Sindicatele din învățământ cer statut de autoritate publică pentru profesori, după ce o învățătoare a fost bătută de părinți în fața elevilor

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 10:47 Actualitate | Educatie


Profesori si elevi la deschiderea anului scolar
Foto: Agerpres
​Profesorii trebuie să aibă statut de autoritate publică, pentru a opri violențele la care sunt supuși, spune Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ. Apelul vine după ce  o învăţătoare din judeţul Călăraşi a fost agresată de mama unor elevi, chiar în şcoală, în faţa copiilor. “Cerem Parlamentului României să urgenteze votarea proiectului de lege prin care cadrul didactic să capete statutul de autoritate publică, ceea ce ar face ca pedepsele pentru agresori să fie mult mai mari”, declară preşedintele FSLI, Simion Hăncescu.  

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) cere Parlamentului să voteze legea prin care cadrul didactic obține statut de autoritate publică.

Într-un comunicat remis HotNews.ro, federația spune că “o învăţătoare din judeţul Călăraşi a fost agresată de mama unor elevi, chiar în şcoală, în faţa copiilor. Nu este un caz singular, motiv pentru care cerem Ministerului Educaţiei Naţionale să demareze o anchetă la şcoala respectivă, iar Parlamentului României să accepte solicitarea FSLI, prin care cadrele didactice să capete statutul de autoritate publică”.  

Incidentul a avut loc la Şcoala Gimnazială Dragoş Vodă din judeţul Călăraşi, unde învăţătoarea clasei a III-a a fost bătută de mama a doi copii cărora le predă. Părintele agresor a fost nemulţumit că unul dintre copii a primit calificativul «Insuficient». Agresiunea a avut loc în sala de clasă, în faţa elevilor. În urma incidentului, directorul unităţii de învăţământ a alertat Poliţia, precum şi conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Călăraşi. Colega noastră este, în acest moment, traumatizată fizic, după ce i-a fost învineţită faţa şi i s-a smuls păr de pe cap, motiv pentru care a solicitat şi eliberarea certificatului medico-legal. Totodată, vorbim şi de traume psihice, din cauza agresiunii”, se arată în comunicatul FSLI.

Simion Hăncescu, președintele Federației, spune că “este un nou caz de violenţă în şcolile din România şi cerem imperativ Ministerului Educaţiei Naţionale să nu-l transforme într-o statistică banală. Solicităm intervenţia instituţiilor abilitate pentru a ancheta acest caz, dar nu este suficient. Avem nevoie de pază în şcoli, altfel, cazurile în care oricine poate intra în unitatea de învăţământ să agreseze cadre didactice sau elevi, o poate face cu mare uşurinţă. În plus, cerem Parlamentului României să urgenteze votarea proiectului de lege prin care cadrul didactic să capete statutul de autoritate publică, ceea ce ar face ca pedepsele pentru agresori să fie mult mai mari şi să descurajeze astfel de comportamente. Dacă nu aplicăm măsuri să descurajăm agresorii, transformăm şcoala într-un loc în care pericolul poate fi la orice pas”.


Citeste mai multe despre   


















3751 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Mda, dar sa ceara respectarea anului scolar (Joi, 14 iunie 2018, 11:03)

    Maspp [utilizator]

    nu-i intereseaza ? Anul asta scoala nu s-a terminat pe 15 iunie, s-a terminat cu o saptamana inainte pentru ca imbecilul de Pop a mutat toate examenele in ultima saptamana de scoala si 3 zile copiii nu se mai duc la scoala ca n-au unde sa faca scoala. O mizerie de tara, o mizerie de societate, o mizerie de ministru.
  • +7 (9 voturi)    
    nu e de ajuns (Joi, 14 iunie 2018, 11:14)

    Andrei453530 [utilizator]

    daca ciurucurile care au ajuns acum in invatamant capata statut de autoritate publica... e jale.
  • +5 (5 voturi)    
    nustiu ce sa zic... (Joi, 14 iunie 2018, 11:17)

    liviu_ [utilizator]

    nu cred ca o sa rezolve nimic

    in schimb este necesar ca politia sa-si faca treaba si sa bage pe animalele alea la puscarie ... (ma rog cat timp o sa mai mai avem cod penal)....
  • +6 (8 voturi)    
    asa se face educatia la noi... cu bataie (Joi, 14 iunie 2018, 11:19)

    qwerasdf [utilizator]

    si violenta
    Invatatoarea noastra ne batea cu indicatorul la palma daca nu stiam vreo poezie sau nu ne faceam vreo tema si ne dadea bine...

