Secţiune susţinută de MedLife

Promisiuni de la Ministerul Educaţiei: toţi elevii vor avea tablete. Ecaterina Andronescu spune că lucrează la un proiect cu fonduri europene

de A.O.     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:01 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu, ministrul Educaţiei
Foto: Hotnews
Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a declarat vineri, la Constanţa, la festivitatea de aniversare a centenarului Colegiului Naţional "Mihai Eminescu", că ministerul elaborează un proiect pe fonduri europene pentru achiziţionarea şi dotarea şcolilor cu table inteligente şi cu tablete electronice ce vor fi oferite tuturor elevilor, potrivit Agerpres.

"Sper să reuşim să ducem proiectul acesta la bun sfârşit. Este un pas spre creşterea performanţei, cred eu, pentru o generaţie care a venit de acasă cu tableta, cu utilizarea tabletei în minte şi în mânuţele lor. Deci, noi nu putem să-i întoarcem aici neapărat numai la cretă şi la creionul cu care scriu pe caiet. Deci, un salt în formarea elevilor prin utilizarea tehnologiilor moderne trebuie să facem, pentru că ei sunt generaţia revoluţiei informaţiei şi bioinginerie", a afirmat Ecaterina Andronescu.

Ministrul Educaţiei a mai afirmat că, în prezent, o echipă din minister lucrează la redactarea proiectului ce va fi realizat din fonduri europene.

"Este cu bani europeni şi, acum, suntem la etapa la care scriem proiectul, nu o să poată fi făcut bătând din palme, pentru că este vorba de o sumă importantă, având în vedere numărul de elevi pe care îi avem în gimnazii şi licee, în mod deosebit. O să dureze ceva până Uniunea Europeană ne aprobă. Probabil câteva luni de zile", a completat Andronescu.

Ecaterina Andronescu are, în programul vizitei la Constanţa stabilită şi o întâlnire cu conducerea Universităţii Ovidius, pentru a discuta domeniile de interes şi nivelul de competenţă din perspectiva dezvoltării unui centru multicultural de excelenţă în domeniul ştiinţelor.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5156 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Poftim? (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:07)

    MinDepous [utilizator]

    Cu ce fonduri?
    Hai jet - sa faca proiectul cu bani de la buget.

    Nu stiu voi, dar eu m-am saturat de atitudinea asta "si cu pula-n cur si cu sufletu-n rai" (no offense to the LGBTQ minority, you're not the topic here, this isn't homophobia). Ce atata ipocrizie, pe de-o parte hulim UE ca sunt ai dracu', pe de alta parte sunt buni ca ne dau bani?
    "It's for the children!" - mars, mah, in mama ei de treaba, ce dracu'... Ori sunteti borfasi, ori ce sunteti? Borfasi part-time?
    • 0 (0 voturi)    
      *tips hat* (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:57)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Imi cer scuze pentru limbaj - si jos palaria moderatorilor ca nu m-au cenzurat, desi poate de data asta o meritam, chit ca era un citat / metafora, nu o injurie produsa de mine.
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:08)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Redactia HotNews (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:12)

    un domn [utilizator]

    va Rog Intrebati pe doamna Ministru daca se aplica si la Invatamantul Privat !

    Toti Elevii inseamna si cei de la Privat
    • +1 (1 vot)    
      Nu, că ăia e chiaburi cu bani ... (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:55)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      :)
  • +4 (4 voturi)    
    ce? (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:30)

    dcb [utilizator]

    E gata digitalizarea manualelor. Ne mai treb'e doar tablete...
    Și ce tablete? Din generația 2015 - rămase pe stocul vreunui pretenaș PSD - și cu care nu poți face nimic?. Bineînțeles, la prețuri de iPad - ultimu' răgnet, probabil - ca să aibă și ei un profit de bun-simț.
    Mi-e lehamite de voi, bă-bă'eți!
    • +1 (1 vot)    
      Pariu (Vineri, 18 ianuarie 2019, 15:58)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui dcb

      Eboda and such. "ultimul racnet"
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:16)

        [anonim] i-a raspuns lui MinDepous

        • +1 (1 vot)    
          =)) (Vineri, 18 ianuarie 2019, 18:05)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui

          Scuzele mele =))
  • +3 (3 voturi)    
    eh (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:04)

    codyrocco [utilizator]

    se repeta episodul Microsoft?
  • +2 (2 voturi)    
    Ultimul lucru de care au nevoie Trebuie interzise (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:14)

    D-or [utilizator]

    Pe parinti i-a intrebat cineva? Eu nu sunt de acord.

    Cu ce ii ajuta pe copii? Sau doar afacerile cu aceste produse deja demodate conteaza.

    Vor deveni toti analfabeti functional. Vor fi dresati ca in viata totul se reduce la a privi in gol un ecran.

    Tabletele vor definitiva raul facut cu acele caiete de teme pretiparite in care copiii trebuie doar sa completeze cite un cuvint. Astea nu fac altceva decit sa ii faca superficiali, sa invete ca e suficient sa frunzareasca, nu sa fie rigurosi, cu putere de concentrare.
  • +3 (3 voturi)    
    Si daca se strica/pierde tableta, parintii platesc (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:21)

    D-or [utilizator]

    Cum s-ar spune, "20 la fundul altuia".

    Una e sa platesc un manual pierdut de 20 lei, alta e sa platesc o tableta evaluata la 500-1000 euro.

    Nu va opriti la jumatatea drumului, dotati-i si cu mitraliere
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:42)

    Metec [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine ati dota laboratoarele si salile de sport (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:57)

    D-or [utilizator]

    Copilul meu, la o scoala de fite in centrul Bucurestiului, face mai putine experimente la orele de chimie, fizica si biologie decit faceam noi, ceauseii, la o scoala in provincie.

    Mai bine ati reutila 'atelierele", astfel incit copiii sa stie sa tina in mina un ac, o foarfeca, un fierastrau, o surubelnita, o menghina...

    Copiii de azi au nevoie de de-digitalizare.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ar exista programe de "practica agricola" (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:02)

    D-or [utilizator]

    Eu mi-as inscrie copilul.

    Spun asta cu riscul de a provoca reactii anti-nostalgie, dar, pentru multi copii ar fi singura sansa de a sti cum e sa culegi un strugure, o rosie, cum fosneste un lan de porumb ...