Avocatul lui Dan Voiculescu spune ca omul de afaceri nu isi intelege condamnarea si o va contesta prin cai extraordinare: Are convingerea ca procesul sau a iesit din tipar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2014, 19:37 Dosare Juridice


Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
Avocata lui Dan Voiculescu, Maria Vasii, a declarat miercuri ca Dan Voiculescu va contesta prin cai extraordinare de atac decizia din dosarul ICA, precizand ca acesta are in continuare senzatia ca procesul sau "a iesit din tiparul firesc al unui proces echitabil" si ca nu intelege condamnarea sa. Intrebata daca a mai luat legatura cu Dan Voiculescu dupa incarcerarea acestuia, Maria Vasii a declarat ca ceilalti avocati din echipa au mers la acesta la Penitenciarul Rahova, potrivit Mediafax.

"Este lesne de observat cum poate fi starea de spirit a unui condamnat care nu-si intelege condamnarea, pentru ca domnul Voiculescu are in continuare convingerea ca procesul sau a iesit din tiparul firesc al unui proces echitabil", a spus avocata Maria Vasii, la iesirea de la Directia Nationala Anticoruptie, unde a fost pentru a lua la cunostinta ca a fost pus sub sechestru imobilul de pe Soseaua Bucuresti-Ploiesti nr. 25-27, unde este sediul postului de televiziune Antena 3.

Intrebata care sunt urmatorii pasi, dupa condamnarea lui Dan Voiculescu, avocata Maria Vasii a aratat ca au fost deschise proceduri de atac prin cai extraordinare si ca apararea va comunica ulterior presei informatii despre aceste aspecte juridice.

Maria Vasii a mai spus ca procurorii DNA au indisponibilizat sediul Antena 3, iar impotriva deciziei de executare a dispozitiilor din condamnarea din dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare a fost facuta contestatie la executare, la Tribunalul Bucuresti.

"Este doar indisponibilizat, am promovat deja contestatie la executare, ea se afla pe rolul Tribunalului Bucuresti. Pana la judecarea contestatiei la executare, apreciem ca un alt demers nu mai poate fi efectuat", a precizat Vasii.

Avocata a aratat ca, in opinia apararii, "aceasta masura nu are un fundament legal" si a precizat ca indisponibilizarea prin notarea sechestrului este o simpla notare in cartea funciara, care interzice trimiterea drepturilor reale asupra acestei proprietati.

Curtea de Apel Bucuresti i-a condamnat definitiv, in 8 august, in dosarul ICA, pe Dan Voiculescu la 10 ani de inchisoare, pe Gheorghe Mencinicopschi, fost director ICA, la opt ani, si pe Sorin Pantis, fost ministru, la sapte ani de inchisoare.

In acelasi dosar au fost condamnati fostul director al Agentiei Domeniilor Statului (ADS) Corneliu Popa, la opt ani de inchisoare, Jean Catalin Sandu, fost sef al Directiei Juridice din ADS, si Vlad Nicolae Savulescu, fost sef al Directiei de Privatizare-Concesionare din ADS, la cate sase ani de inchisoare, si Flavius Adrian Pop, fost sef de serviciu in ADS, la cinci ani cu executare. Gheorghe Sin si Constantin Baciu au primit patru ani de inchisoare cu suspendare, iar Vica Ene si Grigore Marinescu, trei ani, tot cu suspendare.

In acest dosar, prejudiul a fost stabilit la aproximativ 60 de milioane de euro, instanta dispunand confiscarea mai multor imobile apatinand inculpatilor, printre care sediile posturilor de televiziune Antena si cel al grupului de firme Grivco.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3796 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Hotul nu intelege cum a fost prins (Miercuri, 13 august 2014, 19:43)

    Dalinar [utilizator]

    Asta e marea lui dilema, ca'n rest el n-are mustrari de constiinta oricum, doar si-a turnat familia la secu.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Joi, 14 august 2014, 8:20)

      Captain Romania [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

  • +23 (23 voturi)    
    Dar unde este Mateut? (Miercuri, 13 august 2014, 19:51)

    Keyser Soze [anonim]

    Marele avocat care a reusit sa ii trimita la inchisoare pe toti cei pe care ii apara?

    Poporul il vrea pe Mateut cel mai prolific "procuror" pe care l-a avut baroul avocatilor din Romania.
    • +16 (16 voturi)    
      Un avocat de succes (Miercuri, 13 august 2014, 20:53)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      nu este cel care castiga multe procese ci cel care castiga multi bani. Cum pungasii au bani dar sunt vulnerabili datorita modului cu i-au facut sunt dispusi sa plateasca fie si pentru iluzia ca pot scapa (vezi si cazul recent al av. lui Bercea Mondialu). Pana la urma avocatul este marele beneficiar al marilor hotii din Romania.
    • +7 (7 voturi)    
      cica nu mai e la moda Mateut (Miercuri, 13 august 2014, 22:23)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      I se spun e"Rateut".
      Si sper sa tot rateze toate procesele in care se angajeaza sa apare tot felul de hoti si corupti.
  • +22 (22 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 13 august 2014, 19:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cum adica nu intelege condamnarea?!

