Hafez al-Assad, fiul dictatorului sirian, despre Olimpiada Internațională de Matematică de la Cluj: Concursul a fost mai greu pentru mine, decât cel de anul trecut

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2018, 17:11 Actualitate | Educatie


Hafez al-Assad, fiul dictatorului sirian Bashar al-Assad, a declarat că subiectele de la Olimpiada Internaţională de Matematică de la Cluj i se par mai grele decât cele de la precedenta ediţie, transmite Agerpres.

"Concursul a fost dificil, ca de obicei. Acest an a fost puţin mai dificil pentru mine, a trebuit să trec printr-un bacalaureat, am fost puţin preocupat, dar cel mai important lucru este să te concentrezi pe rezolvarea problemelor, atât cât poţi. Dintr-un anumit punct de vedere, concursul din acest an a fost mai greu pentru mine decât cel de anul trecut, pentru că anumite puncte tari diferă de la concurent la concurent, poate pentru unii a fost mai uşor, dar pentru mine a fost mai provocator", a declarat, marți, Hafez al-Assad, citat de Agerpres.

Fiul preşedintelui Siriei, concurent la internaționala de matematică, a povestit că speră să obţină “un rezultat bun la olimpiadă, dar competiţia este strânsă şi sunt mai bucuros să adun note pentru echipă decât premii pentru mine. Matematica este, evident, pasiunea mea, încă din copilărie. Fiecare copil are o pasiune pentru ceva, a mea este matematica".

Nu este pentru prima dată când fiul lui Bashar al-Assad face parte din lotul Siriei la olimpiadele internaționale de Matematică. Hafez al-Assad a fost prezent și la ediţiile din 2016 și 2017 ale competiției. La prima participare la olimpiadă s-a clasat pe locul 4 din 6 în cadrul echipei Siriei, iar anul trecut a obținut doar 7 puncte și s-a clasat pe ultimul loc în echipă (sursa).

Citește:


Citeste mai multe despre   


















2811 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Pila lui tata (Marţi, 10 iulie 2018, 17:18)

    mitg [utilizator]

    "iar anul trecut a obținut doar 7 puncte și s-a clasat pe ultimul loc în echipă"

    Ar face bine sa lase prostiile si sa mearga si el la armata, la fel ca ceilalti tineri sirieni de varsta lui obligati sa lupte intr-un razboi civil comandat de diversi.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa? (Marţi, 10 iulie 2018, 19:01)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tinerii sirieni de varsta lui emigreaza spre Germania.
      • 0 (2 voturi)    
        Emigreaza (Marţi, 10 iulie 2018, 20:39)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Acolo unde sunt primiti. Problema lu merkeloaia dar care nu-i permite lui assad sa se degriveze de responsabilitati.
  • -6 (10 voturi)    
    :( (Marţi, 10 iulie 2018, 17:25)

    tirolez [utilizator]

    Un fel de Nicusor Ceausescu. Pacat ca alti copii cu potential din tara aia poate nici nu mai traiesc sau acum n-au nici ce manca.
  • -7 (9 voturi)    
    saracu' (Marţi, 10 iulie 2018, 17:25)

    programatoru [utilizator]

    probabil nu s-a putut concentra la lectii din cauza tipetelor sirienilor omorati de taica'su
  • +5 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 10 iulie 2018, 17:26)

    Hans Metter [utilizator]

    "cel mai important lucru este să te concentrezi pe rezolvarea problemelor, atât cât poţi"

    in plus trebuie sa dai totul pe teren si sa iti doresti mai mult victoria :)
  • +6 (14 voturi)    
    nu era mai corect... (Marţi, 10 iulie 2018, 17:37)

    un om [utilizator]

    fiul presedintelui Sirian decat fiul dictatorului? Din ce cunosc, Statul Roman a avut si are multe legaturi cu Siria si nu-mi amintesc inainte sa inceapa batalia cu ISIS sa considere ca are lagaturi cu dictatura din Siria? Sau...cumva...preferati sa castige ISIS? :)
    • +3 (7 voturi)    
      Ești gica contra? (Marţi, 10 iulie 2018, 20:30)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Mergi împotriva stăpânului? Dacă “master”-ul spune ca e dictator iar cei din Isis sunt eliberatori - taci și înghite.
  • +1 (5 voturi)    
    Opinii (Marţi, 10 iulie 2018, 19:38)

    ber [utilizator]

    Trecand peste considerentele politice invocate de cei ce scriu pe HN, cred ca ar fi fost mai potrivit, daca tot ati luat un interviu, sa publicati opinia unui elev luat la intamplare sau a unui elev care a rezolvat problemele si le poate comenta. De ce sa dati atata atentie unui tanar care, poate nu are inca legaturi cu politica. Si apoi.... de unde stiu cei care-si exprima aici pareri negative, care sunt subtilitatile jocurilor geopolitice din zona?
  • -2 (2 voturi)    
    Rautate , rautate (Miercuri, 11 iulie 2018, 0:59)

    Mulpha [utilizator]

    M-am uitat la fiecare comentariu de pana acum si la rautatea din fiecare . Ce aveti cu un copil ? E de vina pt ce face ta-su ? Sau, urmati Biblia ... pedepsim pana la a 4-a generatie ? E un tanar care nu a facut rau nimanui si care spre deosebire de multi altii de varsta lui vine la o olimpiada de matematica in loc sa stea cu Xbox-ul in brate . Apropo, banui ca va dati seama ca are destui bani sa stea pe plaje exotice in loc sa vina in frumoasa si interesanta noastra tara pt o olimpiada !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ????? (Miercuri, 11 iulie 2018, 13:05)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      In 2017 tanarul s-a clasat ultimul din lotul sirian cu un punctaj mizerabil, 7 puncte, totalul fiind de 42. Daca nu era fiul cui trebuie, anul acesta nu facea parte din lot, mai ales ca nici in 2016 nu a fost printre primii din lotul sirian.