Sute de școli desființate sau comasate în țară. Elevii, puși să parcurgă kilometri întregi pentru a ajunge la clasă

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 17:51 Actualitate | Educatie


Elevi la scoala
Foto: Agerpres
Numărul tot mai mic elevi, plecarea în străinătate împreună cu părinții a celor care frecventau școala au fost printre motivele desființării și comasării a sute de școli din țară, scrie Mediafax. Părinții copiilor sunt nemulțumiți, pentru că acum trebuie să parcurgă zilnic kilometri întregi pentru a ajunge la clasă.



SUCEAVA

Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Suceava a decis ca din 10 septembrie, când începe noul an școlar 2018 - 2019, să fie închise cinci grădinițe și trei școli din județul Suceava, ca urmare a scăderii numărului de elevi dar și a comasării școlilor. Acestea se adaugă celor 64 de unități școlare desființate în ultimi cinci ani în județul Suceava.

Astfel, două grădinițe din orașul Cajvana vor fi închise din noul an școlar, la fel ca și grădinițele din Drăgoiești, Stânca și Slobozia.

De asemenea, vor fi desființare școlile primare din Bahna Arini (comuna Preutești) Petia (comuna Bunești) și Racova (comuna Udești), elevii urmând să-și continue studiile la școlile din vecinătate.

În ultimii cinci ani în județul Suceava au fost închise 64 de unități de învățământ - școli și grădinițe, principalele cauze fiind natalitatea scăzută din ultimii ani și masivele plecări ale tinerilor în străinătate.

Conform statisticilor IȘJ Suceava, în ultimii cinci ani cele mai multe unități de învățământ din au fost desființate în anul școlar 2015 - 2016, când au fost dispărut 26 de școli și grădinițe.

În anul școlar 2013 - 2014 au fost desființate zece unități de învățământ din județul Suceava, alte șapte unități de învățământ au fost desființate în perioada 2014 - 2015.

15 școli și gădinițe au dispărut începând cu anul școlar 2016 - 2017, iar anul trecut au fost închise alte șase unități.

În județul Suceava există peste 110.000 de elevi și preșcolari înscriși în învățământul public de stat.

GORJ

Desființarea unei școli din județul Gorj i-a scos pe părinți în stradă, aceștia protestând nemulțumiți că cei mici vor fi nevoiți să parcurgă aproape cinci kilometri până la școala unde vor fi repartizați.

În cele din urmă, reprezentanții Inspectoratului Școlaj Județean au stabilit că elevii pot rămâne în școală și vor învăța simultan. Potrivit unui raport prezentat de reprezentanții Prefecturii Gorj, 31 de unități de învățământ, majoritatea grădinițe, au fost închise în acest an.

Părinții elevilor de la Școala Gimnazială Dumbrăveni, din comuna Crasna, au protestat, vineri seara, după ce au aflat că unitatea va fi închisă, din lipsă de elevi. Aceștia au susținut că nu sunt de acord cu repartizarea copiilor la o altă școală și au amenințat că nu-i vor mai trimite pe cei mici la cursuri.

"De ce nu ne-au anunţat mai devreme? Aflăm după vacanță! Să le fie rușine!", a declarat un părinte nemulțumit de această situație.

În timp ce părinții protestau în curtea școlii, inspectorii școlari au intrat în ședință și au decis ca școala să rămână deschisă pentru cei șapte elevi, care vor învăța simultan, chiar dacă unii sunt în clasa zero, iar alții în clasa a IV-a.

Ileana Cenuşe, învăţătoare la școala din Dumbrăveni, a declarat că nu știe unde își va desfășura activitatea în următorul an şcolar.

Vineri seara, reprezentanții Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj au anunțat că unitatea va rămâne deschisă, iar copiii vor învăţa simultan.

"Vor începe cursurile într-un mod normal la Dumbrăveni, atât în ceea ce-i priveşte pe elevii din ciclul primar, cât şi pe cei din preşcolar", a declarat pentru Mediafax Georgeta Popescu, purtătorul de cuvânt al ISJ Gorj.

Reprezentanții Primăriei Crasna au anunțat că, în cazul comasării, ar fi pus la dispoziție microbuze școlare.

