DIICOT a renunţat la ancheta împotriva lui Vâlcov, cercetat după publicarea protocolului SRI - Parchetul general

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2020, 14:05 Dosare Juridice


Darius Valcov
Foto: Guvernul Romaniei
Procurorii au decis să renunţe la ancheta care-l viza pe Darius Vâlcov, fost consilier al Vioricăi Dăncilă, care a postat pe Facebook, în august 2018, protocolul dintre SRI și Parchetul General. În dosar era cercetată fapta de divulgarea secretului care periclitează securitatea naţională.

DIICOT a renunţat la cercetarea în dosarul în care Darius Vâlcov era cercetat după ce a publicat în august 2018, pe pagina sa de Facebook, protocolul din 2016 încheiat între Parchetul General şi SRI, au precizat pentru Mediafax surse judiciare.

Dosarul a fost deschis la sesizarea SRI.

Darius Vâlcov, fost consilier al Vioricăi Dăncilă atunci când era premier, era cercetat pentru divulgarea secretului care periclitează securitatea naţională.

Vâlcov chiar a fost pus sub control judiciar, însă a scăpat de măsură.

Procurorii au renunţat la anchetă la finele lunii februarie, în baza articolului care spune că ei pot lua această decizie dacă nu există un interes public în urmărirea penală.

La scurt timp după apariţia în 2018, pe site-ul PÎCCJ a protocolului public dintre Parchetul General şi SRI, încheiat în anul 2016, Darius Vâlcov a publicat pe pagina sa de Facebook şi o variantă secretă a protocolului. Deşi documentul nu mai producea efecte, aşa cum au anunţat SRI şi Parchetul General, el era un document secret. Protocolul ar fi provenit de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9745 vizualizari

  • +34 (46 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 mai 2020, 14:12)

    [anonim]

    • +9 (13 voturi)    
      inca o (Duminică, 3 mai 2020, 16:21)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui

      lovitura data statului !
    • +3 (9 voturi)    
      dar de ce 2 institutii create prin lege (Duminică, 3 mai 2020, 17:19)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui

      lege publica, transparenta si publicata in monitorul oficial, care spune cu subiect si predicat care le sunt atributiile fiecareia, de ce au nevoie de un protocol secret de colaborare?

      pai daca organele fac fix noaptea ca hotii, de ce am avea incredere in justitie? De unde stiu eu ca nu urmaresc, asculta si actioneaza discretionar?

      De ce au nevoie de un protocol secret, cand sunt 2 institutii publice, bazate si intemeiate pe legi publice?
    • +8 (10 voturi)    
      ce .. ccr ... (Duminică, 3 mai 2020, 19:22)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui

      felicitari sistemului de justitie ! un sistem de rahat!
  • +10 (20 voturi)    
    Nici nu ma asteptam la (Duminică, 3 mai 2020, 14:32)

    persuasiv [utilizator]

    altceva.Da' voi ce-ati crezut???
    • +3 (3 voturi)    
      Ironie? (Duminică, 3 mai 2020, 16:55)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      In ideea ca textul dumneavoastra este ironic, va dau un +.
  • +14 (28 voturi)    
    cu arme si bagaje, (Duminică, 3 mai 2020, 14:55)

    revo [utilizator]

    pe fata, fara teama, fara sa mai pastreze nici urma de aparenta legala, DIICOT trece in tabara Formatiunii de Crima Organizata, PSD-ALDE-UDMR-ProRomania, sub umbrela CCR aservita Mafiei.

    Degeaba nu a facut miscarea. Ce stie DIICOT? Ce informatii are pentru perioada urmatoare si alegerile din toamna? Ce stie Iohannis? Ce stie SRI? Este clar ca ceva se intampla deja.

    CE NI SE PREGATESTE? De catre cine, din afara? Pentru ca argumentul aruncat in scarba, in ochii nostri, este ridicol: in faptele lui Florea si Valcov nu este vorba despre un asa-zis "neinteres public" fata de cauza (dimpotriva), ci despre prevederile si aplicarea Legii secretului de serviciu si de stat. Deci argumentul cade din start, este inacceptabil.

    Se intampla cam multe un ultimele zile. Probabil ca aceasta criza medicala a fost analizata din mai multe puncte de vedere si preluata ca rampa de lansare spre o noua ordine.

