Intalnire webPR

VIDEO Dr. Cristian Oana: Pana nu vom depasi handicapul cultural printr-o discutie sincera la nivelul societatii despre sexualitate, nu vom reusi sa generalizam aplicarea vaccinului anti-HPV

de     Smile Media
Marţi, 23 aprilie 2013, 21:22 DoctorH - DoctorH Actualitate


Dr. Cristian Oana
Foto: Hotnews
6 femei mor zilnic in Romania din cauza cancerului de col uterin, de patru ori mai mult decat in Europa. Virusul HPV reprezinta principala cauza a cancerului de col uterin si a condiloamelor genitale. Dr. Cristian Sever Oana, Medic Primar, Medicina de Familie si membru al Societatii Nationale de Medicina Familiei, a discutat online, miercuri de la ora 14.30, despre importanta vaccinarii anti-HPV si despre reluarea programului de vaccinare anti-HPV, la cerere.

Fragmente din interviul video:
  • Parintii fetitelor care au intre 11 si 14 ani se pot adresa medicului de familie in momentul in care se hotarasc sa-si vaccineze copilul anti-HPV, medicul de familie centralizeaza toate datele trimestrial, dupa care face o comanda de vaccin la Directia de Sanatate Publica din judetul in care lucreaza, care livreaza aceste vaccinuri pe care el ulterior le administreaza copiilor pentru care parintii au optat sa faca vaccinul
  • Deocamdata vaccinarea anti-HPV este gratuita pentru fetitele din grupa de varsta 11-14 ani, cei care au depasit varsta isi pot face vaccinul cumparandu-l.
  • Problema este ca vaccinul, de fapt, este foarte bine cunoscut de clasele instruite si bogate din Romania. Eu, ca medic, am cunoscut vaccinul acum 6 ani de la parinti care calatorisera in Occident si mi-au adus vaccinul sa mi-l arate si sa ma intrebe daca il pot face fetitelor lor. Dupa ce m-am documentat, mi-am dat seama ca este pacat ca un copil, care nu a avut norocul sa se nasca intr-o familie instruita si bogata, sa nu beneficieze de acest lucru. Am considerat ca e necesar sa militez pentru extinderea vaccinarii la toata cohorta de fetite, mai ales ca in tarile civilizate se face gratuit.
  • Problema este ca noi in Romania nu am avut o discutie serioasa la nivel de societate privind sexualitatea. Trebuie sa recunoastem ca orice discutie despre HPV este de fapt o discutie mascata despre controlul sexualitatii si noi inca avem o proasta traditie privind controlul sexualitatii. Pana nu depasim acest handicap cultural printr-o discutie sincera la nivelul societatii nu vom reusi sa generalizam aplicarea acestui vaccin
  • Mai este si un grad de ipocrizie sau cine plateste oalele sparte. Daca un parinte refuza sa isi vaccineze copilul impotriva gripei sau a poliomielitei si copilul face boala respectiva, parintele trebuie sa cheltuiasca o multime de bani, timp, energie ca sa trateze copilul, asta daca se poate vindeca sau nu moare, iar in acest caz parintele va fi blamat de societate. In schimb, cand boala pe care o face fetita care nu se vaccineaza impotriva HPV apare la 20-30 de ani de la infectare, parintele deja nu se mai simte responsabil. In situatia in care nu esti tras la raspundere imediat de consecintele faptului tau inclini sa devii foarte dubitativ, sa incepi sa ai principii si sa le manifesti, ceea ce nu e deloc corect fata de acesti copii.
  • Declinul vaccinarii este in intreaga lume. Datorita faptului ca noi vaccinam copii de aproape 3 generatii sistematic, incepand cu vaccinul antituberculos, antipoliomielitic s.a.m.d, nu mai vedem aceste cazuri. Sigur ca atunci oamenii isi spun intrebarea de ce sa se vaccineze daca nu sunt boli, insa motivul pentru care nu sunt boli este vaccinarea a 3 generatii la rand cu rigurozitate. Daca scadem aceasta rigurozitate, vor incepe sa apara aceste cazuri si aceste esecuri.
  • Daca reusim vaccinarea in randul fetitelor, ar fi foarte bine sa putem vaccina si baietii, pentru ca intr-adevar baietii sunt cei care transmit de la o fata la alta virusul. Ei sunt purtatori de virus, in cel mai rau caz ei fac verugi genitale si foarte rar fac cancer penian sau rectal. Este normal sa vindecam baietii ca sa protejam fetele.

