Ministerul Sanatatii vrea sa introduca taxa pe produsele fast-food

de Magda Barascu     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:24 DoctorH - DoctorH Actualitate


Saorma
Foto: dbrom.ro
Ministerul Sanatatii vrea sa introduca taxa pe produsele fast-food similara taxei pe viciu, a anuntat marti noul ministru al Sanatatii, Attila Cseke. Incepand de marti, 5 ianuarie, pe site-ul Ministerului Sanatatii va fi in dezbatere publica proiectul de hotarare de guvern de introducere a taxei pe produsele fast-food.

Ce parere aveti despre masura Ministerului Sanatatii legata de noua taxa care va trebui platita de producatorii si distribuitorii de produse fast-food?

Similara taxei pe viciu, noua taxa va reprezenta un procent din vanzarea produselor fast-food, iar fondurile care vor fi colectate, vor fi utilizate pentru suplimentarea fondurilor necesare derularii programelor de sanatate si a celor de investitii in infrastructura din sistem.

"In aceste zile am cerut Comisiei de nutritie a Ministerului sa stabileasca exact detaliile privind modul de aplicare a conceptului. Vom avea intalniri cu producatorii si cu cei vizati de aceasta masura", a declarat ministrul Sanatatii, Attila Cseke.

"Similara taxei de viciu, noua taxa va reprezenta un procent din vanzarea produselor fast food, iar fondurile pe care le vom colecta vor fi utilizate pentru suplimentarea fondurilor necesare derularii programelor de sanatate, dar si a celor de investitii in infrastructura din sistem", a declarat ministrul.

Ministerul Sanatatii a anuntat ca taxa va fi aplicata si producatorilor si distribuitorilor de bauturi carbogazoase, de dulciuri si alte produse considerate fast-food.

Prin produse alimentare nesanatoase "se intelege un aliment cu un aport substantial de compusi cu efect daunator sanatatii, ca grasimi, sare, zahar, indulcitori, aditivi alimentari, in detrimentul compusilor cu efect benefic, cum ar fi fibre, vitamine, minerale", potrivit legii pentru o alimentatie sanatoasa.

Taxa pentru producatorii si distribuitorii de produse fast-food este perceputa si in unele tari ale Uniunii Europene (Franta, Germania, Marea Britanie), a mai spus oficialul.


Citeste mai multe despre   
















10083 vizualizari

  • +23 (35 voturi)    
    b (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:28)

    C [anonim]

    cind statul nu mai stie de unde sa ia banii , face si chestii de genul asta ....
    • +10 (16 voturi)    
      taxa pe carnea de porc - vicioasa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:17)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui C

      Porcul fiind mai nesanatos decit pestele ar trebui sa fie taxat ca viciu.
      Si de fapt si pestele trebuie sa il clasificam pe specii..
      Si alta idee :
      taxa pe tot ce nu este organic / free range .

      Cam am idei multe si fara sa fiu ideolog al partidului ..
      • +5 (7 voturi)    
        cum se face diferenta? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:27)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

        cum se face diferenta intre o pizza fast-food (spring-time) si o pizza de la un restaurant non-fast-food?
        • 0 (10 voturi)    
          :) (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:43)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          daca fast food-ul are in spate o franciza puternica exista toate sansele ca hamburgerul, pizza sau orice altceva sa fie mai sanatoase decat cele din restaurantele non fast food. puteti sa va ganditi la pizza de la Pizza-hut si cea de restaurant obisnuit, la hamburgerul de la McDonnalds sau la maioneza de proasta calitate din hamburgerul vandut in chioscuri improvizate deseori si insalubre.
          • +1 (3 voturi)    
            McD (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:34)

            ramen [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

            Franciza nu iti garanteaza o calitate superioara....poate un minim.
          • -1 (3 voturi)    
            zau? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:38)

            Tractorist [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

            Ia baga un ochi aici:

            http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-08-13&id=11099

            Numai fraierii si cocalarii maninca de la fast food.
            • +2 (2 voturi)    
              da (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 8:10)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Tractorist

              si tu bagi sarmale sanatoase in tine
              • -1 (1 vot)    
                Sa nu indraznesti ... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:52)

                Marse [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

                ... sa compari sarmalele facute de mama cu necazurile alea de hamburgeri ca-ti dau bataie rau de tot !l...
                • 0 (0 voturi)    
                  vai de mine (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:42)

                  dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Marse

                  cum sa fac asa ceva? cum as putea sa compar carnea de pui cu carnea de porc?
          • 0 (0 voturi)    
            franciza? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 10:44)

            Sorin [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

            Ba e chiar din contra cu cit mai mare corporatia cu atit mai proasta calitatea. Ma bucur ca ai adus vorba de McDonalds pentru ca vind mincarea cea mai nesanatoasa din lume. Si nici macar nu e din neglijenta, fac chestia asta cu buna stiinta si cu tot dinadinsul. McDonald's Coca-Cola si altele de genul sint ABSOLUT malefice.
        • 0 (2 voturi)    
          fast food (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 8:33)

          io_caragiale [anonim] i-a raspuns lui adrian

          te duci cumva la un non fast food si vrei sa mananci o pizza ???
          George draga, nu stiu de unde esti da' vino la mine acasa si face sotia mea o pizza de nu mai mergi nicaieri daca nu esti obligat (apropo' la noi joi-vineri se mananca pizza ca asa vrea pustiu')
      • +7 (9 voturi)    
        draga George (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:38)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        mare atentie... prietene...ca viciu poate fi si colectionatu de timbre... mancatu semintelor (nu`mi zi ca romanii scuipa seminte de foame). Shopping-ul este un viciu. Creeaza dependeta. Vezi pitipoancele de mall :). Crezi ca ar trebui sa impozitam cascatu gurii prin vitrine?
        Sa impozitam carnea de porc ca e vicioasa?
        Apreciez ca tii de colesterol si nu mananci carne de porc. E alegerea ta.
        Porcul nu este un viciu dragule... nu cand il mananci...(depinde ce treaba ai cu el acuma...eu stiu).
        Eu zic sa impozitam prostia....5% s-ar imbogatii...dar 95% ar muri de foame.
        Comentariul tau mi-a placut. genial! Sper ca e o gluma! daca nu nu te vad bine cand s-o impozita prostia! ;)
        • +2 (4 voturi)    
          draga Oarecare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:19)

          GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          Din pacate sunt obez , astept taxa asta pe carnea de porc , si pe paine , zahar , etc.
          Poate in timp reusesc sa promovez la supraponderali ..
          Buna ideea si cu prostia , o masuram la kg , sau militian pe m2 ?
      • +4 (4 voturi)    
        niste incompetenti (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 3:38)

        dan [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

        pai mezelurile sunt pline de E-uri, ce fac, le accizeaza?
        mai am o propunere: astia care traim in bucuresti sa platim taxa ca respiram un aer poluat, care ne face rau la plamani. vrem sa stam aici? platim taxa! daca nu vrem sa platim taxa sa ne mutam la munte la aer curat....
        • +1 (1 vot)    
          Hahaha (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 4:34)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui dan

          Am izbucnit intr-un ras isteric citindu-ti comentariul :D.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariile acestea (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:51)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui C

      ar trebui transmise si Ministerului Sanatatii. De aceea este proiectul in consultare publica!
    • +4 (4 voturi)    
      another bullshit (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:16)

      nea caisa [anonim] i-a raspuns lui C

      servit "boborului" de politicieni incapabili de adevarate reforme.

      Daca ar fi fost impozitate toate "junk food-urile" servite de politicieni de 20 de ani, astazi am fi avut cel putin 100 de "cele mai inalte clairi din lume".

      Attila sau Ghinghis-han ar fi guvernat mai bine. Cseke demonstreaza ca este un carpatin mioritic MITIC.

      Deci nu conteaza genele ci societatea care te formeaza.
    • -1 (3 voturi)    
      Auzi, (Marţi, 5 ianuarie 2010, 22:00)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui C

      cat timp eu platesc taxa pe viciu (citeste fumat) la fel sa plateasca si cei care mananca "fast-food" care este la fel de daunatoare pentru sanatate!!!
      • +1 (1 vot)    
        fumul tau ajunge la mine. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:30)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui lsm

        mirosul de la hamburgerul pe care-l mananc eu nu ajunge la tine si nu este toxic, chiar daca ajunge. ai inteles sau vii cu o coala de hartie sa-ti desenez?
        • 0 (0 voturi)    
          din nou, auzi, (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:35)

          lsm [anonim] i-a raspuns lui adrian

          stai cu mine in casa si eu nu stiu? Eu nu fumez decat la mine in casa!!! Sa-ti fac o schema ca sa intelegi!!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu pe ce nu mai exista taxe (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 8:44)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui C

      Taxe sunt pe ORICE produs! Si aici nu ma refer numai la TVA....
      • +1 (1 vot)    
        Pe cand ... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:00)

        eugenb [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Pe cand si taxe .... pe platirea taxelor. Ca doar unii platesc taxe, iar altii castiga din colectarea lor (si nu sunt "bugetarii" de fapt).
    • -1 (1 vot)    
      Foarte bine (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:52)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui C

