Medicii ar putea elibera din nou retete gratuite si compensate incepand de joi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 16:25 DoctorH - DoctorH Actualitate


Medicii ar putea elibera din nou retete gratuite si compensate incepand de joi, a anuntat, marti, presedintele Patronatului Medicilor de Familie, Doina Mihaila, dupa discutiile cu reprezentantii Ministerului Sanatatii, care au durat mai bine de 7 ore. O decizie finala urmeaza sa fie luata miercuri, dupa o noua runda de negocieri intre reprezentantii medicilor de familie si cei ai Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

"Din punctul meu de vedere, dezbaterea trebuia sa aiba loc cu mult timp inainte. Maine vor continua discutiile intre reprezentantii medicilor de familie si CNAS, pentru a pune la punct detaliile strict tehnice. Speram ca maine discutiile sa se incheie si sa se gaseasca o rezolvare", a afirmat ministrul Sanatatii, Cseke Attila, in urma intalnirii de marti.

La randul sau, presedintele Patronatului Medicilor de Familie, Doina Mihaila, a afirmat ca "Am reusit sa ajungem la unele concluzii, o mare parte din probleme le-am rezolvat. Probabil maine vom semna si un protocol, va fi ziua decisiva. Daca totul merge bine, de poimaine vom putea elibera din nou retete".

  • Noul contract-cadru ar urma sa fie semnat miercuri

Medicii de familie nu mai elibereaza, incepand cu 1 aprilie, retete compensate si gratuite si nici bilete de trimitere sau concedii medicale, din cauza ca nu au semnat contractul-cadru cu Casa de Asigurari de Sanatate.

Contractul-cadru urma sa intre in vigoare la data de 1 aprilie, insa nu a fost publicat in Monitorul Oficial, iar medicii au motivat ca nu se cunosc deocamdata normele de aplicare si au refuzat sa il semneze, acuzand si faptul ca vor fi alocati mai putini bani pentru cabinetele de familie, potrivit noului contract.

Noul contract-cadru intre medicii de familie si CNAS ar putea fi semnat miercuri, pentru ca, de joi, doctorii sa poata elibera retete compensate si gratuite.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1134 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    De ce joi? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:03)

    mircea [anonim]

    Pana joi nu le functioneaza pixul.Si asa nu-i gasea nimeni,fiind sarbatorile de pasti si ziua sanatatii.
  • 0 (0 voturi)    
    plata corecta a medicilor de familie (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:06)

    jade [anonim]

    eu ,pacient daca sunt programat mai platesc ?
    nu cred ca este corect sa-si fixeze medicul taxele medic avand pacenti antipatici si simpatici ,deci trageti singuri concluzia;
    este corect sa fie platiti pe cat muncesc(cantitate )si calitate; multi dintre ei merg pe formula daca nu curge ,pica
  • +1 (3 voturi)    
    De ce asa ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:39)

    claudia [anonim]

    In conditiile in care multi medici continua sa plece din tara , astia vor sa le reduca veniturile celor care aleg sa ramana? Cumva pentru ca oricum clasa politica se trateaza la Viena si nu-i intereseaza de oamenii care muncesc si incearca sa supravietuiasca pe-aici?
  • -1 (1 vot)    
    Sa va fie RUSINE (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:10)

    Amalia [anonim]

    Si pana joi ce facem? Sunt bolnava si nu am primit concediu medical. Medicamentele le-am cumparat, doar nu era sa astept pana semneaza ASTIA DE DOI LEI. Medicul de famIlie mi-a zis ca-mi da o adeverinta de motivare- pentru concediu fara plata. Adica dupa ani de contributie sa nu beneficiezi de concediu, in conditiile in care chiar esti farte bolnav!! Sa-ti iei fara plata?!!! Sau ...mi-a zis medicul de familie sa-mi iau concediu de odihna. Pana acum nu au stiut ca le expra contractul?!
    Sa va fie rusine guvernanti de doi lei. Sa va fie RUSINE ca suntem nevoiti sa ne cumparam medicamentele si ne purtati pe drumuri... As propune cateva luni sa nu mi se mai retina contributia, fiindca asa vreau eu, oricum nu beneficiez de concediu medical, nu beneficiez de retete compensate... ma oprewsc fiindca mi-e scarba!!!
  • 0 (0 voturi)    
    schimbari radicale in sistem (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:01)

    liv [anonim]

    medicii de familie au in medie cate 2000 pacienti inscrisi, dar numai 10%, vin lunar la consultatii, uneori si mai putini, doar cei cu retete pentru boli cronice- de ce nu le ajung banii?
    chiria, salariul asistentei, utilitatile, nu insumeaza lunar mai mult de 2000 ron, ei cer de la CASA, 14000-
    foarte putini medici de familie din Romania, tin cartotecile cu pacientii, in loc sa foloseasca un soft simplu, pe calculator, cu numele, afectiunile respectivului pacient, tratamentul adecvat, etc- DE CE nu fac asta- pentru ca s-ar demonstra cati pacienti au pe zi si cate medicamente se administreaza pe luna- din asta s-ar putea trage multe invataminte si multe semne de intrebare.
    • 0 (0 voturi)    
      schimbari (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:02)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui liv

      Amice habar n-ai. Numai salariul asistentei ma duce la 2700 ron, femeie serv 350 ron, contabila 250 ron, soft 100 ron, tipizate 200 ron, curent 100 ron, gunoi 35 ron, chirie 500 ron, materiale curatenie, lemne etc etc, sa nu crezi ca mi le plateste cineva. Cartotecile alea, vezi matale, nici mie nu-mi plac, dar baietii de la casa cand vin in control direct la ele trag. Degeaba le arati ca ai soft si ca poti printa tot de acolo, nu si nu, vor ca munca sa fie dublata si din pix. Asa ca informeaza-te un pic si apoi da cu piatra.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru liv (Miercuri, 7 aprilie 2010, 6:21)

      dana [anonim] i-a raspuns lui liv

      Chiar ca n-ai habar !!!! Astia ca tine cred ca fac Contractul Cadru si Normele. Pai omusorule, in afara de retete pentru cronici doctorul face O MIE !!! de alte activitati de care tu habar n-ai :
      - gravide si lehuze
      - sugari
      - domicilii
      -vaccinari
      -statistici pentru DSP
      - raportari pentru CAS ................. si trebuie sa mai si citesca, sa faca puncte EMC, sa programeze pacienti, sa faca examene de bilant la adulti ...
      Tare greu sa intelegi, nu-i asa ?