Vlad Cosma, audiat la Parchetul General: Am adus toate inregistrarile, le depun azi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 februarie 2018, 11:07 Dosare Juridice


Vlad Cosma
Foto: Agerpres
Fostul deputat PSD Vlad Cosma este audiat, marti, la Parchetul General, el declarand, inainte de intrarea in sediul institutiei, ca "am adus toate inregistrarile, le depun azi". Vlad Cosma acuza patru procurori de la DNA Ploiesti, printre care Lucian Onea si Mircea Negulescu, de savarsirea infractiunilor de compromiterea intereselor Justitiei, cercetare abuziva, represiune nedreapta, abuz in serviciu si constituire de grup infractional organizat.

Vlad Cosma a mai spus, la intrarea in sediul Parchetului, ca "Martor sunt in mai multe dosare, nici eu nu mai stiu in cate dosare. Martor denuntator sunt intr-un singur dosar."

El a sustinut ca "sunt 30 de plangeri pentru Negulescu".

Despre presupusele inregistrari pe care ar urma sa le depuna la Parchet, Cosma a spus ca "toate inregistrarile pe care le depun ma includ si pe mine".

"Doamna Kovesi cred ca a fost foarte mult mintita de acesti procurori (de la DNA Ploiesti - n.red.) Nu cred ca i-au spus ca dubleaza martori, ca ofera 3 identitati."

















797 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Hopa (Marţi, 27 februarie 2018, 11:19)

    MinDepous [utilizator]

    "Doamna Kovesi cred ca a fost foarte mult mintita de acesti procurori (de la DNA Ploiesti - n.red.) Nu cred ca i-au spus ca dubleaza martori, ca ofera 3 identitati."

    Ce e asta? O ramura de maslin? Venind de la cine vine, mi-e greu sa cred.
    Insa ma lasa confuz: nu alimenteaza discursul lui Toader. Nu ii ajuta, ba dimpotriva. Ce boala se intampla???

    Ca sunt si procurori care dezonoreaza functia, sunt sigur - unde nu e cate un vreasc care te irita in padure? Dar, de la asta, la ce s-a ajuns in media / in gura politicienilor... Asta, zis asa, ca sa presupunem doar ca intr-adevar sunt interesati de cazurile de abuz din partea vreunui functionar al statului. Benefit of the doubt - nu ca l-ar mai merita. De niste ani de zile.
    • +3 (3 voturi)    
      @MinDepous nu e vorba decat de punerea (Marţi, 27 februarie 2018, 12:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      in practica a zicalei "camasa e mai aproape de corp" !

      L-o sustine logistic si financiar Ghita dar pana una alta in pericol sa intre la bulau repede e el si nu Sebi !

      Micul jeg insa nu a inteles nimic despre ceea ce inseamna Laura Codruta Kovesi !

      PS. Acum ma adresez direct lui Cosma : "Sparcule, daca ai mai facut prostii, tu si familia ta penala, "prostii" de competenta DNA, ti-ai f...t norocul ! Codruta nu iarta !"

      PPS. Mai bine ai vedea ce curse aeriene sunt spre Costa Frica !
  • +4 (4 voturi)    
    O canalie cu tot neamul lui! (Marţi, 27 februarie 2018, 11:22)

    vio7 [utilizator]

    Au acest tupeu pentru ca sunt bagati in seama de televiziunile aservite PSD,care au interese comune cu el.De cand ne uitam in gura unor infractori si punem in discutie justitia?O fi Negulescu japita...insa deciziile definitive le dau niste judecatori-contestam toata justitia din Romania?Pe acelasi sistem-la cati parlamentari sunt condamnati penal,Palatul Parlamentului trebuia demolat pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Ai adus "mancati-as" si originalele (Marţi, 27 februarie 2018, 11:29)

    scaraotchi [utilizator]

    din dialectul "haules baules"...?
  • +3 (3 voturi)    
    e legal sa...? (Marţi, 27 februarie 2018, 11:31)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Nu am vazut ca cineva sa se sesizeze ca junele Cosma s-a dus blindat de microfoane la DNA Ploiesti; o fi legala treaba asta ? Oricum ar fi nu avea la el vreun reportofon caci s-ar fi vazut de la o posta 1 Oare cum s-o fi procedat ?
    • +3 (3 voturi)    
      I-a imprumutat Cristoiu ceasul lui minune, (Marţi, 27 februarie 2018, 12:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      primit cadou taman de la Ghitzica !
  • +4 (4 voturi)    
    sunt cateva intrebari: (Marţi, 27 februarie 2018, 11:48)

    liviu_ [utilizator]

    1 - inregistrarile sunt legale?! deci un procuror nu poate sa te inregistreze pe tine decat cu mandat, dar tu poti inregistra oricum un procuror
    2- sunt autentice?!
    3 - chiar spun ceva acele inregistrari?! Din cate am inteles, din inregistrari nu se intelege nimic de probe false s.a.m.d.
    4 - stia Kovesi?! Faptul ca un subordonat face o prostie nu e vina sefului. Daca ai 3 subalterni inteleg ca e cam greu sa nu afglii... dar cand ai cateva sute sau cati or fi.... Evident, asta presupunanc ca acei procurori chiar au incalcat legea... eu ma indoiesc
    5 - nu cred ca acest denunt e facut ca sa aresteze pe cineva, cred ca e facut doar ca sa improaste o institutie cu noroi si sa le dea pesedeeilor apa la moara...

    pesedeii uita ca orice institutie cu mai mult de cateva sute de oameni, inevitabil va avea la un moment dat si corupti... e statistica! dar brusc isi amintesc asta cand e vorba de oamenii lor... desi acolo cam 35-30% din membrii psd (si vreo 80% din cei cunoscuti) sunt cu probleme penale... acolo nu mai e statistica... acolo e grup infractional organizat!
    • +2 (2 voturi)    
      Kovesi a repetat in cateva randuri (Marţi, 27 februarie 2018, 12:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      faptul ca un inculpat se poate apara oricum !

      Deci folosind si mijloace la care DNA nu ar avea dreptul !

      Niciunde nu spune in codul penal sau in codul de procedura penala ca un inculpat nu are dreptul sa inregistreze un procuror ci doar ca procurorul trebuie sa obtina autorizatie de la Judecator daca vrea sa inregistreze un inculpat iar inregistrarea sa o poata folosi in mod valabil.

      Nu-i mai putin adevarat ca inculpatul se poate apara oricum (chiar si mintind si/sau folosind inregistrari audio-video editate, montate), acest lucru neinsemnand ca aceste modalitati de aparare trebuiesc a fi primite de judecator ca probe disculpatoare. Ba mai mult, daca in cursul apararii sale inculpatul a incalcat legea (a intocmit un inscris fals, de exemplu sau a incercat sa influenteze martorii prin mijloace nelegale- mita sa zicem) atunci el va fi cercetat si pt noua infractiune savarsita.