      Gest inteligent si responsabil din partea unui ministru al sanatatii. Alimentatia de tip fast food este una dintre cauzele majore ale obezitatii morbide care incepe sa ia amploare si in Romania dupa ce a facut ravagii in tara mama - SUA. Poate asa romanii vor fi fortati sa se educe putin nutritional si sa inceapa sa manance mai sanatos. Iar ca simplu cetatean, ma cam deranjeaza ca din cota mea de impozit alocata sanatatii sa platesc medicatia unuia care baga in el ca porcul prin Mac. La fel ca alcoolul si mancarea poate fi un viciu, iar in cazul fast food, chiar este. In loc sa ii trateze pe obezii care populeaza KFC, Mac si altele, mai bine banii s-ar duce in tratarea unor afectiuni precum cancerul, leucemia, hepatia C etc. Felicitari ministrului Attila Cseke. Dupa ce Borbely a interzis pungile de plastic in supermarketuri - o masura foarte buna ecologic si igienic, acest ministru incepe sa ma faca sa ii vad pe politicienii unguri cu ochi mult mai buni. Cine stie, poate voi vota UDMR.
  • +15 (27 voturi)    
    dar (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:33)

    dan [anonim]

    eu astept taxa pe aerul consumat
    • +1 (11 voturi)    
      taxa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

      alex [anonim] i-a raspuns lui dan

      Exista deja in alte tari. Se numeste "carbon tax" (taxa pe emisiile de carbon). O sa fie si la noi stai linistit si o sa se vada in pretul biletelor de avion si alte alea.
    • +11 (11 voturi)    
      bine zici (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:02)

      vaskalino [utilizator] i-a raspuns lui dan

      dar daca se introduce taxa pentru "aerul curat consumat", as vrea reducere cel putin 50% pentru aerul de proasta calitate pe care-l bag in mine in fiecare zi..si aplicat retroactiv :)
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:44)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui vaskalino

        aplicat retroactiv ...numai reducerea de taxa? sau si taxa in sine?
      • +2 (2 voturi)    
        la ce aer respiram (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:47)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vaskalino

        (a se nota ca raiesc in bucuresti), ar trebui sa cerem noi taxa pentru otravire
  • +9 (9 voturi)    
    prosti... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:34)

    eugen [anonim]

    da` mititeii tot fast food?
  • +17 (17 voturi)    
    Propuneri de TACSE (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:36)

    x [anonim]

    Propuneri de taCSe ce vor fi platite NUMAI de ministere:
    - Taxa de intirziere a raspunsurilor la memoriile adresate ministerelor.
    - Taxa de ordonantza de urgentza invalidata de Curtea Constitutionala.
    - Taxa de irosire a fondurilor cheltuite fara atingerea dezideratelor initiale.
    • +3 (3 voturi)    
      tacse sau penalizari? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:59)

      VirgilD [utilizator] i-a raspuns lui x

      Eu propun sa se puna penalizari pe proiectele intarziate, amenzi pentru nesolutionarea intr-un anumit interval a problemelor urgente si cel mai important plata salariilor in fuctie de prezentza si de numarul de proiecte depuse si de legi solutionate.

      E vorba, bineinteles, de scumpii nostrii parlamentari care freaca menta pe bani publici si nu doar cei ce dorm in casa poporului (cel mai mare consumator de fonduri din Romania) dar mai ales cei ce umbla dupa "acorduri de colaborare" cu nu-stiu-care insule ecuatoriale.
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:36)

    menelau [anonim]

    Sunt un adversar al fast-food-ului, dar propunerea asta mi se pare o prostie.
  • +14 (16 voturi)    
    taxe , taxe , taxe (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:36)

    Falco [anonim]

    Cica e pt protectia noastra , m-am saturat de atita protectie inca un pic si ne sufoca de cit sintem de protejati, nu alcol nu tutun nu cafea , fara grasimi fara sare , fara zahar , controale si camere peste tot sa nu fim atacati de "teroristi" . E deja mult prea mult eu individul m-ai am dreptul sa hotaresc singur pt persoana mea sau tre sa ma conformez tiparului impus. Ma uit si vad din ce in ce mai multi oameni care doar fac ceea ce li se spune si cum li se spune indobitociti de masmedia fara a mai fi capabili sa ia o decizie de la sine. Asta se vrea pe plan mondial multi "ciini care sa dea din coada cind "stapinul" le da "zaharelul". E timpul pt o schimbare.
    • -1 (9 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:05)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Falco

      Individul are dreptul de a se distruge singur
    • -2 (4 voturi)    
      am eu raspunsul pentru tine... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:42)

      claudiu_bc [anonim] i-a raspuns lui Falco

      nu massmedia face asta, sunt elitii... adica cei mari precum, regina angliei, regina olandei... george bush... exemple si multi altii cu sange de familie regala, toti acesti indivizi controleaza legiile lumii, tot ei au decis sa se introduca si tratatul de la lisabona.... asteapta sa vezi ca vor sa introduca de curand si un parfum ce contina un hormon care iti va afecta creierul ca sa nu mai fii vreodata stresat sau necajit, contine hormonul fericirii, la inceput cica il vei putea cumpara doar daca vrei, pe urma il introduc in mall-uri de vrei de nu vrei il vei inspira !!! cititi mai multe despre ILLUMINATI !!!
    • -2 (6 voturi)    
      Pierzi din vedere un amanunt (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:06)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Falco

      Mincind de la Fast-Food, ajungi sa te imbolnavesti mai repede si vei avea nevoie de mai multa asistenta medicala, care e platita si din banii mei, si poate eu nu am chef sa contribui sa sistemul de sanatate ca sa te trateze pe tine dupa ce ai mincat o viata la fast-food-uri. Exact ca la tigari si tutun (nu ai grija de sanatate, platesti mai mult).
      Acuma problema e cum delimitezi junk-food-ul de mincarea sanatoasa. Adica un sandvitich cu Piept de pui , tot la fel de junk-food e ca si un hamburger? Si daca nu are nici cartofi prajiti ci doar salate, nu devine mincare sanatoasa? Sau o Pizza, e sanatoasa au ba? Mai sanatoasa sau mai nesanatoasa decit carnea de porc?
      Ideea ar fi buna, dar nu prea vad cum se va putea aplica...
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:15)

        Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        si eu platesc asigurare. si mananc ocazional fast food in oras. Deci nu iti produc tie paguba. Daca nu mananc niciodata fast food din oras ci il fac in casa tot ma pot imbolnavi, deci nu ma ajuta cu nimic taxa asta. E pur si simplu nevoie de bani la buget, nu e vorba de grija pentru sanatatea mea/ta.
      • 0 (4 voturi)    
        Bogdane (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:23)

        nea caisa [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        noi astia de mai mancam si junk food ne bazam pe banii tai. Sa fii sanatos si sa contribui cat mai mult la asigurarle de sanatate.

        nababule!
        • +1 (3 voturi)    
          Pt nea caisa si Mirela (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:48)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui nea caisa

          @ nea caisa:
          Discutia era pur teoretica, incercam sa explic logica din spatele masurii. Intimplator mai maninc si eu junk-food, si mai si fumez, ceea ce ma costa de ma rupe.
          @Mirela:
          Intr-adevar nu am cum verifica ce maninci acasa. Nici o lege nu e perfecta si peste tot exista nedreptati in aplicarea ei. Asa e si aici. Partea buna la aceasta lege (daca s-ar gasi o metoda prin care sa fie aplicata, metoda pe care eu nu prea mi-o imaginez) ar fi ca parte din junk-food-uri si-ar schimba nitel meniul astfel incit sa scape de prevederile ei, si, sa spunem, va vinde piept de pui la gratar in loc de hamburgher sau hot-dog. In rest, o idee OK, care nu se poate pune in aplicare...
    • 0 (0 voturi)    
      sunt curios... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:20)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Falco

      ...cine si mai ales de ce ti-a dat minus?! Cred ca are legatura cu cuvantul din final "schimbare". Pe unii doar cuvantul ii sperie...
  • +5 (7 voturi)    
    da... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:38)

    cocos [anonim]

    ...da, sunt de acord. dar, prima data sa defineasca ce inseamna fast-food...... ca, in romania, cam toata mancarea e fast-food. prea putine localuri unde se gateste altceva in afara de mici, cartofi, cefe , saorme etc. Oare, o taxa pe e-urile introduse in mancare/bautura nu se poate ???
  • +8 (10 voturi)    
    sa puna taxa pe prostie (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:39)

    FFF T [utilizator]

    Si sa inceapa cu ei
  • -4 (10 voturi)    
    Idee f. buna (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:40)

    andrei [anonim]

    As adauga si taxa pe "grasi", sa ii mai descurajeze pe oameni sa manance tot felul de porcarii.
    • +4 (14 voturi)    
      Colonii de grasi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:13)

      Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Genial, apoi urmeaza sa facem colonii pt grasi, fumatori etc in spiritul coloniilor pentru leprosi, sa refuzam sa tratam in spitale pe oricine are peste greutatea ideala si eventual sa refuzam sa vindem produse "fast-food" persoanelor sub 18 ani sau eventual sa devenim majori la 40 de ani, pana atunci sa ne decida statul ce e mai bine pentru noi....uite, asa ma simt mai linistita...
      • +1 (7 voturi)    
        :) (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:14)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

        Nu incerca sa vii cu ironii fine si cu subtilitati, cititorii hotnews nu sunt mai destepti decat cititorii altora
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:01)

          Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

          E nah, care ironie...eu incercam doar sa echilibrez o propunere legislativa de stanga (taxare aiurea) cu una de extrema dreapta in pur stil fascist...:)
    • +4 (6 voturi)    
      Nu taxelor pentru grasi! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Si asa sunt taxati de mama natura suficient. Daca intreci masura risti sa-ti tranformi patul in puscarie.
    • -2 (8 voturi)    
      idee f. buna! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:22)

      Seb [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Vad raspunsurile la comentariul lui Andrei si mi se face scarba de lenesii astia. Se vede ca in Romania numai 20% din populatie fac exercitiu fizic regulat! Va e lene sa fiti sanatosi!
      • +2 (6 voturi)    
        libertatea de a alege (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:57)

        Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui Seb

        Seb,

        felicitari pentru faptul ca faci exercitiu fizic regulat si traiesti sanatos. Si eu prefer adesea sa o iau la pas in loc sa ma urc in autobuz, fie pentru ca acesta este arhiplin fie pur si simplu pentru placerea de a merge pe jos. DAR nu despre asta vorbim. Ci vorbim despre libertatea mea sau a ta de a face o alegere, de a opta pentru ce credem noi ca e mai bine pentru noi.

