Studiu: Copiii non-religiosi sunt capabili de mai mult altruism decat cei crescuti in familii crestine sau musulmane

de A. Florea     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:28 DoctorH - DoctorH Actualitate


Ora de religie
Foto: freepik.com
Religia pare sa aiba un impact negativ asupra unor trasaturi de personalitate ale copiilor, precum altruismul, dar si modul in care acestia ii judeca pe cei din jur, sustine un studiu publicat in Curret Biology. Desi copiii din familiile religioase sunt perceputi ca fiind mai altruisti de catre propriii parinti, aceasta idee nu este tocmai conforma cu realitatea, scrie The Guardian.
 
Cercetatorii din sapte universitati ale lumii au efectuat un studiu asupra copiilor crestini, musulmani si non-religiosi, inainte de a ajunge la concluzia ca religia are un efect negativ asupra nivelului de altruism de care poate sa dea dovada un copil.

”In mare, descoperirile noastre contrazic perceptia comuna, si anume, ca cei nascuti in familii religioase sunt mai altruisti si mai buni cu cei din jur decat restul. Aceste descoperiri pun in discutie daca religia mai este vitala pentru dezvoltarea morala a unui copil si sustin ideea ca secularizarea discursului moral nu va diminua bunatatea umana, de fapt, va avea tocmai un efect invers”, sustin autorii studiului ”Asocierea Negativa dintre Religie si Altruismul Copiilor”, citati de The Guardian. 

Esantionul studiului a fost format din aproximativ 1.200 de copii, din SUA, Canada, Turcia, China, Iordania si Africa de Sud. Dintre copiii intervievati, 24% erau crestini, 43% erau musulmani, iar restul de 27,6% erau non-religiosi.

Studiul s-a concentrat pe efectele vizionarii unor clipuri in care se imbrancesc copii. De asemenea, copiilor li s-au dat mai multe abtibilduri, pe care trebuiau sa le imparta celorlalti. Rezultatele finale ale studiului au aratat ca cei care proveneau din familii crestine si musulmane au dat dovada de mai putin altruism, fata de cei crescuti intr-un mediu non-religios.

Potrivoit cercetatorilor, religia afecteaza tendintele punitive ale copiilor, astfel, copiii religiosi tind sa judece mai aspru actiunile celor din jur. In acelasi timp, copiii musulmani ii judeca mai aspru pe ceilalti in relatiile interpersonale, decat cei crestini sau non-religiosi. Iar, copiii musulmani au tendinta de a cere pedepse mai grele decat ceilalti copii.

Studiul a aratat si ca parintii credinciosi isi vad copiii ca fiind mult mai empatici si sensibili decat ceilalti, tocmai pentru ca cei mici au fost crescuti in spiritul moralitatii religioase.

Guardian scrie ca, potrivit studiului, perceptia comuna in ceea ce priveste legatura dintre religie si moralitate este una gresita.


Citeste mai multe despre   
















9386 vizualizari

  • -14 (30 voturi)    
    mincinosi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:04)

    Alor [utilizator]

    mincinosi ordinari
    • +8 (18 voturi)    
      Pai, tocmai s-a demonstrat in Romania (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:44)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      zilele trecute ca exact asa e.
      Cine a iesit in strada, din durere care a dus la furie ? Exact cei nu prea religiosi, capabili sa urle, la o adica, si biserica, si la patriarh.
      Cine umplea online-ul cu rahaturi de gen: asculta muzica satanista si sarbatoresc halloween-ul, deci e pedeapsa meritata ? Adevaratii satanisti = religiosii fundamentalisti ortodoxi.
      Adica, exact concluziile studiului: cu cat un om e mai religios, cu atat vrea pedepse mai dure pentru chestii minore. Religiosilor li se pare ca cei care asculta muzica ce nu le place lor si merge intr-un club de o sarbatoare importata merita sa arda de vii. Pe cand nereligiosii, chiar daca nu baga in seama sarbatoarea respectiva si le displace muzica respectiva, sufera si plang si se revolta pentru cei aflati in suferinta, ca sa poata fi evitat asa ceva pe viitor.
      • +1 (5 voturi)    
        si la moartea ;ui stalin a plans lumea (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:15)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        la greu si nu iti imagina ca se prefaceau,chiar il regretau.
        • 0 (0 voturi)    
          corect! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 21:19)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Religiosii erau cei care plangeau! ;)
          Cei de religie comunista! >:
      • -1 (3 voturi)    
        Tocmai demostrezi contrariul (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 8:37)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        Revolta si capabilitatea de a urla nu are nimic in comun cu altruismul.

