Caz de gripa A/H1N1 confirmat in Capitala, dupa mai multe saptamani de pauza

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 18:51 DoctorH - DoctorH Actualitate


Ministerul Sanatatii a anuntat, vineri, confirmarea unui caz nou de gripa cu virusul A/H1N1, dupa cateva saptamani de pauza in care nu a mai fost nicio imbolnavire la nivel national.

Potrivit Mediafax, este vorba despre o pacienta in varsta de 33 de ani, care a revenit din Austria. Tanara prezinta o forma usoara a bolii. Ea nu a fost internata, dar urmeaza tratamentul la domiciliu.

Numarul total de cazuri confirmate pana in prezent este de 7.008, din care 122 soldate cu deces, potrivit sursei citate.

Primul caz de gripa cu virusul A/H1N1 a fost inregistrat in Romania in mai 2009, fiind inregistrat la o persoana care revenea in tara din SUA.

Primele cazuri de gripa A/H1N1 au aparut in lume la sfarsitul lunii martie 2009, iar la aproximativ o luna dupa aceea, OMS anunta ca au fost mai multe sute de cazuri de gripa noua in Mexic si SUA.

Epidemia ar fi fost declansata de o femeie de 39 ani, decedata la 13 aprilie 2009, intr-o regiune in sud-estul Mexicului.

Primele trei cazuri in Europa au fost confirmate in 27 aprilie, iar in 11 iunie OMS anunta prima pandemie a secolului. 


Citeste mai multe despre   
















1445 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Streinu se apuca iar de gripa, acum si decorat (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:16)

    Eneas [anonim]

    decat sa consume la cafea vaccinurile ,ce s-a gandit Streinu Decoratu-Cercel ? sa mai puna de o surpriza ,sa mai faca o insolenta la companiile farmaceutice !
  • -1 (3 voturi)    
    jale... (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:36)

    gigi [anonim]

    era de asteptat ca dupa decoratie sa mai vina inca o pandemie de gripa porcina... cu putin timp in urma a reaparut si gripa aviara...
    decorandu`l pe Cercel , Basescu nu a facut decat sa`i dea "unda verde" la pandemii...
    Doamne fereste sa nu ne oblige astia sa ne vaccinam.
    blestemati sa fiti!!!
    • -1 (3 voturi)    
      sa fie! (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:15)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Si eu sper sa nu va oblige astia sa va vacinati. In felul asta poate o sa experimentati pe propria piele ce e aia gripa porcina si ce senzatie de lume paralela (inegalabila) poti sa ai.
      Dupa care, cu lectia invatata, sper din tot sufletul sa nu va mai vad facind spume la gura demontind consipratii obscure.
      Si apoi, nu era de asteptat ca dupa frigurile iernii sa apara din nou? Eventual cu mutatiile la zi?
        () ()
  • 0 (4 voturi)    
    ULTIMELE STIRI (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:45)

    immortal [anonim]

    Chiar imi era dor sa mai vad o stire pe HOTNEWS cu gripa porcina.... cele 257 de stiri publicate zi de zi pe site, parca nu m-au facut sa inteleg pe deplin gravitatea acestei pandenii extrem de periculoase. Sper ca in urmatoarele zile, sa reinceapa publicarea serialului AH1N1, cu aceleasi stiri penibile, intr-o tardiva incercare de a mai speria pe cineva cu o boala mai putin periculoasa decat o simpla raceala. In privinta hotnews, sunt vaccinat... pentru boala nu... ce ma fac ?
  • 0 (4 voturi)    
    care gripa ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:53)

    nelu [anonim]

    o luam de la capat ?
    care gripa ?
    care pandemie ? au murit mai multi in accidente rutiere decat de AH1N1!
    a fost o pandemie de panica si prostie (pentru unii!) si atata tot !
    s-au sesizat si europenii ca sunt tot felul de manevre ale marilor concerne farmaceutice in spatele acestor pandemii; mare lucru daca nu cumva tulpinile virale nu au fost fabricate in secret tot de ei, ca sa-si vanda mai apoi produsele ... cam cum se intampla si cu unii dintre virusii de calculator ... de ce n-ar merge si cu cei gripali?! ia ganditi-va voi un pic ...
  • 0 (2 voturi)    
    Și gripa... poc! apare (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:47)

    Wasile [utilizator]

    După colț, mișeleasca gripă își arată neagra față. Încă un bolnav apare!
    Săriți, vaccinați-vă, dați banii pe medicamente, urlați, panicați-vă, mai băgați un actor în ecuație, și gata pandemia.

    Nu este nici o conspirație, așa este. Este doar inocența (nu am zis prostia de teamă să nu fiu prea dur, dar înțelegeți voi) unor obișnuiți ai medicamentelor și leacurilor și spitalelor. Singura pandemie a fost cea a ipohondrilor, s-a mărit exponențial numărul acestora, prin intoxicație media legată de, țineți-vă bine, creșterea tirajului și umplerea paginilor de către ziariști de mâna a treia.
  • +2 (2 voturi)    
    cum naiba au aflat ca-s bolnav ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:52)

    mircea [anonim]

    eu nu am spus nimanui :D
  • 0 (0 voturi)    
    fără panică (Luni, 12 aprilie 2010, 10:01)

    profudereligie.blogspot.com [utilizator]

    Vaccinul este cea mai sigură metodă de combatere a bolilor virale. Este şi cea mai ieftină, cel pentru gripa porcină costă aproximativ 30-40 RON. Tratamentul pentru gripa contactată deja se ridică la aproximativ 150 RON, iar dacă apar complicaţii sare de 400 RON pe zi. Acţiunea lui Streinu Cercel este pertinentă şi benefică. Cei 1,5 milioane de români care s-au vaccinat sunt cei ce au oprit dezvoltarea epidemiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Canalie! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:16)

    Simona [anonim]

    Pai pentru ce l-a decorat Basescu? Nu pentru balamucul care l-a facut? Ce nu face asta pentru bani si decoratii! Ehhhheeeiiiiiii!