Secţiune susţinută de MedLife

Ministrul Educației vrea ca și elevii de clasa I să poată fi lăsați repetenți: Ajungem la clasa a VIII-a și atunci constatăm că nu știu să scrie bine

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:20 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ecaterina Andronescu spune că vrea să schimbe prevederile legale privind repetenția în clasele primare și să ofere posibilitatea învățătorului de a lăsa repetent un copil de clasa I, de exmplu, prin schimbarea legii.

"Din păcate, este o prevedere legală. Până în clasa a III-a nu îi poate lăsa repetenți, dar eu cred că trebuie să revenim asupra acestui lucru, pentru că iată unde suntem: ajungem la clasa a VIII-a și atunci constatăm că nu știu să scrie bine, să calculeze și 36% nu sunt în stare să ia 5 la evaluarea de la clasa aa VIII-a. Obiectivele trebuie să le stabilim prim lege și fișa postului profesorului”, a declarat ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, la Digi24, potrivit Mediafax.

Întrebată dacă acest obiectiv, de a nu lăsa repetent un copil de clasa I, este o greșeală, Andronescu a răspuns: "Categoric. (...) Te străduiești mai mult să-l înveți ce trebuie să-l înveți”.

Potrivit Ordinului Ministerul Educației nr. 5115/2014 - privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, la sfârșitul clasei pregătitoare și la sfârșitul clasei I, elevii nu pot fi lăsați repetenți. Elevii cu dificultăți de învățare vor rămâne în colectivele în care au învășat și vor intra într-un program de remediere sau recuperare școlară pe parcursul anului următor.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














21581 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Bun (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si ce faceti cu ei? Ajung sa aiba... pardon, sa "aibe" 15 ani si sa fie tot clasa I? Si pe ce criterii? Ca nu au luat teza de mate? Eu nu zic sa nu o faca, zic doar ca e ca de obicei ceva scos la impuls si negandit. Nu poti sa spui "vreau asa" sau "nu vreau asa".

    Trebuie sa ai un plan pentru ca dupa, se poate intampla. de exemplu, sa bati tare cu pumnii in piept si sa spui ca vrei sa eliberezi condamnati ca sunt aglomerate celulele, dar pentru ca nu ai avut un plan te trezesti cu tot felul de recidivisti care fac rau populatiei.

    Si aici ai de ales: ori iti asumi responsabilitatea, ori arunci pisica, ori te faci ca ploua si bagi capu-n nisip.
    • +5 (5 voturi)    
      ...repetenția generează nesiguranța...dascălului.. (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:42)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Madam Andronescu, ne spune indirect că azi repetenția nu este acceptată în școli, administrativ, desigur. Și uite așa ajung să aibă diplome de absolvire niște analfabeți...Mă uit la madam Dăncilă azi e prim ministru, la un fost ministru al Economiei, și cei doi au diplome de absolvire de la niște facultăți !!!
    • +6 (8 voturi)    
      LoL (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:52)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Teza la mate in clasa I...LoL!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Invatamant privat cumparat de stat. (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:34)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ar trebui ca statul sa nu mai plateasca invatatorii si profesorii. Invatamantul sa fie privat si statul sa recompenseze egal repetentia, cu trecerea anului. Scoala sa nu mai fie obligatorie, doar gratuita. Daca repetentul se lasa de scoala statul sa dea o prima scolii care a lasat repetent pe respectivul echivalenta cu suma pe care-ar fi adus-o in tot restul anilor absolvirea anilor. Anul repetat se plateste de catre repetent. (parinti).
  • -1 (5 voturi)    
    Depre educație și instruire (Duminică, 20 ianuarie 2019, 23:00)

    Un cititor [utilizator]

    În sistemul de învâțâmânt primar și gimnazial ar trebui să predomine educația, iar în cel profesional, liceal și universitar, instruirea.
    Se pare că puțină lume face distincția între cele două noțiuni.
    Un om instruit, dar needucat nu valorează mare lucru.
    Așadar, statul obligă copiii să meargă la școală doar pentru a-i îndoctrina cu ideologia partidului de la putere. Normal ar fi ca sistemul public de învâțământ să fie liber de ideologii.
    Ca urmare învățătorii și profesorii trebuie să fie mai întâi buni educatori. La școală copiii trebuie să învețe să scrie, să citească, să socotească, să ănvețe despre istoria patriei lor, despre geografia patriei lor, despre limba, literatura,tradițiile și religia poporului.
    E ridicol să avem în programa școlară doar o oră pe săptămână pentru istoria patriei, iar pentru educație civică neo-marxistă, două ore.
  • +7 (9 voturi)    
    Si ce am rezolvat cu asta? (Duminică, 20 ianuarie 2019, 23:12)

    ipolitic [utilizator]

