Andronescu: Este inacceptabil ca elevii să facă meditații cu profesorul pe care îl au la clasă și ca o învățătoare să ia copiii la after school

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2019, 15:35 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu, ministrul Educaţiei
Foto: Hotnews
Ministrul Educaţiei Naţionale, Ecaterina Andronescu, afirmă că este de neacceptat ca elevii să fie meditaţi chiar de către profesorul lor de la clasă sau să facă orele de after school cu învăţătoarea lor şi afirmă că ar fi necesare anumite reglementări legislative în acest sens, transmite Agerpres.

În opinia ministrului, meditaţiile reprezintă un fenomen extrem de complex, care ar trebui analizat corespunzător şi luate anumite măsuri.

"În legătură cu meditaţiile, aici fenomenul este mult mai complex şi noi îl privim în mod corespunzător. Sigur, nu putem să învinovăţim profesorii, sau numai profesorii. În egală măsură, sunt foarte mulţi părinţi care fac presiune asupra profesorilor pentru aceste ore de meditaţii în particular. (...) Am discutat de multe ori în minister că nu este etic, şi acest lucru va trebui să îl precizăm foarte clar şi în lege, deşi este exprimat prin ordin de ministru, ca elevii din clasa profesorului să fie meditaţi de acest profesor. Acest lucru mi se pare că este de neacceptat. Aşa cum de neacceptat mi se pare şi faptul că o învăţătoare de la o clasă îşi ia copiii la propriul after school. Şi acest lucru nu ar avea ce căuta, pentru că de asemenea creează suspiciunea, cel puţin, că elevii aceia sunt preferenţial trataţi. Şi acest lucru nu trebuie să existe în şcoală", a spus ministrul Educaţiei, joi, la Cluj, într-o conferinţă de presă.

Ecaterina Andronescu a afirmat că anumite schimbări legislative se impun, deoarece în viaţa de zi cu zi au apărut situaţii care obligă ministerul să ia decizii.

Întrebată dacă i se pare normal ca elevi din ciclul primar să ia meditaţii, ministrul a precizat că părerea ei nu va influenţa atitudinea părinţilor faţă de această practică. De asemenea Ecaterina Andronescu a subliniat că trebuie luate măsuri, deoarece evaluările arată că, pe vreme ce elevii cresc, apar decalaje tot mai mari între copiii care aparţin aceleiaşi generaţii, iar acestea sunt foarte dificil de recuperat în apropierea vârstei de 13-14 ani.

"Dacă răspunsul meu este 'nu mi se pare normal' (n.r. - să ia meditaţii) să nu credeţi că de mâine părinţii vor încerca într-o măsură mai mică să îşi trimită copiii la meditaţii. Cred că încet-încet şi cu întărirea pregătirii şcolare pe care trebuie să o avem în vedere vom diminua şi acest fenomen, pentru că aş putea să îl numesc în felul acesta. (...) Am constatat, din evaluările pe care le avem, (...) că începând chiar de la clasa a II-a apar decalaje între copiii care aparţin aceleiaşi generaţii. Şi aceste decalaje, dacă ar fi să luăm linia orizontală, (...) cresc pe măsură ce ne îndepărtăm de clasa a II-a spre clasa a VIII-a. Şi ajungem să fie la clasa a VIII-a să fie aproape de nerecuperat", a spus Ecaterina Andronescu.

O soluţie pentru remedierea acestei situaţii ar fi, în opinia ministrului, introducerea unor ore remediale pe care să le facă profesorii şi învăţătorii.

"Sigur că nu putem să stăm cu mâinile încrucişate să spunem nu este nimic de făcut. O să rugăm doamnele şi domnii profesori, doamnele învăţătoare, să înceapă chiar din ciclul primar acele ore remediale, ca să putem să micşorăm aceste decalaje, în aşa fel încât să nu ajungem la clasa a VIII-a să constatăm că din 142.000 de elevi, câţi au fost anul trecut, 55.000 nu au luat măcar cinci la matematică", a spus ministrul.

















