Curs pentru identificarea pseudoștiinței și a fenomenului fake news, organizat de ASUR

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 13:35 Actualitate | Educatie


stiinta versus pseudostiinta
Foto: Razboiul Lumilor: Stiinta versus pseudostiinta
ASUR - Asociatia Secular-Umanistă din Romania va organiza, joi, la Planeta Științei, un curs care are ca subiect diferențierea dintre știință și pseudoștiință, ”despre cum apar și de ce se infiltrează în societate idei care sunt demonstrabil false, dar și cum putem să le combatem”.

Potrivit organizatorului, este vorba de un program pilot  de training ”Războiul Lumilor: Știință vs. Pseudoștiință” care își propune să ofere ”o mai bună înțelegere a mecanismelor de funcționare ale științei permițînd contracararea mai ușoară și mai eficace a pseudoștiinței și a fenomenului fake news”, având ca studiu de caz homeopatia.

Programul pilot este oferit gratuit cu sprijinul BASF România.

Temele abordate:

- Atomi, Oameni și Stele: cum aceleași legi naturale se aplică universal și explică fenomene aparent neînrudite
- De unde apar și cum se propagă ideile pseudoștiințifice: studiu de caz (homeopatia)
- Eficiență și eficacitate în comunicarea științei: atelier practic




















684 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    cand inchizitia si minsterul adevarului dau mana (Miercuri, 16 mai 2018, 13:58)

    florin22 [utilizator]

    Este interesant cum s-a ajuns, crearea inchizitiei moderne care condamana orice ca erezie daca nu se incadreaza in discursul stiintific oficial, in paralel avem si ministerul adevarului care catalogheaza ca fake news orice nu se incadreaza discursului politic oficial.

    Nu mai pot oamenii gandi singuri, nu mai pot discerne adevarul de fals daca nu le spune cineva, nu pot intelege daca un fenomen sau lucru e adevarat pana nu se publica un articol stiinfic "oficial".

    Statul si diversele corporatii si ong-ul care il controleaza din umbra vor sa controleze ce gandim, nimic nou dar tupeul si agresivitatea cu care au inceput sa o faca e gretos.
    • -7 (21 voturi)    
      Exact (Miercuri, 16 mai 2018, 14:12)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui florin22

      Eu m-am vindecat prin homeopatie de o boala grea pentru care medicina asa zis moderna nu a avut nici o solutie, si am inclusiv acte (analize, etc.) care demonstreaza clar asta. Sa fie oare idiotii astia platiti de big pharma? Auzi la ei, studiu de caz homeopatia la pseudostiinte. Eu sunt cel mai bun exemplu ca homeopatia functioneaza si oricat se straduie niste idioti sa imi arate contrariul eu stiu ce am trait. E bine totusi ca din ce in ce mai multi oameni nu mai iau aminte la minciunile oficiale si nici la cei care au facut din stiinta materialista si ultra limitata o noua religie. Acum sa ii vedem pe cei care nu credeau in "teoria consipratiei" - se intampla exact ce aceste teorii sustin - cei cu bani urmaresc sa ii indobitoceasca si sa faca sclavi din cei saraci fix prin evenimente din astea "gratuite". "Multumim" Basf!
      • +10 (20 voturi)    
        Sa iti explic de ce cazul tau este irelevant (Miercuri, 16 mai 2018, 14:45)

        belzeb [utilizator] i-a raspuns lui Baiazid

        Iti garantez ca daca imi smulg unghia de la degetul mare al piciorului stang, o pisez si fac din ea o solutie pe care o administrez unui numar de 100 de pacienti bolnavi cel putin 1 persoana (desi statistic ar trebui sa fie cel putin 16) o sa jure ca s-a vindecat folosind acel preparat. Ce inseamna asta? Ca unghia mea de la picior are proprietati vindecatoare? Evident ca nu! Nu exista nici un mecanism prin care acel preparat sa functioneze.

        Tu reprezinti o anecdota, un singur punct de date, irelevant statistic. Homeopatia a fost testata, nu functioneaza, nu are cum sa functioneze.