        Si minti cand sugerezi ca au fost numai atei in strada. Ti-as putea da multe exemple de crestini care au ajutat semnificativ victimele. Inclusiv unul care s-a zbatut enorm pentru ca unii raniti sa fie dusi Norvegia sa fie tratati. El a reusit sa faca chestia asta si a venit din Norvegia in Romania cu echipa de medici. Dar voi sunteti atat de "altruitsti" incat va grabiti repede sa generalizati si sa va faceti ca nu vedeti ce nu va covine. Si echivalati astfel de gesturi cu revolta si urlatul in piata.

        Ia da-mi tu niste exemple de mari atei altruisti, din istorie, care sa ne fie modele de sacrificiu de sine.

        "Adica, exact concluziile studiului: cu cat un om e mai religios, cu atat vrea pedepse mai dure pentru chestii minore. "

        Te contrazici: tocmai ai zis de aia care au iesit in strada, cerand sa fie toti pedepsiti (in afara de ei, ce altruist).

        "Religiosilor li se pare ca cei care asculta muzica ce nu le place lor si merge intr-un club de o sarbatoare importata merita sa arda de vii. "

        Generalizezi si gandesti prosteste. Daca spui cuiva nu mai fuma pentru ca o sa faci cancer si o sa mori, nu inseamna ca te bucuri cand moare.

        " Pe cand nereligiosii, chiar daca nu baga in seama sarbatoarea respectiva si le displace muzica respectiva, sufera si plang si se revolta pentru cei aflati in suferinta"

        Doar se revolta cand cei asemenea lor mor, sau patesc ceva. Asta o face orice om de pe pamant. Chiar si criminalii si hotii. Nu e nimic deosebit. Nu te-am auzit sa te revolti pentru masacrul crestinilor din Siria.

        Ceea ce e ridicol, e ca toate comentariile ateilor, inclusiv al tau, contrazic studiul asta de 2 lei. Si mai demonstreaza ca sunteti prea "destepti" ca sa va dati seama.
        • 0 (2 voturi)    
          Brambureala de habotnic (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:34)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Pacat ca nu am vazut comentariul la timp.
          Nu am zis ca toti religiosii, am zis ca CEI mai religiosi. Ca asa ... si mama e credincioasa si a plans pentru ei. Dar nu e foarte religioasa. Crede in dumnezeu, nu prea are de-a face cu biserica etc. La fel si una dintre prietenel mele care au participat la proteste - si ea crede din tot sufletul. Ba se mai duce si pe la biserica - mai rarut, dar se duce.
          Si da, aia care am iesit cu toti pe strada am cerut sa fie pedepsiti oameni pentru fapte de coruptie care au dus la moartea unor oameni in chinuri - e o chestie care se numeste lege, mai cauta pe net. Pe cand habotnicii au zis ca e justificat sa mori ars de viu daca asculti muzica rock de Halloween - ti se pare comparabil ?
          Si da, continua tu sa crezi ca nu razbate satisfactia simtita la "justitia divina" din postarile lor.
          Si da, multi am fost revoltati si pentru ce s-a intamplat in Siria. Dar acolo nu prea ai ce face - sa protestezi ca sa .... ce ? Dar aici chiar aveam ce face. Am facut o parte, si speram sa facem si mai mult. E doar o cadere de guvern si a unui primar, dar e mai bine decat nimic. Poate noul guvern va fi mai bun. Poate vom reusi sa gasim / infiintam un partid. Poate nu. Stiu doar ca daca nu faci nimic si nu protestezi cand unii te calca pe gat, o sa te calce si mai rau. Daca protestezi, mai ai o sansa sa schimbi ceva. O sansa, nu o certitudine. Singura certitudine e ca daca nu incerci chiar nimic, pentru ca te lasi pe baza lui "oricum lucrurile vor fi la fel, suntem prea mici ca sa ne bage cineva in seama etc", atunci chiar ca nu se va schimba nimic. Asta e sigur. Restul ... ramane de vazut. Lumea nu au schimbat-o cei care nu au facut nimic.
    • -2 (14 voturi)    
      Nu sunt mincinosi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 23:35)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Sunt doar intoleranti. In ultima vreme, Hotnews, Digi si alte canale media conduc agresiv o campanie impotriva celor care cred in ceva diferit de ei.

      Ele preiau cateva pareri abjecte ale unor deplasati care se considera crestini (nebuniile ce zic ca victimele din Colectiv au fost pedepsite pentru imaginarele lor pacate) si le generalizeaza tendentios la nivelul credinciosilor reali. De parca un crestin adevarat ar spune asa o ineptie!

