Caz de gripa A/H1N1 confirmat in Capitala, dupa mai multe saptamani de pauza

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 18:51 DoctorH - DoctorH Actualitate


Ministerul Sanatatii a anuntat, vineri, confirmarea unui caz nou de gripa cu virusul A/H1N1, dupa cateva saptamani de pauza in care nu a mai fost nicio imbolnavire la nivel national.

Potrivit Mediafax, este vorba despre o pacienta in varsta de 33 de ani, care a revenit din Austria. Tanara prezinta o forma usoara a bolii. Ea nu a fost internata, dar urmeaza tratamentul la domiciliu.

Numarul total de cazuri confirmate pana in prezent este de 7.008, din care 122 soldate cu deces, potrivit sursei citate.

Primul caz de gripa cu virusul A/H1N1 a fost inregistrat in Romania in mai 2009, fiind inregistrat la o persoana care revenea in tara din SUA.

Primele cazuri de gripa A/H1N1 au aparut in lume la sfarsitul lunii martie 2009, iar la aproximativ o luna dupa aceea, OMS anunta ca au fost mai multe sute de cazuri de gripa noua in Mexic si SUA.

Epidemia ar fi fost declansata de o femeie de 39 ani, decedata la 13 aprilie 2009, intr-o regiune in sud-estul Mexicului.

Primele trei cazuri in Europa au fost confirmate in 27 aprilie, iar in 11 iunie OMS anunta prima pandemie a secolului. 


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1443 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Streinu se apuca iar de gripa, acum si decorat (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:16)

    Eneas [anonim]

    decat sa consume la cafea vaccinurile ,ce s-a gandit Streinu Decoratu-Cercel ? sa mai puna de o surpriza ,sa mai faca o insolenta la companiile farmaceutice !
  • -1 (3 voturi)    
    jale... (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:36)

    gigi [anonim]

    era de asteptat ca dupa decoratie sa mai vina inca o pandemie de gripa porcina... cu putin timp in urma a reaparut si gripa aviara...
    decorandu`l pe Cercel , Basescu nu a facut decat sa`i dea "unda verde" la pandemii...
    Doamne fereste sa nu ne oblige astia sa ne vaccinam.
    blestemati sa fiti!!!
    • -1 (3 voturi)    
      sa fie! (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:15)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Si eu sper sa nu va oblige astia sa va vacinati. In felul asta poate o sa experimentati pe propria piele ce e aia gripa porcina si ce senzatie de lume paralela (inegalabila) poti sa ai.
      Dupa care, cu lectia invatata, sper din tot sufletul sa nu va mai vad facind spume la gura demontind consipratii obscure.
      Si apoi, nu era de asteptat ca dupa frigurile iernii sa apara din nou? Eventual cu mutatiile la zi?
      • -1 (3 voturi)    
        deschide ochii (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        pai dupa frigurile iernii sa apara prima data la noi?
        la fel si gripa aviara???
        da` ce dreaq e in Romania asta ???
        anul asta, primul caz de gripa aviara apare in Romania.
        tot anul asta primul caz de gripa porcina apare tot in Romania.

        din partea mea poti sa te vaccinezi si impotriva schimbarii climatice dar nu`mi spune ca e normal ceea ce se intampla si ca sufar de ..." conspiratita cronica"
      • 0 (2 voturi)    
        Bai sadwanke... ne lasi... (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:58)