"Școala Gimnazială Dumbrăveni va funcționa cu o singură clasă, ciclul primar, exact așa cum a fost dorința părinților. Sunt sub efectiv, am făcut demersurile către inspectoratul școlar de câteva zile, de când am constatat că, din numărul minim de 12 cât poate să funcționeze un post de învățător în ciclul primar, au rămas doar șapte elevi. Am făcut toate demersurile și am trimis la ISJ Gorj, care este în măsură să aprobe funcționarea sub efectiv. Rămâne așa școala, cu elevii care mai sunt I-IV, cu predare simultană. Puteau fi mutați la cea mai apropiată școală, la cinci kilometri, pentru ciclul primar, unde primăria asigură transportul, iar pentru ciclul gimnazial la zece kilometri", a precizat pentru Mediafax viceprimarul comunei Crasna.

Școala Dumbrăveni este construită în anul 1970 și nu a fost reabilitată, fiind întreținută de reprezentanții primăriei cu fonduri proprii.

Potrivit unui raport prezentat de reprezentanții Prefecturii Gorj, 31 de unități de învățământ, majoritatea grădinițe, au fost închise în acest an, ca urmare a scăderii numărului de copii și a comasării.


Citeste mai multe despre   


















2855 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Daca nu vor ajunge sa invete carte (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 18:02)

    Susufler0 [utilizator]

    macar vor ajunge buni sportivi, (maratonisti, marsaluitori etc) !
    • +8 (8 voturi)    
      Unii Au Sansa sa Ajunga Prim Ministru (Duminică, 9 septembrie 2018, 7:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      E Dovedit!
      • +2 (2 voturi)    
        Asa-i, Domnule ! (Duminică, 9 septembrie 2018, 11:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Unii au sansa, dar altele au si fructificat-o !

        Imi spunea cineva deunazi, un domn serios cu facultate serioasa facuta inainte de 1989 ca in Romania existau doua facultati in care se dadeau cate 3-4, uneori chiar si 5 sesiuni de admitere si tot nu se ocupau toate locurile !
        Pe la sfarsitul lui noiembrie cand se spunea stop la examenele de admitere, incepeau cursuri intensive cu studentii declarati admisi prin octombrie si noiembrie pt a-i aduce la zi cu materia fata de colegii lor admisi in sesiunile de admitere din iulie, august, septembrie. Tare asta cu "aducerea la zi"!
        Facultatile de care vorbesc sunt Institutul de Petrol si Gaze de la Ploiesti si Facultatea de Masini Agricole din Bucuresti

        Pe prima parca a absolvit-o Veorica !

        PS. Viata a fost nedreapta cu ea ! Daca si-o traia din plin si abia mai apoi (sa zicem prin 1996) se indragostea de minunata profesie de petrolist, aplica pt Institut dupa care primea prin posta dupa doi trei ani diploma de absolvire.

        PPS. Asa a trebuit sa studieze, cu abnegatie si din greu ! Apoi a acaparat-o politica si si-a dedicat intreaga energie pt propasirea tarisoarei astfel ca nu a mai avut vreme sa se inscrie la masterat si la doctorat !

        Parca totusi suntem rautaciosi cu ea pt ca a reusit sa ia bacul inainte sa dea examen de admitere ! ;)
    • +1 (1 vot)    
      Romania moare, nimanui nu-i pasa, (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:41)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ne mutam cu totii peste hotare fiindca 11 milioane de prosti n-au votat in 2016.
  • +10 (14 voturi)    
    lasa ba (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 18:15)

    cristi_an [utilizator]

    ca nu aveti nevoie de scoala..pai cine vreti sa mai voteze pesede?
  • +11 (13 voturi)    
    nu pe acelasi motiv statea PSD atarnat ca buldogu (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 20:44)

    AliKimiku [utilizator]

    de gatul lui Boc?
    Parca tot niste scoli inchise erau si atunci.
    Pe de alta parte daca intr-un sat mai sunt 7 scolari de 1-4 ce sa faci cu ei frate? As putea paria ca un transport local pentru elevi bine organizat costa mai putin decat un invatator full-time. Iar educatia va avea de castigat.
    • +8 (8 voturi)    
      problema nu sunt numai lipsa copiilor (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 21:19)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ci si a profesorilor, ca nici din aia nu se gasesc

      Asa e, organizarea unui transport e cea mai simpla varianta. ....din fericire soferi se mai gasesc inca
      • +5 (5 voturi)    
        Dar DUamna LOV (Duminică, 9 septembrie 2018, 7:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        A Spus ca Si Profesorii au Salarii Babane....or realitatea este alta
        Deh, la cata carte a studiat in Franceza si Engleza DUamna LOV este ceva normal
  • +5 (11 voturi)    
    Pierdere de timp (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Mai bine lasati-va de scoala... oricum va "asista" PSD suficient daca o faceti. Daca va bagati in campul muncii nu mai pupati un ban ca va impoziteaza tot...