      E acelasi tip de generalizare intoleranta ca si cea care ii discrimineaza pe romi sau pe cei din alte minoritati. Pui o eticheta si infierezi, laudandu-ti tie insuti, in acelasi timp, "superoritatea". Hotnews s-a transformat, din pacate, in altar al intolerantei si violentei verbale.
      • 0 (6 voturi)    
        Corect! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 15:18)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Pentru cine nu stie, Guardian este un ziar neomarxist, care loveste in credinta crestina cu orice ocazie care le apare. Este asa de cusut cu ata alba toata aceasta treaba ca ma mir cum de sint atitia oameni care le pica in plasa in halul acesta. Daca acest articol nu este discriminatoriu fata de cei cu credinta lor, atunci nu mai stiu ce inseamna discriminatoriu. Mai ales ca acest cuvint "altruism" este asa de general si subiectiv, ca imi dau seama imediat cit de obiectiv si precis este acest studiu.
  • +6 (18 voturi)    
    deci Isus facea un lucru bun daca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:06)

    kripton [utilizator]

    ne lasa in pace,pt ca eram mai buni inainte sa vina El.
    studiul asta ar dovedi ''stiintific'' de ce religiile toate trebuiesc scoase in afara legii.
    • +6 (10 voturi)    
      Nici chiar asa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:38)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Doar sa se abtina sa-mi ia banii din buzunar si sa se abtina sa decida ce-i baga in cap copilului meu .Chestii de bun simt comun ... noua dar nu lor . In rest pot face ce vor cu mintea lor .
      • +1 (3 voturi)    
        pe Isus popii l-au crucificat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:20)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        din parte mea,urmasii lui caiafa din BOR sa fie linsati de popor,nu-mi pasa. criteriul selectiei: masina cu care te plimbi.
        iar popii care au rable sa fie lasati in pace. ca sunt si din acestia. eventual sa fie facuti EI episcopi pt ca merita
        • -1 (1 vot)    
          Un alt exemplu de altruism, iubire si toleranta... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 8:40)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          ...care arata cat de "valabil" e studiul. In plus, mai demonstrati si ca sunteti atat de "inteligenti" incat nu va dati seama de asta.
    • +5 (9 voturi)    
      Câți preoți practică într-adevăr... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:17)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      ...învățăturile lui Iisus?
      Cred că este o mare diferență între spiritualitate și religie (cea epică - practică și practicată în majoritatea cultelor religioase, sub forma îndoctrinării și a aservirii credincioșilor). Ideea este exprimată admirabil de Dostoievski în Legenda Marelui Inchizitor (cred că e fragmentul meu preferat de proză).
      Sau, ca să fie mai ușor de înțeles, „până la Dumnezeu te mănâncă sfinții” (și -aș adăuga - te jupoaie preoții).
      • +4 (4 voturi)    
        sunt de acord cu dvs (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:26)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        dar vedeti ca studiul ''stiintific'' atesta valoarea moral-educativa a mediului ateu fata de cel religios. nu spune cel religios pervertit de popii corupti ci cel religios in general.
        asta e manipulare clara.
        cat despre fratii karamazov,ai sa gasesti acolo si altceva decat discursul inchizitorului[care are valoarea lui,evident],ceva cu adevarat maret si vrednic de cinstire.
        gasesti in acel roman chipuri de calugari care reprezinta adevarata ortodoxie nu fake ul cotidian din BOR. ideea este ca de fapt ACESTIA sunt tinta propagandei atee pt ca din cauza lor biserica inca exista.
        caiafele sunt profitorii,nu creatorii sistemului religios de educatie a poporului.
        • +3 (3 voturi)    
          Cum ne folosim liberul-arbitru? (Duminică, 8 noiembrie 2015, 14:29)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Eu cred că tocmai aici e problema - opțiunile personale față de - să-i spun - „mentalitatea de grup”. În nici o formă de organizare, fie ea religioasă sau atee, călugări ca cei la care vă referiți nu vor face „audiență”, nu vor deveni lideri - pentru că nu asta îi interesează și pentru că e greu să coagulezi masele în jurul perfecțiunii - o pretind, dar n-o pot oferi. Se știe (nu-mi cereți referințe științifice, că nu vi le pot furniza) că masele reacționează diferit față de indivizi (spiritul de turmă). Ori religia înseamnă automat divizare, și cred că e ceva adânc înrădăcinat în noi să punem etichete când avem mai multe categorii: bine-rău, drept-nedrept etc. Când nu găsim în noi motive de self-esteem, le căutăm în apartenența la un grup, și e mai ușor să-i ignorăm sau chiar să-i judecăm pe alții. Ne place sau nu, egalitatea indiferent de religie, rasă, sex (sau orientare sexuală) e promovată de instituții non-religioase și e o premisă mai bună de a judeca fără prejudecată. Exemplul dvs. cu Stalin este un argument tocmai în acest sens.
          Nu am date (nu am făcut nici un studiu științific), dar cred că cei care au apreciat articolul pe acest forum și-au văzut confirmate prporiile observații și experiențe, și nu s-au bucurat neapărat de asta.
  • +8 (24 voturi)    
    "religia are un efect negativ" (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:06)

    alizee [utilizator]