Urmariti integral materialul video:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3728 vizualizari

  • HPV (Miercuri, 24 aprilie 2013, 5:13)

    ovidiu [anonim]

    vaccinul anti HPV poate fii facut si de barbati ?
    in ce conditii ?
    exista riscuri ?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:30)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui ovidiu

      Da, poate fi facut si de barbati.
      Conditiile sunt aceleasi ca si la femei, iar riscurile sunt aceleasi ca la femei.
  • Cateva intrebari (Miercuri, 24 aprilie 2013, 8:48)

    Adelina B. [anonim]

    Vaccinul anti-HPV se poate face la orice varsta sau exista o limitare in acest sens?
    Trebuiesc facute in prealabil anumite analize sau trebuie doar sa mergi la medicul de familie si sa soliciti sa ti se faca?
    Vaccinul este gratuit sau trebuie platit?
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:39)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Adelina B.

      Intervalul de varsta recomandat este 9-26 de ani, dar se poate face si dupa varsta de 26 de ani daca pacienta nu a fost deja infectata.
      Nu trebuie facute analize daca pacienta nu si-a inceput inca viata sexuala. Daca si-a inceput viata sexuala se face o identificare a anticorpului anti-HPV sau o tipizare antigenica in exudatul din colul uterin.
      Vaccinul este gratuit pentru grupa 11-14 ani, la cererea parintilor.
  • Tulpini HPV (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:41)

    Anonim [anonim]

    Impotriva caror tulpini de HPV ofera vaccinul protectie?
    Stiu ca exista cel putin 2 producatori de vaccinuri. Acestea ofera aceeasi protectie?
    Cum alegem ce vaccin este mai potrivit?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:40)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim

      Unul dintre vaccinuri ofera protectie impotriva tulpinilor oncogene 16 si 18, iar celalalt ofera in plus protectie si impotriva tulpinilor 6 si 11, care dau veruci genitali. In functie de scopul urmarit alegeti vaccinul care se potriveste.
  • Riscuri (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:42)

    Anonim [anonim]

    Ce riscuri sau efecte secundare pe termen lung au fost identificate pana acum in urma administrarii vaccinului?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:44)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim

      Nu exista experienta decat din anul 2006, de cand a fost aprobat vaccinul. Pana acum, riscurile pe termen lung nu au diferit substantial de alte vaccinuri si se situeaza foarte aproape de incidenta normala a acestor evenimente nefavorabile.
  • Intrebare (Miercuri, 24 aprilie 2013, 10:27)

    Alina [anonim]

    Vaccinarea anti-hpv garanteaza protectie totala in ceea ce priveste aparitia cancerului de col uterin? Mai exact, o persoana care este vaccinata anti-HPV este posibil sa sufere de cancer de col uterin pe parcursul vietii sau vaccinul exclude total acest risc?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:46)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alina

      Nici un vaccin nu exclude total riscul de imbolnavire cu germenul pentru care s-a facut vaccinul. Protectia oferita de vaccin variaza si in functie de caracteristicile individului. Adica, daca raspunsul imunitar al gazdei este mai slab si protectia oferita este mai redusa. Tocmai pentru a evita acest lucru se administreaza 3 doze de vaccin. In acest fel, reactia imunogena este mai de lunga durata. In intervalul de cand se aplica vaccinul, concentratia anticorpilor in sangele pacientilor vaccinati nu a scazut semnificativ.
  • HPV vaccinare (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:04)

    Ioana [anonim]

    Buna ziua!

    Nu credeti ca ar trebui o informare mai buna asupra a ceea ce inseamna HPV?
    -cum se transmite? Numai prin contact sexual cu un purtator? Se spune ca 75% din femei au HPV. Asta inseamna ca marea majoritate a barbatilor au acest Virus? De ce nu se face ceva impotriva HPV la barbati???
    -daca o data ce esti purtator mai poti scapa de el si cum?
    -femeile care au trecut de varsta vaccinarii si care sunt purtatoare cred ca vad numai un viitor sumbru! Asta se intelege in urma reclamei facute vaccinului!
    -ca procentaj, cate din femeile care mor de cancer uterin au fost purtatoare de HPV?
    Va multumesc!
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:52)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ioana