    Un copil care intr-un an de zile nu reuseste sa invete sa scrie, ori isi concediaza invatatorul ori trebuie sa intre intr-un program special. Trebuie tinut cont si de trauma produsa de schimbarea colectivului plus ca diferenta de varsta la ei este mult mai intens perceputa.
    O solutie mai buna ar fi urmarirea mai atenta, periodica a evolutiei copilului in cursul primului an, de cadre didactice specializate. Putem pastra denumirea de inspector, dar redefinita profesia.
  • +8 (10 voturi)    
    e foarte bine.. (Duminică, 20 ianuarie 2019, 23:58)

    exilatul [utilizator]

    daca nu se iau masuri inca din clasa I -a se vad concecintele : orice analfa-et(a) poate ajunge ....prim-ministru...
    • -2 (2 voturi)    
      corecturi (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:45)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Clasa I-a sau I-i...Concecintele sau consecințele...
  • +21 (21 voturi)    
    Penibil (Luni, 21 ianuarie 2019, 0:55)

    florinos [utilizator]

    Doamna Andronescu a fost Ministrul Invatamantului de cel putin 3 ori si acum pare surprinsa de starea învățământului din Romania, mi-e sila.

    La Digi24 era întrebată cum de este posibil ca in școlile publice sa nu existe săpun la baie sa se spele copiii pe mâini si Abramburica a spus ca ar trebui ca cei mici sa vina cu șervetele umede sa se curețe, asta este gândirea PSD in 2019, cei care fura milioane sunt eroii națiunii si niște victime iar părintii corecți care plătesc taxe si impozite trebuie sa le dea copiilor șervetele pentru a se curata pe mâini pentru ca Statul Roman nu este in stare sa dea bani pentru a asigura igiena in școli si grădinițe. PENIBIL.
    • +7 (7 voturi)    
      Poate nici Katy nu se spală. (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      După comportament,Katy nu pare prea spălată.Vorbește de educație dar nu pare suficient de educată.Îi dau dreptate când spune că un om instruit dar needucat nu valorează nimic,dar,de ce a făcut asta?Adică au ieșit câteva generații de needucați care au fost promovați în politica PSD și ALDE care au făcut ca oamenii educați și instruiți din România să plece din țară.
  • +7 (7 voturi)    
    se straduiesc profesorii (Luni, 21 ianuarie 2019, 2:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum se straduiesc si guvernantii. oare guvernantii, servantii populatiei nu ramin repetenti? cineva isi bate joc la greu de romania. de la resurse naturale, capital uman, copii totul e in batjocura..romania in 40 ani va arata jalnic.
    • +4 (6 voturi)    
      realitatea (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:21)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      In realitate sa scrii corect si sa citesti cursiv nu prea se pot invata numai la scoala.

      Trebuie munca si acasa.

      Noua ne-a spus invatatoarea ca baiatul nu prea citeste bine si l-am pus sa citeasca.Acum citeste cu placere.

      De asemenea mai face greseli de scriere, asa ca facem impreuna dictari sau scrie mici compuneri pe care le corectam.

      Nu cred ca invatatoarea care are 30 de elevi in clasa poate sta cu fiecare in parte sa ii corecteze greselile de scriere. Nu mai zic la citit. Este cate o ora de limba romana pe zi. Asta insemna cate un minut jumatate de elev.
  • +11 (11 voturi)    
    Tantii Katyy (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:44)

    ady77 [utilizator]

    Dar acele persoane care se fac ca obtin post de catedra cu media 3.95, la titularizare ce facem?
    Caz concret, fosta invatatoare a lui fi-mea, cand am dat o simpla cautare, pe edu.ro/titularizare, nu avea decat 3.95.
    Pai daca tu, ca minister, trimiti in fata copiiilor, om care nu a luat nici macar 4, la examen de post, ce pretentii ai?
    Pai daca stau si cotrabai, cred ca inca mai gasesc caietele cu pregatirea pentru treapta 2 de liceu, si daca au fost unele materii mai grele,si profesori extrem de exigenti, chiar ne-a prins bine in timp.
  • +3 (5 voturi)    
    ATENTAT ȘA EDUCATIA COPIILOR NOSTRI (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:51)

    Coresponedntu [utilizator]

