Sectiune susţinută de MedLife

​SONDAJ Sunteți de acord să fie reintrodus examenul de admitere în liceu?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:21 Actualitate | Educatie


Sondaj admitere liceu
Foto: Hotnews
​Liberalii propun reintroducerea admiterii în liceu începând cu anul școlar 2020-2021, printr-o modificare la legea educației, ce trebuie votată în Parlament. Ei susțin că schimbarea ar avea rezultate benefice - creșterea competiției între elevi și revigorarea învățământului profesional.

  • Sunteți de acord cu reintroducerea examenului de admitere în liceu? Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3990 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Teoretic nu ar trebui sa fiu de acord. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:32)

    clint [utilizator]

    Defavorizeaza copilul care a prins o zi proasta.
    Pe de alta parte, sa ne bazam doar pe medii si evaluari nationale stiind cum sunt la noi, ma tem ca incurajam un tip de incorectitudine, nu vreau sa intru in detalii.

    Ar trebui ceva balanced, fiecare liceu sa isi pastreze sa zicem undeva 10% din locuri pentru sesiunea a 2-a, daca un copil bun a prins o zi proasta, sa mai aiba o sansa. E totusi sansa vietii lui si nu ar trebui sa o rateze doar pe ce a facut la un examen.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui clint

      EN conteaza acum 70% deci oricum daca a prins o zi proasta nu e bine. Este o propunere ff proasta, pentru ca daca dai la un liceu bun si nu iei, fix la un liceu tehnologic ajungi. Acum daca nu iei, esti repartizat la urmatorul liceu bun.
    • 0 (6 voturi)    
      Asta e, ati spus cuvintul cheie: "copil"! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:04)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Nici macar adolescenti nu sunt.

      Poate nu au avut o zi proasta, ci ghinionul unor profesori inadecvati si a unor manuale "necompetitive". Inca doi ani de liceu ar permite reechilibrarea sanselor.

      Pentru unii nici nu a inceput bine scoala si s-a si terminat?
    • 0 (4 voturi)    
      Idei de pnl (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:52)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Nu inteleg acum nu e este admitere?
      Cum sunt evaluarile de ce nu intrati in detalii? Pentru mine par destul de transparente.
      Si rezultatele se vad la liceele bune intra copiii buni la alea proaste copii care au avut rezultate proaste.
      Aceasta initiativa nu se bazeaza pe nimic, nici pe statistici nici pe rezultate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ideea ta e foarte buna (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:54)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui clint

      un 10% rezervat pentru toamna.
  • -4 (16 voturi)    
    Intrebarea e absurda, deci raspunsul nu conteaza. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:45)

    D-or [utilizator]

    E dovada de iresponsabilitate sa se puna problema limitarii - iremediabile - a optiunilor profesionale ale unor copii de 14 ani.

    Asta ar avantaja cumva fetele, care la aceasta virsta sunt mai sirguincioase, in timp ce baietii inca mai zburda. Dar aceasta departajare este irelevanta si i-ar putea elimina chiar pe cei mai inteligenti.

    Sigur, altfel s-ar pune problema la sfirsitul clasei a X-a.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:02)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si acum cum credeti ca se intra la liceu? Tot cu examen, EN care conteaza 75% din nota. Si intra o gramada de baieti la licee bune. Singurii dezavantajati sunt copiii care pica imediat sub linie.
    • 0 (4 voturi)    
      Crezi ca PNL ii vrea la scoala pe cei inteligenti? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:43)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Toate partidele care au condus pana acum Romania au pus umarul la distrugerea sistemului de invatamant si crearea unui cadru in care elevii sunt uniformizati, in loc sa fie departajati: vezi ideea de a folosi media multianuala la admitere si intervalul extrem de mic de note (peste 9.30) care permit accederea intr-un liceu decent. Practic, la asemenea diferente mici in notare, examenele de admitere distribuie aleator elevii, orice mica greseala rasturnand o ierarhie intreaga.

      PNL face parte din aceste partide, ce te face sa crezi ca el ar vrea sa ii favorizeze pe elevii inteligenti? Interesul lor, ca si al altora, e opus.
    • +1 (3 voturi)    
      sa fim seriosi (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:53)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      asta cu sirguinta si zburdatul depinde intr-o mare masura de educatia primita de acasa, cei sapte ani de acasa. cum naiba a functionat admiterea inainte de revolutie si n-a defavorizat pe nimeni???
      • 0 (4 voturi)    
        Nu a existat examen de admitere, ci concurs (Marţi, 29 ianuarie 2019, 16:08)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        Nu raminea nimeni pe dinafara in clasa a IX-a. Se organiza concurs doar daca numarul candidatilor era mai mare decit cel al locurilor, iar surplusul se redistribuia.
  • 0 (4 voturi)    
    Puneti Finish-ul inainte de Start (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:49)

    D-or [utilizator]

    De ce nu-i selectati inca de la gradinita sau de la cresa?

