Secțiune susținută de MedLife

Introducerea BAC-ului diferențiat. Variantele, puse în dezbatere

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 10:59 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Hotnews
Ministerul Educației face un prim pas în introducerea bacalaureatului diferențiat, astfel încât absolvenții de liceu să poată alege între un examen care să le permită accesul la universitate și unul profesional care să le permită continuarea studiilor la nivel post-liceal. Viziunea a fost prezentată într-o dezbatere la care a participat ministrul Educației, Ecaterina Andronescu.

În cazul bacalaureatului care permite accesul la univestitate, printre noutăți, este proba de creativitate și aptitudini.

Bacalaureatul profesional/tehnologic permite accesul la studii post-liceale. Probe:
  • limba română
  • limbă străină
  • științe.
Elevii pot opta și pentru bacalaureatul pe care îl susțin liceenii care învață la profilul real.

Bacalaureatul care permite accesul la universitate. Probe:

Profil real:
  • limba română
  • limbă străină
  • matematică
  • fizică/chimie/biologie
  • creativitate/ aptitudini.

Susținerea acestui tip de examen permite accesul la studii universitare de științe și științe aplicate.

Profilul uman, studii socio-umaniste
  • limba română
  • limbă străină
  • istorie
  • filosofie/logică/sociologie
  • creativitate, aptitudini

Diploma permite continuarea studiilor la nivel universitar socio-umanist.

Profilul uman, studii socio-umaniste
  • limba română
  • limbă străină
  • probă specifică
  • creativitate

Promovarea examenului permite continuarea studiilor la nivel universitar, vocațional.




MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!

















6879 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    bravo doar partial (Vineri, 29 martie 2019, 11:20)

    credinciosul [utilizator]

    e foarte bine ca s-a diferentiat!
    dar ce cauta limba romana la bacalaureat cand copii au dat un examen de toceala de comentarii in clasa a opta?ar trebui inlocuita romana cu engleza sau o alta limba germana,franceza,chineza pt ca o mare parte din absolventi vor lucra afara si romana nu le mai foloseste.
    daca Dancila vorbeste cu dezacorduri nu intelegi ce vrea sa spuna?daca tusk a vorbit aproape corect,romanii nu l-au inteles?toata problema este sa ai coerenta in exprimare si gandire,nu ca ai facut un dezacord si sar de fund in sus ca vai ce s-a intamplat!
    am vazut cum a invatat baiatul mare pt bac ,a tocit o luna comentarii inutile pe care dupa ce a dat examen le-a uitat instantaneu,a luat 9 si lucreaza ca programator si vorbeste mai mult in engleza decat in romana!a meritat o luna pierduta din viata sa faci un lucru care nu te ajuta si te epuizeaza?sigur nu ,dar la vremuri noi,tot noi!
    acelas lucru il vad la baiatul mic care da ex clasa opta.tocire de comentarii,
    ai dat examen la romana in clasa a opta suficient!
    limba este ca sa te intelegi cu colegii de munca,familia,etc,sa poti comunica,iar dezacordurile nu nu afecteaza comunicarea,exemplu inginerii constructori nu pot comunica ,cu zidari fierari betonisti,etc ,care stim ce studii au?SIGUR POT si o fac si bine din moment ce realizeaza constructiile respective!
    • -3 (3 voturi)    
      ? (Vineri, 29 martie 2019, 11:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      De ce spuneti ca e toceala la clasa 8-a romana? Ati vazut subiectele? Textele sunt la prima vedere.
    • 0 (0 voturi)    
      Limba romana (Sâmbătă, 30 martie 2019, 9:59)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      Textul tau agramat, plin de greseli de scriere si de punctuatie, obositor ca forma si neinteligibil ca fond, e dovada ca e absolut necesar sa se studieze limba romana in scoala. Faptul ca e imposibil de citit face ca parerea ta sa fie nula. De ce m-ar interesa opinia cuiva care, in 12 ani de scoala, nu a reusit sa invete limba materna? Nu este aceasta cea mai buna dovada a incompetentei intelectuale?
  • +5 (7 voturi)    
    proiect aberant (Vineri, 29 martie 2019, 11:38)

    andrei_id [utilizator]