    Copiilor, care mai puteti, carati-va! Mai bine de 1000 de ori la sparanghel, pe plantatie, in Germania, decat in Romania.
    • +7 (9 voturi)    
      Dezertare? In niciun caz. (Duminică, 3 mai 2020, 17:08)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Aveti dreptate, in mare parte a postarii de mai sus. Cu un singur lucru nu sunt de acord: 'Copiilor, care mai puteti, carati-va! Mai bine de 1000 de ori la sparanghel, pe plantatie, in Germania, decat in Romania'.
      Personal nu sunt de acord sa dezertez din tara mea, in care m-am nascut si am crescut, atat eu cat si copilul meu. De ce ar trebui sa lasam aceasta tara pe mana borfasilor, a ingaldatilor mintal, a incultior, a infractoririlor, a puscariabililor, etc. Mai degraba as insista pe educatia temeinica a tinerilor (si nu numai), in famile, in primul rand, astfel incat atunci cand este cazul sa poata decide in deplina cunostinta de cauza ce anume aleg. Atat in viata, ca optiune personala, cat si civic, la vot. Nimeni nu ne va da ceea ce ni se cuvine, daca nu stim noi ce sa solicitam. De la noi insine, cat si de la natiunea romana, responsabila.
      • 0 (2 voturi)    
        incet cu pianul... (Luni, 4 mai 2020, 11:25)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        Hai sa fim seriosi :chiar n-ai aflat ca tara este deja in mana borfasilor ?Nu se mai poate face nimic atunci cand tara-i terfelita de cateva mii de ”purtatori ” de diplome banuite,doctorate luate la tejghea .....si asta de cateva decenii .Au napadit incompetentii posturile profesionistilor (vezi cum de se poate ca Directiile de Sanatate Publica sa fie conduse de contabile,juristi ,ingineri,etc).Prea tarziu
        • 0 (2 voturi)    
          Hai sa fim seriosi, cu sau fara pian (Luni, 4 mai 2020, 13:17)

          XtrO [utilizator] i-a raspuns lui sareta

          Zice o vorba: 'Never say never!'. Ai dreptate, in momentul de fata Statul roman e capusat de cele mai infecte (social si profesional vorbind) exemplare.
          Dar, repet: Prin educatia tinerei generatii, prin exemplele luate de la alte tari civilizate, invatand si constientizand ca doar noi putem schimba ceva in tara asta (n-o sa vina nimeni de altundeva sa o faca), doar asa putem avea speranta ca, intr-un final, lucrurile se vor aseza si aici pe fagasul corect. Depinde de noi cat de aproape sau departe e acest final.
  • +16 (28 voturi)    
    Liber la secrete (Duminică, 3 mai 2020, 15:10)

    MG [utilizator]

    orice infractor cu relatii (politician) poate dispune de secretele statului fara consecinte. Bravos natiune..
  • +19 (27 voturi)    
    . (Duminică, 3 mai 2020, 15:27)

    tirolez [utilizator]

    La vremuri noi, tot noi! jenant.
  • +6 (10 voturi)    
    Vai cata gingasie: "nu exista interes public" (Duminică, 3 mai 2020, 15:48)

    Miky113 [utilizator]

    Asta e o forma diplomatica de a spune ca misiunea voastra nu e sa anchetati un misionar mai mare in grad si functie ca voi . Adicatelea a fost ozu.
    Alte coduri sunt mai importante ca cele penale.

    Puteti manca in continuare usturoi, si continuati-va interesele nepublice.
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo (Duminică, 3 mai 2020, 15:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Va meritati banii... si mie mi-ar placea sa stau degeaba sa nu im ifac treaba dar sa fiu platit. Problema este ca se intampla la institutii menite sa ne serveasca interesul.

    Este deja clar: aboslut niciunul dintre tradatorii astia de tara, bisnitarii, mafiotii, infractorii, criminalii astia nu vor plati pentru ce au facut.
  • +4 (8 voturi)    
    asta strigam (Duminică, 3 mai 2020, 16:00)

    adrhc [utilizator]

    in piața: PSD sau PNL aceeași mizerie!
  • +4 (4 voturi)    
    punctul 0 (Duminică, 3 mai 2020, 16:37)

    anion [utilizator]

    Covid 19 din 2020 este borna pana la care se reseteaza tot ce a fost pana acum si sa vedem de aici incolo cum mai poti face excrocherii si fapte penale sub amenintarea carantinei pana la infinit.
  • +15 (15 voturi)    
    Inca o dovada (Duminică, 3 mai 2020, 16:54)

    alunescu [utilizator]

