Este ilegal bacalaureatul dat in timpul scolii? Acuzatii din partea USR si a unui sindicat din Educatiei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 14:18 Actualitate | Educatie


bacalaureat
Foto: Dreamstime.com
"Examenele sunt in afara legii intrucat Bacalaureatul poate fi sustinut, conform Legii Educatiei, numai de catre absolventii de liceu. Or, noi in luna februarie nu discutam in niciun caz de absolventi. Este practic in afara legii si da posibilitatea oricui sa conteste aceste probe". Afirmatia a fost facuta la RFI de presedintele Federatiei Spiru Haret, Marius Nistor, in contextul in care aproape 150.000 de liceeni incep, luni, pentru prima data in istorie, primele probe ale Bacalaureatului in luna februarie.

Reamintim ca aproape 150.000 de liceeni dau, luni, pentru prima data in istorie, primele probe ale Bacalaureatului in luna februarie, inainte sa termine clasa a 12-a. Conform unui ordin al fostului ministru al Educatiei, Liviu Pop, examenul national de Bacalaureat incepe in acest cu patru probe sustinute in aceasta luna.

In acest context, "probele din februarie sunt in afara legii", declara la RFI presedintele Federatiei Spiru Haret, Marius Nistor. El mai spune ca cele patru probe, desi ii avantajeaza pe elevi, bulverseaza programul scolar din aceasta perioada.

Acuzele lui Marius Nistor sunt dublate de USR, care arata intr-un comunicat de presa ca "astazi a avut loc prima sesiune a examenului national de bacalaureat ilegal".

Partidul condus de Dan Barna sustine ca "aceste probe care au inceput astazi se desfasoara, in premiera nationala fara sa respecte Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011. Elevii claselor a XII-a vor fi evaluati desi ei nu au inca situatia scolara incheiata... Ministrii Educatiei actioneaza nu numai in afara definitiei si caracteristicilor intrinseci ale unui examen de maturitate cum este bacalaureatul, cat mai ales dictatorial, fara consultari publice sau prin incalcarea Legii educatiei nationale nr. 1/2011, ministrul Liviu Pop emitand ordinul nr. 4792/2017 in temeiul  articolul 77, alin.(5) si art. 361".



















2506 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    nu-i problema (Luni, 12 februarie 2018, 14:29)

    mmmircea [utilizator]

    schimbam de urgenta legea, ce n-am desfiintat CNADTCU chiar in timpul sedintei in care Ponta a fost certificat dottore...asa se intampla cand toti analfabetii ajung parlamentari sau rectori, iar apoi ministri.
    • -3 (7 voturi)    
      Este imoral si inuman sa fie orice examen! (Luni, 12 februarie 2018, 15:47)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Este inuman sa obligi un copil sa treaca prin examene! Sa fie speriat, sa fie presiune pe el! Este un sistem sovietic acesta cu examene, un sistem depasit, care ne indreapta spre est, nu spre Vest!
      Ar trebui eliminate toate examenele, eliminat sistemul cu note, copilul ar trebui sa invete doar ce-i place, cand ii place si cum ii place, asa cum se intampla in Islanda, in Estonia si in Lituania, tari in progresie!
      • -2 (2 voturi)    
        De acord, (Luni, 12 februarie 2018, 16:31)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        dar nu se poate aplica pe scara larga in Romania, avand in vedere cati analfabeti sunt in tara asta, mai ales in Guvern!
      • +3 (3 voturi)    
        Si daca ii place numai feisbuc, (Luni, 12 februarie 2018, 17:35)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        iar apoi se inscrie in PSD si devine ministru?
        • -1 (1 vot)    
          daca ii place numai feisbuc (Luni, 12 februarie 2018, 19:17)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

          devine hastagist si se duce in piata victoriei!
      • +2 (2 voturi)    
        intrebare (Luni, 12 februarie 2018, 17:53)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        In ce fel de progresie sunt tarile alea: aritmetica, geometrica sau armonica? Tu stii cate examene si ce fel de examene dau copiii in Franta, Canada, etc?
      • +2 (2 voturi)    
        genial!.. (Luni, 12 februarie 2018, 18:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Si in final pe tine te va trata un tanar doctor care nu a dat niciodata un examen, nu a primit niciodata o nota, a invatat doar ce i-a placut, cand i-a placut. Succes!

        ps: in toata Europa se da un echivalent al BAC-ului nostru pentru a putea intra la universitate, inclusiv in Islanda, Lituania si Estonia, toate trei tarile numite de tine fiind semnatare ale Declaratiei de la Bologna (http://www.ehea.info/pid34250/members.html).
        pps: "tari in progresie"? :))
    • +1 (3 voturi)    
      Pai da, PSD nu cunoaste legea (Luni, 12 februarie 2018, 16:33)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      E una din caracteristicile de baza ale PSD. O alta e ca fura.
  • +1 (5 voturi)    
    dubla absurditate (Luni, 12 februarie 2018, 15:12)

    ber [utilizator]