    ACEASTA CREATURA ESTE GROPARA DEFINITIVA A INVATAMANTULUI ROMANESC. IN PRIMUL MANDAT LA INCEPUTUL ANILOR 2000 A DESFIINTAT SCOLILE PROFESIONALE SI A DAT UNDA VERDE FABRICILOR DE DIPLOME PE PRINCIPIUL ROMANIA NU ARE NEVOIE DE MESERIASI CI DE POSESORI DE HARTII, CONTRAR TENDINTELOR MODERNE , EUROPENE.
    ACUM APLICA CEEA CE NU SE MAI UTILIZEAZA DIN SEC XIX, INVATAMANT LA VARSTE FRAGEDE PE BAZA DE PEDEPSE. NU TREBUIE SA MAI LASAMA PSD SA DISTRUGA ACEASTA TARA. ANDRONEASCA TREBUIE JUDECATA PENTRU DECIZIILE ACESTE DECIZII CARE ATENTEAZA LA VIITORUL NATIUNII ROMANE.
    • -8 (8 voturi)    
      De ce urli, bre? Nu esti in Piata! (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      De ce urli, bre? Nu esti in Piata!
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:19)

    qwerasdf [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    ???? (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:47)

    nlln [utilizator]

    Intr-un an scolar invatatoare nu intelege ca un copil are dificultati de scriere sau citire ?

    Un copil care are dificultati de scriere si citire are nevoie in primul rand de un program care sa il ajute nu de o pedeapsa la sfarsitul anului( nu ai atins aceasta " performanta", noi te declaram repetent pt ca asa vrem noi).

    Dancila, ministru, abia vorbeste corect, cu siguranta prin clasaI nu statea prea bine la acest Capitol.

    Adica pe unii ii promovati in guvern( analfabeti fiind) iar pe altii i lasati repetenti.

    Trimite-ti acasa (sa isi faca temele de scriere sau vorbire corecta) in primul rand colegii d-voastra de partid si dupa aceea poate aveti dreptul sa emiteti judecati cu privire la niste amarati de 6-7 ani care bajbaie prin intunericul lasat de voi( PSD/ ALDE) in sistemul de invatamant.
  • +2 (2 voturi)    
    pai.. (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:25)

    Mistrelutz [utilizator]

    care e metoda universala de predare in scoli, de la clasa 1 pana la facultate?
    ''Doamna'' isi alege 2-3-5 copii care se descurca mai bine si lucreaza cu ei..ceilalti..sa prinda din urma...daca pot..
    Pai daca nu te ocupi si de cei care prind mai greu..si au nevoie de ceva mai multa indrumare ce pretentii sa ai pentru viitor ?
  • +3 (3 voturi)    
    Corect, altfel ajung ministri (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:38)

    matali [utilizator]

    Cu cat scoala va fi mai exigenta cu atat vom avea mai multi oameni educati in Romania care vor vota mai putin cu PSD-ul. Vedem efectul regulilor delasatoare la scoala in politica de astazi.Uitati-va la premierul Dancila, daca scoala era mai exigenta nu trecea de clasa a 4-a.
    • +2 (2 voturi)    
      nu scoala trebuie sa fie mai exigenta (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:29)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui matali

      ci cadrul didactic mai bine pregatit. Daca vine pe post cu nota 3 sau 4 ce crezi ca a inteles el din materie si ce le va preda copiilor?
  • +2 (2 voturi)    
    Repenentia in primele 3 clase primare (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:19)

    sor1 [utilizator]

    Pana in clasa a4a este responsabiliatea profesorului pentru ca un elev sa acumuleze cunostintele necesare pentru a putea scrie ,sa citesca si sa faca socoteli.Acest lucru trebuie introdus in fisa postului pentru invatatorul de scoala primara.Parintele copilului este de buna credinta cand trimite copilul la scoala si doreste ca acest copil sa fie invatat sa citesca si sa socotesca.Neglijenta fata de un copil in primele case primare face ca acesta sa abandoneze scoala si -l va transforma pe copil intr-un posibil infractor minor
  • 0 (0 voturi)    
    To'arasa (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:00)

    Mamyca [utilizator]

    Pe bune, madam? Repetenti? Adica ala sa plece din start cu in handicap in scoala..pe motiv ca el e repetent. Da ce ai zice sa ai in scoli profesori mai experimentati, mai pregatiti in psihologia copilului, sa lasati dr..q ecuatiile de gradul 1 la clasa 1...In toata lumea asta civilizata se afirma ca nu e chiar ok dezvoltarea competitiei la clasele primare si vii tu si zici: asta tre sa fie repetent! Intr-o lume a invatatamantului in care invatatoarele sunt harapagioaice sefe cand vine vorba de cadouri!! Clasa intai e care da mai mult pe fb! Pe cand cravata rosie si sistemul de premiere??
  • 0 (0 voturi)    
    note (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:42)

    gpavel [utilizator]

    calificative dar la clasa "0",note de la clasa I-a!