Secțiune susținută de MedLife

SONDAJ Doi parlamentari vor eliminarea examenelor de limbă română la evaluările naționale și Bacalaureat, pentru elevii maghiari. E ok?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 11:34 Actualitate | Educatie


Sondaje examene elevi maghiari
Foto: Hotnews
Doi parlamentari maghiari au anunțat că urmează să depună o inițiativă legislativă de modificare a Legii Educației, pentru eliminarea examenelor de limbă română la Evaluarea Națională de la sfârșitul claselor a 6-a și a 8-a și la Bacalaureatul pentru elevii maghiari. Motivul: aceștia ar fi discriminați față de elevii români, având în plus examenele de limbă română (pe lângă cele de limbă maternă).

  • Cum vedeți inițiativa celor doi parlamentari maghiari?






MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!


Citeste mai multe despre   
















2650 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Sunt de acord (Luni, 6 mai 2019, 11:42)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Atat timp cat li se va cere engleza fluent. Cat despre inscriptiile bilingve, ar trebui sa fie peste tot: in romana si engleza. Poate asa vom atrage si noi cativa turisti in plus.
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt de acord cu placutele bilingve RO-EN (Luni, 6 mai 2019, 12:55)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      dar asta este o discutie separata, pe care nu as combina-o cu discutia legata de limba maghiara - cel mult as spune ca as fi de acord cu placute trilingve Romana - Maghiara / Alta limba - Engleza acolo unde Maghiara / alta limba este necesara.
    • -1 (1 vot)    
      pai (Luni, 6 mai 2019, 13:32)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      mata cum vorbesti romana,bre.si chiar bine.unde invatasi?
      eh,putin accent rusesc,asta e nu ne suparam.
      btw,la mata ce placute aveti?
      aaaanyway propun eliminarea totala a limbii,literaturii si istoriei romanilor.pai ce dracu,ori suntem iuropeni ori nu.sau ba,na' ca nu mai stiu
      multiculti sa traiasca
  • +4 (8 voturi)    
    ce porcarie (Luni, 6 mai 2019, 11:45)

    toxx [utilizator]

    pai sa le tragem si un gard de sarma ghimpata, daca tot nu mai vor limba romana nici la scoala, nici la institutiile publice, nicaieri, inseamna ca vor si buget doar local, nimic de la centru si nimic de la UE.
  • -1 (7 voturi)    
    Confuzie (Luni, 6 mai 2019, 11:50)

    bilbofil [utilizator]

    Un examen de limbă română este esențial, mai ales dacă presupunem că vor lucra în România, că vor concura pe piața muncii cu români și vor avea nevoia, în viața publică și privată, să comunice corect și convingător (și) în limba română.

    Totuși, un examen de literatură română nu este esențial pentru absolvenții de bacalaureat de nici o naționalitate și cu atît mai puțin pentru elevii din clasele mai mici. Poate fi relevant pentru cei atrași de domenii artistice, pentru ceilalți reprezintă doar una din multiplele modalități de a-și demonstra formarea unei culturi generale și o capacitate de a învăța pe baza unor texte lungi și relativ complexe.

    Putem vorbi de necesitatea identității formării naționale - iar maghiarii din România ar trebui să fie membri, cu specificul lor, ai națiunii române. Dar atunci istoria românilor și a teritoriilor pe care le ocupă poate fi la fel de relevantă ca literatura și mai adecvată pentru cei cu mai puțină aplecare spre arte. Altfel spus, cele două pot fi alternative.
  • -6 (10 voturi)    
    Examenele ar trebui eliminate total! (Luni, 6 mai 2019, 12:14)

    Miky60 [utilizator]

    Ideea de a avea examene este o idee depasit, un mod pesedist de a vedea invatatura ca pe o fortare, copilul nu vede bucuria de a descoperi ceva nou, ci doar sa umble dupe note, sa "fenteze" in mod pesedist totul!
    Nu ar mai trebui sa avem note si examene, ci totul sa fie lasat la indemana elevului, sa invete ce ii place si cum ii place!
    Haideti la vot sa eliminam examenele pesediste!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu este ok, Limba Romana este esentiala DAR (Luni, 6 mai 2019, 12:14)

    Habermas [utilizator]

    nu numai din perspectiva limbilor vorbite. Deoarece suntem in Romania, Limba Romana este mai mult decat o limba de comunicare si exprimare a identitatii etnice. Limba Romana mai este un liant social comun (nu avem alta limba comuna pe pamantul asta al Romaniei) - atat la nivel concret zi de zi, cat si la nivel simbolic de referinta comuna minima necesara pentru toti cei care cresc si sunt educati in Romania.