    "religia are un efect negativ asupra nivelului de altruism"
    Religia are un efect negativ asupra multor alt emotii si trairi umane.
    Esti ortodox, e pacat sa iubesti un catolic, un evreu, un baptist, un adventist.... de musulmani, budisti si altele nu mai vorbim... si reciproca e adevarata!
    Avem copii stresati de modul absolut primitiv predarii acestei discipline in scoli...
    FIIND O MATERIE OPTIONALA, CAND ANULATI MEDIA DE LA ACEST "OBIECT" DE LA CALCULUL MEDIEI GENERALE???!!!
    Sa vedem atunci cati elevi mai participa la aceste ore...
    Asteptam reactia prefericitului
    • 0 (6 voturi)    
      E pacat sa iubesti (Duminică, 8 noiembrie 2015, 0:33)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui alizee

      Draga domnita (banuiesc), se pare ca vrei cu tot dinadinsul sa contrazici rezultatul cercetarii. Cine te-a invatat pe tine ca e pacat sa iubesti, cand Isus a spus sa-ti iubesti vrajmasii? Da uite asa sunt de altruisti ateii, ca mai mari calomnii desantate ca la ei la nimeni.
  • +6 (24 voturi)    
    QED (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:06)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Asta fiindca religia ofera "certitudini:, "judecati de valoare" si "hotariri" prefabricate gen: "asa a facut si x in situatia asta". Liberul arbitru e suspendat. In plus, respectivul stie ca are de partea lui divinitatea cind face ceva, doar se roaga si tine post, nu?
  • -7 (19 voturi)    
    da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    iar fituica neomarxista stipendiata de putin, guardian, plina de aberatii, ineptii si minciuni.
    • +4 (10 voturi)    
      Dupa cum ziceam mai sus, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:53)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tocmai s-au demonstrat in Romania aceste concluzii, cu ocazia tragediei de la Colectiv : ultra-ortodoxii au considerat ca este perfect justificat sa arda copii si oameni de vii daca asculta muzica proasta de Halloween - exact concluziile studiului: vor pedepse mult mai severe inclusiv pentru fapte minore, sunt mai lipsiti de empatie.
      Dimpotriva, cei deloc sau mai putin religiosi au aratat numai empatie, revolta fata de ceea ce s-a intamplat.
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca am inteles ce ai vrut sa spui (Duminică, 8 noiembrie 2015, 2:29)

        alizee [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        empatie pt. raniti si revolta pentru de ceea ce s-a intamplat.
      • 0 (6 voturi)    
        rationament eronat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:35)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        nu considera nimeni ca MERITAU sa moara.
        ci se subliniaza legatura dintre cauza si efect. pamantul TREBUIE sa se invarta in jurul soarelui din cauza legilor naturii nu pt ca asa spune newton.
        pe galilei l-a arestat inchizitia pt ca gandeau k dumneata: tipul asta zice ca pamantul se misca in jurul soarelui,i-a sa-l ascundem k sa nu prosteasca lumea cu tampeniile lui!
        evient pamantul si-a vazut de miscarea lui in jurul soarelui.
        poti spune ce vrei,dar a asculta o muzica haotica cu versuri aberante [apropo,in sapatamana mare a pastelui din aprilie anul acesta,la COLECTIV s-a manifestat trupa rock suedeza watain,care sacrifica tapi pe scena si canta manjiti de sange,probabil nu ti spune nimic chestia asta pt ca nu stii nimic despre magie si rituri pagane despre care crezi ca sunt prostii pt ca nu te-ai documentat k sa vezi ce efecte cumplite au chestiile astea] nu face oamenii mai buni.
        evident ca trebuie sa-i compatimim pe cai care au murit si pe cei care gasesc ca e benefic sa promoveze la nivel de arta acest gen muzical
  • -2 (16 voturi)    
    Desigur (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:35)

    naenae [utilizator]

    "cercetatorii britanici" sustin ca... si adaugati voi ce vreti dupa "..." si mai avem un articol.

    O nota: nu exista moralitate "religioasa" sau non-religioasa. Un lucru bun, este bun si gata. Nu o mai invartiti atat in jurul religiei.
  • -6 (20 voturi)    
    Studiu eronat? Umanitate vs.violenta si egoism (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:39)

    andipetre [utilizator]

    Avand in vedere ca esantionul e majoritar musulman, rezultatul nu arata decat faptul ca religia musulmana e una violenta, antiumana, care indoctrineaza, mai rea decat non-religia.