        Si nu, tu nu poti decide ce a mai bine pentru mine. Da, poate ca un doctor ar decreta stiintific ca mai mult de 2500 de calorii pe zi in conditiile in care ai o slujba de birou sunt excesive. Dar poate pentru mine, sau oricare altul, gustul unui hamburger sau a 10, placerea lucrului oprit, valoareaza mai mult decat inconvenientele legate de marimea hainelor, varice, probleme cu inima etc. Valoarea pe care, ca indivizi, o atasam lucrurilor care ne inconjoara sau activitatilor zilnice este pur subiectiva.

        Schimband putin registrul argumentatiei, o astfel de masura ma duce involuntar cu gandul la cartele de alimente din vremea comunismului. Poate meditam putin la ce-am avut si ce-am pierdut inainte sa ne aruncam cu capul inainte.
        • +1 (1 vot)    
          Taxa mi se pare o prostie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:04)

          Alt Seb [anonim] i-a raspuns lui Ancutz

          Dar nu este vorba despre o limitare a dreptului de a alege atata vreme cat nu se interzice ceva. Este vorba doar despre faptul ca daca tu consideri ca este bine pentru tine sa te autodistugi sa nu ai pretentia ca statul sa cheltuie mai multi bani cu tine pentru a te aduce pe linia de plutire.
          Taxa este o prostie pentru ca nu taxeaza ceva ce este intrinsec rau cum ar fi fumatul, drogul, sau E-urile (asta chiar ar fi o idee buna - taxarea materiilor prime de genul asta pentru a descuraja folosirea lor in detrimentul ingredientelor naturale) ci taxeaza ceva ce este rau consumat in exces. Ar fi mai utila o campanie de educare a publicului despre pericolele excesului.
      • +4 (4 voturi)    
        Poate mai citesti odata despre ce e vb (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:16)

        big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui Seb

        Si poate iti da cumva prin capul ala plin de fluturi ca unii oameni mai si merg la serviciu, desi nu le place si ar prefera sa faca jogging in parc sau o minge cu baietii.
        Si in general, nu avem toti fericita situatie de a putea freca menta cind si cit vrem, ci cel mai adesea avem servicii suprasolicitante, cu multe ore in plus , adesea neplatite.
    • +3 (3 voturi)    
      am vazut ca esti de acord cu taxa pe prostie (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:25)

      nea caisa [anonim] i-a raspuns lui andrei

      asa ca ce economisesti la taxa pe grasi vei pierde aici.
  • +8 (10 voturi)    
    Interventionismul este prost pentru consumatori (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:41)

    Alex F [anonim]

    Aceasta taxa va duce in cascada la o marire a preturilor si produselor nonfastfood.
    Aceasta nu este o taxa pe viciu, cu scopul de a descuraja consumul ci pur si simplu de a extrage mai multi bani din buzunarul consumatorului.
    Avand in vedere ca oricum banii colectati din taxe vor fi prost cheltuiti, acesti bani nu vor ajuta cresterea economica ci INFLATIA.
    Genul asta de taxe intr-o tara precum Romania loveste cetateanul de doua ori.
  • +2 (8 voturi)    
    Taxa pe fast-food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:43)

    Flavi [utilizator]

    Este absolut incredibil, ce tampenie.
    De ce nu scad taxele si impozitele ca oamenii sa aiba mai mult cash pe care sa-l cheltuie pe fast-food sau orice in asa fel relansand economia?
  • +3 (5 voturi)    
    G (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:43)

    F [anonim]

    Sau taxa pe plata taxelor.
  • +3 (3 voturi)    
    nu cred ca o sa castige statul nimic (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:44)

    mihail [anonim]

    asta inseamna numai o scumpire, eu niciodata nu am primit bon fiscal odata cu shaorma!
  • +3 (3 voturi)    
    vreau si eu sa stiu (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:45)

    abc [anonim]

    sa imi spuna si mie minunatii nutritionisti care e diferenta intre o saorma si o portie de piept de pui cu cartofi si cu salata?? eu nu am reusit sa aflu. Si tot de curiozitate sa ne spuna si cantitatile.
    • -1 (7 voturi)    
      E o diferenta elementara... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:47)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui abc

      ...trecand peste faptul ca nu precizezi modul de preparare al pieptului de pui (f sanatos - fiert, mai putin sanatos - gratar, foarte putin sanatos - prajit, in ulei) si a cartofilor (mai putin sanatos - natur, foarte nociv - prajiti) presupunem ca ingredientele sunt aceleasi. Diferenta este data de....ai ghicit...corect...sosuri. Sos de maioneza, sos de usturoi etc. (grasimi, colesterol). In general carne (de orice fel) + cartofi = naspa, ti-o poate spune orice nutritionist. Mai bine carne + legume (fierte sau gratinate).

      Acum daca vrei sa intram in fineturi eu iti pot spune ca nu mananc cartofi pt ca ii consider un aliment pentru porci (indiferent cum ar fi preparati). In maniera similara incerc sa evit pastele, orezul etc.
      • +2 (2 voturi)    
        Groh-groh! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:14)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Ha-ha-ha! Vai ce am ras!
        Mai sa fie, chiar asa, ha, aliment pentru porci din care domnia-ta nu serveste :))))))
        Inainte sa scrii chestia asta te-ai gandit ca sunt milioane de romani care mananca cartofi? Daca tot tii neaparat sa intri in fineturi, o sa intru si eu si o sa-ti spun ca nu e deloc politicos sa expui o asemenea parere (chiar daca e parerea ta si ai dreptul sa o ai). Politetea e o 'finete' pe care nu ti-ai insusit-o inca... ca si arta de a exprima o idee cu tact. Ma intreb ce alte 'fineturi' te mai reprezinta?
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:35)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        domnu' gigi iti dai aere de atotcunoscator in ale nutritiei pe aici, dar de fapt habar nu ai: prin fierberea pe care o ridici in slavi, atat legumele cat si carnea isi pierd o mare parte din nutrienti.
  • +4 (8 voturi)    
    ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:45)

    chiuaua [utilizator]

    Foamea de bani este mare.Neinspirati totusi.Nu toata lumea conuma fast food. O taxa pe umbra facuta pe pamant ar fi mai utila. Inca mai suntem 21,5 milioane.
  • +8 (12 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:45)

    lucian [anonim]

    sa avem si taxa pe sucuri carbogazoase, matreata, traiul langa intreprinderi si uzine care polueaza, taxa pe second hand smoking, sau taxa pe faptul ca te imbraci urat si nu zambesti tot timpul astfel incat si tu contribui la amaraciunea si griul din tara asta...si nu traiesti sanatos...
  • +2 (4 voturi)    
    Taxa fast food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

    Scavenger [utilizator]

    Si in final, tot noi, consumatorii o vom plati.
    Exact ca toate celelalte taxe.
  • +5 (5 voturi)    
    Ipocrizia politica (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

    Cetateanu. [utilizator]

    Deci cat de ipocrit poti sa fii sa faci asa ceva? Cum sa pui taxa pe fast-food pai cine dracu o sa mai cumpere de acum de la fast-food? Pe covrigei cand o sa se puna taxa?
    • 0 (2 voturi)    
      Covrigei (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:46)

      Casargoz [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu.

      Ma mir ca nu ati inteles. Taxa pe covigei se pune acum.
      "se intelege un aliment cu un aport substantial de compusi cu efect daunator sanatatii, ca grasimi, sare, zahar, indulcitori, aditivi alimentari, in detrimentul compusilor cu efect benefic, cum ar fi fibre, vitamine, minerale"
      Dar considerand cele de mai sus, cel mai grava vor fi afectate brutariile care vand paine:
      Caci painea ingrasa, contine sare, aditivi alimentari in detrimentul compusilor cu efect benefic.
      Deci articolul ar putea sa numeasca simplu:
      Se va scumpi painea.
  • +2 (4 voturi)    
    TAXE (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

    JIJI [anonim]

    pe cand taxa pe vise , pe sperante , pe apa menajera - ca sa fie romanul si mai jegos , pe parturi si ragaieli ca asa se polueaza aerul ? pe injuraturi , pe fite , pe etnie , pe zona geografica ?
    s.a.m.d
  • +2 (4 voturi)    
    Aiurea in tramvai (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

    Mirela F [utilizator]

    si alte firme care se vor inchide... Traiasca Statul Roman!
  • -2 (10 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:47)

    maria [anonim]

    mie mi se pare ok taxa asta, in felul acesta platesc o contributie mai mare la sanatate cei care consuma mai mult din resursele si banii sistemului (din cauza stilului de viata cu mancare fast-food, clientii hamburgerilor dezvolta boli de inima, ficat, probleme cu circulatia, cu stomacul etc.)
    • +4 (4 voturi)    
      asa si asa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:01)

      I [utilizator] i-a raspuns lui maria

      foarte bine si nu prea. Nu toti care mananca la fast food dezvolta problemele pe care le zici tu. Unii au o activitate fizica intensa si sunt slabi ca paiul. Ar trebui ca respectiva taxa sa fie aplica atunci cand omul se prezinta la doctor.
      • 0 (2 voturi)    
        ba nu (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:25)

        Seb [utilizator] i-a raspuns lui I

        nu e numai de cum arati pe dinafara. Poti sa fii slab ca paiul si sa fii plin de porcarii pe dinauntru.
  • +3 (3 voturi)    
    care e definitia (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:49)

    matrixu [anonim]

    care e definitia acceptata in romania pentru fast-food?
    • +3 (5 voturi)    
      Fast-food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:06)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui matrixu

      Este vorba de timpul dintre comanda mesei si servirea ei. Probabil vor impune o limita maxima de timp pentru fast-food, de exemplu 10 minute.

