Ministrul Educației cere inspecții inopinate la ore, afirmând că vrea calitate după ce ”au crescut veniturile” profesorilor

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 18:41 Actualitate | Educatie


Valentin Popa
Foto: Captura Privesc.eu
Ministrul Educaţiei, Valentin Popa, a cerut directorilor şi inspectorilor şcolari să meargă în inspecții inopinate la ore, după ce, susține acesta, veniturile nete ale profesorilor s-au dublat în ultimii ani, motiv pentru care ministerul de resort este acum în măsură să solicite o creştere a calităţii actului educaţional din învăţământ, relatează Agerpres.

Ministrul declarat că a propus directorilor şi inspectorilor şcolari să participe la ore şi în afara inspecţiilor programate, apreciind că astfel de controale vor fi benefice atât pentru profesori, cât şi pentru părinţi, deoarece vor demonstra implicarea şcolii în procesul educativ al copiilor.

"Am subliniat că au crescut salariile, că au crescut veniturile cadrelor didactice. Acum suntem însă şi în măsură de a cere o creştere a calităţii actului educaţional. La întâlnirea cu directorii am subliniat acest aspect şi chiar m-am gândit să le spun şi soluţii pentru a ajunge să creştem calitatea prestaţiei la clasă a profesorilor. Dintre soluţii, chiar am solicitat tuturor directorilor, directorilor adjuncţi, inspectorilor, tuturor cadrelor care au atribuţii de control, să meargă la clasă inopinat, în afara inspecţiilor programate, să asiste la ore. Prezenţa oricăruia dintre ei la clasă nu va fi decât benefică şi pentru elevi şi pentru cadrul didactic care se va strădui, cu siguranţă, mai mult şi, în final, şi pentru părinţi, care vor vedea că suntem implicaţi şi că dorim să urmărim ca profesorul să vină la ore şi să presteze cât mai bine în faţa elevilor", a spus, într-o conferinţă de presă, Valentin Popa.

În ceea ce priveşte salariile viitoare, Ministrul Educaţiei a subliniat că la o analiză comparativă a veniturilor preconizate în anul 2022, raportate la anul 2016, în învăţământul preuniversitar va fi o creştere cu 90% a venitului mediu net al cadrelor didactice, în timp ce în învăţământul universitar majorarea va fi de 82%.

Ministrul Educaţiei s-a întâlnit vineri, la Deva, cu directorii şcolilor din judeţul Hunedoara, cu reprezentanţii Inspectoratului Şcolar şi cu cei ai sindicatelor, prilej cu care au fost abordate mai multe teme din învăţământ




















3869 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Bine, bine (Vineri, 11 mai 2018, 19:17)

    Celbland [utilizator]

    Dar inspecțiile inopinate vor fi făcute de directorii politici și de inspectorii incompetenți ?

    N-ar fi mai bine ca înainte de inspecții să caute niște profesori competenți, profesioniști, cu experiență, cinstiți, care să facă inspecții corecte ?
  • +13 (13 voturi)    
    ??? (Vineri, 11 mai 2018, 19:18)

    falcoind [utilizator]

    Care inspectorat , cel care la o sesizare, din 22 copii au luat capacitatea 6 , și copii cu media de 9+ in școala respectiva , au picat cu 2 și 3 , a ridicat din umeri , ca știu de situație, dar ce pot sa facă ? Sa fim serioși pana când un analfabet functional e promovat ministru sau chiar prim-ministru. o sa se schimbe fix ...
  • +11 (11 voturi)    
    haide si la nivelul ministrului (Vineri, 11 mai 2018, 19:34)

    anonim3 [utilizator]

    Sa mearga cineva si la un curs/seminar al dlui ministru Popa. Vom vedea atunci daca „pamblica” este utila si in inginerie.
    Altfel, se va confirma doar vechea zicala potrivit careia „nu-i bun de profesor, il facem director; nu-i bun de director, il facem inspector; nu-i bun de inspector, ....” (completati dumneavoastra - aveti trei incercari).
    • +4 (4 voturi)    
      Ministrul Popa (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Agramatul vine de la Fabrica de diplome universitae din Suceava unde plagiatul e la mare cinste. Nu degeaba e el psd-ist adica Hoț - carierist ajuns un prof mediocru deoarece s-a inhaitat cu borfasii
      • 0 (0 voturi)    
        Replica (Duminică, 13 mai 2018, 12:34)

        catar1980 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Eu îți spun ca la universitatea din suceava funcționează eficient un soft de plagiat Turnitin. Poti sa îmi dai exemplu de o lucrare plagiata? Compara cu universitățile așa-zis mari din Romania sa vezi câte teze de doctorat, cărți și articole sunt plagiate. Cat despre fabrica de diplome vezi câți studenți sunt admisi la suceava și câți termina!
  • +12 (12 voturi)    
    Vrea sa terorizeze profesorii, de fapt, (Vineri, 11 mai 2018, 20:04)