    Cat despre crestini, esantionul e strict nord-american, adica dintr-o zona complet nereprezentativa pentru crestinism, plina de ambiguitati si derapari crestine, cu mii de denominatiuni egoiste care nu stiu ce vor si au uitat de mult de ceea ce inseamna a fi crestin. Intr-un fel, derapajul lor e tot o forma a secularizarii, nu e nicidecum un reper valid pentru crestini. Lipsa Europei apostolice din studiu e marcanta si anuleaza concluziile.

    Constat si ca nu se stie cati dintre cei religiosi din esantion erau si credinciosi. Diferenta e enorma.

    Ca de obicei, un studiu care serveste scopuri politice, ezitant si partinitor.
    • +5 (11 voturi)    
      Mda...ivropenii verrrzi ortodocsi is mieii lumii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:01)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...cand ne-om destepta oare?
      • +2 (8 voturi)    
        N-ai inteles nimic (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 23:24)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Am spus doar ca un studiu in care vorbesti de crestinism si nu iei in considerare tarile in care crestinismul are cea mai mare traditie e complet nerelevant.

        Nu mai spun de faptul ca a ii aduna de-a valma pe toti intr-o categorie arbitrara numita "religiosi" fara a tine seama de contextul social si cultural in care traiesc cei din esantion e complet nestiintific. E ca si cum ai zice "sa vedem acum cat de altruisti sunt oamenii cu numele George".

        Dar se pare ca hotnews si comentatorii inversunati impotriva dreptului la credinta se cred extrem de toleranti cand ii catalogheaza dintr-un foc pe toti cei cu care nu sunt de acord ca fiind complet defecti...

        Bravo, sunteti vajnici mostenitori ai comunistilor. Cine nu e cu voi e impotriva voastra, nu?
        • 0 (4 voturi)    
          tari cu cea mai mare traditie (Duminică, 8 noiembrie 2015, 2:25)

          alizee [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Domnule, stiti ce inseamna crestinism?! Sper sa nu confundati crestinismul doar cu catolicismul si catolicismul. Daca citi, veti afla ca actuala Marea Britanie a fost influentata de crestinism cu mult inaintea teritoriilor noastre...
          Faptul ca au diferite culte (unele "nerecunoscute") de ortodoxie ne arata doar ca anglezoii si ceilalti insulari au fost mai destepti ca noi si tot au incercat sa scape din ghearele bisericii.
          Traditie inseamna cumva "indobitocire" in acest caz?!
  • -7 (21 voturi)    
    .... poate .... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:45)

    cbogdan [utilizator]

    The Guardian poate trebuia sa scrie despre admiterea femeilor in calitate de preoti in Biserica Anglicana. Biserica Anglicana nu mai este o biserica crestina. Poate studiul se refera la copii lor.
    • +5 (11 voturi)    
      . (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:08)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Poate ar trebui sa citesti articolul inainte sa comentezi aiurea, hmm?
  • -5 (25 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:48)

    EugenEugen1 [anonim]

    1200 de copii a fost esantionul selectat, marja de eroare este enorma. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca mai conteaza si mediul social, nivelul de educatie al parintilor etc. Eu pot sa spun, din proprie experienta, ca oamenii religiosi - cu adevarat religiosi - pe care i-am intalnit s-au dovedit a fi dpdv moral superior celorlalti. E drept ca am intalnit si oameni nereligiosi admirabili. In sfarsit, ideea pe care incearca sa o induca articolul, cum ca religia face oamenii mai egoisti este de-a dreptul tembela, vezi de ex. dogmele crestine.
    • +3 (9 voturi)    
      Exemplu de logica crestina (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:57)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Studiul are doar 1200 oameni , imprecizia e enorma (vre-o 3% ) deci prin urmare o impresie personala e ce trebuie crezut .

