DOCUMENT Cum se face comunicarea la Ministerul Educației și la agențiile din subordine: nimeni nu vorbește în presă fără mandat direct de la ministru, nimeni nu părăsește ministerul fără bilet de învoire

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 17:17 Actualitate | Educatie


Cum se comunica dinspre Ministerul Educatiei
Foto: Hotnews
Directorii, secretarii de stat și președinții de agenții din Ministerul Educației nu au voie să comunice nimic în presă, de 3 săptămâni, fără mandat direct de la ministrul Valentin Popa. HotNews.ro a intrat în posesia unui e-mail trimis de cabinetul ministrului către oficialii din subordine, cu următorul conținut: “comunicarea de orice fel în mass-media se va face doar în urma primirii mandatului de reprezentare de la dl ministru”. Un alt document cu ștampila Ministerului intrat în posesia redacției statuează că “părăsirea instituției în timpul programului de lucru se va face exclusiv în baza unei cereri/bilet de învoire sau ordin de serviciu aprobat de șeful ierarhic superior”.
  • HotNews.ro a trimis oficial Ministerului Educației o serie de întrebări referitoare la motivul pentru care comunicarea oficialilor este condiționată de mandat direct de la ministru; o altă întrebare se referă la temele "sensibile" care au putut sta la baza unei astfel de hotărâri. Vom publica răspunsul îndată ce îl vom avea
Oficialii din ministerul Educației nu mai pot da nicio declarație, fără mandat direct de la ministru, prevede un e-mail trimis pe 14 iunie 2018 de cabinetul ministrului Popa către directorii din subordine și intrat în posesia HotNews.ro.

Decizia a fost luată după ce Ministerul a publicat spre dezbatere proiectul Strategiei de Educație Parentală și după ce în presă au apărut informațiile cu privire la “fenomenul Brăila”: modalitatea prin care anumite școli camuflează dezastrul de la BAC și Evaluarea Națională, descurajându-i pe elevii cu rezultate slabe să se înscrie în examene și raportând apoi rata de promovare la cei prezenți sau înscriși în testare.  

Practica obținerii unui mandat direct de la ministru pentru a putea da declarații oficiale nu este una uzuală în Ministerul Educației și în agențiile din subordine, care se ocupă cu politici care îi au în vedere direct pe copii și părinți.

Precizăm că interdicția aceasta de comunicare vine în condițiile în care ministrul Valentin Popa nu a mai susținut de cel puțin 2 luni de zile o conferință de presă la sediul Ministerului pe care îl conduce.
  • Click pe imagine pentru a vedea fotografia:


Un alt document intrat în posesia HotNews.ro poartă semnătura secretarului general Dănuț Ghican și prevede următoarele:

"Vă reamintim obligativitatea respectării programului de lucru după cum urmează: luni-joi între orele 08:00 - 16:30, vineri între orele 08:00 - 14:00, a completării condicii de prezență la venire și la plecare cu specificarea exactă a orei.

(…)

Părăsirea instituției în timpul programului de lucru se va face exclusiv în baza unei cereri/bilet de învoire sau ordin de serviciu aprobat de șeful ierarhic superior care va fi înregistrat la ieșirea din instituție în registrul de evidență aflat la intrare personal. Părăsirea instituției fără documente conforme va fi consemnată de serviciul de pază în registrul de evidență și va atrage după sine consecințele ce se impun.” 



HotNews.ro a obținut aceste documente după ce încercat să obțină în repetate rânduri declarații ale unor oficiali din Ministerul Educației. Pentru prima dată, răspunsul primit a fost: “nu pot face declarația din funcția pe care o am la Minister, ci numai în nume personal. Am primit interdicție de a vorbi fără accept direct de la ministru”.


Citeste mai multe despre   


















3296 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    sigur pamblica nu a auzit de el (Vineri, 6 iulie 2018, 17:39)

    loveparade [utilizator]

    dar Orwell putea scrie un carte despre pamblica
    • +10 (10 voturi)    
      Si Caragiale, poate (Vineri, 6 iulie 2018, 19:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      având în vedere ce Brânzovenescu e in fruntea MEN (ex sef alunei Fabrici de diplome universitare din Suceava, celebra pentru plagiatorii ei)
  • +13 (13 voturi)    
    ! foarte tare (Vineri, 6 iulie 2018, 20:07)

    chiuaua [utilizator]

    In 10 ani in Romania va fi comunism
    • +11 (11 voturi)    
      Cu diferenta (Vineri, 6 iulie 2018, 23:13)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Ca in comunism se voia crearea omului nou in timp ce acum se vrea reintoarcerea omului vechi.
    • +8 (8 voturi)    
      Esti optimist! (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 0:00)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      intr-un an, dupa centenar!
    • +4 (4 voturi)    
      Haha (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 0:57)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Nici pe vremea lu Ceausescu nu era atata strictete .
      Momentan se mai feresc putin de presa si de o mica parte din populatie care gandeste.
      Pe viitor nu o sa mai sufle nimeni ,o sa facem exact cum ni se cere.
  • -5 (17 voturi)    
    bilet voie (Vineri, 6 iulie 2018, 20:10)

    Nevermind [utilizator]

    Asa, si? Este o chestie normala.

