Alexandru Arsinel, audiat la DIICOT in dosarul lui Mihai Lucan

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 9:36 Dosare Juridice


Alexandru Arsinel
Foto: Agerpres
Actorul Alexandru Arsinel este audiat, joi dimineata, la DIICOT in dosarul medicului Mihai Lucan. Alexandru Arsinel a fost supus unui transplant de rinichi in anul 2013, fiind operat atunci de Mihai Lucan. Lucan a fost acuzat ca l-a operat pe Arsinel "peste rand", bagandu-l in fata altor pacienti aflati de ani de zile pe lista de asteptare pentru transplant.

Dputatul USR Emanuel Ungureanu, cel care l-a denuntat pe Mihai Lucan la DIICOT, a declarat ca Alexandru Arsinel a beneficiat de tratament preferential din partea medicului cand a fost supus unui transplant renal.

De asemenea, fostul ministru al Sanatatii Vlad Voiculescu afirma, in decembrie 2017, ca politicieni si oameni cu influenta au stiut si au profitat de serviciile preferentiale ale medicului Mihai Lucan, printre care actorul Alexandru Arsinel si fostul deputat Victor Socaciu: "Nu exista multi medici sau multi pacienti ai domnului Lucan care sa nu fi stiut cum stau lucrurile. Ceea ce nu stiu multi este ca politicieni si oameni cu influenta ai ultimilor 27 de ani au stiut si au profitat de serviciile preferentiale ale domnului profesor, pentru ei insisi sau pentru apropiati. Domnul Alexandru Arsinel (actor, membru UNPR) si domnul Victor Socaciu (deputat PSD la acea data) sunt doar doua exemple. Sunt sute altele", declara atunci Vlad Voiculescu.

Medicul Mihai Lucan este cercetat de DIICOT intr-un dosar de delapidare cu un prejudiciu de 5 milioane lei, el fiind suspectat, printre altele, ca a transferat ilegal la clinica sa privata aparatura ce apartinea Institutului de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2947 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Urmeaza Socaciu ? (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:42)

    un domn [utilizator]

    Ar fi Necesar si Obligatoriu
  • -1 (11 voturi)    
    bine ma (Joi, 11 ianuarie 2018, 9:51)

    nocomment [utilizator]

    e actor...
  • +14 (20 voturi)    
    Deranjant (Joi, 11 ianuarie 2018, 10:50)

    mihnea2012 [utilizator]

    E deranjant ca nu are curajul sa recunoasca ca era un om disperat si ca a acceptat solutia propusa de a prelua un organ peste rand. Si ca Lucan s-a folosit in schimb de numele sau.
    Ce e asa greu? Nu il poate acuza nimeni de nimic daca recunoaste. In fata bolii, a mortii, multi renunta la orice principii morale.

    Dar el, NU, o tine cu Lucanu sus si tare ca era ala mare medic si ca nu mai e nimeni ca el.
    • +3 (3 voturi)    
      disperat? (Joi, 11 ianuarie 2018, 12:08)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Disperat? Daca el era disperat fara sa faca o zi de dializa, atunci ceillati bolnavi care aveau ani de dializa ( unii dintre ei) si erau pe acea lista de asteptare tot de ani buni, acestia cum erau?
      • +3 (3 voturi)    
        oricine (Joi, 11 ianuarie 2018, 12:45)

        mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        generalizand, orice bolnav grav e disperat in felul sau si nu prea il intereseaza, din egoism, situatia celuilalt, chiar fiind mai grava.
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 ianuarie 2018, 10:52)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Arsinel (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:02)

    Toni_Romania [utilizator]

    Tip fara haz, boier in vremea RSR, boier si dupa 1990.
  • +3 (3 voturi)    
    Arsinel trebuia sa taca (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:28)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Dar nu a putut....
  • +2 (2 voturi)    
    comunistu... (Joi, 11 ianuarie 2018, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    iar o sa se revolte pe la tv.... si o sa-l apere pe "medicul" infractor...
    cum indraznesc sa-l cheme pe El Alexandru Ardinel niste parati de la diicot?! pai nu stiu ca El este Marele actor!?
    • +1 (1 vot)    
      opinie (Joi, 11 ianuarie 2018, 13:09)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E un comunist adaptat 100% la capitalism.
  • -1 (1 vot)    
    o sa imi iau suturi (Joi, 11 ianuarie 2018, 12:42)

    lula [utilizator]

    dar, nu cred ca dom' doctore i-a spus lu' nenea actor cum o sa-i faca rost de organ.
    chiar nu vad sa fi stat de vorba la o palinca si sa-i spuna: maine intri in operatie ca am un rinichi care tre sa ajunga la un copil, dar ti-l dau tie ca mi-esti drag.