Iohannis o lasă pe Andronescu să aștepte „un pic mai mult” numirea la Educație / Șeful statului anunță o decizie rapidă în cazul lui Ciamba, propus la Afaceri Europene

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2018, 16:50 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Președintele Klaus Iohannis nu se grăbește să semneze decretul de numire a Ecaterinei Andronescu la Ministerul Educației. Motivul invocat de șeful statului: recent, „neîntrebată”, aceasta i-a spus că nu vrea să meargă la minister.

„Aici o să dureze un pic mai mult, chiar un pic mai mult, s-ar putea. Dintr-un motiv simplu: eu am fost la un eveniment la Politehnică, neîntrebată, mi-a spus, totuși, doamna Andronescu, că ea în niciun caz nu va merge la minister, că lucrurile nu merg bine șamd. Aflu acum cu suprindere că e propusă. Voi afla dacă este dorința domniei sale, a partidului sau dacă se vrea o remaniere cu bucata", a spus șeful statului.

În privința lui George Ciamba, propus pentru ministerul Afacerilor Europene, președintele a afirmat că va analiza rapid acestă propunere.

„Nu știu de ce a demisionat domnul Negrescu, cert e că nu avem ministru în ajunul Președinției. Propunerea făcută mi se pare una pe care o voi citi în notă pozitivă. Cu domnul Ciamba am colaborat bine până acum și cred că e important să dau o rezoluție pentru această propunere, ca să ne mișcăm odată", a declarat Iohannis.

















3814 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Andronescu are o etichetă veșnică. (Marţi, 13 noiembrie 2018, 18:05)

    asavreau [utilizator]

    Garantat Vanghelie.Dacă ar avea bun simț ,nu ar accepta niciodată vreo funcție publică.Și-a terfelit singură //prestigiul//,ar fi bine să nu-l spele murdărindu-ne pe noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Androneaska (Marţi, 13 noiembrie 2018, 18:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Af fost GROPARUL invatamantului, mama plagiatorilor si a uzinelor de diplome date clientelei. Pesedista inrita si colboratoare apropiata a tuturor CRIMINALILOR de la 89 si mineriade.
  • +3 (5 voturi)    
    „Colectivul” lumii universitare româneşti: (Marţi, 13 noiembrie 2018, 18:50)

    ty [utilizator]

    rectori, nu rataţi ultima voastră şansă - Daniel Funeriu
    http://www.contributors.ro/reactie-rapida/%E2%80%9Ecolectivul%E2%80%9D-lumii-universitare-romanesti-rectori-nu-ratati-ultima-voastra-sansa/
    "Ce s-a întâmplat de fapt: un partid nominalizează un rector la funcţia de ministru al educaţiei. Stupoare însă: triplu-ministresa, arhifavorita, arhicunoscuta, arhidoritoarea, ahtiata după funcţii pierde fără drept de apel nominalizarea. Umilitor, la vot. Pentru că deja devenise prea vocală şi puternică.Se visase premier cu două zile înainte. Ayatolahul partidului se simţea ameninţat. Din acest moment se declanşează jihadul împotriva bietului nominalizat. Se fac colaje în care e surprins făcând greşeli de Gâgă (eu nu pot să cred că e agramat), televiziunile de pe al căror ecran triplu-ministresa nu se dezlipeşte nicio secundă îl ucid pur şi simplu. Clar, nu era mâna opoziţiei care pur şi simplu nu e în stare de aşa ceva: opoziţia este un ciudat amestec eterogen între o masă amorfă, una încă puerilă&necoaptă şi una foarte deşteaptă, dar cu prea multe cicatrici pentru a mai fi atractivă doritorilor de virginitate politică.
    Telefoanele zbârnâie, zvonul se răspândeşte:
    „dacă nominalizatul nu îşi găseşte rapid sprijin, va trebui făcută rocada, e prea puternică triplu-ministresa”.

    Articolul a fost scris cu ocazia nominalizarii lui Valentin Popa ca ministru al educatiei.
    30 de rectori de universități românești iși susțin colegul de la Suceava pentru a deveni ministrul învățământului.
  • +3 (5 voturi)    
    Lento (Marţi, 13 noiembrie 2018, 19:24)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Daca ar avea o leaca minte, ar sta pe fundul ei, si s-ar multumi cu functia/salariul de parlamentar, deoarece in- diferent cine-i face analéiza activitatii ca fost ministru, e depasita de evenimente...
  • 0 (0 voturi)    
    va invaga Dragnea politica...chapeau (Marţi, 13 noiembrie 2018, 23:05)

    Je__ [utilizator]

    Deci turturica asta sari de fund in sus la Dragnea.
    Dragnea baiat destept ii paseaza problema lui Herr Klaus.
    Klaus daca ii da cu flit, ii face jocul lui Dragnea (turturica eu te-am pus...dar n-o vrut sefu), daca o accepta (naspha pt Dragnea ca-si propulseaza un adversar in partid) sar de fund in sus cont#statarii si fanii presedintelui

    Deci Johannis are un cartof fierbinte in mana, si a ramas atat de nauc de la sah-ul primit ca inca il arunca dintr-o mana in alta si nu stie ce sa faca
  • -1 (5 voturi)    
    Inca odata presedintele se dovedeste un (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 0:00)

    xrogo [utilizator]

    mare mitocan dezvaluind o convorbire privata cu doamna Andronescu, de fapt ce sa ceri unui profesoras de liceu in confruntarea cu un cadru universitar?
    • +1 (1 vot)    
      un cadru (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 9:16)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de bicicleta ai vrut sa zici?