      In plus tehnic practicati talharia . Din impozitele mele s-au dus peste 1000 ron catre voi fara voia mea .Cum se cheama cand ii iei banii fortat unuia ? . Morala voastra indoielnica accepta acest lucru . QED .
      • +1 (1 vot)    
        din pacate (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:48)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        din impozitete tale s-au dus mult mai multi bani in averile celor care au distrus flota industria si armata romaniei.
        acolo ai pierderi MUUULT mai mari decat mia de ron dupa care plangi
        si nu uita de faptul ca spitalele cumpara CU BANII TAI masti chirurgicale la preturi de 3-5x mai mari decat de pe piata libera.
        ia vezi cati bani ai pierdut din cauza asta si ai sa vezi ca ''furtul''facut de biserica e cea mai mica grija a ta
        • +1 (1 vot)    
          haha (Duminică, 8 noiembrie 2015, 14:49)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Pe principiul asta ar trebui eliberati toti sutii din puscarii . Repet , moralitatea voastra "solida" permite talharirea unor indivizi si se scuza ca oricum ei sunt talhariti de altii si mai tare asa ca nu se pune la socoteala . Pentru unii amenitati direct cu damnarea pt astfel de fapte sunteti suspect de relaxati ...
      • +1 (3 voturi)    
        hopa (Duminică, 8 noiembrie 2015, 16:07)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Tovarasu, zi-ne care-i crestinul ala care ti-a luat cu forta banii? Trebuie sa-l dam in gat, la politie, chiar nu e normal ce se intampla.
        Oricum e minunat sa vezi dobitoci care emit opinii pur personale si incheie cu QED.
        Adica 'fratello, ti-am zis-o!'
        Crestini, musulmani sau atei, cand va exprimati cu atata siguranta (cu atata lipsa de intelegere si respect pentru opinia celuilalt), faceti parte din aceeasi tabara... a talibanilor fara minte, a alora plini de certitudini si goi de continut.
        • 0 (0 voturi)    
          Minunat (Luni, 9 noiembrie 2015, 6:21)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Deci violul / talharia in grup sunt scuzabile , mai ales daca grupul e deosebit de mare . Hotii sunt hoti si in grup si atunci cand fura cu legea in mana .Bre , sunt fapte certe ca banii au iesit din buzunarul meu , fara voia mea si catre business-urile bisericii .Nu opinii . Sunteti nimic altceva decat talhari la propriu pititi ca talibanii in multime dar cumva ati ajuns sa credeti ca mai aveti si concepte morale deosebit de valoroase si reactionati cand realitatea va arata opusul !!!
  • -3 (23 voturi)    
    Serios ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:12)

    nego_7 [utilizator]

    Deci "cativa cercetatori" (nu stim cati sau exact cine)... de la "sapte universitati" (nu stim care sunt alea) au "facut" un studiu care rezoneaza excelent cu politica editoriala Hot News... Si preluam imediat "stirea", ca vorba aia: "e cum ne place noua"...

    Asta se numeste presa ? Pana la urma cu ce va ocupati, informati sau dezinformati ? Nu sustin si nici nu voi sustine vreodata preotii, pastori, imami, etc. care se plimba cu ultimele modele de BMW, dar ceea ce faceti voi este o mizerie...

    Si apropo, am auzit de un alt studiu, care rezoneaza foarte bine cu bunul simt: Hot News este in stare sa publice orice enormitate atata timp cat este antireligioasa.
    • +10 (16 voturi)    
      Autorii studiului (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:02)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui nego_7

      "Academicieni din 7 universitati":

      Jean Decety (1)
      Jason M. Cowell (1)
      Kang Lee (2)
      Randa Mahasneh (3,4)
      Susan Malcolm-Smith (5)
      Bilge Selcuk (6)
      Xinyue Zhou (7)

      1. The Child Neurosuite, Department of Psychology, University of Chicago, Chicago, IL 60637, USA
      2. Erick Jackman Institute of Child Study, University of Toronto, Toronto, ON M5R 2X2, Canada
      3. Department of Educational Psychology, Hashemite University, Zarqa 13133, Jordan
      4. College of Education, Qatar University, 2713 Doha, Qatar
      5. Department of Psychology, University of Cape Town, Rondebosch 7701, South Africa
      6. Department of Psychology, Koc University, Rumelifeneri Yolu 34450, Turkey
      7. Department of Psychology, Sun-Yat Sen University, Guangzhou 510275, China

      http://www.cell.com/current-biology/pdf/S0960-9822(15)01167-7.pdf
      • +8 (10 voturi)    
        Nu-s buni daca nu-s de la Spiru Haret (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:04)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

        :))
        • +2 (2 voturi)    
          gresit (Duminică, 8 noiembrie 2015, 2:34)

          alizee [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          ... de la mitropolie...
      • +2 (6 voturi)    
        Tot nelamurit... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:20)

        nego_7 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

        Multumesc pentru link, dar tot nelamurit sunt.

        Esantionul studiului:
        323 non-religiosi
        280 crestini
        510 musulmani
        Cam ciudat esantionul.

        Si inca un lucru, pe care studiul nu avea cum sa-l sesizeze: lucrarile altruistice sustinute de crestini sunt facute de obicei centralizat si organizat; iar cateoadata poate parea lipsa de empatie cu alte situatii... In unele culte se merge pe ideea de 10% din venituri lunar, si multi o fac chiar lunar. Studiul este cel putin discutabil, prin religiosi trebuie sa se inteleaga foarte clar daca sunt practicanti sau doar se declara religiosi...

        Figura 4 din studiu se pare ca nu o mediatizeaza nimeni...
        • +1 (3 voturi)    
          Citez din articol: (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:51)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui nego_7

          „Studiul a aratat si ca parintii credinciosi isi vad copiii ca fiind mult mai empatici si sensibili decat ceilalti, tocmai pentru ca cei mici au fost crescuti in spiritul moralitatii religioase.”