    Si daca va lasati de scoala nici nu mai rade lumea de voi ca spuneti ca e ficatul in stanga si ca Teleroman e mai mare ca Bucurestiul si ca Robin Hood si Vlad Tepes ieseau la bere dupa munca.
  • +5 (7 voturi)    
    Tovarășii (Duminică, 9 septembrie 2018, 3:37)

    Observatory [utilizator]

    Din PDS sunt analfabeți , și tot sunt la cârma României ...
    Faceți o țara de gloabe sa va voteze !
  • +8 (10 voturi)    
    continuati sa votati psd (Duminică, 9 septembrie 2018, 4:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    si in 30 ani romania nu va mai exista. dar cui ii pasa?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mi se pare nimic tragic (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:44)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      In orice, cel mai bun castiga si cel mai slab dispare. Te adaptezi sau dispari. Vezi Imperiul Roman.
    • -1 (1 vot)    
      Ce va veni dupa Romania? (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:58)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Poate vor invada rusii si vor anexa ce mai ramane.
  • +2 (2 voturi)    
    Da-i, ba, drecu... (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:46)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    scoala le trebe?!
  • +5 (5 voturi)    
    Familiile romane au fost dezbinate. (Duminică, 9 septembrie 2018, 12:52)

    Frankie [utilizator]

    Peste 5 milioane de romani au plecat in ultimii ani in cautarea unui trai mai bun. S-au saturat sa-si iroseasca tineretea in trafic si sa munceasca doar pentru rate si facturi.
    Populatia Romaniei a fost dezbinata, umilita si batjocorita .
    • -2 (4 voturi)    
      romanii s-au integrat in Occident individual... (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:16)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      ...teritoriul cunoscut sub numele de Romania va lua calea (Euro)Asiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Populatia romaniei (Duminică, 9 septembrie 2018, 13:09)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Pai daca populatia romaniei a scazut cu cateva milioane (p-aia a lu' Dracnea nu-i pun la socoteala, chiar daca voteaza de prin cimitire) cam asta ar trebui sa sa intample: sa se inchida scoli sau sa se comaseze. Mi se pare normal.
    Aberatiile vin cand se fac scoli noi in sate fara elevi sau cand se tine o scoala deschisa pentru ...7 elevi...de ani diferiti...Parerea mea!
    Ce bine e ca mai poti sa-ti dai cu parerea fara sa-ti iei un lacrimogen in freza....
  • +2 (2 voturi)    
    E un scandal imens in scoli primare (Duminică, 9 septembrie 2018, 14:15)

    eucomentez [utilizator]

    E un scandal imens in invatamantul primar, clasele 0-4. Guvernul a dat o ordonanta de urgenta cu cateva zile inainte sa inceapa scoala prin care interzice invatatoarelor sa predea materia de limba romana.

    E un guvern de analfabeti, capacitate mentala zero.
    Problema ca toate partidele stau prost la nivel de inteligenta si educatie, avem o generatie de politicieni debili mintali.
  • +2 (2 voturi)    
    Comparatie (Duminică, 9 septembrie 2018, 17:00)

    protagoras [utilizator]

    Spre comparatie. o stire tot de pe hotnews din 2016, dar.. din Japonia:

    "Japonia mentine deschisa o gara feroviara scoasa din uz pentru un singur pasager: o eleva de liceu pentru care trenul face doar doua opriri in aceasta statie - o data cand fata pleaca la cursuri si a doua oara cand se intoarce.

    De ani de zile, acest singur pasager asteapta in gara Kami-Shirataki din insula nordica Hokkaido. Totul pare a fi o scena desprinsa dintr-un film al regizorului Hayao Miyazaki.

    Dar, conform CCTV News, povestea este reala si are la baza o decizie pe care Caile Ferate Japoneze - grupul care opereaza reteaua feroviara a tarii - a luat-o in urma cu trei ani.

    La acea vreme, numarul pasagerilor in statia Kami-Shirataki a scazut semnificativ din cauza pozitiei sale izolate, iar serviciile de transport de marfa au incetat si ele. Caile Ferate din Japonia se pregateau sa inchida gara pentru totdeauna, cand au observat ca aceasta inca era utilizata in fiecare zi de o eleva.

    Asa ca au decis sa pastreze gara deschisa pentru ea pana la absolvirea cursurilor. Compania chiar a ajustat orarul trenului in conformitate cu programul fetei. "

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-20717946-foto-japonia-mentine-deschisa-gara-folosita-doar-eleva-ajustat-mersul-trenurilor-dupa-programul-acesteia.htm