      Cei care te servesc sub 10 minute de la comanda platesc taxa, ceilalti nu. Cum ar suna legea asta?; si oricum, poate fi eludata foarte usor de comercianti. Doar n-or fi in toate mintile sa puna taxe pe tip de mancare?
      • +3 (3 voturi)    
        BRAVO! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:19)

        CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Cap ai minte ce-ti mai trebuie?
        Pai o sa te serveasca toti dupa fix 10 minute!
        • -2 (2 voturi)    
          10 minute (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:05)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

          Sunt oameni interesati sa fie serviti cat mai repede, si fast-food-urile stiu asta cel mai bine. Nu cred ca pe acesti oameni grabiti o taxa in plus i-ar descuraja sa manace la un fast-food care iti serveste mancarea in cinci minute de la comanda.
        • +1 (1 vot)    
          Pai... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:14)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

          asta spunea si cel dinainte. Ca nu vede cum se va face o diferentiere intre fast-food si non-fast-food astfel incit sa si reuseasca sa colecteze taxa.
  • -2 (12 voturi)    
    in sfirsit ceva cu cap (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:49)

    aa [anonim]

    consumul produselor fast-food trebuie descurajata, poate asa nu vom deveni si noi ca americanii... obezi, ca - mai ales copiilor - nu prea ai cum convinge "poporul" despre efectul acestor binefaceri a civilizatiei!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu cred ca intelegi! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:40)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui aa

      De ce nu s-ar impune si la cola vanduta in supermarketuri? De ce nu si la restaurantele care produc sarmale de porc? De ce nu si pe jumari? Nu sunt nicidecum sanatoase Cati nu mananca cartofi pai facuti acasa in acelasi ulei? Hai sa fim seriosi! Copii trebuie invatati de acasa ce e sanatos nu prin impunere de taxe si impozite. Crezi ca pe obezi o sa ii ajute ca se mai strang niste bani la buget care se vor duce pe aparatura care sta in tipla pe holurile spitalelor...
      Eu consum ocazional fast-food - inclusiv cartofi pai. Nu inteleg ce sa mai descurajeze taxa asta.
      • -1 (1 vot)    
        Cat gresesti? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:41)

        Corina [anonim] i-a raspuns lui Mirela F

        Diferenta intre produsele facute in acasa si cele din fast-food este grasimea in care se prajeste, cantitatea si de cate ori se prajeste un produs precum si calitatea produselor.
        Acasa nu prajesti de ex.cartofi in grasime animala ci in ulei odata de cel mult doua ori pe cand la fast-food produsele se prajesc in cantitate mare mai multe zile la rand.
        Ceea ce mult lume nu stie cartofii de la fast-food-uri sunt de fapt preparati (din cartofi naturali 50-60% la care se adauga multe arome pentru gust si altele ca sa ii tina congelati cat mai mult timp) apoi sunt facuti pai si congelati.
        Asa ca, la fast-food nu mananci cartofii pai cum sunt facuti acasa, ci o pasta preparata.
        Nu exista nimic natural la fast-food ceea ce dauneaza mult sanatatii.
  • -2 (12 voturi)    
    Este o masura buna (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:50)

    DanCC [utilizator]

    Avand in vedere ca fast food-ul este daunator sanatatii (a se vedea efectele produse in SUA), consider ca acest gen de produse trebuie taxate tocmai pentru a descuraja consumul lor.
    • +2 (6 voturi)    
      esti naiv... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:02)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui DanCC

      romanii sunt un neam de puturosi si tot vor manca fast-food indiferent ca va costa 10 lei hamburgerul sau 13 lei... suntem un popor cu vicii: tigarile costa 8-10 lei si tot fumam ca turcii cate un pachet pe zi !
      • -2 (4 voturi)    
        Puturosii. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:49)

        Casargoz [anonim] i-a raspuns lui geo12

        Se presupune ca puturosii fac mai putin decat harnicii. Ori tot in comentariu te plangi ca romanii fumeaza mai mult si mananca mai mult decat altii. Deci au potential in a fi harnici, ia da tu un pic de munca la romani si dupe aia mai vorbim :)
        • -1 (3 voturi)    
          logica... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:46)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

          ma refeream la faptul ca romanii sunt puturosi si prefera sa-si cumpere o shaorma sau un hamburger decat sa-si gateasca ceva sanatos acasa! ma scuzi ca nu am filozofat ca tine pe un subiect atat de concret...iar logica ta e cam infecta...
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i corect (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 5:58)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui DanCC

      De vreme ce mititeii sunt la fel de daunatori, si nici sarmalele nu-s prea slabe in grasime. Romanii mananca cartofi prajiti cu obsesie. In america sunt multi obezi, dar daca romanii aveau salariile lor in ultimii 30 de ani, nu cred ca erau prea diferiti, de fapt o tara inainte sa ajunga bogata devine obeza, doar cresc putin salariile ca populatia se pune pe mancat in stil obsesiv. Prietena mea este adicata la dulce, nu se poate abtine sa manance inghetata nici iarna sau ciocolata, uneori prefera sa nu manance mancare gatita pt. ca deja si-a luat caloriile din dulciuri.
  • -3 (11 voturi)    
    perfect (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:50)

    lia [anonim]

    excelenta ideea; poate asa nu vor mai fi atatia disproportionati din cauza acestor mancaruri. pofta buna in continuare!
    • +5 (9 voturi)    
      si mai perfect (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:06)

      flo [anonim] i-a raspuns lui lia

      astept taxa pe imbecilitate. astfel poate nu vor fi asa de multi imbecili disproportionati
    • +1 (3 voturi)    
      si la sarmale (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:41)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui lia

      pofta buna si la sarmale, jambon, sunca, piftie, untura etc!
  • +6 (6 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:50)

    samosata [anonim]

    Cati ministri de finante avem ? Toata lumea pune taxe ? Traim in Ro-taxe-mania ? A incepe cu a pune noi taxe e semn clar de incompetenta si impotenta!
    Eu zic sa gandeasca guvernantii altfel: sa plece de la ideea ca deja sunt prea multe taxe. Bafta!
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt de acord! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:51)

    Wasile [utilizator]

    Doar că taxa să fie colectată direct de contribuabil din mâncare, și să fie livrată, în forma procesată, direct la bugetul de stat :)

    Tare aș vrea să intru la ANAF și să îi întreb: am venit să dau taxa pe fast-food... v-o las aici pe birou?
    • +2 (2 voturi)    
      taxa pe râs (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:35)

      insider [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Super !!!
      Dupa parerea mea insa, m-am expus unui pericol foarte mare, in sensul ca m-am amuzat atat de copios, incat unui functionar ANAF i-a venit ideea instituirii si colectarii taxei pe râs.
      Pentru a-i mai domoli elanul ma gandeam sa nu mai eliminam forma procesata , poate in felul asta se reproceseza si scadem consumul !
      • 0 (0 voturi)    
        Mai sunt variante... (Joi, 7 ianuarie 2010, 8:17)

        Wasile [utilizator] i-a raspuns lui insider

        - fiecare fast-food să împartă în două fiecare comandă: pentru client 80% și într-un doggie-bag 20% pentru buget.
        - din șaorma să se livreze varza și maioneza direct către buget. Și așa bugetul este varză și după câteva zile miroase îngrozitor :)
        - controale inopinante asupra trecătorilor, realizate de agenți ANAF, care să analizeze conținutul stomacului pentru detectarea fast-food și răcoritoare
        - permis de șaorma! Posesorii unui asemenea permis vor putea mânca, în spații publice, fast-food, fără să fie atacați de polițiști mascați. Cei ce nu posedă la vederea permisul de șaorma vor putea fi atacați de trupele de intervenție rapidă pentru periclitarea sănătății unui cetățean!
  • -2 (2 voturi)    
    TAXE (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:53)

    JIJI [anonim]

    DE CE NU SE POSTEAZA COMENTUL MEUUUUUUUUUUUUUUUUUU???????????
  • 0 (2 voturi)    
    de ce nu ? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:53)

    bazil [anonim]

    poate asa se mai educa si poporu...daca de buna voie si sfaturi abilitate nu putem tine cont pt o sanatate mai buna.

    sau mai bine men sana in corpore GRAsana ?
  • -4 (8 voturi)    
    Tot ungurii cu idei sanatoase ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:53)

    Freelancer [anonim]

    ... bineinteles ca este o idee buna !!!
  • -3 (5 voturi)    
    taxa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:55)

    moi [anonim]

    Eu personal sunt de acord, chiar sa ajunga asa mai scume decat cele bio. Pun pariu ca doar le-a aratat pisica la baieti, si acum astia sar cu plicurile, si probabil ca in final vor taxa si acciza alimentele bio, ca sunt un lux (nenecesar) :)
  • +2 (8 voturi)    
    De acord (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:55)

    Florin [anonim]

    TOTAL de acord, mancarea de la fast food-uri gen McDonalds, KFC,Burger King si alte retele dauneaza grav sanatatii. McDonalds de ex e un local de mana a treia in state, plin de saraci si negri, murdar si vai de el, insa noi il vedem ca nu stiu ce mare restaurant.Aiurea ...
    • +2 (2 voturi)    
      KFC (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:20)