          Este comentariul pentru „figura 4 din studiu”, al cărei titlu e „Figure 4. Parents of Children from Christian Households View Their
          Children as More Sensitive to Injustices toward Others” - deci e percepția părinților despre sensibilitatea la nedreptate a copiilor lor, nu rezultatul direct al studiului.
    • +2 (10 voturi)    
      Un minim (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:13)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui nego_7

      de Google -fu si uite articolul , cu numele si prenumele cercetatorilor si universitatile respective (Univ Chicago , Toronto si Cape Town printre ele ).

      http://www.cell.com/current-biology/pdf/S0960-9822(15)01167-7.pdf

      Macar fiti multumiti ca efectul nu e chiar asa de pronuntat . Se putea mai rau .Pe vremuri dadeati foc celor ce credeau altceva decat credeati voi .Acum doar va bucurati pe internet cand ard rockerii de haloween in cluburi .
      • +2 (4 voturi)    
        Macar gandeste ce spui... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:28)

        nego_7 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        M-ai si catalogat...
        Eu am spus ca nu sunt de acord cu un studiu si tu deja ma acuzi ca dau foc la rock-eri, culmea este ca si eu ascult rock, si nu am dat foc la nimeni si imi pare nespus de rau pentru ce s-a intamplat in clubul Colectiv, asa cum ar trebui sa-i para oricarei persoane normale la cap, indiferent daca este religios sau nu.
        Te folosesti de nenorocirea unor nevinovati ca sa improscati cu noroi alti nevinovati... Asta spune multe despre nivelul intelectual al tau... doar tineretea ti-ar putea scuza limitarea gandirii...
        • -1 (1 vot)    
          Hmm (Duminică, 8 noiembrie 2015, 15:12)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui nego_7

          Bag de seama ca nici n-ai citit cu atentie ce am zis ...
      • 0 (4 voturi)    
        ''pe vremuri dadeati foc celor care credeau (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:55)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        altceva decat credeti voi ''
        afirmatie care spune totul despre dvs,
        daca credeti ca noi am trait ''pe vemuri'' si ca liderii bisericii catolice din evul mediu sunt tot una cu poporul sau cu oameni ca sfantul francis si maica tereza.
        vi se pare cumva ca papa ioan paul al 2lea sau papa francisc sunt acelasi gen de oameni cu tomas de torquemada?
        daca da,atunci nu sunteti cu nimic mai bun decat cei in care aruncati cu pietre acum.
      • +1 (1 vot)    
        revin la ''pe vremuri dadeati foc...'' (Duminică, 8 noiembrie 2015, 10:57)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        va aduc la cunostinta afirmația lui Johannes Chrysostomos” (Ioan Gură de Aur) „Condamnarea la moarte a unui eretic este o greșeală ireparabilă” această părere este împărtășită și de Ambrosius din Milano și Martin din Tours.
        probabil ca aceste nume nu va spun nimic,dar daca o sa va osteniti sa le cautati pe wikipedia o sa aflati ca sunt printre cei mai importanti sfinti parinti ai bisericii.
        ca au existat psihopati care au ars eretici pe rug nu contesta nimeni [curios ca spatiul ortodox nu a precticat acest mod de a face religie ci doar occidentul catolic si protestant] dar a pune in carca tuturor crestinilor nebunia asta arata sau lipsa de discernamant sau rea credinta
        • +3 (3 voturi)    
          E complicat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 15:06)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Diferenta e ca atunci aveau putere acum nu o mai au .In schimb naravurile sunt aceleasi . Atunci aveau o problema cu stelele care sunt sori , acum au o problema cu evolutia speciilor . Ar face la fel dar nu mai e la moda sa dai foc la incomozi in piata publica in rest blocarea creierului la dovezi functioneaza la fel ca in trecut .Ca exista exceptii , oameni grozavi ai bisericii nu neg , dar ma ingrijoreaza masa amorfa a rau educatilor .
          .Btw, dupa toate probabilitatile in spatiul ortodox daca aveai idei neconforme nu ti se dadea foc dar trebuie ca ti se aranja un tratament tanacu care rezolva toate problemele si nu mai se obosea nimeni sa intocmeasca proces verbal ca nici scrisul nu era prea la moda pe-aici .
  • +1 (21 voturi)    
    studiu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:29)

    Miruna77 [utilizator]

    un studiu care certifica ce se vede cu ochiul liber... chiar acum, la noi in tara si oriunde.
    • -1 (3 voturi)    
      eu nu m-am bucurat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:59)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Miruna77

      de nenorocirea de la COLECTIV desi cred ca exista relatie cauzala intre ce avem in cap ce cantam ce facem si ce ni se intampla.
      si sunt multi ca mine. iar cei care ,,se bucura'' nu exista dacat in mintea dumitale care nu intelegi despre ce vorbim
  • +2 (16 voturi)    
    Inca un studiu cu destinatie politica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:58)

    andipetre [utilizator]

    Cum musulmanii sunt vast majoritari in esantion, putem presupune ca de fapt concluzia cum ca religiosii ar fi egoisti li se aplica in primul rand lor lor, nu?
    Deci Islamul e o religie egoista, zice studiul... Sau nu? Unii ar zice ca stiam deja asta, dar probabil, in spiritul tolerantei, nu ar avea dreptate.