    Adica daca eu dau bac-ul de profil real, nu pot apoi opta pt facultatea de litere. Doamne cata aberatie...
    • +2 (4 voturi)    
      Se începe segregarea elevilor. (Vineri, 29 martie 2019, 13:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui andrei_id

      Mă mir că nu spun că cine-i pesedist dă BAC-ul//special și intră direct la facultatea la care vrea și primește doctoratul odată cu absolvirea.Nu va profesa,va fi șef.
  • +5 (9 voturi)    
    Aberant (Vineri, 29 martie 2019, 11:41)

    andrei_id [utilizator]

    Si implicit daca vrei sa faci o a doua facultate(din alt profil decat cel din care ai dat bac-ul), trebuie sa dai alt bac? :))
  • +1 (5 voturi)    
    Vai de capul meu (Vineri, 29 martie 2019, 11:43)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Imi plezneste mintea de aberatiile lui Andronesc, acest dinozaur PSD-ist trecut pe la Educatie de cateva ori.

    De ce e nevoie de aberatii care sa complice lucrurile si mai mult? De asta e nevoie, de si mai multa birocratie?

    Examenul de Bacalaureat trebuie sa arate ca un elev si-a insusit cunostintele de nota de la 5 in sus, 5 insemanand ca minimul.
    Nu e suficient sa departajezi prin intrebarile in sine, de ce e nevoie de aberatiile a 2 bacalaurate care creeaza birocratie dubla.
  • +2 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 29 martie 2019, 12:05)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    asta e chiar prostie pe fatza ... cat mai complicat si cat mai inutil ... cat de imbecili pot fi decidentii sa intentionezi sa poti initia asa aiureala ...???
    • +3 (3 voturi)    
      Chestia cu profilele pe universitate (Vineri, 29 martie 2019, 13:11)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      obliga copilul la o specializare prea timpurie.
      Pentru cei care nu vor urma o facultate e bun un balaureat separat.
      In Marea Britanie cei care se duc la un colegiu sa invete o meserie, au posibilitatea sa dea si gradul A la 2-3 materii necesare inscrierii la o facultate.
  • +1 (1 vot)    
    Asta se intampla (Vineri, 29 martie 2019, 13:52)

    ABBV [utilizator]

    cand oameni nu au nici o treba cu realitatea,sau servesc intereselor Rusesti ca pe meleagurile astea sa fie o populatie proasta.
    Cand educatia Europeana e contruita pentru a putea reorienta din mers viitorul angajat, noi facem exact invers cream bariere.
    Bravo!! Felicitari!! Aplauze!! Partidului mult iubit !! Si celui mai iubit fiu al sau Dragneev!!
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 29 martie 2019, 14:23)

    jaoju [utilizator]

    saptamana asta era gata, gata sa rateze androneasca reforma invatamantului; de regula o face bisaptamanal !
  • +3 (3 voturi)    
    Esecul sistemului de invatamanat e in fruntea (Vineri, 29 martie 2019, 14:53)

    deval [utilizator]

    guvernului ! Dna Andronescu, introduceti programul prima diploma de BAC, de facultate si doctorat la nasterea fiecarui copil ! Sa fie primite o data cu certificatul de nastere de toti ! Sa nu fie discriminare ! Traditional romanesc .........
  • +1 (1 vot)    
    o intrebare (Vineri, 29 martie 2019, 15:38)

    ber [utilizator]

    De ce trebuie sa aiba o hartie pe care scrie BAC cei care nu sunt instare sa promoveze un examen care este de fapt din ce in ce mai usor. Comparati cu BACul din anii
    1930 sau chiar din anii 1950.