SONDAJ Sunteti de acord cu protestele profesorilor?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 februarie 2018, 11:31 Actualitate | Educatie


Sondaj protestele profesorilor
Foto: Hotnews
Sindicalistii din invatamant au anuntat ca picheteaza, miercuri si joi, sediul Ministerului Muncii. Ei cer modificari la legea salarizarii bugetarilor, despre care spun ca a creat discriminari inclusiv in randul angajatilor din invatamant, cat si schimbarea unei OUG care afecteaza veniturile angajatilor din invatamant aflati in concediu medical.

  • Sondaj HotNews.ro: Sunteti de acord cu protestele profesorilor?





Citeste mai multe despre   


















2688 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    a (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:45)

    adrian67 [utilizator]

    Corpul profesoral trebuie sa se curete si sa reformeze, dupa aia sa ceara bani. Nu este posibil ca profesor de istorie, la clasa a VIII-a , in Bucuresti, sa spui ca Vadim era patriot, Genunche e destept si Dragnea e baiat cinstit. In rest, in scoli ajung profesori pe numiri politice, toti directorii sunt numiti politic, sunt unii care nu au nici o treaba cu predatul, nu au pregatirea si nici determinarea sa devina candva profesori. Daca atat i-a dus mintea sa voteze PSD, sa suporte consecintele. Noi, care lucram in privat si nici nu am votat PSD ducem tot greul. Sunt curios care e punctul lor de vedere in ceea ce priveste legile justitiei?
    • 0 (6 voturi)    
      b (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:46)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Vadim era patriot, in felul lui sarit. In termeni moderni, trolla la greu, ca metoda de reclama electorala. Fata de urmatorii 2, macar el a citit ceva carti. >52 + 3
    • 0 (0 voturi)    
      lucrezi sau ai lucrat in invatamint (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:53)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Multi dupa revolutie stiu ce trebuie sa faca alti nu stiu ce trebuie sa faca ei. A comenta despre un domeniu in care nu lucrezi e usor deplasat. Asa penru cultura generala a unora care vb pe aici sa se afle in treaba: Cand rusi au lansat primul satelitl, senatul SUA a solicitat sa vina reprezentanti NASA si sa spuna de ce au nevoie ca sa ii ajunga pe rusi din urma. Stiti ce au spus responsabili de la NASA? INVESTITII IN INVATAMINT. De ce trebuie noi sa inventam mersul pe jos si apa calda cand alti deja au o experienta de la care avem de invatat? Tara acesta are o sansa daca se va investi in invatamint. Multe fonduri se duc pe proiecte care nu vor avea peste ani nici o valoare.
  • +3 (5 voturi)    
    presupunere incorectă (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:47)

    dcb [utilizator]

    De unde să știm noi cu cine au votat profesorii?!
    Nu-i poți băga pe toți în aceeași oală.
    Oare aceste sondaje sunt gândite de un sociolog?
    • 0 (6 voturi)    
      eh (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:46)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dcb

      gandite de hn.
  • +4 (8 voturi)    
    votul majoritar... (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:25)

    izu51 [utilizator]

    ..al profesorilor a fost pentru PSD...Scoala putina,bani multi !Iata visul de aur al corpului profesoral post-revolutio-lovitura de stat(strutocamila romaneasca).Titluri si doctorate,functii si facultati fantoma sub conducerea celei ce seamana cu Leana Academiciana numita si Andronescu ! Asa ca,prostia si domnia....
  • +6 (6 voturi)    
    l-au sustinut pe minsitrul actual? (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:32)

    ouyang [utilizator]

    da. cu semnatura. majoritatea rectorilor. pai luati-va rectorii in suturi pentru inceput. era de asteptat ca va luati iar teapa, dar ati stat cuminti ca dade dade pica ceva la salariu. ati fost iar pacaliti dar de data asta nu va mai sustine nimeni. ghiciti de ce.
  • +3 (7 voturi)    
    Au ce merita (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Invatamantul românesc e în groapă, iar cadrele didactice au fost COMPILCE la distrugea lui de către groparul ANTONESKAIA si gasca ei. Profii protesteaza doar când e vb de buzunar, in rest sunt o gasca INDIFERENTA si INCOMPETENTA care abia daca stiu sa vorbeasca româneste corect. Multi nici macar atât.
  • +1 (1 vot)    
    sondaj (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:54)

    didinus [utilizator]

    ANDRONESKAIA si echipa a dat la secretare sefe 10 de milioane la salariu nu la cadrele didactice, deci ce incurajeaza?
  • +2 (6 voturi)    
    o profesoara de istorie in clasa a 6-a (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    i-a spus copilului meu despre dovezi ale creștinismului religia dominanta "strămoșească" in secolul 6 intr-un oraș din Moldova ( Moldova a fost animista sub dominație cumana cam pana in secolul X - XIII ). Asta e doar un mic exemplu de prostie crasa , ma întreb dacă tanti aia merita plătită măcar. Nu mai vorbesc de " pregătirile " omniprezente care dacă nu le faci nu ai nicio șansă ! Asta plătim ? nu merita !
  • +5 (5 voturi)    
    Trist (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:48)

    indrea [utilizator]

    de tot. Respect profesia, dar majoritatea celor din învăţământ au ajuns nişte sinecurişti.
    Destui profesori de română nu sunt capabili să scrie corect, ce să mai vorbim de ceilalţi...Majoritatea manifestă obedienţă în faţa şefilor şi tiranie în clase, habar n-au de valori, le lipseşte integritatea, NU LE PASĂ DE COPII etc, etc.
    Din ce în ce mai mulţi au doctorate, pentru că primesc un plus de 15% la salariu; gradaţiile de merit (=25% în plus la salariu, timp de 4 ani!) se dau celor care prezintă în faţa comisiilor de evaluare dosare pline de falsuri, de peste 10 kg, pe care nimeni nu le răsfoieşte. Sunt nişte păcălici toţi aceştia şi-i înghesuie la colţ pe cei puţini, cu adevărat merituoşi.
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate nu ne permitem educatie privata (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:21)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Nu avem 9000 de euro pe an pentru o educatie moderna la scoli si licee private.