FSLI: Angajatii din educatie aflati in concediu medical pierd aproximativ 20 la suta din venit, dupa revolutia fiscala

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 11:03 Actualitate | Educatie


Mii de angajati din educatie sunt afectati de prevederile Codului Fiscal, prin care a fost stabilita noua formula de calcul a salariului acordat in timpul concediului medical, sustine Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant. Potrivit FSLI, "angajatii din educatie aflati in concediu medical pierd aproximativ 20 la suta din venit, din cauza noii formule de calcul".

"Cerem Guvernului Romaniei sa intervina de urgenta pentru modificarea acestor prevederi, care lovesc inclusiv in bolnavii de cancer sau in femeile care tocmai au nascut ori urmeaza sa aduca pe lume un copil", se arata in comunicatul Federatiei.

FSLI sustine ca "in urma aplicarii OUG 3/2018, privind unele masuri fiscal-bugetare, angajatii aflati in concediu medical primesc, in medie, cu 20 la suta mai putini bani".

"Modificarea ii afecteaza si pe bolnavii de cancer. Avem, astfel, cazul unui profesor diagnosticat cu cancer, care se afla in concediu medical si care a primit in luna ianuarie 2018 un venit de 1.572 de lei, in conditiile in care in ianuarie 2017 avea un venit de 1.835 de lei. In aceasta situatie se afla inclusiv femeile aflate in concediu medical, dupa ce au dat nastere copiilor. Ele sunt lovite de doua ori de Guvern. O data, la plata concediului medical pre si post natal, apoi la calculul indemnizatiei de crestere a copilului. De exemplu, un cadru didactic care se afla in concediu medical, dupa nastere, a primit in luna, ianuarie 2018, suma de 2.165 de lei, in conditiile in care in luna decembrie a anului trecut avea un venit de 2.587de lei", arata sindicalistii. 

Acestia avertizeaza ca "nu doar salariatii din invatamant sunt in aceasta situatie, ci toti angajatii din sistemul public sau chiar din privat".

Simion Hancescu, presedintele FSLI, a declarat ca "este cutremurator sa vezi negru pe alb, pe fluturasul de salariu, cum veniturile unui coleg, cadru didactic, care a fost diagnosticat cu o boala deosebit de grava, scad. El primeste bani mai putini, in conditiile in care are nevoie de fiecare leu dintr-un salariu destul de mic, din care trebuie sa isi cumpere si medicamente. Daca Guvernul Romaniei si-a propus sa faca revolutia fiscala cu acesti oameni: bolnavi sau mame, atunci spunem un singur lucru: scepticismul din Palatul Victoria e o condamnare pentru oamenii aflati in aceasta situatie. Premierul Viorica Dancila trebuie sa ia masuri de urgenta, altfel ar trebui sa fie constienta ca va purta pe umeri povara dramelor pe care o ordonanta facuta intr-un birou le provoaca". 


Citeste mai multe despre   


















2266 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ha ha (Vineri, 16 februarie 2018, 11:12)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Oare cei din invatamant sunt cei mai prosti din curtea scolii? La fiecare modificare fiscala, la fiecare schimbare de guvern, ei sunt care si-o iau pe toate partile. Ori li se taie salariile, ori li se iau beneficii, ori le primesc cu intarziere.

    Cred ca asta spune foarte multe despre ei...nu-s in stare sa asigure ca-s platiti, nu mai vorbim ca-s platiti mai rau ca niste soferi.
    • -2 (4 voturi)    
      pentru ca nu pot face greva! (Vineri, 16 februarie 2018, 11:35)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Atunci cand vor s-o faca, apare imediat amenintarea cu "copiii nu au nicio vina" si ei, saracii, dau inapoi.
    • +1 (1 vot)    
      Ori? (Vineri, 16 februarie 2018, 11:55)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      De data asta e "si", nu "ori". Corect era "li se taie salariile SI li se iau beneficii SI le primesc cu intarziere"
    • +4 (4 voturi)    
      Da, sunt fraieri (Vineri, 16 februarie 2018, 12:16)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Daca erau destepti faceau niste greve ca lumea, dar multi dintre ei sunt PSDisti, deci...

      Ori valea in vest, ori intra in sectorul privat, astea sunt optiunile.

      Oare cum va fi invatamantul de stat in 2024? Elevii vor cita din Programul de Guvernare al PSD?

      Glumesc, Romania va intra in faliment inainte de 2024. Totusi, am inteles ca biscuitii din ajutoarele de la Crucea Rosie sunt destul de buni.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa fie sanatosi! Educatia e o mizerie! (Vineri, 16 februarie 2018, 15:01)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Datorita acestor milogi comunisti!
    • +4 (4 voturi)    
      Dar oare... (Vineri, 16 februarie 2018, 12:44)

      rooster [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      ....cei din invatamant fac si altceva in afara de a se plange? Ca la ei ora de curs dureaza vreo 35 minute in medie, nu mai mult. Iar pe langa orele de la scoala, multi dintre ei mai ofera si meditatii. Cu toate acestea, rata de promovabilitate la un Bac dat pe bune nu depaseste 50%. Performanta zero, asadar.
      Nu mai vorbesc de mediul academic, unde stim cu totii cum se ofera doctoratele, unde greul cade pe asistenti si unde se iau spagi pentru promovarea examenelor.
      Si atunci pentru ce ar fi platiti mai bine? Ia sa puna mana si sa-si calculeze salariul orar, si atunci o sa vada ca sunt platiti chiar bine. Cat despre soferi, de regula ei pleaca din punctul A si ajung in punctul B. Oare profesorii fac asta? Nu cred, sincer.
      • +1 (1 vot)    
        In plus pt meditatii (Vineri, 16 februarie 2018, 13:23)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui rooster

        Nu platesc impozit sau taxe, nu taie chitanta, etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Care educatie? (Vineri, 16 februarie 2018, 11:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ăia de au nenorocit învățământul în halul în care e azi? Trupa de indolenți complice la distrugerea școlii ? nu merita nici atât. Sindicatele ies la atac doar când e vorba de bani despre nenorocirile din școli nu spun un cuvât,
  • +4 (4 voturi)    
    Scoala romaneasca ? Pentru ce? (Vineri, 16 februarie 2018, 12:25)

    Sani [utilizator]

    = un loc in care iti lasi copiii pentru o perioada de timp, in relativa siguranta.

    Scoala???
    1. Cata istorie stiu copiii dupa ani de scoala?
    2. cata geografie, muzica,...
    3. Cata incredere in ei primesc dupa scoala?
    4. Cat sport fac in scoala?
    5. In ce masura inteleg rostul nenumaratelor ore de matematica din scoala?
    6....de fizica....de chimie...
    7. Cati stiu sa scrie corect dupa scoala?

    Ahhhh, exista o parte buna: Dupa scoala, elevii urasc Religia, macar atat...mai putini fraieri potentiali votanti PSD datorati aliantei PSD - BOR!
    • +1 (1 vot)    
      O merita cei din educatie! (Vineri, 16 februarie 2018, 13:55)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      De ce? Statistic vorbind 20% dintre ei au pus stampila pe Dragnea si 60% dintre ei au stat latiti in fotolii in ziua alegerilor, deci au tolerat ca un condamnat penal va fi votat.
      Si daca ne gandim ca sunt bugetari cred ca procentul asta se altereaza si mai rau in defavoarea lor.
      Deci au ce au votat. Ati votat hoti ordinari? Acum primiti "mariri"de la hotii ordinari!