        Organismul uman este complex, poate a fost placebo, poate sistemul tau imunitar a rezolvat singur problema, poate problema nici nu a existat. Nu cunosc cazul tau dar cu siguranta NU homeopatia te-a vindecat. Asta iti pot spune cu certitudine!
    • +10 (18 voturi)    
      Informare si educare, demersuri esentiale (Miercuri, 16 mai 2018, 14:52)

      belzeb [utilizator] i-a raspuns lui florin22

      Interpretezi un efort de educare a populatiei ca "inchizitie".
      Tu nu vezi in jurul tau cum iau amploare toti spiridusii? De la vibratii la energii, cristale si homeopatii, zemuri si aure?
      Umanitatea a reusit sa discearna o singura cale spre adevar: metoda stiintifica. Si nu ma refer aici la vreun adevar absolut ci la posibilitatea de a discerne ceea ce este cel mai probabil adevarat de ceea ce este cel mai probabil fals. Este cea mai buna aproximare si modelare a realitatii inconjuratoare pe care o avem. Singura care functioneaza dovada fiind chiar cest calculator la care scriu si tot ceea ce ne inconjoara, de la mancare la tehnologie.
      In plus fenomenul fake news este un pericol real si prezent, iar oamenii trebuie educati si invatati sa discearna bullshit-ul de adevar. Altfel intreaga planeta se poate cufunda in haos. uita-te cat de usor le-a fost rusilor sa isi bage coada in America, In UK, In Spania, Grecia, Africa, etc. Oamenii sunt in general prosti si influentabili. Este necesar un efort de educare, iar eu salut si respect ce efortul depus de ASUR. Avem nevoie de multe astfel de initiative
      • -8 (18 voturi)    
        serios? (Miercuri, 16 mai 2018, 15:30)

        florin22 [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

        Prefer sa creada lumea in spiridusi decat sa existe institutii care sa incerce activ sa suprime "falsul" si "neadevarul" si sa ne invete ce e bine si ce e rau.

        Nu cred ca intelegi ce inseamna libertatea de exprimare si cat de importanta e.

        Dar dupa argumentele tale derizorii cu frica de soros, et si homeopatie nu pare ca nu intelegi libertatea de exprimare ci mai degraba ca ai o agenda.
        • +9 (17 voturi)    
          Bateti campii (Miercuri, 16 mai 2018, 16:12)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui florin22

          Ca de obicei, as zice.
          @belzeb n-a pomenit defel de soros, nici macar pe departe, iar consideratiunile dvs. despre libertatea de exprimare se potrivesc aici exact ca nuca-n perete.
          De altfel, prezenta dvs. pe acest forum si nenumaratele mesaje anti-vaccin pe care le postati - ca, de fapt, aici trebuie sa ajungem, nu? - sunt o dovada cat se poate clara ca nimeni nu va ingradeste libertatea de exprimare. Sa nu mai vorbim de purtatoarea de drapel a miscarii, care inteleg ca in continuare presteaza pe bani buni la Pro TV.
          Cauati asadar alt pretext prin care sa "demonstrati" cum Big Pharma, de coniventa cu guvernele corupte, incearca sa va reduca la tacere.
          • -9 (17 voturi)    
            ad hominem (Miercuri, 16 mai 2018, 16:39)

            florin22 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Nu stiam ca sunt detectivi care urmaresc comentatori, esti angat la vreun serviciu sau doar postac profesionist?

            In primul rand atacul la persoana nu tine loc de argumente si te descalifica.

