Secțiune susținută de MedLife

Eroare în subiectele la română de la simularea evaluării naționale. O poezie a lui Heinrich Heine, atribuită lui Șt. O. Iosif / Critic: „Ne întâlnim din nou cu un malpraxis pedagogic în întocmirea subiectelor de examen”

de Andreea Ofițeru     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2019, 11:40 Actualitate | Educatie


Subiecte MEN
Foto: edu.ro
O poezie a lui Heinrich Heine a fost atribuită, de autorii subiectelor la simularea evaluării naționale, poetului român St. O Iosif, cel care, de fapt, a tradus-o. Este vorba de poezia "Stai şi asculţi sub ramuri..." tradusă de poetul român în 1895 şi apărută pe 16 aprilie în același an în revista Viaţa. "Regret să constat că ne întâlnim din nou cu un malpraxis pedagogic în întocmirea subiectelor de examen pentru elevii de gimnaziu", a declarat criticul literar Luminiţa Corneanu pentru HotNews.ro. Până la ora publicării acestui text Ministerul Educației nu a făcut nicio precizare, la cererea HotNews pe această temă.

Pe foaia de examen, la primul subiect la română la simularea evaluării pentru clasa a VIII-a au avut de rezolvat mai multe cerinţe, printre care şi să redacteze "o compunere de minimum 150 de cuvinte, în care să motivezi apartenenţa la genul liric a poeziei "Stai şi asculţi sub ramuri..."de Şt. O Iosif". Cele cinci strofe ale poeziei apăreau mai sus.

Criticii literari consultaţi de HotNews.ro spun că poezia atribuită lui Şt.O.Iosif este de fapt traducere fidelă a poeziei lui Heine.



Subiectele pentru clasa a VIII-a de la Simulare Evaluare Naţională

"Regret să constat că ne întâlnim din nou cu un malpraxis pedagogic în întocmirea subiectelor de examen pentru elevii de gimnaziu. S-a mai întâmplat în 2009, nu la simulare, ci la evaluarea efectivă, când autorii subiectelor le-au dat copiilor pe foaia de examen un text greșit din Caragiale, originalul era modificat, oricât de incredibil ar părea. De data aceasta, o poezie unuia dintre cei mai cunoscuți poeți romantici germani, Heinrich Heine, e prezentată ca fiind a lui Șt. O. Iosif, deși până și pe internet, pe Wikisource, de pildă, ea apare ca fiind traducere", a declarat criticul literar Luminiţa Corneanu pentru HotNews.ro.

Criticul literar mai spune că poezia poate găsită la liber la adresa: https://play.google.com/books/reader?id=BGwHAAAAQAAJ&hl=ro&pg=GBS.PA5.

Luminiţa Corneanu arată că este vorba de drepturile de autor care nu i-au fost atribuite poetului german, dar acest lucru nu afectează şansele elevilor de a răspunde cerinţelor.

"Poezia "Stai și-asculți sub ramuri…" este o traducere fidelă a poeziei "Unterm weißen Baume sitzend", apărută în volumul "Neue Gedichte" din 1844. Ediția princeps, cu grafie gotică, este disponibilă la liber pe internet. Trebuie să menționez că, deși spune multe despre relația intelectualului român cu atribuirea unei opere și dreptul de autor, incidentul nu a afectat însă șansele elevilor de a răspunde corect cerințelor testului", a mai spus Luminiţa Corneanu.

De altfel, poezia lui Heine poate fi găsită cu uşurinţă pe internet, pe paginile de poezii cum ar fi http://www.heinrich-heine.net.

De asemenea, poezia în versiunea în limba germană poate fi consultată pe Wikisource.



Traducerea lui Şt.O.Iosif, sursa: Versuri şi Creaţii

Subiectele sunt concepute şi aprobate de către profesorii de limba română de la Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare (CNEE), aflat în subordinea Ministerului Educaţiei.

HotNews a cerut un punct de vedere Ministerului Educaţiei cu privire la atribuirea poeziei lui Heinrich Heine, dar până la ora publicării acestui articol nu a primit încă un răspuns.