      Misu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      asa este dragul meu. nu zice nimeni ca MCD, KFC, ETC sunt restaurante de lux. diferenta dintre ele si shaormaria de la colt este ca acolo se da bon la fiecare client pe cand la shaormarie numai din 5 in 5. cum va proceda statul astfel incat sa colecteze in mod cinstit aceasta taxa de la toti?
      mi se pare o stupizenie cat casa aceasta taxa.
      statul asta nu face decat sa inventeze taxe in loc sa concedieze functionari de prin ministere si alte locuri unde se plimba hartii. sa aiba si fastfoodurile de unde sa angajeze forta de munca.
    • 0 (2 voturi)    
      bine bai desteptule. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:51)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      PAi si cine merge sa manance la McDonalds, KFC,Burger King in romania???Apropo , tu esti unul din aia care iti permiti sa manani la restaurant???Cu siguranta 80% din romani nu isi permit sa manance la restaurant asa ca McDonalds e cel mai ieftin si de asta mananca acolo, cand o sa avem si noi salarul minim macar 1000 euro at pot sa puna baieti astia taxa asta, pana at NU.
      • -1 (1 vot)    
        Nu crezi ca mai bine mananca acasa? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:49)

        Corina [anonim] i-a raspuns lui /./

        Decat la fast-food mai bine acasa iar pentru copii totul este daunator.
  • 0 (4 voturi)    
    Frectie (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:56)

    Alex [anonim]

    de parca mancarea te-mbolnaveste...
  • +5 (7 voturi)    
    Sunt de acord (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:56)

    m3th0dman [anonim]

    Chiar dacă nu este 100% corect sunt de acord cu ea.

    Corect ar fi fost să scadă TVA-ul la produsele ecologice/sănătoase, atât timp cât cresc taxele la cele nesănătoase.
    • +1 (1 vot)    
      daaaa.... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      am mai vazut oameni care merg in somn... dar oameni care criu pe net in somn n-am mai vazut...

      auzi tu... sa scada taxele la produsele bio... n-ai sa vezi... orice inseamna jecmanirea poporului este binevenit in tara asta...
  • +2 (2 voturi)    
    fast food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:57)

    Danila Florin [anonim]

    Cum se defineste un produs fast food? Ce anume il face sa fie fast food? Mai bine ar impune niste standarde de calitate.
  • +2 (2 voturi)    
    mancare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:57)

    artcoding [anonim]

    Ar trebui sa includa si restaurantele, pentru ca este tot un viciu, si atunci ar fi incorect spus fast-food. Doar nu cumva se gandesc sa nu puna taxa in localurile celor cu bani, insa in cantine sa puna taxa, ar fi nesimtiti (nu ca m-ar mira).
  • +1 (3 voturi)    
    E-urile (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:57)

    platitor_taxe [anonim]

    Ar trebui taxate produsele cu E-uri nocive fiindca astea distrug sanatatea, incet incet
  • +3 (3 voturi)    
    bun (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:57)

    Mihai2009 [utilizator]

    Micii sunt fast food? Pizza e fast food numai daca se serveste la felie? Taxa pe pateurile cu branza?
  • +2 (2 voturi)    
    Si reduc taxele celorlalti? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:58)

    Gabi [anonim]

    Si reduc taxele celorlate firme -ma refer la cele ce prepara hrana dupa alte metode (mai sanatoase - care sa fie explicate in textul aceluiasi ordin)?
  • +2 (2 voturi)    
    cum? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:58)

    cosmo [anonim]

    sunt curios cum vor defini mancarurile "fast"!
  • +1 (3 voturi)    
    E o idee.. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:00)

    Eu [anonim]

    .. manac cam o data pe luna la mac sau kfc, deci pe mine nu m-ar afecta aproape deloc. La ce profit fac multinationalele fast-foodurilor taxa asta n-ar fi un capat de tara. Doar banii din taxa sa fie folositi acolo unde trebuie, la investitii si nu in salarii sau stimulente.
  • +1 (5 voturi)    
    De acord (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:00)

    Sucitul [anonim]

    Inteleg ca aceasta taxa imi va fi platita mie de catre distribuitorii de junk-food, intrucat eu sunt cel afectat de consumarea unui hamburger toxic si nociv. De unde rezulta ca pretul acestuia, din punctul meu de vedere, va scadea. Ce treaba are statul, ce treaba are ministerul sanatatii cu asta? Platesc asigurare de sanatate si pot sa ma imbolnavesc de ce boala vrea hamburgerul meu. Pe de alta parte, puteti sa inchideti McDonalds de tot. Si rafinariile, ca polueaza. Toate fabricile inchideti-le, ca toate polueaza. Interziceti tigarile in Romania. treceti in ilegalitate orice autoturism care nu consuma apa si nu produce oxigen. Interziceti orice bautura cu alcoolemie mai mare de 0%. Faceti ce vreti, opriti tot, interziceti tot. Dar ce-aveti cu mine?
  • +1 (5 voturi)    
    Sa fim seriosi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:02)

    anonim [anonim]

    Eu mananc cu placere un Big Mac o data la doua luni desi in rest nu mananc deloc fast food. Surpriza e ca acesta e mai bun decta multe porcarii mancate in restaurantele noastre de doi bani.
    Impozitati maxim viciile adevarate: alcool si tutun.
  • 0 (2 voturi)    
    alta e problema (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:03)

    Andrei [anonim]

    Problema nu este ca se cresc taxele la mancarurile de la Fast Food. Poate asta e ok, avand in vedere ca cei ce mananca la FF ajung mai des la spital..
    Principala ingrijorare este ca avem o CLASA POLITICA IMPOTENTA care nu-i in stare sa administreze eficient banii.
  • +4 (4 voturi)    
    Grav - Minti bolnave la Ministerul sanatatii !!! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:05)

    czr [utilizator]

    Credeam ca sunt numai la Ministerul de Finante, dar vad ca-i ceva molipsitor..

    Daca tot ne luam (evident numai la taxe) dupa tari adevarate Franta, Germania, Marea Britanie, eu zic ca noi sa fim mai cu mot... sa-i intrecem... sa mai punem o taxa langa asta.. de genul "taxa pe norocul de a ne fi nascut si de a trai in Romania"
    Ce ziceti minti bolnave, merge?
    Sau daca nu, "taxa pe aerul respirat" cred ca-ar fi ok... ai bani respiri, n-ai bani - masca pe figura si gata!... asa am mai rezolva o problema... ne-am mai imputina si ar scadea somajul!
  • +3 (5 voturi)    
    gogosi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:07)

    fomistul [anonim]

    taxa va fi bagata in pret si o suportam tot noi. baieti destepti,sa nu uitam ca in urma cu 150 de ani se instalau fanariotii la noi,sunt curios cand scapam de ei ?
  • 0 (2 voturi)    
    Propun ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:10)

    Razvan [anonim]

    Taxa pe prostie, in felul asta poate ii vor taxa pe cei ce arunca bani la lautari si persoanelor ce cred ca detin o oarecare forma primitiva de cultura gen cel care a propus legea !
    O prostie, imi pare rau ca i-am votat, bani din piatra seaca n-or sa faca niciodata !
  • +1 (1 vot)    
    taxa pe sarmale (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:14)

    schmoukiz [utilizator]

    De fapt ce ii deranjeaza? Ca ar putea sa ingrasa? Atunci sa taxeze jumarile, carnatii si alte obiecte de mandrie nationala ale speriatilor de bombe.
  • +5 (7 voturi)    
    Si mai propun ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:15)

    Razvan [anonim]

    Taxa de cetatean al Romaniei, egal cu 40% din salariu', pentru ca a devenit un privilegiu sa locuiesti in minunata asta tara !
    Aceasta taxa sa fie adaugata alaturi de celelalte.
    O sa-mi fac o vasectomie, sa nu fie nevoie ca si copiii mei sa vada lumea asta !
    • +5 (5 voturi)    
      Sustin (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:55)

      Casargoz [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Draga Razvan te sustin. Si eu as vrea sa platesc 40% din salariu. Dar din pacate lucrez in mod legal si daca e sa fac o socoteala simpla 60% din venituri se duc la stat daca socotesc si TVA-ul.
      Cand o sa dam doar 40% o sa fie foarte bine.
      • +3 (3 voturi)    
        hmm (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        dai vreo 60 si la stat
        ! 35 din salariu tau si inca vreo 30-35% da salariatul pentru privilegiu de a angaja in frumoasa tara...
        deci 60-70% din start se duce la mimunatii nostrii conducatori

        daca pui si TVAu de 19 % ... fa tu calcului (aici neintrand diverse impozite, impozitele pe profit ale firmei etc)
  • +1 (3 voturi)    
    Revoltator (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:15)

    Mi e SCARBA [anonim]

    Astept taxa pe PROSTIA/NESIMTIREA DIN CAPU POLITICIENILOR ROMANI ! In RO se mananca f.f de nevoie nu toata lume are posibilitatea sa manance mancarurile exotice banale pentru clasa politica(clasa hoata) Mi e scarba ca sunt in RO! din cauza voastra TALHARILOR!
  • +3 (3 voturi)    
    o idee voalata... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:15)

    helium [anonim]

    Daca pornim de undeva ar trebui amenzi uriase pentru producatorii de mezeluri si lactate pentru ca ei reprezinta un real pericol, mezelurile sunt consumate la scara nationala pe cand fast-food-urile de o parte din populatie.
    Produsele din asa zisa "carne" sunt adevarate bombe chimicale unde numai carne nu exista.
    Incurajarea cresterilor masive de animale si infintarea de asociatii regionale unde productia sa acopere regiunea respectiva.
    Numai asa putem avea un ciclu sanatos, producator - consumator si odata cu cresterea intensiva si nevoile asigurate pentru o hrana sanatoasa.
    Atata timp cat exista cere si productie masiva preturile pot fi competitive iar oamenii sa numai arunce cu gramada pe mezeluri pline de emulgatori si chimicale.
    Am ajuns sa aducem carne de pasare si porc din SUA, Brazilia, Ungaria pentru ca nu suntem in stare sa punem pe picioare ferme regionale.
  • 0 (2 voturi)    
    taxeeeeee (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:16)

    Ion [anonim]

    Urmeaza taxa pe cosurile de fum , taxa pe sexul privat ,si alte taxe. Propun ca poporul roman sa introduca taxa pe cretinism, platibila NUMAI de politicieni si dubla ca valoare pentru GUVERNANTI !!!!!