    O idioata! O urasc si acum. Violenta nu are cauta in educatie!
  • +6 (6 voturi)    
    Well, dupa cum apara PSD-ul infractorii... (Joi, 14 iunie 2018, 11:23)

    abisala [utilizator]

    in curand va fi o bataie generala in toata tara. Oamenii simplii nu se simt protejati de lege, vad ca se naste in fiecare zi o noua patura privilegiata. Pe partea cealalta, ce daca exista posibilitatea de a baga la inchisoare pe cineva, daca acel cineva iese imediat din puscarie, cu ajutorul legilor PSD? Sindicatele astea nu inteleg nimic,prin actiunile lor nu fac decat sa reduca increderea in societate si in pactul social care e la baza coeziunii sociale. Asa ca bataile vor continua, e doar un semn al slabiciunii statului, marca PSD!
  • +6 (8 voturi)    
    parere (Joi, 14 iunie 2018, 11:35)

    Arl [utilizator]

    Dar ce-ar fi ca sindicatul, din banii cotizati, sa angajeze un avocat bun si sa-i ajute pe acel om sa si gaseasca dreptatea in justitie? Cand un dascal e batut de elevi sau parinti, hop si procesul cu cereri de daune morale zdravene. Si dupa ce vor plati unii cu varf si indesat, le va trece cheful de cafteala.
  • +1 (7 voturi)    
    Trist! (Joi, 14 iunie 2018, 11:46)

    indrea [utilizator]

    Totuşi se pune şi întrebarea dacă nu cumva acei dascăli care ajung victime nu sunt cumva lipsiţi de tact, de prestanţă, de ţinută adecvată?!
    Din ce în ce mai mulţi oameni de la catedră se descalifică nu doar datorită unei pregătiri precare, ci şi din cauza comportamentului pe care-l au atât în clase, cât şi în societate.
    Mde...oamenii care trebuie să educe nu sunt ei înşişi educaţi.
    • +1 (3 voturi)    
      Gandirea sanatoasa stramoseasca (Joi, 14 iunie 2018, 13:16)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui indrea

      Si la fel, primul gand cand o femeie este violata este ca avea fusta prea scurta pentru ora si zona aia...
      Sau, macar ca a zis ea ceva ca altfel nu sarea ala la bataie.
      Ai pus si concluzia, la final, ca sa nu avem indoieli, desi nicaieri nu se zice asa ceva despre invatatoare.
      Da, daca ar fi stiut cum e cu tactu' i-ar fi pus "foarte bine" in loc de "insuficient" si i-ar fi deschis calea spre o cariera politica.
      Uite asa se ajunge PM.
  • +6 (10 voturi)    
    Si invers? (Joi, 14 iunie 2018, 11:50)

    anitza [utilizator]

    Cand profesorii bat copiii sau ii traumatizeaza psihic, ce facem? Unii chiar merita sa fie batuti in fata copiilor.
  • +5 (9 voturi)    
    Invers (Joi, 14 iunie 2018, 12:03)

    dava10 [utilizator]

    este valabil?! Din cate stiu sunt muuuult mai multe cazuri de abuzuri ale educatorilor/profesorilor asupra copiilor/elevilor.
    Acesti insi vor numai drepturi dar responsabilitati zero.
  • +3 (3 voturi)    
    Incomplet! Mai trebuie si pensii speciale (Joi, 14 iunie 2018, 15:54)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Inamovibilitate si tot tacamul. Ca doar producem rebuturi (analfabeti functionali) an de an fara sa ne pese de elevi ci doar de buzunarul nostru!
  • +1 (1 vot)    
    Exclusivism orb! (Joi, 14 iunie 2018, 20:33)

    Don Ciccio [utilizator]

    Este valabila si reciproca, in cazul copiilor/elevilor abuzati si traumatizati de catre cadre didactice?!?