Rezultatele controlului de la Spitalul din Targu Jiu: Pacienta de 17 ani care a murit dupa ce i s-a administrat un antibiotic a fost insuficient testata la antibiotic, nu a fost respectat protocolul de resuscitare cardio-respiratorie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2011, 14:18 DoctorH - DoctorH Actualitate


Comisia Ministerului Sanatatii care a verificat cazul pacientei in varsta de 17 ani care a murit pe data de 10 august la Spitalul Judetean de Urgenta din Targu Jiu, dupa ce i s-a administrat un antibiotic, a prezentat miercuri raportul de control conducerii ministerului. La sfarsitul saptamanii trecute, ministrul demisionar Cseke Attila solicitase demararea unui control in acest caz. Potrivit raportului, comisia Ministerului Sanatatii a descoperit, in urma controlului, "deficiente grave in ceea ce priveste gestionarea problemelor organizatorice, dar si medicale".

Conform raportului întocmit de către Comisia de control, pacienta, care s-a internat în spital prin circuitul de admitere a pacienţilor cronici în vederea unei intervenţii chirurgicale programate, a fost insuficient investigată. Pacientei i s-a prescris medicaţie fără a se respecta protocoalele de Profilaxie antibiotică perioperatorie.

Conform aceluiaşi document, testarea la antibiotic nu a fost documentată şi nu a fost respectat protocolul de resuscitare cardio-respiratorie, acest document nefiind cunoscut de către cadrele medicale care au gestionat cazul. De altfel, spitalul nu are desemnată o echipă de resuscitare cardio-vasculară, aşa cum prevăd protocoalele şi normele legale aflate în vigoare în domeniu.

De altfel, unitatea  sanitară nu deţine echipament standard pentru resuscitare cardio-pulmonară intraspitalicesc, iar echipamentele de defibrilare de la nivelul secţiei ATI sunt necorespunzătoare, acestea nefiind verificate. Defibrilatorul declarat ca utilizat la caz este deteriorat, neverificat şi nu se regăseşte în contractul de mentenanţă. La data întocmirii raportului nu au fost disponibile rezultatele examinărilor histopatologice şi toxicologice.

Conducerea Ministerului Sănătăţii a decis transmiterea de urgenţă  a raportului de control la autoritatea locală, respectiv Consiliul Judeţean Gorj - în subordinea căruia se află Spitalul Judeţean de Urgenţă Tg Jiu– în vederea remedierii deficienţelor şi a dispunerii de sancţiuni administrative. Raportul va fi transmis Colegiului Medicilor din România pentru investigarea aspectelor medicale şi a unei eventuale culpe medicale.

Ministrul Sănătăţii, Cseke Attikla, a dispus ca raportul să fie transmis şi Parchetului Gorj pentru investigarea cazului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1748 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    deficiente peste deficiente.... (Miercuri, 17 august 2011, 15:04)

    vio [anonim]

    Dar, reforma merge bine !!!!!!!!
    Mai inchideti vreo cateva spitale, mai pleaca cativa medici(aia mai bunii, ca testele in UE sunt dure, nu intra orice medic !!) si mai faceti anchete de fiecare data.... atat puteti face... mai multe, NU !!!!
    Bravo !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      OK (Miercuri, 17 august 2011, 17:12)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui vio

      La ce îţi foloseşte un spital în care eşti lăsat să mori?! Sau un spital în care nu ţi se pot face nişte investigaţii simple?!
      "Pacientei i s-a prescris medicaţie fără a se respecta protocoalele de Profilaxie antibiotică perioperatorie."
      Deduc faptul că nu a fost testată dacă este alergică la o clasă de antibiotice. În general bolnavii sunt întrebaţi dacă fac se ştiu că fac alergie la un medicament. Oricum testele de alergie nu se fac în orice spital.
      În rest, la ce nepăsare e prin spitalele noastre, nu mă mir de nimic...
      • +1 (1 vot)    
        profilaxie antibiotică perioperatorie (Miercuri, 17 august 2011, 19:59)

        sciuro [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

        citeste aici: http://www.ms.ro/documente/III.%20Profilaxia%20atb%20peroperatorie_8816_6795.pdf
        "utilizarea antibioticelor intr-o maniera ce este obiectivata de evidente si eficienta"
        adica iaca o injectie inutila care a devenit mortala
    • +4 (4 voturi)    
      si daca.... (Miercuri, 17 august 2011, 17:14)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Daca prin absurd, pastram spitalele si medicii va creste competenta manageriala? sau cea medicala?
  • +2 (2 voturi)    
    Pedepse? (Miercuri, 17 august 2011, 15:20)

    Marian [anonim]

    Se pare ca medicii mai buni au plecat deja si la noi au ramas cei care au facut facultatea de medicina doar impinsi de parinti sau pentru avantajele materiale pe care le stim cu totii. Este clar vorba de medicina facuta dupa ureche si cu lipsa de materiale medicale. Oricum pentru cei la care se dovedeste culpa medicala trebuie luate niste masuri drastice altfel situatia nu se va imbunatati.
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarul doare. (Miercuri, 17 august 2011, 15:34)

    Bastos [anonim]

    In acest caz adevarul ne spune ca medicii nu au actionat corect, ca echipamentele medicale nu erau verificate si procedurile medicale nu au fost respectate.
    Asta nu are nimic de a face cu inchiderea spitalelor, nici cu migratia medicilor.Se numeste ingoranta criminala. Exemplu: aveam asigurare medicala privata.A trebuit sa fac o operatie la stat pentru centrul privat inca nu a avea posibilitatea sa o faca. La spitalul Elias trebuia sa fiu testat inainte de operatie conform unei proceduri clare pentru a se stabili daca am alergie la anestezic.Medicul de la privat si-a facut cruce cand a aflat ca m-au bagat in operatie fara aceste teste.
    Medicii de la stat au riscat si s-a nimerit ca nu am avut probleme dar intrebarea ramane, de ce nu se respecta procedurile ? Eu eram dispus sa platesc orice analiza era nevoie.
    E vorba de ignoranta, in primul rand.
  • 0 (2 voturi)    
    Medici olteni (Miercuri, 17 august 2011, 17:08)

    Dr Ciomu [anonim]

    Spital vraiste.Lumea moare cu zile .Boc e de vina .Concluzia cea mai comoda.Daca se intra in amanunt si se face un raport amanuntit cu banii cheltuiti pe ce si licitatii pentru ce vom avea o imagine completa.
    Avem spitale cu heliporturi moderne,sisteme IT performante, dar sunt pline de gandaci. Management slinos.Cat poti sa iei la o dezinsectie spaga?Putin nu se merita sa bati capul.Mai bine iesi la un heliport nu?Mai ales ca nu este nevoie de el ca nu ai helicopter si stadionul este aproape.
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 17 august 2011, 18:43)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Dr Ciomu

      Da, e mai comod să dăm vina pe Boc decât să îi taxăm pe cei care greşesc! De ce acceptăm noi să fim neinformaţi şi să nu se respecte procedurile?! Pentru că o astfel de reacţie poate avea oricine. Poţi fi foarte sănătos şi să fii alergic la un medicament sau o substanţă de anestezie.
      Dar dacă noi acceptăm să se joace alţii cu vieţile noastre, ei se joacă...
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 august 2011, 18:13)

    ducu [anonim]

    Ce spitale, ce medici buni? N-avem nevoie de spitale... Mai bine Catedrala Mantuirii Neamului.
    Sau inca niste biserici noi de cartier.. Haide, cotizati...
    TREZITI-VA!!!