    MOTTO :
    " nu fura , guvernul uraste concurente neloaiala !!!!! "
  • +3 (5 voturi)    
    TAXA PE ORICE ... din ce in ce mai mult orice ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:22)

    UIMITU' [anonim]

    Mai propun :
    - taxa pe covrigi ;
    - taxa pe gogosi ;
    - taxa pe inghetata ;
    - taxa pe pizza ;
    - taxa pe biscuiti ;
    - taxa pe seminte ( de oricare ar fi ele , taxa sa fie ) ;
    - taxa pe apa imbuteliata ;
    - taxa pe incapatinarea noastra de a sta la coada sa platim taxe ... asa , sa ne invatam minte ;
    ... si exemplele ar putea continua !
  • +1 (3 voturi)    
    Cate taxe mai sunt acum? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:22)

    in [utilizator]

    Ideea e ca la c�te taxe sunt ar trebui un minister al taxelor - propun in subordinea "blondei" :))
    Pentru usurinta se pot cumula si sa se instituie TAXA PE ROMAN IN VIATA.... ca pe moarte oricum exista ....
  • -3 (3 voturi)    
    din europa.. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:23)

    marlene [anonim]

    daca ai o problema si vrei sa te duci la doctor..primul lucru care esti intrebat e ce mananci si mai ales unde (ast adaca mai ai si o anumita greutate). In mom. in care raspunzi, fast-food gen mc, KFC, etc..vei avea surpriza ca casa de asigurari nu iti mai acopera in intregime toate costurile. In US e chiar mai grav, nici macar de asigurare nu mai beneficiezi daca ai peste o anumita greutate. Hiadeti sa nu mai judecam asa direct...taxa nu stiu cati bani va aduce..dar poate ca va descuraja manatul excesiv la fast-food-uri. Numai la noi te duci la Pizza Hut sa manaci paine cu unt (in Londra e un chiosc obosit).
    • +2 (2 voturi)    
      Du-te madam si te plimba! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:39)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui marlene

      Mancati toti un rahat din asta ecologist, de parca toata populatia planetei are bani de Pizza Hut!
      Ca sa nu te mai dai mare cu Londra ta, las ca iti explic eu: la Iasi Pizza Hut e de muzeu, ca nu intra nici dracu. In mare parte ca n-avem bani, intr-o alta mare parte pt ca de banii aia ne putem lua de oriunde ceva mai bun. Asa ca mai lasa-ne cu textele de prin alte tari, ca aici nu merge.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce va mai place shaormaaa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:23)

    BigMama [anonim]

    Urmeaza taxa pe clipit, pe nivelul de zgomot facut de pasi pe strada si amenzi pt stranutat in public...Cand o sa avem salariile francezilor, ale nemtilor si englezilor o sa ne permitem si taxa pe shaorma.Daca tot ''armonizam'' taxele si legislatia, parerea mea ar fi ca si lefurile sa fie si ele putin mai ''armonizate'' pt mai multa armonie,buna intelegere si o viata lipsita de E-uri.
  • +4 (4 voturi)    
    c (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:24)

    Anonim [anonim]

    in conditiile crizei economice actuale, logic ar fi sa scada taxele si impozitele si sa creasca cheltuielile bugetare........insa la noi se face cam invers
  • +2 (4 voturi)    
    legatura dintre grasi si fast-food?! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:25)

    oarecare [anonim]

    Care e legatura dintre grasi si fast-food? Nu exista. Si sa nu dati ca exemplu mediocritatea aia de documentar super-size-me care arata ca lipsa miscarii si parintii tampiti care isi indoapa copii de mici sunt de vina, desi ei continua sa dea vina pe fast-food. Nu fast-food-ul e problema ci mancarea proasta de acasa a unora si in exces, daca nu ma credeti faceti un sondaj printre cunoscuti corpolenti sa vedeti cati isi pot permite sa manance fast-food incat sa ajunga la dimensiuni mari si o sa aveti o surpriza.
  • +2 (2 voturi)    
    taxa aiurea (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:36)

    Tataie [anonim]

    Taxa asta ar fi total aiurea. Personal nu agreez fast food, dar acest tip de alimentatie nu este un pericol instantaneu pt sanatate. Introducerea taxei ar insemna scumpirea alimentelor in an de criza. E o prostie.
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:36)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      "nu-i un pericol instantaneu", dar e un "mare pericol"...
      Think twice!
      Gandeste-te cata economie ai putea face cu taxa asta! Economie inseamna bani pe care staul n-o sa-i mai cheltuiasca aiurea pentru medicamente antidiabetice si antihipertensive peste 10 ani!Exemplu: dai zilnic 10 RON in plus pe hrana sanatosa (ca sa nu dai zilnic 5 RON in plus taxa la stat). Peste 10 ani dai zilnic cu 20 RON mai putin pe medicamente (o sa dai bani pe medicamente oricum doar c-o sa dai mai putin; iar 600RON/lunar pe medicamente n-o sa fie prea mult!
      • +2 (2 voturi)    
        Mai documenteaza-te despre diabet (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:46)

        big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

        Poate o sa faci chiar tu, si o sa afli ca poate fi predispozitie genetica, surprise!
        Si culmea, spre surprinderea ta, si oamenii slabi, care nu maninca de la fast-food, fac diabet.
        In schimb, ironie a soartei, aia grasi nu au toti diabet, culmea, si de fapt, unii chiar se simt bine.
        Cit despre statul roman, stai tu linistit, campaniile alea in care se lauda ei ca rezolva diabetul nu exista, sunt doar un paravan pt cheltuitul de bani aiurea, din care se simt f bine companiile farmaceutice.
  • +2 (2 voturi)    
    taxe (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:38)

    elis [anonim]

    dece s au gandit imediat la taxa pt.produse fast-food si nu incearca sa controleze felul in care sunt pregatite, servite aceste produse?E clar ca au nevoie de bani la buget indiferent de unde dar in nici un caz in folosul omului.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:39)

    Dragos [anonim]

    Felicitari! Ideea asta ar fi trebuit sa apara mai demult si sper sa devina regula si in alte tari!
  • +1 (1 vot)    
    Taxa pe platitul taxei la ghiseu (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:46)

    Koal [anonim]

    Lumea a evoluat, internetul se foloseste pe scara larga, toata lumea ar trebui sa isi plateasca taxele online, de aceea trebuie instituita o penalizare pentru cei care platesc taxele la ghiseuri.
    (Si pentru a putea obtine de la cat mai multi aceasta taxa, va trebui ca sistemul de incasare plati online sa cada zilnic intre orele 7 si 8 iar reparatia sa dureze cel putin 23 de ore).
  • +4 (4 voturi)    
    De ce taxe? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:46)

    gigi marga [anonim]

    si de ce "constrangere"? De ce omul nu are dreptul sa aleaga in dreptul sau ce-i place?
    Vrei sa-l constientizezi? Foarte bine: investeste in educatie! Investeste in informare corecta, dar nu-l "forta" prin metode financiare.
    Daca procedam asa, atunci de ce sa nu introducem si o taxa pe prostie?
  • 0 (0 voturi)    
    fast food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:53)

    huhurezu [anonim]

    hai sa fim seriosi.
    un hamburger, fie ca il halesti la mcdonald's, fie la burger king, fie la jack in the box, e facut din carne da vita, carne cu contzinut ridicat de colesterol.
    pitzza si hamburgerii de pork au un risc sanatate cu mu mult mai mic.
    in america sunt 'jda'mii de fast food stores pe mila patrata, comparand cu ioropa...
    si daca e s'o iei la sperantza de viatza, sa fim seriosi.
    parol !
  • +2 (4 voturi)    
    Gluma proasta. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:54)

    Octav [anonim]

    Sper ca este o gluma proasta!

    Cum adica taxa pe fast food? Maine poti spune ca vrei taxa pe incaltaminte cu toc. Tocurile sunt nesanatoase si dauneaza picioarelor. Sau taxa pe manusile din piele, ca nu tin la fel de bine de frig!

    Ce sunt toate ineptiile astea?

    O alta problema ar fi, introducand taxe deduse din venitul fast food-urilor, ghiciti de unde or sa isi acopere ei diferenta de bani?! Din pretul produselor vandute, deci vor creste si preturile.

    Mi-e scarba sa o numesc "idee" proasta. Este o mizerie, asta este.

    Attila Cseke, fa-ti bagajul si du-te la ai tai, impoziteaza-ti propria prostie si vei deveni bogat!
  • +3 (3 voturi)    
    alte impozite (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:54)

    zov [anonim]

    In curand vor fi aprobate si urmatoarele impozite:
    "Impozit pe impotenta, pe rezistenta
    Impozit pe existenta, impozit pe cana de apa
    Impozit pe tipete daca ai stat capra." (Parazitii)
  • +3 (3 voturi)    
    Rezultatele (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:55)

    CONS [anonim]

    Cu sau fara taxa, vom vedea rezultatele vietii "sanatoase" pe care o promovam peste 20-30 de ani! Apucati-va de medicina, pentru ca productia de scutiri pentru educatia fizica din scoli va fi la mare cautare!
  • +2 (2 voturi)    
    O prostie de taxa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:00)

    Dragos [anonim]

    Statu loveste unde ne doare mai tare, adica la chestiile de larg consum. Un rah`t de taxa.
  • -3 (3 voturi)    
    excelent! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:02)

    semphora [anonim]

    o initiativa absolut laudabila, poate va descuraja consumul de porcarii.

