Studenții condamnă intervenția brutală de la proteste: Este inacceptabil ca forțele de ordine să se îndrepte cu o asemenea violență împotriva propriilor cetățeni

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 15:22 Actualitate | Educatie


Apelul studentilor
Foto: ANOSR
Studenții le cer autorităților să ancheteze cu prioritate și rapiditate evenimentele petrecute la protestele din Piața Victoriei. “Este inacceptabil ca forțele de ordine să se îndrepte cu o asemenea violență împotriva propriilor cetățeni. Este inacceptabil ca acestea să își dea concursul pentru a crea un sentiment de spaimă și frică generalizată”, spune Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România.

Citește comunicatul integral al ANOSR:

"Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România condamnă ferm violențele petrecute în cursul zilei de ieri la București. Agresivitatea verbală a unor participanți nu poate constitui în niciun caz o justificare pentru intervenția brutală a forțelor de ordine. De asemenea, lipsa de reacție a autorităților statului român în fața agitatorilor care au provocat inițial violențele, ne aduce aminte de modul în care acestea au acționat în data de 13 iunie 1990.

Facem un apel la calm. În anul Centenar, România ar trebui să celebreze un veac de existență. Să marcăm momentele de frumoasă amintire, respectiv greutățile care au marcat poporul român în acest răstimp. Nu putem privi spre viitor într-o societate mai divizată, poate, ca niciodată. Discursul public a ajuns în aceste zile la un nivel intolerabil de jos, indiferent de opțiunile politice ale cetățenilor. Avem speranța că putem reuși să ne regăsim decența și să revenim la o atmosferă de normalitate.

De asemenea, solicităm autorităților statului român să ancheteze cu prioritate și celeritate evenimentele petrecute în cursul zilei de ieri. Este inacceptabil ca forțele de ordine să se îndrepte cu o asemenea violență împotriva propriilor cetățeni. Este inacceptabil ca acestea să își dea concursul pentru a crea un sentiment de spaimă și frică generalizată.

Suntem alături de persoanele care au necesitat îngrijirile medicilor în urma incidentelor care au avut loc aseară.
"


Citeste mai multe despre   


















1197 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Lectie (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:37)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si astfel, dragi studenti, se incheie lectia de astazi despre Dictatura si Totalitarism.

    Tema pentru acasa. Eseu de 2000 de cuvinte despre un dictator roman, de dupa anii 1990, la alegere.
    • +2 (2 voturi)    
      Statul sa ancheteze? Pai statul a comis atacurile (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:50)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sa se ancheteze pe sine?
  • -6 (8 voturi)    
    stundetii?! (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    "ne aduce aminte de modul în care acestea au acționat în data de 13 iunie 1990"

    chiar isi aduc aminte studentii de azi care au 20 de ani?! probabil ca sunt repetentii, ca de obicei. Astia #rezista cel mai bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, astia de 20 de ani (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca si USR-istii de 20 de ani pe care Tovarashu' Mitraliera ii face Securisti desi ei nu erau nascuti pe vremea aia.

      Dar acolo nu te bagi ca musca-n lapte sa comentezi asa. Ca nu e in interesul stapanilor tai, nu?

      Consecventa, ratiunea si logica sunt dusmanul PSD.
    • +1 (1 vot)    
      De ce sa nu stie (Duminică, 12 august 2018, 0:35)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca e informatie publica?
      Trebuie neaparat sa traiesti in jurasic ca sa stiu ca Veorica se trage din maimuta pavian cu mantie?
  • -1 (1 vot)    
    ma bag (Sâmbătă, 11 august 2018, 21:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    (nou) securist, sau sustinator mai mult sau mai putin naiv al noii securtati, poti fi si la 20 de ani, dar „sa-ti aduci aminte” de anii 90 e muuuuult mai greu.
    • 0 (0 voturi)    
      OK (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:59)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si care este noua Securitate, tovarase? Hai ca sunteti buni de Hollywood... sau macar Bollywood!
      • -1 (1 vot)    
        ii stiti voi (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:41)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Coldea, Cucuveaua & co
        • 0 (0 voturi)