      Cred ca este necesara o campanie sustinuta de informare a publicului. Nu este adevarat ca 75% din femei au HPV in permanenta pentru ca in majoritatea cazurilor organismul reuseste sa elimine virusul. Barbatii au aceeasi rata de infectie ca si femeile, doar ca ei nu fac cancer decat in proportie extrem de redusa. De aceea s-a si propus vaccinarea baietilor.
      Daca o femeie este purtatoare de HPV nu trebuie sa intre in panica deoarece aceasta nu inseamna automat ca va face cancer. In acest caz insa, este obligatorie efectuarea testului Papaicolau pentru depistarea precoce a leziunilor precanceroase de col. In clipa in care aceste leziuni apar, exista solutii terapeutice pentru femeile respective.
      Aproape toate femeile cu cancer de col uterin sunt purtatoare de HPV. Deci, HPV este cauza principala a cancerului de col.
  • vaccin baieti (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:04)

    Sorin [anonim]

    Am citit la un moment dat ca in alte state s-a inceput vaccinarea si in randul baietilor, deoarece s-a constatat ca ei transmit cel mai des virusul. Se are in vedere aceasta extindere a programului si in randul baietilor in Romania? Credeti ca ar fi benefica? In cazul femeilor virusul provoaca cancerul de col uterin. Ce implicatii are virusul in cazul barbatilor? Va intreb acest pentru ca m-ar interesa daca vaccinarea baietilor este doar o protectie pentru femeile cu care vor interactiona pe parcusul vietii sau ii protejeaza si pe ei cumva?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:53)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sorin

      Vaccinarea baietilor are rostul de a limita transmiterea virusului la femei. Pe de alta pare, si baietii fac verugi genitale, cancer de penis sau anal, dar in proportie mult mai mica decat femeile.
  • 1 an (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:14)

    maria [anonim]

    Este adevarat ca protectia se instaleaza abia la un an de la administrarea ultimei doze de vaccin?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:55)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui maria

      Organismul incepe sa produca o cantitate semnificativa de anticorpi la 14 zile de la injectarea primei doze de vaccin. Deoarece vaccinul cuprinde doar un fragment din virus cu imunogenitate medie, este necesar administrarea a 3 doze, la interval de 3-6 luni.
  • intrebare (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:15)

    Ioana Radulescu [anonim]

    Exista si alte cai de transmitere a acestui virus in afara de contactul sexual?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:56)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ioana Radulescu

      Transmiterea extra-sexuala este extrem de redusa, practic nesemnificativa. Virusul poate fi transmis de la mama la fat in cursul nasterii normale.
  • efecte (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:18)

    Marge [anonim]

    1.Care sunt efectele adverse ale vaccinarii?
    2. Daca in timpul administrarii dozelor de vaccin, persoana se infecteaza cu o tulpina HPV, in ce masura credeti ca poate fi afectata eficacitatea vaccinului? Cum se procedeaz in acest caz?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:00)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Marge

      1. Efectele adverse ale vaccinarii sunt: 1 din 10 febra usoara, 1 din 30 mancarimi si roseata la locul vaccinarii 1 din 60 febra moderata. Sincopa, ameteala, greata, cefaleea, varsaturile, oboseala sunt manifestari mult mai rare si trec de la sine.
      2. Nu te poti infecta de la vaccin deoarece el nu contine decat un fragment din virus. Daca te infectezi dupa 14 zile de la vaccinare, anticorpii deja elaborati vor elimina virusul.
  • Cand reincepe programul si cum se va derula exact (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:22)

    Neagu S Bucuresti [anonim]

    Buna ziua,
    Avem fetita de 12 ani. Cand sa mergem la vaccinare in acest an ? Care este procedura de vaccinare ? Unde mergem, de unde cumparam vaccinul, de cate ori si cand trebuie repetat ?
    Unde , in care parte a corpului se face vaccinul ?
    Familie Bucuresti
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:02)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Neagu S Bucuresti

      Fetita dvs. va primi vaccinul gratuit prin programul Ministerului Sanatatii. In acest scop trebuie sa va adresati medicului de familie care va centraliza toate cererile trimestrial si va face o comanda de vaccin la Directia de Sanatate Publica din orasul dvs. Vaccinul se poate aplica intramuscular in fesa sau in muschiul deltoid.
  • Vaccin necesar sau "produs de lux"? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:41)