    Dar romanul de pe forumuri asa e el, daca nu se pune contra la orice, se cheama ca nu e roman.
    • +2 (2 voturi)    
      fara Gica Contra intri in PCR (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:22)

      Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui semphora

      daca am si unii Gica Contra , ar fi mai liniste in tara , si salam cu soia .
      BTW soia este un aliment sanatos ..
      • +2 (2 voturi)    
        soia (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:11)

        VirgilD [utilizator] i-a raspuns lui Gica Contra

        soia, carne de soia, branza de soia, lapte de soia...

        barbatii pot face cancer de prostata daca mananca acelasi tip de soia mai multa vreme (cateva luni de zile din cate tin minte din articol)
    • +2 (2 voturi)    
      zau? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:27)

      a [anonim] i-a raspuns lui semphora

      ia mai gandeste-te la ce spui. stii ce se va intampla? statul ii va taxa, ei nu vor accepta sa piarda si vor mari preturile, clientul platind in plus, fiind determinat vrand-nevrand sa consume mai putin. vezi undeva prin schema asta ceva de stimularea consumului? ca eu nu vad

      sa continuam. trec 5 ani sa zicem, se consider ca nu isi mai are sensul aceasta taxa si se scoate. crezi ca de a doua zi scad preturile? evident, nu. avantaj firma.

      insa pana la aia 5 ani, momentan s-ar putea sa cam dea faliment unii daca clientii vor zice pas ca si asa fast-food=moft in multe cazuri. cine pierde de aici? toti inclusiv dobitocii de la minister care vor lua bani din parti daca nu se vinde.

      concluzia logica: orice taxa de genul asta nu face decat sa incurce si sa strice.
  • 0 (4 voturi)    
    avem un guvern senzational (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:06)

    anonim [anonim]

    Astept ca Udrea sa coaca si ea o prostie din asta. Avem un guvern pe cinste, traiasca PD-L si UDMR.
  • -1 (1 vot)    
    Idee buna - greu de implementat (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:22)

    Bla [anonim]

    Alimentatia nesanatoasa ar trebui sa ocupe locul doi, dupa fumat, pe podiumul bolii. Statul California tocmai a introdus o lege legata de interzicerea uleiurilor hidrogenate, care ar fi frumos de copiat si la noi. Prajelile astea de la cartofi pai pana la gogosi sunt adevaratul flagel de boli cardio si cancere. Chiar ar trebui sa ne inspiram dupa legea promulgata recent de Schwarzenegger in California.
  • +1 (1 vot)    
    taxa ca te nasti (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:31)

    mircea [anonim]

    cam asa vor sa ajungem. si ce nu am inteles niciodata de ce trebuie sa platim apa potabila, impozit pe pamant, taxa de a circula cu masina pe sosele si aici cred ca o sa apara o taxa de deplasare pe jos...ar mai fii multe taxe care le platim contra naturii firesti dar asta inseamna sa fii civilizat? daca eram civilizati nu existau armate in lume si nici taxe.
  • -1 (1 vot)    
    bravo! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:34)

    Seb [utilizator]

    O taxa foarte buna - iar daca lanturile de fast-food vor mari preturile, cu atat mai bine. Sa isi dea lumea seama ca ce cumpara de la McDonalds e o porcarie.
  • -1 (1 vot)    
    De acord. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:35)

    SorY [utilizator]

    Eu unul sunt de acord cu aceste taxe.
  • +2 (2 voturi)    
    Comparatie (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:35)

    dragos [anonim]

    Paris, rue Maginot : Sandwitch Turk : 3:25 euro
    Bruselles, Rue de la Loi : Sis Kebap : 3 euro
    Bucuresti : Piata Iancului : Shaworma : 3:70 euro (15 Ron).

    In principiu toate cele 3 preparate sunt acelasi lucru, si au in jur de 350 de grame. SUNTEM deja cea mai scumpa tara in ceea ce priveste FastFood-ul. Ce pana mea mai vreti ?

    Nu vezi ca suntem deja disperati ? Prevad greva fiscala.
  • -1 (1 vot)    
    titlul articolului (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:39)

    Seb [utilizator]

    Mai bine ar fi sa-i zic taxa pe junk food. Sa vedem daca se mai impotriveste lumea asa de tare.
  • +1 (1 vot)    
    wow (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:44)

    liviu [anonim]

    in romania mancarea a ajuns un viciu... curand apa potabila, aerul, privelistea, natura, vor ajunge si ele in categora viciilor. Propun chiar o taxa pe corpul uman si o taxa pe uratenie, taxa pe nastere si moarte, taxa pe fiecare deget de la mana si de la picior, etc....idei sunt..numai sa aiba cine sa le aplice.
  • +1 (1 vot)    
    eu personal... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    sunt total de acord ca fast-foodul este nesanator si ar trebui descurajat consumul lui, DAR taxe pe fast-food sunt de-a dreptul ABERANTE!!!
    guvernul nu stie cum sa ne mai jupoaie!

    propune pe viitor urmatoarele taxe:
    - taxel pentru mers pe drumurile publice (un fel de rovinieta pentru pietoni)
    - taxa pentru deschisul usilor
    - taxa pentru aerul expirat (ca si asa e prea curat)
    - taxa pentru ca esti fraier si nu te-ai carat inca din romania
    etc
  • +1 (1 vot)    
    ce prostie... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:54)

    farty [utilizator]

    cea mai mare tampenie pe care o aud in zilele noastre. nu sunt adeptul fast food-urilor, stiu ca sunt nesanatoase de fel, dar sincer, cand ma roade foamea si mai am 3 lei in buzunar, nu ezit sa imi iau un senvis de la primul fast food iesit in cale. sa le ie rusine celor ce au venit cu aceasta initiativa, si sper sa pateasca si ei ca mine, si anume sa mai ramana cu 3 lei in buzunar, si sa nu poata sa isi ia un senvis de la primul fast food, deoarece intre timp, datorita acestei taxe, el a ajuns 5 lei...
    iar la urma urmei si masturbarea este un viciu, poate cel mai puternic...
  • 0 (0 voturi)    
    O parere (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:56)

    eu [anonim]

    Cred ca este speculata ideea cu mai multi bani pentru sanatate, deoarece nici cei dupa taxa de viciu nu se regasesc in totalitate la ministerul sanatatii, cum nici macar toate asigurarile de sanatate nu sunt integrate in bugetul MS. Eu cred ca nu este decat o incercare de a scadea veniturile si vanzarile fast food, deaorece in perioada de criza iau cu mult fata restaurantelor. Nu stiu cat de multi romani se ingrasa din fast food, ca daca stam sa ne uitam ca si in afara sarbatorilor sunt pline unele dintre hipermarketuri si nu se cumpara doar produse 'sanatoase'.
    PS: nu am un fast food si consum rar astfel de produse.
  • +1 (1 vot)    
    taxa pentru ministri (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:01)

    tatal stat [anonim]

    pe a se da invariabil in stamba. Daca-l doare cu adevarat ca oamenii se autoexpediaza in mod lent la boala cronica si moarte, de ce nu interzice agentii nocivi? De ce incaseaza statul impozite de pe urma fumatului, bautului, mancatului? Asta-i grija parintelui fata de copiii sai bezmetici? Sunt liberi sa faca totul dupa cum ii trazneste capul, insa cu pretul unei mame de bataie? Cine si-ar dori asemenea parinti? Sadism pur.
  • -3 (3 voturi)    
    Oau! Societatea civila in actiune pe forum. (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:09)

    xyz [anonim]

    Cate comentarii impotriva, oaaau! Romanilor chiar le place sa se planga mult fara sa faca nimic. Vreo manifestatie spontana la ministerul finantelor, vreo petitie scrisa, vreun proces la "drepturile omului"? Nuu... suntem toti ocupati pe forum :))) Hai pa!
    • +2 (2 voturi)    
      fraiere... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:20)

      zu [anonim] i-a raspuns lui xyz

      dar tu ce cauti pe forum xyz??????????? fraiere... foarte buna masura
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 18:00)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui zu

        Buna intrebare, dle Zu. Ce caut eu pe forum? De multe ori ma intreb si eu, cred ca este o placere masochista pe care o gasesc in a citi comentarii ca al dumneavoastra. Sau poate ma simt nesigur pe inteligenta mea si din cand in cand mai intru pe forum ca sa imi recapat increderea... cine stie?...
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa pe prod.fast-food (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:28)

    Larmis [anonim]

    Buna seara, in legatura cu subiectul propus as vrea sa va prezint opinia mea referitoare la acest lucru. Guvernantii pot pune tot felul de asemenea taxe pentru ca in realitate tot ceea ce se vinde "fara acte" nu este prins in aceste taxe. Asa ca vor inflori din ce in ce mai mult vanzarile la negru iar aceste taxe nu ajuta la nimic, bugetul statului fluierand a paguba. In esenta singurul lucru care ar putea aduce la bugetul statului sume de bani ar fi O SINGURA LEGE: controlul averilor tuturor persoanelor fizice din Romania (este foarte greu de realizat, dar daca se vrea se poate). Va multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Marţi, 5 ianuarie 2010, 22:01)