    Lasati copiii sa se formeze, sa treaca prin mina a mai multor echipe de profesori, dati-le o sansa sa se descopere si abia dupa aceea puneti-le etichete.
  • +1 (1 vot)    
    Optiune lipsa (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:51)

    IncaUnul [utilizator]

    Imi lipseste o optiune. "Nu, nu are sens un al doilea examen in conditiile existentei celui de evaluare nationala"
  • +2 (2 voturi)    
    Falsa problema (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:01)

    Airwaves [utilizator]

    Vesnica si falsa problema a invatamantului din Romania. Sa mai bagam niste examene sau nu? Sa mai scoatem? Sa bagm niste camwere video? Sa fie verde si sa nu fie roz?

    In loc sa privim in jur, la lumea in care traim, la vremurile pe care le traim, in loc sa ne adaptam si sa reformam din TEMELII tot ce inseamna sistem de invatamant in Romania, stam si ne intrebam daca sa mai bagam niste examene ori ba. Asta inseamna sa fii si nepasator si lipsit de viziune.

    Robotii inlocuiesc deja oamenii in domeniile de productie, softurile de AI au ajuns sa scrie softuri de AI, iar aia mai slab de inger stau si se intreaba daca sa mai bage niste examene. Altii zic: "DAAAAAAA, VREEEEEM".

    Examenele, asa cum le stim, ar trebui desfiintate. Toate! Rolul sistemului de invatamant ar trebui sa fie unul singur. Cel de baza. Educatia! Rolul sistemului de invatamant nu este (sau nu ar trebui sa fie) competitia. Pentru asta exista piata muncii. Piata muncii are filtrele sale. Foarte eficiente chiar.

    Vrei sa te pregatesti pentru piata muncii? Ei bine, atunci te duci frumusel si te certifici pentru meseria pe care vrei sa o practici. Inveti concentrat si faci practica doar pe meseria respectiva. Vrei sa fii pilot de avion? Te duci si inveti doar asta si esti testat doar pentru asta. Vrei sa devii tractorist? Te duci si inveti sa fii tractorist si te certifici ca atare.

    NU VREI sa inveti nicio meserie si /sau refuzi in mod repetat oferte de munca in domeniul certificat? Atunci esti cooptat OBLIGATORIU la munca in folosul comunitatii si, pe baza acestei activitati, primesti un salariu minim garantat. Nu vrei sa faci nimic in societate? Well, oricat de dur ar parea, ar trebui sa fii lasat sa mori de foame. La propriu. Pana la urma, e alegerea ta. Trebuie sa facem si deosebirea dintre cei care NU POT si cei care NU VOR.
  • 0 (2 voturi)    
    Psihologii de copii ce zic? S-au maturizat emotion (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:11)

    D-or [utilizator]

    Au oamenii la 14 ani maturitatea emotionala si minima experienta de a alege o cale pentru restul vietii?

    Sau la aceasta virsta ambitia si posibilitatile parintilor sunt hotaritoare?
  • 0 (4 voturi)    
    Ar creste calitatea invatamantului. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:30)

    Andor74 [utilizator]

    Evaluarile nationale sunt cam de prisos, nua juta mare lucru decat la "ievaluarea" profesorilor.
    Admiterea - atat la liceu cat si la facultati - ar determina cresterea calitatii invatamantului prin faptul ca ar elimina persoane care n-au tangenta cu domeniul in care urmeaza sa se pregateasca (am avut studenti la universitate tehnica ce nu cunosteau principiile de baza din fizica).
    Problema e de corectitudinea organizarii examenelor....
    Presupun ca ar aparea destule cazuri de profesori mituiti pentru admitere.
    • 0 (2 voturi)    
      Operatia reusita, pacientul mort (Marţi, 29 ianuarie 2019, 16:13)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      Social, avem nevoie de o medie generala cit mai ridicata si de cit mai putini oameni slab instruiti.

      Pentru asta, instruirea trebuie asigurata cit mai mult si pastrata o miza.

      Daca elevii ar fi respinsi si scosi din sistemul principal la 14 ani, ce miza ar mai avea sa invete?
  • 0 (2 voturi)    
    Examenul aproape ca exista deja (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:32)

    andipetre [utilizator]

    Se numeste evaluare nationala si poate deveni cel mai corect mod de departajare. Eliminati media multianuala din calcul, faceti mai dificila aceasta evaluare, ca sa nu mai ia toti note peste 9, obtinand astfel o departajare reala, bazata pe un examen comun serios, identic pentru toti concurentii. Si pastrati ideea de a opta pentru mai multe licee, cu distribuire in ordinea notei, la nivelul intregului oras. Cei buni intra astfel la un liceu, ceilalti nu.

    De asemenea, pentru a preveni problemele date de o zi proasta pentru unii candidati, permiteti refacerea acestui examen intr-o sesiune suplimentara pentru care sunt pastrate o mica parte din locuri, precum si re-prezentarea mai multi ani la rand (sa poti da admitere de cate ori vrei, ca la facultate).
  • +2 (4 voturi)    
    Nu, pentru ca....... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:55)

    gigiN [utilizator]

    …"Nu uita ca partidul te vrea prost!".