    2087 [utilizator]

    sa-i tina sub jugul PSD. Evident ca profesorii vor pleca din tara in numar si mai mare.
  • +13 (13 voturi)    
    Dar pe agramatul de ministru de doi bani, (Vineri, 11 mai 2018, 20:16)

    2016 [utilizator]

    cine-l controleaza? E prost gramada, degeaba exista o multitudine de documentare pe youtube sau recent difuzate pe Realitatea TV (modelele educationale finlandeze si slovene), ca specimenul asta nu intelege! Cum sa hotarasca alti agramati aciuati prin inspectorate, ceea ce inseamna calitate! Pai cei mai in varsta sunt obisnuiti sa fie asteptati la intrarea in scoli cu ceva bunatati si sa plece cu sarsanalele pline dupa inspectie! Aceasta inseamna "calitate" pentru ei. In loc sa inceapa sa curete "capul imputit al pestelui", adica minister, inspectorate si alte organisme parazite, ministrul mononeuron loveste in profesori si le da si "solutii" din putul gandirii personale! Toti ratatii ajung azi ministri!
  • +14 (14 voturi)    
    Comic (Vineri, 11 mai 2018, 20:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Calitate ca la scoala profesionala de diplome de la Suceava?
  • +10 (10 voturi)    
    wow...oare or sa vina cu jandarmul? (Vineri, 11 mai 2018, 20:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    clasa e un loc 'sacru' unde profesorul e ceea ce capitanul e ptr vapor. acum, nu are rost sa detaliem ptr ca sint notiuni greu de inteles ptr acest ministru care stapineste o romana indoielnica. dragi profesori, vedeti ce se intimpla cind intrati in politica in loc sa va vedeti de educatie?
  • +7 (7 voturi)    
    !!! (Vineri, 11 mai 2018, 21:23)

    nlln [utilizator]

    Sper ca citeste si Dancila.
    Sa afle si ea cum stau lucrurile in realitate.
  • +13 (13 voturi)    
    invitatie (Sâmbătă, 12 mai 2018, 0:31)

    dictorvragnea [utilizator]

    profesorii sa-i trimita o invitatie ministrului asta sa asiste la o ora. Cu conditia sa nu vorbeasca. Elevii nu iarta greselile gramaticale. Noi il punem ministru.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce populist (Sâmbătă, 12 mai 2018, 6:03)

    Pac-pac [utilizator]

    Am ajuns sa zic ca Genunche era chiar la locul lui si nu sarea calul. Nataraul asta din guvernul Videle ne arata ca avem resurse inestimabile de prostie.
  • +6 (6 voturi)    
    da, dar, (Sâmbătă, 12 mai 2018, 6:37)

    berenger [utilizator]

    până una alta, ministerul a trimis o adresă inspectoratelor, și acestea mai departe conducerilor școlilor, în care lumea e atenționată să se descurce cu banii de salarii din fondurile existente, or astea sunt făcute după salarizarea din ianuarie-februarie. asta face ca, în cel mai fericit caz, să nu fie bani de salarii pe noiembrie-decembrie (și în cazul ăsta va interveni, probabil, o rectificare bugetară), dar sunt școli care, deja, amână plata utilităților ca să poată plăti luni salariile.
  • +4 (4 voturi)    
    Tipic comunist. (Sâmbătă, 12 mai 2018, 10:25)

    naitza [utilizator]

    Astia se incapataneaza sa traiasca in anii '90. Dar voua cine va face inspectii inopinate ? Mie mi se pare ca suna a amenintare. Cu metodele astea invechite, numite inspectii, credeti voi ca veti imbunatati calitatea? Astea se tot aplica de 30 de ani. Eu nu am observat nicio imbunatatire, dimpotriva...Din cate stiu eu, in tarile cu cel mai dezvoltat sistem de invatamant, nici nu exista inspectorate sau inspectii, mai ales cele "inopinate".DEMISIA !
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa (Sâmbătă, 12 mai 2018, 11:48)

    codrean [utilizator]

    E o idee buna ! Dar inspectii ' pe bune"!
  • -1 (1 vot)    
    unde l-ati gasit p-asta ? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 21:30)

    justiciarul [utilizator]

    Unde l-ati gasit pe bula asta? cand or fi salariile ca-n occident atunci sa ai pretentiile de-acolo, pana atunci ... atata dai atata face !!!