VIDEO Emil Boc cere stoparea importului de vaccinuri anti-AH1N1 pentru copii daca producatorii nu-si asuma raspunderea pentru eventualele efecte adverse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:29 DoctorH - DoctorH Actualitate


Premierul Emil Boc a cerut Ministerului Sanatatii sa nu importe cele 500.000 de doze de vaccin anti AH1N1 care urmau sa fie administrate copiilor, decat in cazul in care firma producatoare isi va asuma raspunderea asupra reactiilor adverse posibile.

Aceasta dupa ce, saptamana trecuta, Guvernul hotarase sa fie achizitionate in regim de urgenta, din strainatate, 500.000 de doze de vaccin care sa poata fi administrat copiilor cu varsta cuprinsa intre sase luni si 15 ani. Insa, aceasta decizie a starnit controverse, deoarece vaccinul a fost refuzat de Polonia, pe motiv ca nu este testat suficient.

Romania urmeaza sa  importe vaccinul contra gripei porcine de la compania GlaxoSmithKline. Potrivit deciziei de saptamana trecuta a Guvernului, vaccinarea copiilor va incepe simultan cu cea a persoanelor de peste 15 ani, din 26 noiembrie, in acest ultim caz cu doze din productia interna.

Tot saptamana trecuta, Guvernul a hotarat cresterea numarului de doze de vaccin antigripal produse la Institutul Cantacuzino de la cinci la zece milioane. Vaccinul produs la Cantacuzino urmeaza sa fie administrat adultilor.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2087 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Perfect de acord! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:04)

    mihai [anonim]

    Daca producatorul nu-si asuma raspunderea pentru efectele negative ale produsului, atunci inseamna ca se poate folosi si vaccinul romanesc, care oricum nu este avizat pentru copii. Ma intreb ce mai cauta produsul pe piata...
  • +3 (9 voturi)    
    Ministrul SAnatatii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:16)

    gigi [anonim]

    nu stia acest "detaliu" atunci cand a comandat 500000de doze?
    Sau intai a dat banii, dupa aia a vazut ce cumpara?
    • +5 (9 voturi)    
      si ? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:22)

      mengele [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Bun si presupunand ca nu stia sau ca in mod intentionat nu a fost informat ( comisionul la romani) si intre timp a aflat, ce propui? Sa-l luam, sa ni-l tragem in fibra si ce-o mai fi dupa aia duca-se dracului? E usor s-o faci pe desteptu' cand stai in tribuna. Asta-i treaba, ce-i mai important decat sanatatea?
  • 0 (8 voturi)    
    problema e ca si daca dau aia asigurari.. (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:12)

    cuc [anonim]

    si se intimpla neferictul, ce se intimpla? domnii nostri, boc, nastase, gigi, base, ficele lui base, sa se vaccineze primii dintr-un lot aleatoriu ales de mos mitica.
    si atunci sa asteptam sa vedem ce se intimpla.
    nu numai ca ajungem cobai, dar intr-o zi se vor combina aceste antivirus si atunci sa vezi eliminare controlata la nivel mondial.
    oare o sa fim paziti? nu prea cred....si in pestera de veti fi va vor gasi.
  • -2 (6 voturi)    
    patriotu' (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:43)

    o [anonim]

    daca boc venea cu o faza cat de cat de bun simt, cum ca nu vom vaccina copii cu un vaccin care chiar in cazul copiilor ofera putine informatii, as fi zis ca e normal sa fie omul ingrijorat. vaccinul stiu toti ca a fost grabit, in ciuda asigurarilor ulterioare.

    dar sa vina cu figura ca nu-si asuma raspunderea fabricantu' e manipulare. adica asa e, nu-si asuma raspunderea, dar nu si-o asuma nu acum ci de 6 ani incoace de cand farmaceuticele au ajuns la un acord cu statul american prin care acesta isi asuma raspunderea in numele producatorilor in schimbul fabricarii vaccinurilor. ca altfel nu erau rentabile, pasamite. ca o fi fost santaj sau nu, e o cu totul alta discutie, dar sa vina acu' boc sa ne spuna ca a descoperit roata, e putin prea mult.
    • +4 (4 voturi)    
      treaba lor (Joi, 12 noiembrie 2009, 0:38)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui o

      tu ai cumpara o masina fara garantie? Ai cumpara ORICE fara garantie? Ai luat vreun medicament fara garantie? Atunci ce mai bati apa-n piua?
      • -3 (3 voturi)    
        nu chiar (Joi, 12 noiembrie 2009, 2:23)

        o [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        pai tocmai mircea, ca daca un produs concret nu are garantie (ca nu are, ca asa e de multi ani...) sa crezi ca ai descoperit oul si sa spui ca tu nu-l cumperi fara garantie e demagogie. nu are garantie, poti sa nu-l cumperi, bineinteles, da' nu veni sa spui ce mare descoperire ai facut, ca toti sunt prosti si nu s-au prins, da' tu esti destept.