5601 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Mi-e sila (Joi, 7 februarie 2019, 15:44)

    Maspp [utilizator]

    Femeia asta de cand a venit la minister a spus numai platitudini. Dar intotdeauna a justificat motivele pentru care nu face nimic, cam atat a facut.
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Joi, 7 februarie 2019, 15:45)

    tirolez [utilizator]

    Unii parinti nu stiu cand sa se opreasca. Sa vedeti in orasele mari examene pentru admitere in gimnaziu. Macar de anul trecut in Iasi i-au obligat sa puna toti examenele in aceeasi zi. In Bucuresti sunt copii care fac turul liceelor, Moisil, Vianu, Lazar, Spiru, Cosbuc, Caragiale. Copii care continua, desi au fost deja admisi. De ce? A luat, lasa-l acolo, de ce il mai stresezi? Stiu cazuri, au luat la Vianu in mai, au mai dat la Moisil in iunie, la Lazar dupa Moisil si totusi au ales Vianu. De ce nu s-au oprit de prima oara?
    Totul pe sanatatea si nervii copiilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Este inacceptabil ca romanii sa nu voteze. (Joi, 7 februarie 2019, 15:50)

    emil bobu [utilizator]

    Numai prin vot va puteti elibera de infractorii din stat.
  • -1 (3 voturi)    
    mda, discutabila chestiunea (Joi, 7 februarie 2019, 16:11)

    moka [utilizator]

    daca un copil care vrea sa faca facultatea de fizica sa zicem, se duce la o anumita clasa pentru ca-i place cum preda profesorul respectiv si in plus vrea sa faca lectii si in plus si in particular cu el, ce sa faca? Sa se mute la alta clasa ca sa poata face meditatii?
    Ideea ar fi, ca cumva, sa nu existe nicio tagada asupra faptului ca actul respectiv nu a fost conditionat.
    Atunci cand un profesor face cu 3 sferturi din clasa pare a fi un semn de conditionare, mai ales la gimnaziu, unde inteleg ca nota are relevanta la admiterea la liceu.
    • -2 (2 voturi)    
      probabil o idee buna ar fi (Joi, 7 februarie 2019, 16:27)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ca legislatia si regulamentele sa fie modificate astfel incat daca un elev este favorizat de catre profesorul de la clasa cu care face meditatii acest lucru sa nu conteze in evolutia ulterioara a elevului. Practic actualele regulamente si conditionari te cam obliga sa faci meditatii si, de cele mai multe ori, chiar cu profesorul de la clasa.
  • 0 (0 voturi)    
    pe asta (Joi, 7 februarie 2019, 16:40)

    DiDiRo [utilizator]

    de ce nu o musca porcul mistret?
  • +2 (2 voturi)    
    Faceti trimestre in loc de semestre (Joi, 7 februarie 2019, 16:45)

    D-or [utilizator]

    Cun poate sa asimileze si sa recapituleze un copil materia din septembrie pina in februarie si inca fragmentata de tot felul de intreruperi cu durata prea mica pentru a produce efectul de odihna si reincarcare?

    Nu poate fi apreciat corespunzator un elev cu doar doua notari pe an.

    Daca va pasa de invatamint, refaceti structura anului scolar cu 3 trimestre si 3 vacante pe an : vara, iarna, primavara cu durate suficient de mari astfel incit copiii sa se relaxeze.
  • +1 (1 vot)    
    Urmariti efectuarea laboratoarelor (Joi, 7 februarie 2019, 16:51)

    D-or [utilizator]

    Astfel incit copiii sa poata intelege fenomenele .

    Reintroduceti acele ore de "Atelier" si de "Practica agricola", dati elevilor ocazia sa invete cum sa foloseasca o cheie franceza, cum se stringe un surub, sa afle cum se culege via...
  • +1 (1 vot)    
    Examenele pt liceu la mate si rom distrug formarea (Joi, 7 februarie 2019, 17:03)

    D-or [utilizator]

    Acele evaluari nationale din clasa a 8-a, fiind folosite pt. intrarea in liceu, distrug pregatirea elevilor la celelalte materii, le omoara plcerea si libertatea de a afla care anume materii le-ar placea de fapt. Nu lasa copiii sa se dezvolte liber, sa citeasca, etc.

    Toata presiunea se pune pe obiectele de examen, pe de-o parte, pe de alta parte, intrucit si mediile conteaza, se exagereaza cu obedienta fata de profesori.

    Paradoxal, cu cit sunt mai multe examene intermediare, evaluari, trepte, calitatea invatamintului scade.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 7 februarie 2019, 18:04)

    of of [utilizator]

    Din păcate, doamna Andronescu nu face altceva decât să CONSTATE lucruri, de când a preluat mandatul, dar a avut dreptate cu multe aspecte până acum: limitarea la 25 de copii pe clasă, interzicerea practicii vizei de flotant, evaluarea profesorilor, acum meditațiile și after schoolul cu același dascăl... Să vedem însă și măsurile!