            Desi nici articolul nici comentariul meu nu au legatura cu ce insinuezi ma simt dator sa iti explic ca Big pharma nu incearca sa reduca pe nimeni la tacere ci doar incearca sa impuna o lege care introduce tratamente medicale olbigatorii care pe langa un profit urias pentru ei ar deschide cutia pandorei pe care nu cred ca ai capaciteaza sa o intelegi.
            • +4 (6 voturi)    
              esti cel mai genial om destept (Miercuri, 16 mai 2018, 23:46)

              giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui florin22

              pe care l-a dat omenirea. Clar haterii te invidiaza ca n-au valoarea ta :) Nu te da batut, lupta cu fiara sorosista calare pe balaurul big pharma :) Jos doctorii, jos vaccinurile criminale, jos sanatatea mintala !
            • +3 (5 voturi)    
              N-am nicio capaciteaza, intr-adevar (Joi, 17 mai 2018, 10:52)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui florin22

              In rest, sa retinem doar trei lucruri:
              1. Mesajul dvs. initial, despre libertatea de exprimare, e complet pe langa subiect.
              2. Cine nu e cu dvs., e postac profesionist, are o agenda ascunsa, e detectiv etc.
              3. Asa cum nu stiti de fapt ce-i aia libertate de exprimare, in mod evident nu stiti nici ce inseamna atacul la persoana.
              Bunaoara, constatarea ca sunteti certat rau cu limba romana NU este atac la persoana; este pur si simplu un fapt evident.
  • -10 (20 voturi)    
    Stiinta pana la capat (Miercuri, 16 mai 2018, 14:08)

    Setalcott [utilizator]

    Sper ca vor combate si miturile anti-stiintifice ale stangii: transgenderismul, religia avortului, care zice ca nu stim cand incepe viata unui om,, homosexualitatea ca fenomen innascut si imuabil, etc.
    • +13 (17 voturi)    
      Stiinta si SJWs (Miercuri, 16 mai 2018, 14:57)

      belzeb [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Stiinta are deja un punct de vedere despre aceste lucruri. Cauta documentarul asta si urmareste-l in totalitate:
      https://www.youtube.com/watch?v=p5LRdW8xw70
      Are mai multe parti.
      Problema nu este cu oamenii de stiinta ci cu comunitatile care promoveaza neadevaruri pentru propria propasire

      in ceea ce priveste avortul, il voi sustine pana la capat indiferent de momentul in care stiinta va descoperi momentul in care sa zicem ca embrionul devine constient. Cu o limita de bun simt sa zicem la 3 luni trebuie permis. Nu toti oamenii doresc copii si trebuie sa aiba o varianta legala de a scapa de un accident altfel ajungem ca pe vremea comunistilor cu avorturi ilegale. Ai timp trei luni sa iti dai seama ca esti insarcinata si sa iei o decizie.
      • -10 (16 voturi)    
        Constient (Miercuri, 16 mai 2018, 16:08)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

        Daca impungi o amiba cu un ac va avea o reactie de autoaparare. Asta nu e tot o forma de constiinta?
        • +3 (3 voturi)    
          categoric (Miercuri, 16 mai 2018, 23:58)

          giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          se cheama constiinta de autoaparare, scrie si in biblie.
    • +3 (3 voturi)    
      esti modest (Miercuri, 16 mai 2018, 23:56)

      giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      stiinta insasi e o creatie a stangii neomarxiste sorosiste multuculturaliste, iubitoare de negri, feministe, gay si musulmani...ah..era sa uit...si iubitoare de natura...aaa... si atee...si globalista....am uitat ceva ?

      Nu te da batut frate, biblia ne va salva. Si Trump zeul nostru ! Jos stiinta, jos adevarul, traiasca ce vrem noi sa fie adevarat !
  • -7 (15 voturi)    
    Limitari (Miercuri, 16 mai 2018, 16:11)

    Alfabetix [utilizator]

    Daca iti tai un picior cu tot cu unghie, nimic nu ti-l face sa creasca la loc, nici medicina alopata (traditionala), nici cea homeopata.
    Dar daca poti sa tratezi o afectiune cu succes, fara reactii adverse si minim de bani cu remedii, medicamente, acupunctura sau alta terapie, de ce sa nu o faci?
    Cea mai periculoasa este auto-medicatia, tratamentele trebui recomandate de medicul homeopat, alopat, etc nu de tanti X care a folosit si i-a facut bine.