Secțiune susținută de MedLife

”Balada unui greier mic”, într-o variantă modificată în manualul de clasa a II-a

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 16:50 Actualitate | Educatie


Poezie de Toparceanu, adaptata in manualul de clasa a II-a
Foto: Facebook
Poezia „Balada unui greier mic”, de George Topârceanu, din manualul de clasa a doua, a fost modificată, atrage atenția o învățătoare de la un colegiu din Petroșani, care a scris pe Facebook că nu le poate cere elevilor să memoreze varianta „masacrată”, potrivit Mediafax.

Învățătoarea Petronela Vali Slavu, de la Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”, din Petroșani, a scris, pe Facebook, revoltată că în manualul de clasa a doua, după care trebuia să predea la ore, poezia „Balada unui greier mic”, de George Topârceanu , este o variantă „masacrată”.

„Asemeni greierașului din poezie, și eu sunt necăjită! Cine le-a dat dreptul autoarelor manualului să modifice versurile lui Topârceanu? Cum să le cer elevilor mei să memoreze varianta masacrată? Mai ales finalul sună ca naiba”, a scris Petronela-Vali Slavu, pe facebook.

„Cri-cri-cri, / Toamnă gri, / Nu credeam că o să vii / Înainte de Crăciun, / Că puteam să mai adun / O grăunţă cât de mică, / Să nu cer de împrumut / La vecina mea furnică, / Cri-cri-cri, / Toamnă gri, / Sunt tare mic şi necăjit!”, este varianta din manual.

„Cri-cri-cri, / Toamnă gri, / Nu credeam c-o să mai vii / Înainte de Crăciun, / Că puteam şi eu s-adun / O grăunţă cât de mică, / Ca să nu cer împrumut / La vecina mea furnică, / Fi'ndcă nu-mi dă niciodată, / Şi-apoi umple lumea toată / Că m-am dus şi i-am cerut... / Dar de-acuş, / Zise el cu glas sfârşit / Ridicând un picioruş, / Dar de-acuş s-a isprăvit... / Cri-cri-cri, / Toamnă gri, / Tare-s mic şi necăjit!”, este varianta corectă.

Cadrul didactic a povestit și cum a rezolvat problema variantei „schilodite”.

„Problema de astăzi am rezolvat-o așa: am scos la imprimantă varianta „de”, nu „după” Topârceanu și elevii au lipit-o peste varianta schilodită de niște minți înguste”.



MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!  


















8937 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Inca ceva (Luni, 15 octombrie 2018, 17:17)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Balada ar trebui sa se cheme "Balada unui greere mic", dupa Toparceanu si Dancila. Amin.
    • +4 (4 voturi)    
      Balada unui creier mic (Marţi, 16 octombrie 2018, 9:45)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      Titlul corect pentru versiunea "upgrade"
  • -31 (37 voturi)    
    .... (Luni, 15 octombrie 2018, 17:34)

    tirolez [utilizator]

    Dar de ce sa o memoreze, in orice varianta?! Presupun ca e mandra de ea ca le-a dat-o de memorat in varianta originala.
    A observat cumva, intamplator, ca la evaluarea nationala de clasa a II-a se urmareste daca elevii inteleg un text si ca sunt rugati sa scrie o compunere dupa o imagiene data. Plus o scrisoare/biletel sau afis.
    Invatatoare comunista. Poate sa fie si tanara, am vazut destule cu idei din astea.
    • +13 (19 voturi)    
      ca sa te miri tu (Luni, 15 octombrie 2018, 21:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Macar imnul national au voie sa-l memoreze? Dar tabla inmultirii?

