Elevii români au câștigat aproape toate premiile concursului SpaceSettlement, organizat de National Space Society şi NASA. Ambasada Statelor Unite la București îi felicită pe tinerii români și spune că au reușit să câștige aproape toate premiile competiției internaționale la care au participat 13.000 de tineri care au înscris peste 2.600 de lucrări. ”Felicitări copii, profesori şi părinţi pentru eforturile şi implicarea voastră, vă dorim mult succes în continuare!”, scriu reprezentanții ambasadei pe Facebook, unde pun și lista cu câștigătorii.

SpațiuFoto: Facebook

Elevii câștigători ai primului loc sunt de la colegii precum Colegiul „Tudor Vianu” din București, Colegiul Național „Andrei Şaguna” din Braşov, Colegiul Național „Sfântul Sava” din Bucureşti.

Locul I ️

Liceul “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 12-a)

Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 11-a)

Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 11-a)

Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a) ️

Liceul Teoretic “Traian”, Constanța (grup, clasa a 10-a)

Melissa Aydogan, Bucureşti (clasa a 9-a)

Elvira Munteanu, Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov, (clasa a 8-a)

Liceul Teoretic “Johannes Honterus”, Braşov (grup, clasa a 7-a)

Locul II

Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 12-a)

Sebastian Romeo Pintilie, Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Bacău, (clasa a 11-a)

Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)

Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)

Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)

Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)

Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)

Vladimir George Necula, Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti (clasa a 8-a)

David Cristian Ghiberdi, Şcoala 79, Bucureşti (clasa a 7-a)

Liceul Teoretic “Ovidius”, Constanța (grup, clasa a 7-a)

Premiul II pentru meritul literar

Furtuna Teodor Florentin, Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu", Medgidia

Locul III

Complexul Educațional “Lauder-Reut”, Bucureşti (grup, clasa a 11-a)

Mara Dragomir, Colegiul Național “Spiru Haret”, Bucureşti

Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)

Ştefan Mihai Curpan, Şcoala nr. 27, Bucureşti (clasa a 7-a)

Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 7-a)

Mențiune onorabilă

Liceul Teoretic “Traian”, Constanța (grup, clasa a 11-a)

Andreea Dumitrescu, Colegiul Național “Mihai Viteazul”, Bucureşti (clasa a 10-a)

Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (grup, clasa a 10-a)

Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (grup, clasa a 10-a)

Eliza Constantinescu, Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (clasa a 9-a)

Patricia Maria Paraschiv, Colegiul Național “Sfântul Sava”, Bucureşti (clasa a 9-a)

Eduard Alexandru Buzoianu, Liceul Internațional de Informatică, Bucureşti (clasa a 8-a)

Tudor Gabriel Bustan, Colegiul Național “Andrei Şaguna”, Braşov (clasa a 7-a)

David Popescu, Colegiul Național "I.L.Caragiale", Bucureşti (clasa a 7-a)

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!