    Ca Romania este o tara bananiera fara productie de banane. Dar cu pensii speciale pentru magistrati. Bravos natiune! Oare locul acestui borfas marunt, mare geniu psd, nu era la racoare, intr-o tara normala? Mai este ceva de spus despre justitia romana?
  • +4 (12 voturi)    
    Pentru ca să priceapa toată lumea (Duminică, 3 mai 2020, 16:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru cine nu a înțeles blatul dintre PNL și PSD, acum poate e clar - de aia a numit „liberalul” Predoiu politic, netransparent și fără criterii sefii parchetelor. USL se reface nu doar in Justiție. A se vedea și Consiliul Municipal Iași unde, odată cu „vopsirea” primarului cu cele mai mult vile, Mihai Chirica, PNLsi PSD si-au dat mâna ca să își împartă frățește tunurile financiare și sifonarea banilor publici (ca pe vremea infractorului Fenechiu). Mai ține cineva minte și blatul privind alegerile în două tururi? USL, viitorul țării e !
  • +1 (7 voturi)    
    Nimeni nu vrea adevarul. Adevarul doare (Duminică, 3 mai 2020, 17:34)

    Fides [utilizator]

    Cine e de vina: cel care da in vileag o ilegalitate? Protocoalele din SRI si DNA pe partea de anchete trebuia sa fie ultra secret, iar cei paraditi sa fie periati de uneltele semnatare. Iar vanatoarea inceputa pe vremea lui Base, nu trebuia sa continue si contra camarilei lui. Iar la vremuri noi, unealta sa se predea noilor stapani.
    Batista pe tambal - nimeni nu vrea sa ancheteze de ce Valcov si de unde are protocoalele etc. deoarece dupa trebuie stabilit de ce erau ultra secrete, ceva atat de minunat. Cu SRI care asculta ce vrea, face anchete... si in timpul asta PSD vinde Ardealul ungurilor. Ceausescu ar fi mandru de ei, dar si de noi.
  • +9 (9 voturi)    
    Darius Valcov (Duminică, 3 mai 2020, 18:17)

    Ibit [utilizator]

    Cine suporta costurile ?
    DICOOT ?
    SRI ?
    Sau romanii ?
  • +9 (11 voturi)    
    DIICOT vs Valcu (Duminică, 3 mai 2020, 18:22)

    n_a [utilizator]

    RUSINE !!

    Cum ati ajuns voi la concluzia ca dosarul nu este de interes public? Ati facut vreun sondaj de opinie, din care reiese ca pe romani nu-i intereseaza modul in care documente secrete de interes national aterizeaza pe presul de la usa al unui individ dubios, care mai avea putin si-si batea joc de finantele Romaniei?

    Ca simplu cetatean, nu pot decat sa-mi exprim consternarea si sa ma simt vulnerabil intr-un stat care-i apara pe indivizii dubiosi care, cu ajutorul unor institutii de anvergura nationala, s-au cocotat la butoanele puterii incepand cu anii '90 si care au instaurat o cultura de tip mafiot, de clan, de tip transpartinic, fara scrupule... adevarati vanzatori de tara!

    Nu ma asteptam la asta! Am fost obisnuiti sa inghitim verdicte injuste, cu justificari puerile si cu simulacre de judecata. Dar... sa renunti, pur si simplu, la dosare care au starnit mania publica la vremea respectiva si care reprezinta atacuri grave la adresa statului de drept, sub pretext ca nu sunt de interes public... asta intrece orice inchipuire!

    RUSINE! MARE RUSINE!
  • +5 (7 voturi)    
    Ei (Duminică, 3 mai 2020, 19:30)

    billy34 [utilizator]

    dacă se încumeta să critice vreun primar pe fb nu scăpa așa ușor, șobolanul plagiator...
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil !!! (Duminică, 3 mai 2020, 20:38)

    romanu007 [utilizator]

    Cu toate ca traim in Romania aceste stiri continua sa ma socheze ..nu inteleg ..nu exista interes public?? nu stiu daca sa rad sau sa plang ..Cata MIZERIE..
  • +3 (5 voturi)    
    rusine (Duminică, 3 mai 2020, 22:15)

    clujanu [utilizator]

    Acesti puturosi care nu-si fac treaba pentru salariu care il incaseaza nu au ce cauta in justitie. Astept masuri impotriva lor din partea organelor competente.
  • 0 (2 voturi)    
    Caterinca de WE (Luni, 4 mai 2020, 7:53)

    Criogenia [utilizator]

    Caterinca de articol, atat a retinut jurnalistul asta "ca nu exista interes public" asa ca Diicot a "renuntat la caz... Stirea care manipuleaza voit, nu primeste mila...