    Examenul asta nu e numai ilegal, dar este si lipsit de logica. 1.Cum poi sa dai un examen de sfarsit de etapa, daca etapa nu s-a sfarsit? (asta-i partea de logica)
    2. Daca un profesor pune unui elev o intrebare din partea de curricula care nu a fost inca parcursa?
    (asta-i aspectul legal).
  • +4 (4 voturi)    
    ministerul needucatiei (Luni, 12 februarie 2018, 15:13)

    buncrestin [utilizator]

    nu stiu cum se face ca acest minister al educatiei este permanent preocupat de "solutii" si "reforme" pentru a mai trece o serie de gaste prin apa bacalaureatului. frauda, necinstea, needucatia - astea par a fi coordonatele principalele ale acestui minister
  • +2 (2 voturi)    
    Sesiune pamblicata! (Luni, 12 februarie 2018, 15:29)

    soundtrack [utilizator]

    Aceasta sesiune de bacalaureat este ilegala !Conform art. 77 al Legii educatiei, lege organica, " (1) Absolventii invatamantului liceal primesc diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational, care atesta finalizarea studiilor liceale si care confera dreptul de acces, in conditiile legii, in invatamantul postliceal, precum si dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat.
    (2) Elevii care au promovat clasa a XII-a/a XIII-a vor sustine examenul national de bacalaureat".Mai mult, conform aceluiasi articol, sustinerea problelor A, B, C, D privind evaluarea competentelor este parte integranta din examenul national de bacalaureat.
    Prin urmare, problema nu este CAND se sustin probele de competente, ci CINE le poate sustine, iar legea raspunde clar - doar PROMOVATII/ABSOLVENTI!!!!
    Practic, toti cei inscrisi au declarat in fals ca sunt absolventi. De aceea tace ministerul. Nu stiu daca nu e instigare la fals si uz de fals asa ceva. Nici macar nu au adaptat cererea de inscriere la situatia pe care au creat-o.!!!!! Trebuia sa se dea o ordonanta de urgenta -chiar era urgenta-care sa corecteze cate ceva. Ei interpreteaza art. 78 doar si obliga oamenii sa comita ilegalitati!!!
  • -1 (3 voturi)    
    lasati copii in pace , ii tampiti de cap! (Luni, 12 februarie 2018, 15:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    si asa au avut parte de cel mai prost sistem de educatie din UE , nu-i mai ametiti acum degeaba ca sa va aflati in treaba.
    • +1 (1 vot)    
      cine ii acuza? (Luni, 12 februarie 2018, 17:41)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nimeni nu-i acuza pe copii! Nu ei au organizat acest examen. Trebuiesc acuzati incompetentii care conduc destinele unui invatamant care da din groapa in groapa. Nu cu asemenea facilitati imbunatatim calitatea invatamantului.
    • +1 (1 vot)    
      Copiii astia nu invata nimic majoritatea! (Luni, 12 februarie 2018, 20:24)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sunt oglinda parintilor lor, votanti psd ca plodul sa nu mai invete, sa nu se chinuie cu intelectul ca uite, madamele din guvern nu erau somitati in ceva, chiar s-au remarcat ca fiind niste ilustre nulitati si uite unde au ajuns!!! Si uite ce de bani invart!!
  • +1 (3 voturi)    
    Pai cand a fost legiferata aberatia? (Luni, 12 februarie 2018, 16:07)

    tarantella [utilizator]

    A fost nevoie sa inceapa examenul ca sa constate ca e pe bune? Mi se pare ca, in afara celor care au copii la varsta examenului de bacalaureat, nimeni nu stia de ditamai modificarea legislativa. Ce-au facut pana acum in parlament?
  • 0 (2 voturi)    
    noaptea mintii!!! (Luni, 12 februarie 2018, 16:32)

    lula [utilizator]

    eu sunt un copil mai putin interesat de istorie, si raman corijent in ultimul semestru, dar am luat probele orale in februarie. cum facem? intrau in sesiunea din iunie, sau mai stau o tura pana in toamna? si in toamna nu mai dau oralele?
    nu mai inteleg nimic!!!!!
    si cand draci se opresc din modificarile sistemului???

    dar de ce ma mir, cand anii trecuti, erau universitati care acceptau candidati care inca nu-si luasera examenul de bac?
  • +1 (1 vot)    
    daca (Luni, 12 februarie 2018, 19:19)

    miculescu-rucar [utilizator]

    zice usr ca e ilegal,musai sa fie asa!