CITEŞTE ŞI Ministerul Educaţiei a publicat baremul pentru subiectele la limba română la simulare Evaluare Naţională 2019

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














25469 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    criticii literari ar trebui să știe (Marţi, 12 martie 2019, 11:46)

    Mazeta [utilizator]

    că traducerea unei poezii este o altă poezie. Nu e ca doctoratul lui Kovesi.
    • +3 (3 voturi)    
      Termina ma, paduche! (Marţi, 12 martie 2019, 13:54)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sub domnia voastra nesimtita si malefica devenim suboameni. Adica, asa ca voi! Putori, nesimtiti, jigodii, nespalati, ... comunisti sadea!
      Pasol na turbinca, ivan!
    • +2 (2 voturi)    
      scuza pentru plagiat si plagiatori (Marţi, 12 martie 2019, 17:56)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta e o adevarata scuza pentru plagiatul din articole si carti in alta limba: traduci textul si ti-l atribui ca doar traducerea nu e acelasi lucru cu originalul, nu-i asa tovarasu'?
  • +3 (7 voturi)    
    Este un abuz! Unde o sa ajungem? (Marţi, 12 martie 2019, 11:59)

    Intermezzo [utilizator]

    In felul asta si George Murnu va putea fi demascat ca n-a scris el ILIADA ci un oarecare Homer.
  • +6 (6 voturi)    
    În ţara plagiatorilor (Marţi, 12 martie 2019, 11:59)

    fokerul [utilizator]

    avem pretenţii de competenţă de la funcţionarii din ministerul "învăţământului"?
  • -11 (17 voturi)    
    m-a inspirat pozeia lui Haine Iosif (Marţi, 12 martie 2019, 12:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Iarna se preschimba-n vară
    și zeița în penală"

    P.S. N-am gasit alta rima.
    • +1 (1 vot)    
      Te referi la zeita PSD (Marţi, 12 martie 2019, 14:22)

      DDav [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Stii ceva ce noi nu stim despre zeita voastra, Veorica?
  • +9 (9 voturi)    
    Reforma invatamântului (Marţi, 12 martie 2019, 12:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. își arată roadele, așa cum a fost initiata de groparul invatamantului din Rom, bolshevika Ekaterina Androneaskova, propagandista FSN=PCR=PSD.

    Imaginea Rom in lume e astazi a unei țări INCULTE reprezentata de agramata Drancila. Tarabele universitare scot filologi agramati si inculti, dupa modelul profesorilor care au putut alege rectori cum e securistul T. Toader (ales dupa chipul si asemanarea nulittiolor rofesionale care l0au votat).
  • +2 (6 voturi)    
    plagiat, minciuna (Marţi, 12 martie 2019, 12:13)

    liviu_ [utilizator]

    asta invatam copiii!
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Marţi, 12 martie 2019, 12:37)

    Elfu [utilizator]

    malpraxis pedagogic ? ciudata alaturare de cuvinte
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti ce ati ales la urne in 2016 (Marţi, 12 martie 2019, 12:48)

    emil bobu [utilizator]

    Bucurati-va, se poate numai mai rau.
    • +1 (1 vot)    
      toate partidele (Marţi, 12 martie 2019, 15:53)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      de 30 ani toate partidele fac praf invatamantul din Ro
  • +2 (8 voturi)    
    Dragi copii, (Marţi, 12 martie 2019, 13:04)

    Tommy Bahama [utilizator]

    sa va citeasca bunicu' Capra cu trei iezi de Voltaire?
  • +2 (2 voturi)    
    terapie prin ras (Marţi, 12 martie 2019, 14:02)

    floarealbastra [utilizator]

    M-am distrat ca la comedie; doar nu crede cineva ca piele se angajeaza undeva sa munceasca!
    Nuuuu, numai pentru banutz si alte avantaje. Desigur exigenta e in alta parte- mam mare mamitzica si tanti Mitza vor premia autorul/autoarea gafei, nu-i asa?
  • +1 (3 voturi)    
    nu este corect fata de magistrati :) (Marţi, 12 martie 2019, 15:26)

    barba-neagra [utilizator]

    Am vazut ca o oarecare profesoara de limba romana a cerut emisia ministrului invatamantului, Doamna Ecaterina Andronescu.
    De ce asa ceva? De ce sa blamezi seful pentru incompetenta subordonatilor?
    Oare domnul ministru Toadersi tot activul e partid tot asa au gandit cand au pus-o pe sireaca de Adina Florea sa o acuze pe Kovesi de constituire a unui grup mafiot (sic!) infractional din cauza unui Portocala?
    Sau, mai rau de ce sa demisioneze seful CFR Marfa sau/si CFR Infrastructura daca au deraiat trei sau patru trenuri in cateva saptamani? Nu mai vorbesc de ministrul transporturilor...
  • +3 (3 voturi)    
    varza (Marţi, 12 martie 2019, 15:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    De 30 ani toate formatiunile politice au pus umarul la transformarea scolii intr-o varza sinistra. Am un baiat de 17 ani si de N ori a dat peste exercitii si probleme cu enunt gresit, sau incomplet. Intr-a 6-a avea o culegere de exercitii de mate "pt. clasa a 6-a" in care 30% erau de clasa a 8-a, mi'a zis un prof de mate.