      Motivul real pentru care copiii memoreaza poezii este ca ii ajuta sa se exprime, sa-si construiasca nu doar vocabularul, ci si sintaxa si stilistica. In plus, memoria este o functie care se dezvolta in timp, cu efort. De aceea trebuie sa exersam de mici. Poate ca mai tarziu o sa-ti fie imposibil sa reciti din memorie 90% din poeziile copilariei, dar cand vei incepe sa le citesti amintirile vor iesi la suprafata si emotiile copilariei impreuna cu ele. Daca ai avut norocul sa ai parte de asa ceva in copilarie...
    • +5 (7 voturi)    
      Cu tine se mândrește prostia (Luni, 15 octombrie 2018, 23:24)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Funcționalule, după felul în care scrii, tu nici „Abecedarul” nu l-ai băgat la cap cum trebuie!
      • +3 (3 voturi)    
        Dreptul de a fi prost - drept fundamental (Marţi, 16 octombrie 2018, 9:48)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui prec

        - fiindca nu doare; poate sa si abuzeze de el.
  • +14 (16 voturi)    
    cri-cri-cri... (Luni, 15 octombrie 2018, 17:36)

    ..13 [utilizator]

    "Tare-s mic şi necăjit!”, este varianta corectă."

    si continuarea moderna este numai

    EU mi-s important /
    Si bag gaze pe furnal//

    Cerinta de studiu:
    Va rog sa precizati cine este personajul modern, altul deceat cel din poveste, care este cel important si da cu gazele.

    Multumiri!
  • -2 (30 voturi)    
    ... (Luni, 15 octombrie 2018, 17:52)

    a.nonim [utilizator]

    Normal, toate operele literare vor trebui aduse la zi in materie de corectitudine politica. Ar fi si pacat sa nu continuam o traditie atat de veche. Se cere actionat urgent si cu fermitate, am invatat doar ca marul putred... Cat despre poezia in cauza, responsabilul trebuie tras la raspundere pentru neglijenta, intrucat nu a identificat toate elementele subversive. De ce de Craciun? Adica poezia e doar pentru crestini? De ce sa nu ceri cu imprumut? Nu cumva e un atac mascat la adresa bancilor? Sau poate chiar rasist? Avem si un stereotip sexual, greierele, substantiv masculin, e lenes, iar furnica, substantiv feminin e harnica si muncitoare. Sa fie intamplatoare alegerea? Acest individ, Toparceanu, ar trebui trimis rapid la un curs de reeducare privind corectitudinea politica in societatea moderna multilateral toleranta.
    • +2 (22 voturi)    
      Ce tot (Luni, 15 octombrie 2018, 20:48)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Aberezi acolo?
      • +6 (18 voturi)    
        :) (Marţi, 16 octombrie 2018, 8:02)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        E suparat ca nu a intrunit cvorum referendumul ala. Am si eu cativa in jur asa, de la acel moment, mananca tot fel de rahat de acest tip. Nu iti bate capul, incercarea de a ii intelege e o pierdere de timp.
    • +1 (3 voturi)    
      Amice esti paranoic (Marţi, 16 octombrie 2018, 11:57)

      demetru [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Visezi cai verzi pe pereti, ma bine ia-ti pastilele si nu mai comenta aiurea.
  • +16 (20 voturi)    
    Ce aberatie sinistra! (Luni, 15 octombrie 2018, 17:54)

    grunespferd [utilizator]

    Nu pricep, de ce ar face cineva asa ceva?

    Incredibil.

    Maine poimaine pune Dragnea niste secretare talentate sa mai scurteze putin si din Eminescu, prea e amenintator, cum sa spuna poetul “in doua cete sa-i aduni, sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni”!?

    Romania e subminata si distrusa din interior, nu e vorba de glumite ori doar de natarai, ci de viitorul copiilor nostri, ca sclaviii lui Dragnea, al tovarasilor si secretarelor lor, ori ... oameni liberi, cu capul pe umeri si spatele drept.
    • +3 (3 voturi)    
      a recitat'o (Luni, 15 octombrie 2018, 18:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      asa cum si'a amintit..:-)
    • +1 (1 vot)    
      prea multe cratime (Marţi, 16 octombrie 2018, 10:35)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      Nu stiau exact cum sa le puna...
  • -15 (21 voturi)    
    Uuu (Luni, 15 octombrie 2018, 17:58)

    mitg [utilizator]

    Niste ajustari stilistice acolo si e gata masacrul! Sa vina burtierele de BREAKING NEWS!
    • +13 (15 voturi)    
      mai draghe (Luni, 15 octombrie 2018, 18:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ala nu e flocor sa'si aduca oricine, din bobor, contributia.
  • +27 (29 voturi)    
    masacrarea manualelor sub psd (Luni, 15 octombrie 2018, 18:06)

