche vrea (Vineri, 16 august 2019, 13:36)

    U_swamp [utilizator]

    Da` si mai tirziu, coane ghenuche! Ce atita scoala. Doar mata si liota de pesedisti ati ajuns ministri cu scoala pe sponci.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai sunt locuri la PSD.Ce atâta școală! (Vineri, 16 august 2019, 13:51)

    asavreau [utilizator]

    Ca să-i faci proști nu-ți trebuie școală și faci economii care să permită PSD să plătească elicopterul lui Dăncilă.
  • +4 (6 voturi)    
    la iarna (Vineri, 16 august 2019, 14:23)

    Bogdan Zaharescu [anonim]

    io zic sa inceapa de Craciun.
    Idiotul...
  • +4 (6 voturi)    
    Genunche ar scoate Scoala de tot (Vineri, 16 august 2019, 15:07)

    Dalinar [utilizator]

    Daca ar putea, si ar da exemplu personal....el nu prea a fost pe la scoala si a ajuns Ministrul Educatiei!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce poate secreta creierul unui semidoct.... (Vineri, 16 august 2019, 17:04)

    dcmar [utilizator]

    Greu de crezut ca un semidoct ca LP a putut fi ministrul invatamintului. Dar asta i-a dat avint sa-si exprime o serie de opinii fara sens. Nu are nici o retinere.
    • +1 (1 vot)    
      E periculos ca nu e ghiseftar. Strica afacerile (Luni, 19 august 2019, 9:34)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui dcmar

      Nu trebuie sa fii vreun geniu ca sa faci lucrurile corect.

      Ca sa le faci incorect, dar sa le imbraci intr-o aura de glorie la umbra careia sa ascunzi afacerile si efectul perfid de alienare sociala si nationala pe termen lung, da.
  • +2 (4 voturi)    
    Saptamana si propunerea legislativa (Vineri, 16 august 2019, 21:34)

    OmniStudio [utilizator]

    Nu de mult a propus "Pupat toti piata endependentei" de 10 august.
    Sa cheme cineva elicopterul SMURD ca prea des are "initiative"
  • +1 (1 vot)    
    15 sept. sau prima zi de luni dupa 15 septembrie (Luni, 19 august 2019, 9:11)

    D-or [utilizator]

    Asa ar trebui stabilita in Constitutie, daca nu se poate altfel , ziua de incepere a scolii.

    Dar calculul javrelor care tot muta data de incepere a scolii mai devreme e altul:

    Sa-si rupa parintii banii de concedii ca sa-si echipeze copiii de scoala inainte de 15 septembrie, iar dupa ce incepe scoala, imediat dupa 15 septembrie care e zi de salariu, are loc vestita sedinta cu parintii in care se cer banii de auxiliare si de fondul clasei.

    Daca scoala ar incepe pe 15 septembrie, copiii ar avea rechizite, dar parintii nu ar mai accepta atit de usor sa plateasca auxiliarele stupide si grele.