Secțiune susținută de MedLife

Guvernul a aprobat schema de ajutor de stat care l-ar avantaja pe Ion Țiriac pentru construirea de grădinițe cu profil sportiv

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:26 Actualitate | Educatie


Ion Tiriac
Foto: Digisport.ro
​Guvernul a stabilit miercuri, printr-un Memorandum, instituirea schemei de minimis de 500 de milioane de euro privind Programul "gROwth - investim în copii, investim în viitor", prin care va susține construirea, amenajarea și dotarea a 1000 de grădinițe cu profil sportiv. Este un ajutor de stat de care ar fi interesat omul de afaceri Ion Țiriac. În luna decembrie, întrebat dacă a discutat despre această schemă cu omul de afaceri Ion Țiriac, Darius Vâlcov, consilierul premierului, a răspuns: „Unele idei le-am discutat”.

Țiriac anunțase anterior că dorește să construiască mai multe grădinițe cu program sportiv.

„Nu este vorba de cineva interesat să construiască. Am vorbit despre program. Acum vom vedea cine va fi interesat în momentul în care îl vom lansa oficial. Trebuie să luăm necesitatea, nu oportunitatea, pentru că avem nevoie de aceste grădinițe. De fapt, părinții din România au nevoie de aceste grădinițe și oricine din România poate construi aceste grădinițe”, a spus Vâlcov, în decembrie, cu ocazia unei conferințe de presă la Guvern.

Acesta a mai spus că o asemenea grădiniță va putea să impună taxe, iar numărul minim de copii este de 100. „Taxa impusă trebuie să fie socială, la un anumit nivel. Statul va mai impune două condiții: să fie antrenori. Ne gândim la sănătatea copiilor care vor fi în aceste grădinițe. Dacă ne referim la 1.000 de grădinițe, înmulțim cu 100, cât va avea fiecare, înseamnă 100.000 de copii. La 160.000-180.000 de nașteri înseamnă că asigurăm din start, dacă acest program va avea succes, jumătate din copii care se vor naște în România. (Vor fi) grădinițe private finanțate de stat, cu o taxă limitată la de trei ori valoarea de astăzi”, susținea Vâlcov.

Potrivit Guvernului, schema de ajutor, cu un buget total de 500 de milioane de euro, are caracter multianual şi se derulează până la 31 decembrie 2020, cu posibilitatea de prelungire în raport cu reglementările europene.

Finanțarea va începe în acest an și va fi inclusă în bugetul pentru 2019. Se pot emite acorduri pentru finanţare până la sfârșitul anului viitor, în limita creditelor de angajament aprobate anual prin legea bugetului de stat pentru acest program, iar plata ajutorului de stat se efectuează în perioada 2019-2022.

Sprijinul va consta, în principal, în ajutor de minimis de până la 500.000 euro din cheltuielile eligibile, pentru construcţia şi/sau înfiinţarea, amenajarea şi dotarea grădiniţelor cu profil sportiv. Acest ajutor va fi plătit investitorului după terminarea lucrărilor şi obţinerea autorizaţiei de funcţionare provizorie de la Ministerul Educaţiei Naţionale.

De asemenea, sprijinul implică și o garanţie acordată de stat de maxim 50% din valoarea creditului contractat de investitor, cu condiţia ca aceste credite să finanţeze exclusiv cheltuieli eligibile aferente proiectului.

Schema de ajutor de stat se adresează persoanelor juridice de drept privat, inclusiv organizaţii neguvernamentale, asociaţii, fundaţii, federaţii și cluburi sportive.

Beneficiarii ajutorului de stat au o serie de obligaţii, în calitate de întreprinderi cărora le-a fost încredințat serviciul public. Astfel, trebuie să asigure locuri gratuite pentru o perioadă de 4 ani de la obţinerea autorizaţiei de funcţionare pentru construcţia de grădiniţe cu profil sportiv, într-o cotă procentuală de:
  • cel puţin 8% din numărul total de preşcolari înmatriculaţi, în cazul celor care au primit ajutor pentru construcţia de grădiniţe cu profil sportiv.
  • cel puţin 4% din numărul total de preşcolari înmatriculaţi, în cazul celor care au primit ajutor pentru înfiinţarea, amenajarea şi dotarea grădiniţelor cu profil sportiv.
Gratuităţile vor fi acordate pentru copiii cu familii care au un venit salarial pe persoană sub salariul minim brut, la momentul depunerii cererii de înscriere. Copii cu dizabilităţi vor avea prioritate la înscrierea pe locurile gratuite.

De asemenea, beneficiarii schemei de ajutor trebuie să faciliteze accesul copiilor la aceste gradinițe prin stabilirea unor tarife mai reduse, corelate cu costul standard pentru fiecare preşcolar stabilit prin legislație și, totodată, să asigure un program prelungit de activitate zilnică, precum şi funcţionarea gradinițelor pe tot parcursul anului calendaristic, inclusiv pe perioada vacanţelor, a mai arătat Guvernul.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!
O altă obligație se referă la menţinerea activității în grădiniţele cu profil sportiv realizate prin acest program cel puţin 10 ani de la obţinerea autorizaţiei de funcţionare.


Citeste mai multe despre   
















5362 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Asocierea lui Tiriac cu aceasta mafie bolnava (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:08)

    rov [utilizator]

    Poate pune intrebari asupra averii de 2 miliarde de euro facuta pe/din/si teritoriu Romaniei de fostul tenismen...
    Oare exista scrupule sau nu ?
  • +8 (12 voturi)    
    Ce ^&^&*&^inseamna o gradinita cu program sportiv? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:18)

    sile_v [utilizator]

    Ce e prostia asta? Ce e cu schema asta prin care se transfera asemenea sume din banul public spre mediul privat?