    Legat de crestini, esantionul e strict nord-american, or e stiut ca in America de Nord crestinii sunt divizati in mii de denominatiuni si factiuni rivale, care se cearta intre ele. Fac cam multa propaganda, mult show si au cam uitat de crestinismul ca o credinta a iubirii. Ii vedeti si pe la noi, incercand sa indoctrineze cu forta mintile mai putin hotarate. Faptul ca bisericile europene, apostolice, mari si repreezentative, au fost complet scoase din ecuatie invalideaza studiul.

    Constat si ca nu se spune nicaieri cati dintre "religiosi" erau realmente credinciosi. Diferenta e enorma.

    Deci inca un studiu ezitant, partinitor, cu destinatie politica.
  • -3 (11 voturi)    
    Evident că studiul minte! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:01)

    comentatordiletant [utilizator]

    A fost făcut la comandă, e tendențios, nu a fost întocmit pe criterii științifice.
    Noi suntem creștini ortodocși și știm că suntem mai buni, mai miloși și mai drepți decât ei. Dovadă că cei răi au fost pedepsiți vinerea trecută (nu contează că nu chiar în ziua de haloween, ci în ajun, nu contează că tema petrecerii nu era haloweenul decât în măsura în care rock-ul are în general legătură cu acesta). Iar faptul că majoritatea participanților la studiu erau musulmani e o dovadă în plus că o religie e mai bună de cât alta, că războaiele religioase au justificare în ochii omenești și divini, că înainte de a compătimi sau ajuta pe cineva tre' să vezi dacă - și cum - își face cruce.

    Apropo, mulțumesc celor care au publicat aici linkul pentru articol, m-au scutit de un efort. (Sau să vă întreb întâi ce religie aveți?)
    • 0 (4 voturi)    
      Religie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:19)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Suntem crestini de religie! Numai idiotii ca tine impart crestinismul in mai multe secte: ortodoxa, catolica, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        Q.E.D. (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:46)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Ce creștinește e să faci pe cineva idiot numai pentru că exprimă un adevăr de care nu e responsabil, chiar dacă ție nu-ți convine acel adevăr.
        Nu eu am provocat Marea Schismă, nici apariția sectelor ulterioare, nici importanța pe care o are religia în modul cum e judecată o persoană.
        Și apropo, nu eu l-am pus ast-vară pe călugărul care privea lung comportamentul băiețelului meu autist (10 ani pe atunci) să mă întrebe, drept răspuns la scuzele și explicația mea: „Dar cum l-ați botezat, l-a scufundat preotul în apă sau numai i-a turnat în creștet?”
    • 0 (0 voturi)    
      Certitudini (Vineri, 12 februarie 2016, 9:16)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      "Noi suntem creștini ortodocși și știm că suntem mai buni, mai miloși și mai drepți decât ei."

      Cum e treaba cu certitudinile si cu indoielile? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Stiinta (Duminică, 8 noiembrie 2015, 0:41)

    Setalcott [utilizator]

    Uite asa se dau pe fata cei cu gandire critica si spirit stiintific si cei cu credinta oarba. Dogmaticii zic: ai vazut? Stiinta a stabilit odata pentru totdeauna ce stim si noi demult. Scepticii zic: stai putin, sa vedem, poate nu e ciar asa. cu o floare nu se face primavara. Oare n-au gresit ceva? Oare n-au scapat ceva in vedere? Oare pot fi reproduse rezultatele? In stiinta cauti toate mijloacele sa-ti negi ipoteza, nu sa o confirmi.
  • +3 (3 voturi)    
    Echilibru (Duminică, 8 noiembrie 2015, 11:12)

    EXEs [utilizator]

    Cred ca studiul face o greșeala fundamentala echivalând toleranta cu altruismul si considerând ca o societate ultratoleranta cu oameni care accepta absolut orice este preferabilă unei societăți cu principii morale balansate creștine sau celei cu principii morale extremiste islamice. Studiul este total părtinitor el venind din partea mediei comuniste atee care-si dorește o generație anemică lipsită de principii morale pe care sa o modeleze potrivit interesele lor de moment.
    O generație lipsită de principii morale va sfarsi ori omorâta de alții cu principii (IS), ori va sfarsi ca o generație de sclavi (corporații).