    Eliminarea Limbii Romane de la BAC si relegarea ei la un simmplu examen tehnic ar crea EXACT aceal tip de segregare mentala, simbolica, sociala pe care o doresc dusmanii convietuirii normale dintre toate etniile care compun Natiunea Civica Romana.

    In rezumat, Fiecare etnie are drepturile ei - cea Romana, cea Maghiara, cea Germana, cea Ucrainiana etc, dar exista o serie de referinte comune ale natiunii Civice Romane, una dintre acestea fiind Limba Romana.
  • +2 (8 voturi)    
    iar se simt discriminati iudemereii (Luni, 6 mai 2019, 12:22)

    mnicku [utilizator]

    deja mi-e scarba
  • -2 (8 voturi)    
    Esentiala pentru cine? (Luni, 6 mai 2019, 12:31)

    ipolitic [utilizator]

    Exista limba materna si pe langa ea, celelalte limbi. Esential este sa stii limba si literatura materna. Una este limba romana ca limba oficiala, alta este limba si literatura romana a romanilor. Altfel pusa intrebarea, de cand este literatura romana literatura oficiala? Sau, de ce nu invata si elevii romani poezia lui Arany Janos, care la urma urmei, este un poet care s-a nascut si a trait intr-un orasel, actualmente apartinand Romaniei? Astept comentarii cu argumente. Minusurile nu ma afecteaza.
    • +1 (7 voturi)    
      esential ar fi desfiintarea acestui iudemereu (Luni, 6 mai 2019, 12:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      facut pe criterii etnic.

      Au incercat ungurii sa afaca la fel un udmr in SUA si raspunsul americanilor fost ca daca nu se potolesc vor fi expulzati in max 48 de ore
  • +4 (4 voturi)    
    Nici măcar (Luni, 6 mai 2019, 13:30)

    fdaniel [utilizator]

    Nici măcar nu mi se pare o măsură naționalistă sau extremistă...
    Mi se pare o prostie disperată a unor politruci vorbiori de limbă maghiară ca să-și păstreze bazinul electoral de pe urma căruia au o viață dulce.
    Sigur că UDMR e avantajat de o enclavizare cât mai accentuată a maghiarilor, la fel ca România Mareș extremele se auto întrețin.
  • -2 (8 voturi)    
    nu sunt de acord (Luni, 6 mai 2019, 13:40)

    stefan2008 [utilizator]

    Urmand modelul elvetian, as face obligatorii romana, maghiara si germana pentru toata populatia Romaniei.
    • +1 (3 voturi)    
      Germana de ce? (Luni, 6 mai 2019, 15:06)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Din păcate, deși avem un președinte cu limba maternă germana, jumătate dintre etnicii germani din România au fost exportați pe valută forte în vremea comuniștilor de către Ceaușescu, iar cealaltă jumătate și-a făcut bagajele n urma mineriadelor lui Iliescu.

      Cu tot Brexitul și avînd în vedere NATO, engleza are mai mult sens decît germana în acest moment.
  • -1 (1 vot)    
    ipocrizie (Luni, 6 mai 2019, 14:34)

    mistydo [utilizator]

    Evident că vor să facă studiile aici ...ca apoi să muncească în Ungaria sau mai departe... De ce oare nu au apelat la Orban sa-i cheme la Budapesta pentru examenele finale? Iar noi nu putem să-i oprim... prin atitudine ostilă. Dar nici să acceptăm jocul politic al PSDragnea !