        si inca o chestie, ca asa sunt astia care bat apa in piua: capitalistii astia sunt niste nebuni dupa bani, dar chiar toate guvernele care au cumparat milioane de doze sunt mai prosti ca boc? nu zic sa te vaccinezi daca nu vrei si daca nu ma conving nici eu n-o s-o fac, dar nu fiindca a descoperit boc dupa multi ani ca vaccinurile sunt medicamente speciale, d.p.d.v. al garantiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine trebuie sa suporte riscurile? (Joi, 12 noiembrie 2009, 7:03)

    gffjuj [anonim]

    Ubi emolumentum, ibi onus.
  • -1 (5 voturi)    
    Decizie proasta (Joi, 12 noiembrie 2009, 7:31)

    Cristian [anonim]

    GSK are contracte ptr 440 milioane de doze in toata lumea. Fiecare guvern a acceptat conditiile astea numai polonezii nu. S-au vaccinat peste 20 milioane oameni (intreaga Romanie) cu vaccinul asta pana in prezent fara efecte secundare majore. In mod curent in lume guvernele fac asta altfel nu ar mai exista vaccinuri.

    Bun, sunt romanii mai cu mot acu, si polonezii la fel... he he le-am facut-o la GSK.. dar vin eu si va intreb acu, cati morti or sa fie in urma acestei decizii?

    Atunci cand anul trecut cadea bursa in Ro se radea, ce criza financiara... nu ne afecteaza ca nu avem actiuni....si uite acum.

    Se rade, se glumeste de porcina asta in guvern si parlament, dar stai asa sa inceapa sa apara cazuri de oameni in Ro care mor, sa vezi atunci panica si frica .... Dar pana atunci se schimba guvernul nu?!! Nu e treaba lor...
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-ne (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:01)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      du-te mai si lasa-ne;
      esti angajatul lor si ti-a picat gheseftul?
      ce gandire fara scrupule ai.
  • +3 (3 voturi)    
    BV BOC! (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:09)

    neanonim [utilizator]

    adica de ce sa nu-si asume companiile farmaceutice raspunderea??!
    Se stie ce profituri fac.. Au bani pt despagubiti!

    Ce inteleg eu: companiile astea destepte iti vand un produs asupra caruia stipuleaza in contract ca sunt absolviti de raspundere pt reactiile negative.. marsavie!
    • +1 (1 vot)    
      si in continuare ce? (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:14)

      o [anonim] i-a raspuns lui neanonim

      ai auzit vreodata fraza "prefer o solutie buna azi decat o solutie perfecta maine"? bun, ne emotionam cu marile decizii ale lui Boc. si ce alternativa ofera?

      nu vezi ca in sine discutia e pe o cantitate, si de vaccinuri si de bani, insignifianta? ca reprezinta oricum un procent f. mic din populatie, careia in felul asta boc decide sa nu-i ofere nici o alternativa, chiar daca ar vrea sa se vaccineze.

      guvernul e pus sa serveasca poporul, nu stand in genunchi, dar oferind o posibilitate pe care eu, ca persoana fizica, nu o am. si astia o aburesc ca altceva nu stiu, nici nu vor sa invete.
  • 0 (0 voturi)    
    vaccin (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 13:25)

    ionuc [anonim]

    Gripa porcina nu este decat o pacaleala a marilor companii farmaceutice (18 miliarde euro pe Europa cifra de afaceri cauzata de gripa porcina) cele mai eficiente medicamente sant usturoiul, ceapa crude , fructe cat de multe sau vitaminele D si C.In Italia morti de gripa porcina sant mai putini decat cei de anul trecut de gripa normala.In Anglia deja au aparut primele decese cauzate de catre vaccin.Asa ca fratilor alarmisti drum bun la vaccin poate asa scapam de voi BRAVO BOC