      Cetateanu. [utilizator] i-a raspuns lui Larmis

      Si asa in floare evaziunea fiscala in Romania cu tot felul de buticuri care vand un suc pe zi , mai pune si taxa asta o sa scumpeasca aia produsele si taxa tot nu o sa intre la buget asa ca Viva la Romanie. Oricum orice taxa pe viciu vine cu dorinta de a frauda. Nu putem sa spunem ca mancarea e aceiasi cu tigara dar cata contrabada este in Romania ma mir ca mai crede cineva in sondajele lor.
  • +1 (1 vot)    
    viciul de a fi roman ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:06)

    ardeleanul [anonim]

    Au ajuns politicienii Romaniei sa taxeze pofta culinara a romanilor. Ei stiu ce este sanatos.
    A fi roman in Romania nu este sanatos. A mai sta in tara asta este de fapt viciul suprem. Ar trebui sa taxeze mancatul de rahat. Asta se face masiv si ataca gena neamului. Astia vor sa murim / sa ne ingroape sanatosi, fratilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fi binevenita (Marţi, 5 ianuarie 2010, 20:49)

    Jean Dalidis [anonim]

    O astfel de taxa e bienvenita. Ar fi insa mai eficient sa interzica complet fabricarea si comercializarea compusilor si ingredientelor nasanatoase.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 23:34)

    cristina [anonim]

    foarte bine.
    si in sua sunt taxe pe produse fast-food
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 23:47)

    scarbitu [anonim]

    cand vad ca avem atati oameni destepti ' inca ' in rom ' [cei care au scris mai sus!] ma ingrozeste gandul ca pe boii de politicieni poate ii creste dracocila intr o cresa si ni i livreaza non stop pana vom zice HOPA !! si s a zis cu noi... dar tot ce s a scris aici aici v a muri pana ne vom satura de scris in zadar si poate va trebui sa ne gandim la faptul ca dracocila vrea sa ne goneasca din rom si sa ramana doar el si natura
  • 0 (0 voturi)    
    tacza pe slowfood (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 0:56)

    catalin contrabandistu` [anonim]

    cred ca asa cum iau tigarile si benzina,o sa iau si hamburgeru`....DE LA CONTRABANDISTI,...hmmmmm...ce credeti va incepe prohibitia?
  • 0 (0 voturi)    
    ne intoarcem la borcane (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 4:31)

    ace [anonim]

    Guvernul vrea sa venim la serviciu cu oala cu bors de-acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa pe prostie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 4:32)

    ace [anonim]

    Daca s-ar pune taxa pe prostie, am deveni cel mai bogat stat din lume
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vrem nimik (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 6:07)

    Cetateanul [anonim]

    Vrem bugetari in somaj, cetateanul productiv nu trebuie sa fie incalicat de bugetari, imi pare rau pt. ei, dar sa vina la munca la privat.
  • 0 (0 voturi)    
    fumigena (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 7:41)

    dudu [anonim]

    Este un subiect aruncat asa a sa se vorbeasca mult de tot, sa treaca timpul, poate vom avea o recolta bogata si poate iesim din criza cumva. In plus chiar daca ar fi adevarat este o taxa imposibil de colectat de la marea majoritate a fast foodurilor. Ce vor face vor pune timbre pe hamburgeri si shaorma. La fel a fost si cu evaziunea din panificatie numai fumigene.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine va ingloba produsele? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 7:57)

    teose [utilizator]

    La Mc Donald, KFC sau la dughenele de drum, se pot servi salate si sucuri de fructe, bere (deja taxata) sau fasole cu ciolan. Care vor fi specialistii ce vor face diferentierea? Oricum, asteptam cu interes taxa pe mamaliga. Si... am un pont: taxa pe aghiazma (alta decat cea strecurata in anteriul popilor) poate aduce sume importante facatorilor de buget.
  • 0 (0 voturi)    
    FAST FOOD NOCIV !!! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 8:30)

    IO_CARAGIALE [anonim]

    preparatele de la fast food im i plac la nebunie
    repet imi plac foarte mult


    DAR. le fac acasa , (nu e fast) -

    Cred ca este un mod de a umple matzu' sa uiti de foane si de sef.. si sa stai la job cat mai mult si eventual sa te dai mare unde ai comandat --

    imi place Shaorma (fara maioneza), imi plac bugerii, imi plac sanwici cu orice da' sa stiu din ce sunt facute ----
  • 0 (0 voturi)    
    Impozitul pe prostie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 8:34)

    co2 [anonim]

    Asta ar trebui introdus. Din pacate guvernantii ar trebui sa plateasca destul de mult si din aceasta cauza nu cred ca va putea fi introdus. Totusi , ar umple vistieria statului cat ai zice "Attila Cseke"
  • 0 (0 voturi)    
    Dude, WTF?! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:27)

    anonimous [anonim]

    aaaa piua piua - putem vota inca o data?

    in fond taxa pe prostie nici nu este necesara; daca aleg in continuare sa nu folosesc buletinu sa trec granita... poate ca merit sa ma taxeze astia si ca sunt prea sedentar facand sex pe spate....

    clara treaba: suntem sado-maso-toate-alea "all in one" si fast si food....
  • 0 (0 voturi)    
    a (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:32)

    Daria [anonim]

    Problema este nu ce fel de carne mananci, ci cum este ea preparata...de cate ori este refolosit uleiul in care se prajesc anumite lucruri si asa mai departe...nu cred ca cineva face o campanie impotriva fast food-urilor pentru ceea ce vand ca si continut, in fond omul e liber sa aleaga ce vrea sa manance, ci pentru cat de nociv este modul de preparare a mancarii respective...
    Cat despre resul produselor,dulciuri, bauturi carbogazoase, se poate discuta mai mult...
  • +1 (1 vot)    
    Unde nu-i cap ... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:40)

    mm [anonim]

    Este o decizie foarte proasta! Pentru ca nu va reduce consumul de e-uri, nu va aduce suficienti bani la buget dar va genera cu siguranta cresterea preturilor tuturor alimentelor, atat din restaurante cat si din piata!
  • +1 (1 vot)    
    impozite (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:59)

    Ciprian [anonim]

    cum era un vers de la parazitii:
    "Impozite pe stat, impozite pe cana de apa, impozite pe tipete daca ai stat capra!"
  • +1 (1 vot)    
    Somnul ratiunii (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:12)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Masura frizeaza dementa! Dar cum stim ca totul se petrece pe un fundament de prostie endemica, chestiunea mi se pare in spiritul locului! De remarcat ideologia care se configureaza sub imperiul noii revelatii, cea a "stiintei"! Incalzire globala, nutritie nesanatoasa, pandemii de tot felul, apocalipse stiintifice,etc. In numele acestei "stiinte", generatiile actualului mileniu vor trai angoasele unui nou ev mediu!"Stiinta" este noua religie iar "savantii" profetii ei!
  • -1 (1 vot)    
    interzise (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:25)

    Mihaela [anonim]

    Le-as propune sa-si opreasca taxa direct de la producatori, din bugetul de promovare a produselor nesanatoase!
    Oricum se consuma fara masura, iar cei mai multi dintre cei care dau banii pe aceste produse sunt sclavii reclamelor.
  • -1 (1 vot)    
    O lege ok (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:37)

    Saliery [anonim]

    Prima lege pe 2010 care mi se pare o lege ''sanatoasa''. Si nu este o inovatie romaneasca, legea a fost aplicata si in alte state UE, de atunci ideea mi s-a parut una buna. Cum vrei sa educi poporul daca nu prin taxe? Si fast-food`ul este un viciu daca stai si privesti problema. Cand se vor propune supra-taxe pentru mancarea eco, atunci va fi o problema.
  • +1 (1 vot)    
    Petitie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:37)

    Mircea Matei [anonim]

    S-a creat o <a href="http://oppinio.ro/petitie/stop-taxei-idioate-si-abuzive-pe-dulciuri-snacks-uri-si-sucuri">petitie</a> pe aceasta tema pe site-ul Oppinio.ro.

    O gasiti la aceasta adresa:
    http://oppinio.ro/petitie/stop-taxei-idioate-si-abuzive-pe-dulciuri-snacks-uri-si-sucuri
  • +1 (1 vot)    
    Ziaristi fricosi... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:49)

    tudor [anonim]

    De ce atunci cand va referiti la fast-food aratati materiale (poze + filme) numai cu Shaworma. De ce sunteti lasi si nu aratati McDonald , KFC, Burger King etc, nume consacrate in industria fast-food. M-am uitat aseara pe majoritatea canalelor de stiri si am vazut numai imagini cu niste amarate de "Shawormarii" dar nimic legat de numele enumerate mai sus. Domnilor ziaristi, de ce nu aveti curaj sa aratati imaginea reala a acestei industrii? Va este frica... ?Sunteti lasi!!!!
  • +1 (1 vot)    
    taxe (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:07)

    sase sase [anonim]

    Tara este in criza si cei de la putere nu mai au prea mult de furat (eventual sa-si fure caciula).In acest caz trebuie introduse noi taxe si impozite.Iata cateva:
    -taxa pe prostie;
    -taxa pe parul blond si mai lung de 3 cm.;
    -taxa pe apa de ploaie;
    -taxa pentru uzura pantofilor;
    -taxa pe lungimea p...(cate 1 euro/cm)
    Se mai pot gasi si altele,cautati stimati guvernanti!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa pe fast-food (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:24)

    NicuG [anonim]

    Responsabilitatea de a minca ceva sau altceva trebuie sa revina individului.
    Exista primejdia ca guvernul sa-si asume raspunderea nu numai pentru ce mincam si bem ci si pentru altceva. Va creste apetitul sau pentru reglementare si control. In plus ne vor trebui organisme guvernamentale noi pentru aceste lucruri. Va creste personalul guvernului si implicit cheltuielile: salarii, sedii, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa???? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:35)

    Ariana [anonim]

    ce tara de rahat Romania!!!!! Pfui!!!!