Băiețelul de 9 ani care și-a ucis bunica în luna mai nu este școlarizat / Inspectorat: Școlile nu l-au primit pentru că au prea mulți elevi

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2018, 16:25 Actualitate | Educatie


Elevi in clasa
Foto: Agerpres
Băiatul care şi-a ucis bunica într-un apartament din Sectorul 1 al Capitalei în primăvara acestui an nu este şcolarizat şi nu participă la cursurile de învăţământ în nicio şcoală, susţin reprezentanţii ISMB, precizând că motivul ar fi clasele aglomerate şi lipsa locurilor, potrivit Mediafax.

“Acum copilul nu este şcolarizat nicăieri. Nu participă la cursuri în învăţământul de masă în nicio unitate de învăţământ. Asta nu înseamnă că nu este înscris la nicio unitate, înseamnă că nu este şcolarizat. Decizia şcolarizării copilului, printr-o formă de şcolarizare care poate fi învăţământ la domiciliu sau de masă, aparţine tutorelui legal al copilului. Urmează ca decizia să fie anunţată de părinţi în cursul săptămânii viitoare”, a declarat Mariana Manea, purtător de cuvânt al Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB).

De asemenea, Manea a mai precizat că motivul pentru care nu frecventează nicio şcoală este numărul mare de elevi în clase şi lipsa locurilor în şcoli. “În acest moment, copilul împreună cu fratele său se află într-un centru maternal alături de mamă. Mama şi-a manifestat dorinţa de a-i avea pe ambii copii în aceeaşi şcoală, iar la şcolile unde a depus documentaţia s-a lovit de imposibilitatea de a fi primiţi cei doi copii din cauza numărului foarte mare de elevi existenţi într-o clasă. La ultima şcoală (n.r. - Şcoala generală nr.5 din Bucureşti) la care s-a solicitat transferul s-au identificat nişte nereguli în ceea ce priveşte documentele, fapt ce a făcut să fie anulat acest transfer”, a mai precizat Mariana Manea.

Băiatul de 9 ani care și-a ucis bunica ar fi fost transferat, pentru o scurtă perioadă, la Școala Generală nr. 5 din București, susține mama unei fetițe, acuzând autoritățile de incompetență pentru că au decis că băiatul nu are nevoie de expertiză psihiatrică.

“Că autorităţile noastre sunt incompetente, nu e o noutate, dar ele sunt si inconştiente, pentru că ce credeti?! au hotarat că băieţelul NU are nevoie de expertiză psihiatrică după ce a comis crima. (...) Ce voi face cu fiica mea? Am s-o las în şcoală şi nu o voi avertiza deloc, am să o mut, am să militez sa nu fie primit copilul? Nu ştiu! Ştiu doar că trăim într-o ţară în care autorităţilor nu le pasă că violenta în familie e marca înregistrată în familia traditionala si ca daca nu vom face nimic, intro zi noi sau copiii noştri ne vom lovi de un agresor şi vom deveni victime… iar primul agresor pentru mine este statul român”, a scris pe Facebook Oana-Martha Igrisan.

Copilul de nouă ani şi-a omorât bunica în luna mai, cu un cuţit, pe motiv că aceasta nu i-ar fi permis să se joace la calculator.



















5418 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Rusine (Luni, 1 octombrie 2018, 16:32)

    mitg [utilizator]

    Te-ai fi gandit ca ISJ-urile au macar un Spreadsheet care se face rosu atunci cand un copil de >6-7 ani nu-i in scoala, sa dea un telefon la protectia copilului sa vada exact ce se intampla.
    • +6 (8 voturi)    
      E doar un alt depozit de rubedenii PSDiste (Luni, 1 octombrie 2018, 17:40)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu poti sa ceri profesionalism de la stat, e plin de ticalosi, slugi la partid.

      Ce sa rezolve astia probleme? Sunt ocupati cu Facebook.
    • +4 (4 voturi)    
      cum ai reactiona... (Luni, 1 octombrie 2018, 21:12)

      truly [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Copilul de nouă ani şi-a omorât bunica în luna mai, cu un cuţit, PE MOTIV că aceasta nu i-ar fi permis să se joace la calculator."

