Proiect umanitar "Stelutele de mare", episodul 5: Sebastian Andrei

de HotNews.ro    
Luni, 28 decembrie 2009, 17:05 DoctorH - DoctorH Actualitate


Sebastian Andrei
Foto: Alexandra Dinca
Proiectul isi propune sa prezinte, din doua in doua saptamani, cazul unui copil internat la Marie Curie sau Fundeni, in speranta ca se vor gasi oameni care sa il ajute.

Dupa prezentarea cazurilor Cosmina (leucemie), Ovidiu (cancer al sangelui), Georgiana (tumora cerebrala) si Fabian (cancer),  proiectul continua acum cu Sebastian Andrei.

Detalii despre cazul lui Sebastian Andrei la
http://steluteledemare.fotografiidefamilie.ro/2009/12/sebastian-andrei

Sebastian Andrei Dobromirescu are 10 luni si este din Lugoj. Ultimele trei luni si le-a petrecut la sectia de oncopediatrie a Institutului Oncologic Bucuresti.

O tumora, care s-a dovedit a fi maligna, l-a lasat deja fara ochiul stang. Sebastian Andrei face tratament chimio-radioterapeutic, dar il pandeste un alt pericol: extinderea tumorii si la ochiul drept si o noua operatie, care sa il lase si fara ochiul drept.

Sebastian Andrei are nevoie urgent de radioterapie, medicii de la clinica din Turcia il asteapta pe copil la tratament imediat ce reuseste sa stranga 10.000 de euro.

Sebastian mai are nevoie de proteze oculare, care se schimba an de an, pe masura ce copilul creste. Fiecare proteza se lucreaza pe comanda si costa 820 RON. Acum Sebastian poarta o proteza provizorie care trebuie inlocuita peste doua luni.

Daca puteti si vreti sa il ajutati pe Sebastian Andrei:
BRD – Sucursala Lugoj
RON: RO 78 BRDE 360 SV 5575 9603 600
Titular: Dobromirescu Florina
Telefon: 0727 650 994








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1753 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    AICI NU COMENTEAZA NIMENI (Luni, 28 decembrie 2009, 21:20)

    sonny [anonim]

    AICI NU COMENTEAZA NIMENI??? NU SE INJURA NIMENI???RUSINE ROMANILOR,DONATI 10 PT COPILASUL ASTA.NU VA COSTA DECAT SA VA PRELUNGITI VIATA CU 2 ZILE NEFUMAND UN PACHET DE TIGARI SAU NU MAI BETI 3 BERI.AJUTATI-L ,SUFETESTE VA VETI SIMTI MAI BINE.DUMNEZEU SA IL AJUTE
  • +5 (5 voturi)    
    idee (Luni, 28 decembrie 2009, 21:24)

    moggiecat [utilizator]

    cred ca suportul financiar ar fi mai simplu de adus printr-un aport de genul 2 euro pentru un sms in diferite retele de telefonie mobila. Succes si mai ales.... sanatate!
  • +2 (2 voturi)    
    numar pentru SMS-uri (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:06)

    valentin [anonim]

    si eu cred ca ar fi mult mai eficient un numar de telefon la care sa trimiti SMS; sa te duci la banca sa depui bani e mai incomod decast sa trimiti un SMS, parerea mea...
    • +1 (1 vot)    
      Ajută acum, fără alte comentarii ! (Marţi, 29 decembrie 2009, 14:04)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      E imposibil să nu treci pe lângă un sediu BRD în decursul a 3-4 zile. Trebuie doar să ai o bucăţică de hârtie pe care ai printat, cu copy/paste, informaţiile necesare :
      Sebastian Andrei:
      BRD – Sucursala Lugoj
      RON: RO 78 BRDE 360 SV 5575 9603 600.
      OK ?
  • +2 (2 voturi)    
    sms (Marţi, 29 decembrie 2009, 12:20)

    bogdan dinca [anonim]

    inca incercam sa gasim o solutie pentru a permite donatiile prin sms. nu este f usor, mai ales ca sunt f multe cazuri, din pacate
    poate in 2010 vom avea ceva mai mult succes din punctul asta de vedere
    multumim pentru comentarii
  • 0 (0 voturi)    
    contact (Vineri, 1 ianuarie 2010, 10:19)

    andrea [anonim]