    Altiro [utilizator]

    sau.. balada unui creier mic..
    • +11 (11 voturi)    
      Hahaha (Luni, 15 octombrie 2018, 19:07)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Excelent :)
  • +16 (16 voturi)    
    Erată (Luni, 15 octombrie 2018, 19:15)

    Gabu [utilizator]

    Balada unui creier mic!
  • +4 (4 voturi)    
    puiul de Bratescu-Voinesti (Luni, 15 octombrie 2018, 22:49)

    ioanadoe [utilizator]

    Sa se scoata "Puiul" de Bratescu-Voinesti. Pe mine m-a traumatizat.
  • +7 (7 voturi)    
    oare (Luni, 15 octombrie 2018, 23:33)

    owl [utilizator]

    Cri-cri-cri, / Condamnare gri, / Nu credeam c-o să mai vii / Înainte de Crăciun, / Că puteam şi eu s-adun / O avere cât de mică, / Ca să nu cer gratiere/ La vecina mea Rusia, / Fi'ndcă nu-mi dă niciodată, / Şi-apoi umple lumea toată / Că m-am dus şi i-am cerut... / Dar de-acuş, / Zise el cu glas sfârşit / Ridicând un picioruş, / Dar de-acuş s-a isprăvit... / Cri-cri-cri, / Condamnare gri, / Tare-s mic şi necăjit
  • +8 (8 voturi)    
    Marii autori de manuale romani (Luni, 15 octombrie 2018, 23:46)

    andipetre [utilizator]

    E bine ca se mai uita lumea in manuale. Sunt curios de la ce editura e, pentru ca, pe cand era copilul meu in clasele mici, vedeam gramezi de erori grosolane in multe manuale. Intr-un caz, invatatoarea a incercat sa schimbe editura, dar ghici ce s-a intamplat? Si alta varianta avea erori, chiar mai creative decat prima.

    Foarte serios, autorii romani de manuale ar trebui evaluati cu atentie, pentru ca e inadmisibil sa pui in fata copiilor gunoaie de genul asta
    • +5 (5 voturi)    
      mafia (Marţi, 16 octombrie 2018, 7:55)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      E vba doar de MAFIA MANUALELOR, aia patroneaza tot.Pe ban public.
  • +5 (9 voturi)    
    postdecembrism (Marţi, 16 octombrie 2018, 7:54)

    Toni_Romania [utilizator]

    Asta e postdecembrismul, cu analfabeti la butoane.
    Iar dascalii prinsi intre elevii-loaze copii alintati de bogatani si programa tembela facuta de tembeli.
    Cel mai incult strungar din RSR era Einstein fata de secretarii de stat de azi din Educatie.
  • +5 (5 voturi)    
    Fabulos (Marţi, 16 octombrie 2018, 8:50)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Pe mine ma uimesc cei carora li se pare normal sa fie publicata forma modificata a poeziei. Cica ajustari stilistice :)) Adica orice neica nimeni din editura poate ajusta stilistic orice text. Dar de ce sa ne oprim la stil? Hai sa rescriem tot ce s-a scris in Ro vreodata. Ca si-asa unele-s greu de citit si de inteles, nu? Si ma refer la operele cronicarilor, de exemplu.
  • +3 (3 voturi)    
    balada unui CREIER mic (Marţi, 16 octombrie 2018, 11:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    (de secretar de stat din Educatie)
  • +3 (3 voturi)    
    dr moral (Marţi, 16 octombrie 2018, 16:16)

    legeadreptuluideautor [utilizator]

    Articolul 10 al Legii dreptului de autor prevede dreptul moral la respectarea integritatii operei iar art. 11 stabileste ca acest drept moral se transmite pe durata nelimitata conform legislatiei civile.
    Daca nu mai sunt mostenitori dreptul moral e exercitat de organismul de gestiune colectiva cu cel mai mare numar de membri.
    Rog Hotnews sa insiste asupra subiectului pentru ca e deja un obicei .....