Secțiune susținută de MedLife

De ce nu prelungește Andronescu vacanța de vară a elevilor așa cum i-au cerut hotelierii: „Nu poţi răspunde favorabil tuturor cerinţelor”

de A.O.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 17:19 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Hotnews
Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a declarat vineri, la Suceava, că nu intenţionează să prelungească vacanţa de vară a elevilor după data de 9 septembrie, în urma demersului hotelierilor de pe Litoral care s-au plâns că le scad profiturile, potrivit Agerpres.

"Eu îi înţeleg pe cei care doresc să obţină profit (...) Este o valoare pe care o respect, profitul, şi respect şi pe cel care doreşte să obţină profit, pentru că pe profit plăteşte impozit şi impozitul ajunge şi la şcoli, dar cred că întâi şi întâi trebuie să promovăm interesul şcolilor. Când am stabilit această structură a anului de învăţământ, am avut în vedere numărul de zile de şcoală care determină şi numărul de ore şi care, până la urmă, determină recunoaşterea sau nu a diplomelor pe care şcolile noastre le elaborează şi sigur că, dacă vom găsi o formulă mai raţională decât asta, ceea ce nu cred, nu avem nimic împotrivă", a spus Andronescu.

Ministrul Educaţiei a arătat că ''nu poţi răspunde favorabil tuturor cerinţelor'' şi că trebuie asigurat un echilibru între interesul şcolii şi cel de natură economică.

"Deocamdată avem un ordin de ministru (...) Deocamdată despre 9 septembrie vorbim. Sigur, vă spun că au existat şi firmele de turism care au pârtii de schi şi care vroiau ca vacanţa de iarnă să fie de două luni de zile, dacă se poate. Nu poţi să răspunzi favorabil tuturor cerinţelor şi atunci, întotdeauna, se realizează acest echilibru, între interesul şcolii, major pentru mine şi pentru ce înseamnă şcoala şi, sigur, interesele de natură economică, pentru că, până la urmă, educaţia are şi un rol economic prin formarea celor care apoi produc profit, şi cei care obţin profitul trebuie să se gândească şi la procesul de formare şi să-l protejeze", a spus Andronescu.

Hotelierii de pe litoral au sesizat ministrului Turismului, Bogdan Trif, că scurtarea vacanţei şcolare de vară le va afecta afacerile şi i-au solicitat să facă demersuri în vederea prelungirii acesteia.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!

















9905 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    . (Vineri, 3 mai 2019, 17:37)

    tirolez [utilizator]

    Nu-i nimic,smecherii se descurca. Numai cati stiu eu ca au lipsit anul asta in prima saptamana de scoala. Un buchet la "doamna" si se rezolva. La iarna o scutire(ca au scos vacanta din feb.), la fel.
    Era mai bine sa lase 15 iunie -15 septembrie cum fusese de cand lumea pana la Funeriu, care a venit cu ideea sa inceapa scoala intr-o zi de luni si sa termine vinerea. In primul an a inceput scoala pe 17 sept. pentru ca 15 pica sambata. Acum au ajuns pe 9.
  • 0 (2 voturi)    
    Pana la urma ce va impiedica ? (Vineri, 3 mai 2019, 17:39)

    clint [utilizator]

    Ca ati luat o decizie si nu mai puteti da inapoi, ca deh, ministrul e un fel de zeu ce nu poate sa se intoarca din deciziile lui...

    Cum ar fi fost daca ati fi stat la masa cu toti, si aia cu hotel la mare, si aia cu partii de schi, dar mai ales cu parintii si copiii, dar si cu experti in educatie, psihopedagogi ( recunosc ca nu prea stiu de unde sa ii luam ) care sa ne spuna care structura optima a anului scolar ?