      (E usor sa dai cu blah-blah-blah..) Ia, sa-i taie gatul fetei tale, sau baiatului tau (sau odorului tau cel mai scump) - cum ai reactiona "atunci"? Ai mai vorbi despre "protectia" copilului? Retoric - dar bine de "analizat"...
  • +5 (9 voturi)    
    Mdah, Familia Traditionala clasica romaneasca (Luni, 1 octombrie 2018, 16:48)

    Dalinar [utilizator]

    Loveste, din nou.
  • +7 (11 voturi)    
    Hehe (Luni, 1 octombrie 2018, 17:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu trageti concluzia ca sunt prea multi elevi, ca este gresita.
    Sunt mult prea putine scoli!
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 1 octombrie 2018, 22:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Bravo. Sa nu uitam ca se invata in 2 schimburi, lucru criticat de toti medicii.Copii de 10-11 in unele cazuri invata pana la 19.20. Nu e normal :(
  • +13 (13 voturi)    
    blabla (Luni, 1 octombrie 2018, 17:06)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    poate crede cineva ca va fi primit in vreo colectivitate dupa ce se stie despre cine este vorba...
    Se face imediat gol in jurul lui.
    Numarul prea mare de copii este doar un pretext; sa fim realisti, cu cat sunt mai multi, cu atat mai putin ar conta unul in plus.Deci, nu-i asta...
  • +13 (15 voturi)    
    Pericol (Luni, 1 octombrie 2018, 18:02)

    Celbland [utilizator]

    Este evident că acest copil, care și-a omorât bunica, are o problemă mare și nu poate fi pus între alți copii, unde ar putea să ucidă mai ușor într-un acces de furie și inconștiență.

    Autoritățile ar trebui să-i asigure educația la domiciliul în care locuiește, fără a pune în pericol alte persoane.
  • +7 (9 voturi)    
    Acum e clar? (Luni, 1 octombrie 2018, 18:02)

    lavena [utilizator]

    Dati bani la catedrale in loc de scoli si o sa o ducem tot mai bine
  • +10 (10 voturi)    
    Inainte de 1990 existau scoli de corectie... (Luni, 1 octombrie 2018, 18:11)

    mcris [utilizator]

    ...pentru astfel de copii. Inteleg ca acum s-au desfiintat?
  • +5 (9 voturi)    
    PG-13 (Luni, 1 octombrie 2018, 18:34)

    gigiduru_ [utilizator]

    Nu i-a zis nimeni ma-sii ce inseamna asta la jocuri si la filme.
    • +2 (6 voturi)    
      :(( (Luni, 1 octombrie 2018, 22:26)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Numai in locul ei sa nu fie cineva, Dumnezeu stie ce-o fi in sufletul ei, saraca :((. Ca n-o fi singurul parinte care si-a lasat copilul la bunici incat sa trebuiasca sa plateasca asa ingrozitor ca a mers la serviciu sau ce s-or mai gasi unii sa-i reproseze.
  • +3 (3 voturi)    
    Ingerasul care si-a ucis bunicuta (Luni, 1 octombrie 2018, 20:05)

    Irina25 [utilizator]

    Bine, totusi, ca n-a dacapitat-o cu sabia...
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Luni, 1 octombrie 2018, 20:29)

    nlln [utilizator]

    Preocuparile Guvernului au fost conditiile din penitenciare, condamnarile facute prin mandate " ilegale" , (adica ascultat sa fiu dar sa stiu !!!) si bineinteles familia " traditionala".
    Au uitat sa precizeze cat de traditionala.Ca pe la 1700?

    Unde sunt reprezentantii bisericii ( foarte ocupati in aceste zile cu campania pentru referendum) ?

    Ce parere au reprezentantii Guvernului ca in anul 2018 un copil nu are loc in scoala?Ce spune Constitutia?
    • +4 (4 voturi)    
      Daca esti parinte, mai gandeste-te! (Marţi, 2 octombrie 2018, 8:54)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Lasa lozincile cu Constitutia si Guvernul vs loc in scoala pentru propagandisti!
      Tu cum ai reactiona daca in clasa copilului tau ar fi adus un copil care si-a injunghiat bunica fiindca nu l-a lasat sa se joace pe calculator? Poti sa te faci ca nu ai o problema cu asta?
      Daca ii cere copilului tau o guma sau un pix si el nu i-l da suficient de repede?
      Iti dai seama ca este o situatie imposibila?
      Sa stea singur in clasa? E clar ca este o situatie speciala si trebuie tratata in mod special.
      Din pacate, este "un copil cu nevoi speciale" si chiar nu-mi dau seama cum va fi viata lui de acum inainte, ca de uitat sau trecut cu vederea, ce s-a intamplat, nu va reusi nimeni.