Secțiune susținută de MedLife

Ministrul Educației ar vrea ca profesorii din România să fie evaluați ca în Japonia: „Nu trebuie să se teamă de chestiunea asta”

de Andreea Ofițeru     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2019, 14:26 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Hotnews
Profesorii din România ar putea fi evaluaţi din 10 în 10 ani, după model japonez. Ministrul Ecaterina Andronescu a declarat că a studiat mai multe modele de lege din lume şi în privinţa evalurării profesorilor i-a atras atenţia legea din Japonia.

"În legea japoneză două lucruri mi s-au părut importante. Şi anume, din trei în trei ani profesorii sunt mutaţi între şcoli de către autorităţile locale. Profesorii cei mai buni sunt trimişi în şcolile unde copiii au nevoie. Dar n-avem cum să aplicăm acest lucru la mentalitatea noastră, la modul în care ne raportăm şi la profesori, şi la autorităţi", a spus Ecaterina Andronescu.

"A doua chestiune care mi s-a părut interesantă a fost evaluarea profesorilor din 10 în 10 ani, atunci când toţi profesorii susţin un program de formare cu două examene, unul din disciplina pe care fiecare profesor o predă, şi celălalt din metodele noi de pedagogie. Poate ne gândim că o asemenea abordare ar trebui să avem şi noi. Nu inseamnă că de mâine, nu înseamnă că profesorii trebuie să se teamă de chestiunea asta. E o idee. Până când ajunge să fie în lege calea e foarte lungă. Ea poate fi în dezbatere publică, şi lăudată, şi criticată", a mai spus ministrul Educaţiei.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!

















10492 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Ca in Japonia (Marţi, 5 februarie 2019, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si in Japonia vin profesorii si obliga TOTI elevii din clasa sa cumpere carti de la o anumita editura? Cam cât e fondul clasei in Japonia? Câte scoli din Japonia (ca procent) au budele in fundul curtii? Cât e ora de meditatie (in yeni)?
  • +9 (13 voturi)    
    aham.... (Marţi, 5 februarie 2019, 14:34)

    liviu_ [utilizator]

    degeaba ! avem o programa cretina... si de 30 de ani nu se schimba!
    poate tovarasa ar trebuie sa inceapa cu asta!
    da normal ca e mai simplu sa puna un examen!
    • 0 (4 voturi)    
      de fapt (Marţi, 5 februarie 2019, 15:01)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Niciuna dintre problemele enumerate nu sunt incompatibile cu evaluarea profesorilor. ba dimpotriva, s-ar putea sa ajute.....Un profesor pregatit face ca o programa greoaie sa fie mai usor de digerat de catre elevi

      Dar asta cu programa este bla, bla. Programa stabileste ce sa se predea, nu si cum
  • +11 (11 voturi)    
    Si noi cand sa-i ievaluam pe secretarii de stat? (Marţi, 5 februarie 2019, 14:51)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Pe toti acei incompetenti care populeaza ministerele de ani de zile ?

    Ievaluare vreti? Ievaluare sa fie!
  • +11 (11 voturi)    
    Zi cine instruieste instructorii (Marţi, 5 februarie 2019, 14:52)

    clencix [utilizator]

    Întrebarea rămâne: cine ii examinează pe profesori? Șmecheria abranburista e ca ea și pesedeii vor numi comisiile de examinare, comisiile etice și retorice, ca și comisiile de contestare și de contestare a hotărârilor comisiilor de contestare.
  • +8 (10 voturi)    
    pana un alta haideti sa semnam... (Marţi, 5 februarie 2019, 14:59)

    mareanvan [utilizator]

    https://campaniamea.declic.ro/petitions/sustinem-candidatura-laurei-codruta-kovesi-pentru-functia-de-procuror-sef-european
    poate om scapa de ei...
  • +11 (11 voturi)    
    Da, pe Abramburica o IEvalueaza carmaciul DLN? (Marţi, 5 februarie 2019, 15:11)

    Plagarus [utilizator]

    Trepadusa asta politruca este evaluata doar de Farul din Alexandria.!
  • +6 (6 voturi)    
    apropo, (Marţi, 5 februarie 2019, 15:13)

    berenger [utilizator]

    în educație, numărul programelor de formare continuă lipsesc aproape cu desăvârșire. profesorii sunt obligați să participe la cursuri de „management al conflictelor”, de „importanța internetului în educație”, cursuri pe care dau mulți bani, dar nu există cursuri sistematice postuniversitare de pedagogie (actualizată, pentru că sunt destui cu informații pedagogice de acum 20-30 de ani), de ultime descoperiri în științele pe care le predau etc. degeaba evaluezi tu profesorii (și știm cu toții că va fi o formalitate), dacă evaluarea e tot pe modele pedagogice învechite și pe materii îmbâcsite.
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 5 februarie 2019, 15:22)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    A gasit si asta un exemplu . . . . (Marţi, 5 februarie 2019, 15:30)

    ty [utilizator]

    In Japonia elevii in frunte cu profesorii fac curatenie in sala de clasa si in spatiile comune, inclusiv la WC. Te bagi Ecaterino?
    https://incredibilia.ro/10-reguli-din-japonia-tara-cu-cel-mai-avansat-sistem-educational-din-lume/

    Cu unul dintre cele mai mici bugete printre țările dezvoltate, doar 3,3% din PIB, comparativ cu 5% în SUA, Japonia introduce un nou sistem educativ, numit Schimbarea vitejească ((Futoji no henko), care se axează pe 5 teme și zero materii de umplutură:
    1. Aritmetica de afaceri (operații de bază și folosirea calculatoarelor în afaceri);
    2. Lectura (elevii trebuie să citeasca o carte săptămânal);
    3. Educație civică (întelegerea și respectarea legislației, curajul civic, etică, respect pentru regulile de conviețuire, toleranța, altruismul și respectul pentru ecologie);
    4. Informatica (programe office, word, excel, internet, rețele sociale și de afaceri on-line);
    5. Patru limbi străine( alfabete, culturi și religii: japoneză, engleză, chineză și spaniolă, cu schimbul de vizite în familii din fiecare țară în timpul verii).
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne câta prostie ! (Marţi, 5 februarie 2019, 15:37)

    Observatory [utilizator]

    destept este proverbul românesc “ Peștele începe sa pută de la cap “
    Așa o analfabeta Prim ministru și subalterna asta egal de analfabeta ca Șefa !
  • +5 (5 voturi)    
    si pe tine, (Marţi, 5 februarie 2019, 16:49)

    ostrogotul [utilizator]

    cine te evalueaza? Ai distrus invatamantul ramanesc.
  • +3 (3 voturi)    
    ce fata de miloaga are (Marţi, 5 februarie 2019, 17:16)

    Kosmos [utilizator]

    CAm toti psd-istii sunt asa si baga mana repede in poseta sa te mituiasca daca nevoia o cere.. N-a niminc in cap .ei sunt acolo pt ca ierarhia se bazeaza pe relatii si bani
  • +2 (2 voturi)    
    da' de ce nu ca in Anglia !? (Marţi, 5 februarie 2019, 18:42)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    unde sunt ,,ievaluati'' la sfarsitul fiecarui an, si daca au rezultate proaste, risca sa ramana someri.
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatie! (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 9:13)

    Matei.M [utilizator]

    Nu ar fi mai bine sa existe inspectii neanuntate la ora? Evaluarea profesorului in functie de felul cum relationeaza cu elevul si cum isi pune in practica ce a invatat? Teoria este importanta? Memorarea informatiilor? Jalnic!