    De ce trebuia alaturat unui subiect negativ, care e ok sa fie dezbatut? Ati ajuns sa sustineti chiulul in institutiile de stat in/la stat?

    Wow... tragedie... nu mai pot pleca unii in timpul programului. Niste unii platiti de catre noi toti.
    • +9 (13 voturi)    
      In anul de gratie 2018....bilet de voie (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 2:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Asa era in caminele de liceu ceausiste. Pedagogul era turnator la Securitate si iti trebuia bilet de voie ca sa iesi in oras.
      In institutiile statului e atat de mult de lucru incat nu ar trebui sa ai timp sa pleci nicaieri. Pleci, afaaara cu putorile care stau la cafele si angajati oameni seriosi, asa s-ar creea si o competitive.
      Asta cu biletul de voie demonstreaza, daca mai era nevoie, ca psd este undeva in Evul Mediu ca mentalitatea.
      • -1 (5 voturi)    
        aberezi (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:16)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Stii pentru ce se plateste salariul, in cazul asta din banii tuturor? Pentru MUNCA.
        Stii cand se munceste? In timpul PROGRAMULUI de lucru, conform CONTRACT.
        Stii unde se munceste? La locul de MUNCA

        Unde vezi o problema? Este ceva normal in orice firma privata. Doar la stat se pare ca este o absurditate. Auzi... sa muncesti in timpul programului, la locul de munca. WoW

        Cu biletul de voie e simplu, pentru cineva cu logica macar de nivel (auto)baza. Oricine poate a avea o problema si poate fi invoit (cu sau fara plata, dupa caz). Pe langa necesitatea unor evidente dpdv legal, pentru ca doar sfertodoctii nu stiu ca legal, in timpul progamului, orice ranire este considerata accident de munca, chiar si pe drum spre/de la munca (o aberatie fara legatura cu munca sau program), mai exista si alte consideratii, cum ar fi o prevenire a abuzurilor si diferentierea intre probleme si "probleme".

        Inteleg ca s-au crizat lucrazarii la stat ca nu-si mai pot face zile scurte sau rezolva problemele personale in timpul programului de lucru. Nu inteleg insa inteligentii care injura o chestie normala, doar pentru ca a dat-o psd ul. Jenibil...
    • -2 (4 voturi)    
      Nici eu nu văd care e problema... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:18)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      cu biletul de voie.

      Un angajat este în responsabilitatea angajatorului în timpul programului de lucru. Dacă se întâmplă ceva, angajatorul răspunde. Dar dacă angajatul e plecat de la locul de muncă, iar angajatorul poate dovedi că angajatul nu mai era unde trebuia să fie, răspunderea e a angajatului. Și aici intervine acel bilet de voie.
      Sau un incendiu la o firmă. Pompierilor li se spune că în firmă lucrează x persoane, dar afară n-au ieșit decât x-1, deoarece unul a plecat pe furiș. Pompierii vor căuta în zadar un om într-o clădire în flăcări, deoarece cel plecat n-a cerut voie și nu știe nimeni că nu e acolo. Dacă avea bilet de voie, pompierii nu s-ar pune în pericol căutând pe cineva plecat.
      Cam ăsta e rolul biletelor de voie, după părerea mea.

      Dar să spui că biletele de voie sunt ceaușiste sau că n-ai avea voie să pleci de la program mi se pare, cu scuzele de rigoare dacă am înțeles greșit, rea voință sau chiar altceva.
      Poate fi vorba de un părinte care se duce să-și ia copilul de nu știu unde, de exemplu. Poate fi vorba de un accident. Poate fi vorba de o inundație în casă. Poate fi vorba de orice. Omul pleacă, cere voie ț ore, care i se scad din concediu, deci nu poate fi vorba că e plătit când nu e la muncă.

      Să spui că n-ai voie să pleci, indiferent ce, mi se pare absurd. De-abia asta mi se pare mentalitate de Ev Mediu, sclavagism.
  • +4 (6 voturi)    
    Quot erat demonstrandum (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 9:07)

    floarealbastra [utilizator]

    1)tovarasii care conduc educatia tarii mele nu au auzit de acces electronic in minister (care necesita niste cartele de acces in loc de prafuitul bilet de invoire);
    2)tovarasul care se ocupa de condici nu prea ar avea treaba si deci ar economisi niste bani muuuulti in folosul real al educatiei ;
    Si daca tot eram in epoca de aur va reamintesc celebrul dicton/banc: cine deschide pliscul pierde painea.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu vă contrazic, dar... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 10:00)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      2) Eu n-am văzut, până acum cel puțin, pe nimeni, în niciun departament de resurse umane (sau „hașer”, dacă tot aruncăm lucrurile prăfuite și trecem la „shiny badges”), care să se ocupe doar de prezență. Că are, printre alte atribuții, și prezența, da, dar nu doar prezența.
      Așa că nu prea știu ce economii s-ar face tăindu-i tovarășului cu condica sarcina de serviciu și trecând-o, probabil, în dreptul altcuiva. Că trebuie să fie cineva să numere zilele, indiferent că le numără într-un caiet sau într-o bază de date.

      și 1) Dacă tot vorbim de bani muuuulți în folosul educației, care ar fi folosul educației să investești o căruță de bani într-un sistem electronic de acces?