    Am incercat sa sun la numarul de telefon postat dar nu pare valid.As dori sa trimit bani dar din strainatate si nu stiu daca in cont se vor primi automatlei dac eu trimit euro. de asemena, as dori sa trimit cateva cadouri, e vreo adresa undeva unde pot sa fac lucrul asta? In final, as vrea sa stiu ce se va intampla cu Sebastian in viitor, cum va decurge tratamentul, daca totul a mers bine, cum pot ramane in contact cu cineva apropiat familiei sau chiar cu mama pentru a continua sa primesc detalii si eventual pentru a continuasa-i ajut?
    • 0 (0 voturi)    
      none (Vineri, 1 ianuarie 2010, 13:50)

      tudor victor [anonim] i-a raspuns lui andrea

      Si eu am incercat sa trimit un mesaj la acest numar de telefon dar nu a putut fi transmis. Firma pe care o reprezint a facut o donatie in acest cont si as fi vrut sa tin legatura cu aceasta familie.
  • 0 (0 voturi)    
    contact (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 14:57)

    bogdan dinca [anonim]

    incercam sa aflam cat mai curand ce se intampla cu numarul de telefon. probabil luni vom avea un update si il vom scrie aici.
    legat de transferul in euro, nu stiu sigur daca se va face transferul in lei automat, dar voi suna luni la brd sa intreb
    legat de cadouri, se pot trimite la asociatia PAVEL de la Fundeni si ele vor fi livrate destinatarului. vom reveni si cu adresa de acasa a lui andrei sebastian, pentru a putea trimite direct acolo
  • 0 (0 voturi)    
    update (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 20:16)

    bogdan dinca [anonim]

    am reusit sa aflam un mic update - copilul, impreuna cu mama, se afla in turcia acum. de aceea nu mai pot fi contactati pe numarul acela de telefon. inca nu am reusit sa vorbim cu ei, dar vom reveni cu vesti imediat ce le avem

    multumim pentru comentarii
    • 0 (0 voturi)    
      Sebastian (Luni, 4 ianuarie 2010, 8:26)

      Andrea [anonim] i-a raspuns lui bogdan dinca

      Domnule Dinca, va multumesc foarte mult pentru update, va rog sa ma tineti la curent cu situatia lui Sebastian. Imi puteti scrie direct pe adresa mea de e-mail? e deea1977@hotmail.com. Va multumesc inca o data.
  • 0 (0 voturi)    
    adresa (Luni, 4 ianuarie 2010, 15:01)

    bogdan dinca [anonim]

    v-am trimis adresa de acasa a lui sebastian andrei pe email. daca mai este cineva interesat, va rog scrieti-ne la steluteledemare (at) fotografiidefamilie (punct) ro
    orice alte cadouri se pot trimite si la asociatia pavel - http://www.asociatiapavel.ro/index.php?ln=ro&cat=45 , cu mentionarea numelui copilului pentru care este cadoul
    inca nu am reusit sa vorbim la telefon cu mama lui sebastian. avem un numar de telefon din turcia, dar se pare ca nu functioneaza
    revenim imediat ce avem alte noutati

    legat de transferul euro-lei, conform celor de la infoline BRD, conversia se realizeaza automat la cursul valutar al bancii
    • 0 (0 voturi)    
      noutai (Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:48)

      vico_21 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan dinca

      Domnule Dinca, aveti ceva noutati despre acest copil? Va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:30)

      vico_21 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan dinca

      noutati am vrut sa scriu
  • 0 (0 voturi)    
    inca nu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 0:19)

    bogdan dinca [anonim]

    am incercat sa mai sunam la nr din turcia, dar nu merge
    luni se va duce cineva de la DGASPC la dansii acasa pt a discuta cu tatal. sper sa revin cu noutati dupa aceea
  • 0 (0 voturi)    
    update (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:17)

    bogdan dinca [anonim]

    luni a fost cineva de la DGASPC la copil acasa si nu a gasit-o decat pe bunica, care i-a spus ca si tatal a plecat in turcia, iar andrei sebastian a fost operat vineri, dar nu stia mai multe detalii; a fost sunata de parinti pe fix de acolo, deci nu stie numarul de telefon

    revin cu mai multe informatii imediat ce le am
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 2 februarie 2010, 12:52)

    vico_21 [utilizator]

    Buna ziua
    A trecut ceva timp de la ultimul update. Au mai aparut ceva vesti despre Sebastian?
    Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Update - Sebastian Andrei (Miercuri, 17 februarie 2010, 9:56)

    Alexandra Dinca [anonim]

    Tocmai am vorbit la telefon cu Florina, mama copilului. S-au intors recent din Turcia. Au inceput acolo tratamentul cu citostatice (un tratament mai putin invaziv decat cel din Romania) pentru a salva si celalalt ochisor. In locul ochiului pierdut are o proteza. Sebastian a implinit pe 2 februarie primul anisor. Nu le-au ajuns banii pentru ultima cura, pe care ar trebui sa o faca peste doua saptamani in Ankara.
    Situatia lor financiara este precara, banii stransi s-au epuizat. E pacat sa nu ajunga, e 90% vindecat.
    Voi reveni cu un nou set de fotografii in martie pentru ca dupa Turcia, urmeaza o vizita medicala la Bucuresti