    De ce antrenori are nevoie un copil la 3-4-5 ani? Copilul ala are nevoie sa alerge in curtea gradinitei, in aer liber, deci despre ce vorbim noi aici? Nici nu cred ca exista sport unde sa inceapa antrenamentele la asa varsta, poate doar la gimnastica, dar si aia e o mizerie penru organism la varsta aia.

    Si spun asta in calitate de parinte a 3 copiii, dintre care doi fac sport de performanta.

    E o aberatie. Mai bine directionau sumele spre sportul de masa, spre cluburile sportive de copii si juniori, ca acolo e o saracie cumplita, mai ales in orasele mici.
  • +10 (14 voturi)    
    O bataie de joc (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:21)

    MVM [utilizator]

    Romania este tara cu trei sferturi din gospodarii cu WC-uri (vorba-vine) in fundul curtii si cu scoli si gradinite insalubre iar statul, in marinimia sa, da ajutoare la bogati, fara mai nimic la schimb (obligatiile acestora sunt jenant de mici).
    Abject.
  • +3 (9 voturi)    
    Laudabila (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:34)

    Coco_papagal [utilizator]

    initiativa.Din pacate cand vezi de cine e propusa devii sceptic sau chiar impotriva ei.
  • +7 (9 voturi)    
    "gradinite sportive"!!!!!! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:38)

    exilatul [utilizator]

    escrocul asta boso-og care a supt sute de milioane de $ cu complicitatea jav-elor de la putere de a lungul anilor nu se mai satura de a fura ..
    • +6 (6 voturi)    
      Pe când creșe cu profil sportiv? (Joi, 31 ianuarie 2019, 7:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Numai la hoții le este mintea.Să-i vezi,vor spune că a fost în programul de guvernare!
      • +1 (1 vot)    
        ar trebui sa spunem bogdaproste (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:58)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        pt. bani, senilii astia rosii, ar fi in stare si de maternitati sportive.
        daca nababul asta rosu, ar face pe banii lui, dar nu, se mai pune de un tun in genul celui cu salile de sport de pe vremea lui nastase.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:44)

    chiuaua [utilizator]

    Haide sa nu fiu carcotash acum, dar 1000 de gradinite parca este exagerat .
    Un spital de la zero cine face ?
    Unul , nu 1000 ?
    La ce dezastru atomic este prin spitale frate parca iti vine sa iti iei zborul de pe unul.
    Nu vreau sa intru in detalii, prietenii stiu ce spun .
  • +8 (8 voturi)    
    crese cu profil sportiv (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:45)

    Antenistontel [utilizator]

    cand facem?!
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:00)

    cartograful [utilizator]

    ce e aia gradinita cu profil sportiv? La varsta 5 ani se face sport? Aaa...inca un ajutor de stat pentru baietii destepti.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:19)

    theo667 [utilizator]

    Tiriac...ce om mic si meschin. Si analfabet. Pe lumea ailalta o sa-i curga aur pe gat din palnii de aur
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 1 februarie 2019, 22:45)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Palniile de aur le va inghite din lacomie.
  • +8 (10 voturi)    
    Boss dc vrei sa ajuti educatia (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:14)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    fa mi multe puscarii cu program prelungit, cu camere intunecate pt scris roamne si sapun lichid...
    Iti zic asta pt ca natalitatea e pe minus dar puscariasii sunt pe plus... You need to have a vision boss ce dreaqu'
    PS:dc n'ai unde sa vanezi porci la primavara, sa stii ca la parlament sunt o groaza. sanatosi tun
  • +9 (11 voturi)    
    Un batran (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:17)

    un domn [utilizator]

    Ce are nevoie de Pastile Albastre..ca sa poata trece parleazuu
  • +7 (7 voturi)    
    Hmm (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:18)

    Tony_K [utilizator]

    Fata asta de castor care ii lauda pe hoti si zicea ca mai bine ai hoti in conducere ca sunt destepti? Asta care impusca sute de animale pentru distractie? Vine acum si zice ca are nevoie de bani oentru gradinite cu profil sportiv? Say what?
  • +7 (7 voturi)    
    O lume minunata... Lizuca si Patrocle? (Joi, 31 ianuarie 2019, 4:39)

    Alex735 [utilizator]

    Gradinite cu profil sportiv pentru Nastase, Tiriac si altii care au dat deja in mintea copiilor.
  • +10 (10 voturi)    
    Mare javra comunista.. (Joi, 31 ianuarie 2019, 4:54)

    Observatory [utilizator]

    După ani de afaceri necurate cu “Necuratul Roșu “ acum vine cu alta vrăjeala cu o afacerea cu Necuratul Roșu 2...
    O sa mori cu banii de gât si sa plateste pentru mișmașurile făcute înainte de ‘89,
    Când ai apărut peste noapte gata milionar cu banii scoși din pălărie ca la circ...
    Vrea el bani de la guvern sa facă Grădinițe ?
    Dacă ești milos și vrei tu sa faci pomana, du-te prin spitalele pline de șobolani și lipsite de medicamente.
    Jos mâna murdara de pe copii romani !
  • 0 (0 voturi)    
    d-asta (Vineri, 1 februarie 2019, 15:58)

    liviu_ [utilizator]

    ii tot pupa in dos tiriac pe pesedei....
    asta chiar in detrimentul clientilor lui... uneori chiar jignind clientii firmelor lui....

    si va spun cu regret: am pensie la alliant... si de ficare daca cand vad stiri cu asta regret, dar nu prea mai am ce sa fac :(