    120 de luni. E simplu. Si averea confiscata. Toata viata varanului s-a simplificat. De-acum incolo va trai fara griji.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu i se confiscă toată averea (Miercuri, 13 august 2014, 21:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ci numai ce a fost în legătură, produsul adică al infracțiunii.
    • +1 (1 vot)    
      Normal ca e iesit din tipar!!! (Joi, 14 august 2014, 11:30)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Unde s-a mai vazut un proces tipic sa dureze atata, sa fie atatea amanari, intrari si demisii in parlament ca sa treaca la alta curte?
  • +14 (14 voturi)    
    E mai simplu altfel (Miercuri, 13 august 2014, 19:56)

    MoemBius [utilizator]

    Se programeaza la o sedinta cu un psihiatru cu drept de practica si se prezinta la examinare si il roaga pe psihiatru sa ii dea la finele sedintei un certificat prin care sa afle daca e in deplinatatea facultatilor mentale sau nu!

    E MULT MAI SIMPLU ASA!
    Si pentru el si pentru noi (a se citi fraierii aia care am fost furati de el)
    :)
    • +2 (2 voturi)    
      nahhh (Joi, 14 august 2014, 2:36)

      MarinOprea [anonim] i-a raspuns lui MoemBius

      Avere? ce avere, el e pensionar n are probleme d alea el
  • +12 (12 voturi)    
    Voiculescu tot hot, tot mandru de faptul ca este (Miercuri, 13 august 2014, 19:59)

    Matrafirefox [utilizator]

    hot si nu intelege cum, la cate spagi a dat, a ajuns la parnaie.

    Indraznesc sa sper ca intr-o zi Romania nu va mai contine lichele ca Voiculescu, turnator la securitate, expert in devalizari, dezinformator prin mediul Antena 3 - televiziunea care prosteste o tara intreaga etc.
  • +11 (11 voturi)    
    Senzatiile Varanului vor fi si mai tari ! (Miercuri, 13 august 2014, 20:10)

    Plagarus [utilizator]

    Taxa pt. Tulburarea Armoniei, va fi implementata de " doctorul " Viorel Dorel Premier, sub directa coordonare a l'u dom profesor Felix Carceratus Anno Domini 2014
    Urmeaza reesaparea guvernului " cinstitilor " cu Ministerul Armonizării Producţiei cu Consumul necesar pentru eliminarea supra aglomerarii din puscarii şi a penuriei de lichiditati, sau Ministerul Achiziţiei şi Prelucrării Informaţiei cu scopul de a diminua incertitudinile legate de marile inginerii financiare aplicate statului roman !
  • +12 (12 voturi)    
    Doamna avocat, toata stima, (Miercuri, 13 august 2014, 20:15)

    ofCAER [utilizator]

    Zicea domnu' Varan - pardon, stiti, de cind cu videoclipu' - Voiculescu Dan in data de 4 iulie a.c.: "in perioada imediat urmatoare se va demonstra ca ... in sistemul judiciar, inclusiv DNA, exista oameni onesti care isi fac cu constiinciozitate meseria". Acum, ce se intimpla, doamna avocat, brusc domnu' Varan (acu' sunt sigur ca nu mai puteti face confuzie) nu intelege de ce l-au condamnat oamenii onesti?!
  • +12 (12 voturi)    
    Există o soluţie pragmatică: (Miercuri, 13 august 2014, 20:49)

    Kute [utilizator]

    dacă n-o înţelege, s-o repete! Are avocaţi faini, îl vor ajuta şi la repetir. Ha!
  • +2 (4 voturi)    
    Fraierii (Miercuri, 13 august 2014, 20:50)

    miohaiham [utilizator]

    Nu mor se schimba!
  • +5 (5 voturi)    
    nu-i bai (Miercuri, 13 august 2014, 21:22)

    Bogdan77 [utilizator]

    are tot impul la dispozitie pentru a intelege
  • +5 (5 voturi)    
    e în carantină (Miercuri, 13 august 2014, 21:37)

    timp tamp [utilizator]

    Când va ajunge între deținuți sperăm să înțeleagă.
    Dna avocat, da'Mateuț, avocatul Mateuț știe pe ce lume trăiește? Din partea mea are toată considerația pentru sccesurile obținute, maximul pedepselor.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar averea asta nemuncita (Miercuri, 13 august 2014, 21:49)

    Maniu [utilizator]

    poate muncita prin ticăloșii - n-a ieșit din tipar?
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Miercuri, 13 august 2014, 22:04)

    hipster [utilizator]

    Daca nu intelege, sa ii explice cineva lu' dom' profesor...
  • +5 (5 voturi)    
    Pai.. (Joi, 14 august 2014, 0:41)

    boromir [utilizator]

    nea felix, nici eu nu inteleg de ce in tara asta toti ne fura pe noi, cetatenii de rand, prin orice mijloace, mai legale, mai putin legale, taxe peste taxe si asa mai departe. Dar asta-i Romania la a carei constructie ai ajutat si tu, si nu putin. Asa ca mai rabda si tu 10 ani, poate 5 daca te comporti bine, ca noi rabdam de 25 de ani si tot nu vedem "luminita de la capatul tunelului".
  • +3 (3 voturi)    
    normal !!!! (Joi, 14 august 2014, 9:57)

    asada [utilizator]

    Cum sa inteleaga el "marele " profesor,om politic ,om de afaceri,etc......etc,ca a putut sa i se intample asa ceva ?????!!!!!! Tertipurile cu amanarile nenumarate nu au tinut la nesfarsit . Mentalitatea unui magraon paduchios !!!!!!!