    Stiti cum ar fi fost ? Ca intr-o tara civilizata, unde deciziile nu se iau pe genunchi ( pardon, genunche ), mai mereu politic, mereu se schimba ceva,acolo, dupa ministrul anterior, doar asa de forma ca sa zicem ca am facut ceva, ci ca in tarile care progreseaza, in care deciziile se iau in urma unui vast dialog unde sunt implicate persoane incontestabil competente ( la noi, daca exista asa ceva, nu stim sa le diferentiem de impostori ). Apoi, la ei, odata luata decizia, toata lumea merge inainte si trage la aceeasi caruta fiindca stie ca deciziile le-au luat cei mai in masura sa le ia. La noi, toti carcotesc fiindca, nu-i asa, toti stim ca deciziile sunt luate de niste politruci, pe "genunche". Asta e in primul rand o criza de leadership a politrucilor romani. Caruta nu merge inainte fiindca aia care trebuie sa o traga nu dau doi bani pe ala care ar trebui sa fie vizitiu, fiecare trage in directia lui, loviti de nihilism si carora nu le mai ramane decat sa ciupeasca ceva dintr-un sistem pe care majoritatea celor din interior, daca nu sunt complet imbecilizati, il percep oricum ca muribund.
  • +1 (5 voturi)    
    Serios? (Vineri, 3 mai 2019, 17:52)

    holinessdani [utilizator]

    Asta-i problema acuma?
    In Uk vacanta de vara a elevilor e de 6 saptamani si anul scolar incepe intotdeauna in 1 sau 2 septembrie. Pai ar trebui ca turismul englezesc sa fie in faliment dar cifrele de afaceri de acolo sunt de mii de ori mai mari ca in Ro.
    In Franta la fel in 1 sau 2 septembrie si la fel turismul e in floare.
    Transformam acum orice aberatie in stire?
    • +3 (3 voturi)    
      iar in alte.. (Vineri, 3 mai 2019, 18:08)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      tari mult mai dezvoltate , incepe pe 28-29 august si nu se mai pling nici elevii si nici cei din turism....dar in ro ar trebui sa fie numai ..vacanta...ce mai e nevoie de scoala cind poti sa ai masterat si cind esti analfabet...si oricum profesorii dau "lectii" acasa nu la scoala...
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar, vouchere da vacanță la elevi nu dă PSD? (Vineri, 3 mai 2019, 18:05)

    prec [utilizator]

    Aaaa....ei nu votează.
  • -1 (3 voturi)    
    Normal ca rezolv cu un buchet... (Vineri, 3 mai 2019, 18:32)

    titelu [utilizator]

    ...ca doar nu sunt tâmpit sa renunt la concediul platit cu cateva mii de euro. Luat inainte sa anunte jita asta modificarile.
    Eu sunt de acord si cu 9 Septembrie, dar sa anunte cu cel putin doi ani inainte modificarile.
    Ma rog, in loc sa schimbe ceva care sa conteze, baba a modificat calendarul. Eu unul nici nu mai am sperante.
  • +1 (5 voturi)    
    Da! (Vineri, 3 mai 2019, 19:19)

    ber [utilizator]

    Uite ca de data aceasta sunt de acord cu tov. Andronescu. Rentabilitatea turismului nu se face prin
    lungirea vacantei scolare ci prin investitii in infrastructura, organizare si pregatire specializata a personalului. Personalul din turism trebuie educat mai intai in scoala!
  • -1 (3 voturi)    
    Atenteaza la sanatatea copiilor. Avocatul poporulu (Vineri, 3 mai 2019, 19:52)

    D-or [utilizator]

    Ca sa creasca sanatosi, copiii au nevoie de soare si miscare.

    Vacanta de vara e vitala pentru dezvoltarea copiilor si pentru fizic si pentru dobindirea unor experiente cit mai diverse.

    Scurtarea vacantei de vara ar trebui sa indigneze pina la actiune si medicii si juristii si legiuitorii.

    Un drept primordial al copiilor nu ar trebui lasat la latitudinea unor ministri.

    Datele de 15 septembrie si 1 octombrie ar trebui stabilite prin lege, chiar Constitutie ca date de incepere a anului scolar, respectiv, universitar.