        nihilistu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Iete si securistul de serviciu cum e el prezent sa taie el in carne vie necrediciosii...
        Bai nea Sadwank... asa ca intre securisti, poate ne explici si noua cum sa face ca minunea asta de "pandemie" nu a trecut granita si in India, Bangladesh sau tarile sarace africane? Acolo nu zboara avioanele? Aia nu au turisti? Sau are cumva gripa asta oroare de aglomerarile urbane + mizerie + sistem medical precar? Inseamna ca e diferita de orice alt virus, adica e un virus de "gripa de lux" din moment ce si-a facut de cap numai in tarile unde existau bani de vaccin + niste tovarasi Streini (si haini) gata sa umple buzunarele cuiva, comercializandu milioane de doze, nu?
        Cum dreaq e "pandemie" asta cand isi face de cap numai in tarile unde se gasesc si banii pentru "campaniile de vaccinare"?
        Aaaa... daca inbolnavea milioane de oameni peste tot in lume, puteam sa-i credem. Asa e doar o abureala de facut bani pe spinarea prostilor creduli. Iar zvonerii si raspandacii (securisti asa ca tine) fac evident parte din complot.
        Parerea mea!
  • 0 (4 voturi)    
    ULTIMELE STIRI (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:45)

    immortal [anonim]

    Chiar imi era dor sa mai vad o stire pe HOTNEWS cu gripa porcina.... cele 257 de stiri publicate zi de zi pe site, parca nu m-au facut sa inteleg pe deplin gravitatea acestei pandenii extrem de periculoase. Sper ca in urmatoarele zile, sa reinceapa publicarea serialului AH1N1, cu aceleasi stiri penibile, intr-o tardiva incercare de a mai speria pe cineva cu o boala mai putin periculoasa decat o simpla raceala. In privinta hotnews, sunt vaccinat... pentru boala nu... ce ma fac ?
  • 0 (4 voturi)    
    care gripa ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:53)

    nelu [anonim]

    o luam de la capat ?
    care gripa ?
    care pandemie ? au murit mai multi in accidente rutiere decat de AH1N1!
    a fost o pandemie de panica si prostie (pentru unii!) si atata tot !
    s-au sesizat si europenii ca sunt tot felul de manevre ale marilor concerne farmaceutice in spatele acestor pandemii; mare lucru daca nu cumva tulpinile virale nu au fost fabricate in secret tot de ei, ca sa-si vanda mai apoi produsele ... cam cum se intampla si cu unii dintre virusii de calculator ... de ce n-ar merge si cu cei gripali?! ia ganditi-va voi un pic ...
  • 0 (2 voturi)    
    Și gripa... poc! apare (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:47)

    Wasile [utilizator]

    După colț, mișeleasca gripă își arată neagra față. Încă un bolnav apare!
    Săriți, vaccinați-vă, dați banii pe medicamente, urlați, panicați-vă, mai băgați un actor în ecuație, și gata pandemia.

    Nu este nici o conspirație, așa este. Este doar inocența (nu am zis prostia de teamă să nu fiu prea dur, dar înțelegeți voi) unor obișnuiți ai medicamentelor și leacurilor și spitalelor. Singura pandemie a fost cea a ipohondrilor, s-a mărit exponențial numărul acestora, prin intoxicație media legată de, țineți-vă bine, creșterea tirajului și umplerea paginilor de către ziariști de mâna a treia.
  • +2 (2 voturi)    
    cum naiba au aflat ca-s bolnav ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:52)

    mircea [anonim]

    eu nu am spus nimanui :D
  • 0 (0 voturi)    
    fără panică (Luni, 12 aprilie 2010, 10:01)

    profudereligie.blogspot.com [utilizator]

    Vaccinul este cea mai sigură metodă de combatere a bolilor virale. Este şi cea mai ieftină, cel pentru gripa porcină costă aproximativ 30-40 RON. Tratamentul pentru gripa contactată deja se ridică la aproximativ 150 RON, iar dacă apar complicaţii sare de 400 RON pe zi. Acţiunea lui Streinu Cercel este pertinentă şi benefică. Cei 1,5 milioane de români care s-au vaccinat sunt cei ce au oprit dezvoltarea epidemiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Canalie! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:16)

    Simona [anonim]

    Pai pentru ce l-a decorat Basescu? Nu pentru balamucul care l-a facut? Ce nu face asta pentru bani si decoratii! Ehhhheeeiiiiiii!