    DanA [anonim]

    Având în vedere că:
    - HPV are o răspândire universală (la ambele sexe şi la toate vărstele) şi probabil că toate femeile (indiferent de activitatea sexuală) se întâlnesc cu el la un moment dat (se infectează)
    - 90% dintre femeile infectate cu HPV se vindecă spontan (nici nu ştiu că au avut infecţia!). Din cele 10% rămase infectate numai 10% fac boala (cancer de col)
    - Cancerul de col poate apărea şi la femeile vaccinate, de unde şi recomandarea producătorilor vaccinului de a se efectua în continuare controalele periodice (testul Papanicolaou)
    - Recomandările de screening nu se modifică prin adoptarea programului de vaccinare (ulterior, femeilor li se recomandă aceleaşi controale, şi dacă s-au vaccinat şi dacă nu s-au vaccinat în copilărie)

    Vă întreb:
    - de ce este necesar acest vaccin?

    PS: în ţările în care politica sanitară nu este o glumă, numărul deceselor prin cancer de col a scăzut datorită programelor de screening (datorită depistării crescute a cazurilor în fazele incipiente, care se vindecă total prin operaţie)

    Vă mulţumesc
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:06)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui DanA

      Testul Papanicolau este recomandat si la femeile vaccinate deoarece aproximativ 5% din cancerurile de col nu sunt date de HPV. Odata leziunea precanceroasa aparuta, femeia este supusa unor proceduri chirurgicale sau eventual oncologice care sunt penibile, costisitoare si eventual mutilante. Toate aceste suferinte si costuri pot fi evitate prin administrarea vaccinului.
  • Mituri (Miercuri, 24 aprilie 2013, 12:56)

    vasile [anonim]

    Ca si in campania din 2008 si in acest an se vor scrie multi articole cu mituri anti vaccinarea HPV.

    Tot mai multi parinti refuza vaccinarea pe baza acestor mituri, fapt confirmat si de pediatri, chiar saptamana asta.

    Stiti daca in aceasta campanie s-au luat in considerare si masuri prin care sa se promoveze informarea corecta in randul parintilor?

    O intrebare pentru Hotnews: in 2008 presa a avut o mare parte din vina pentru ca a promovat multe mituri, probabil pentru a atrage public. Voi aveti vreun plan anul acesta eventual impreuna cu MedLife?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:12)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui vasile

      Discutia publica despre vaccinarea HPV este incarcata de ipocrizie. Cei care contesta vaccinarea vorbesc de fapt despre controlul sexualitatii tinerilor. Orice organizatie care doreste sa domine incearca sa exercite un control asupra sexualitatii (vezi politica anti-avort de pe vremea comunismului si atitudinea bisericilor).
      In al doilea rand, este vorba de cine suporta consecintele absentei vaccinarii. Daca un parinte nu-si vaccineaza copilul impotriva poliomielitei iar acel copil face poliomielita parintele va cheltui foarte multi bani cu tratamentul si recuperarea copilului si va fi blamat de societate.
      In cazul cancerului de col produs de HPV, acesta apare la 20-30 de ani dupa infectie, cand parintele care a interzis vaccinarea nu se mai simte responsabil.
      Ministerul Sanatatii pune la dispozitie informatii pe site-ul sau, iar medicii de familie sunt bine instruiti pentru a transmite aceste informatii.
  • Unde se gaseste vaccinul in Bucuresti? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:17)

    Corina [anonim]

    Care este modalitatea prin care tinerele se pot vaccina momentan in Romania? Mai concret, de unde se poate procura vaccinul pe baza unei retete de la medicul ginecolog? In ultimul an l-am cautat in mai mult de 10 farmacii din Bucuresti, fara succes.
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:13)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Corina

      Daca ati depasit varsta de 14 ani care presupune gratuitate puteti comanda vaccinul in orice farmacie.
  • detectare HPV (Miercuri, 24 aprilie 2013, 13:48)

    maria [anonim]

    Buna ziua
    La cat timp de la contactarea virusului, acesta este detectat in sange? Ce analize se fac pt depistarea HPV?multumesc
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:19)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui maria

      Antigenul viral poate fi identificat in secretia colului uterin la cateva zile de la infectare, iar anticorpii in sange la cateva saptamani dupa infectare.
  • Eficienta vaccinului (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:11)

    Iliona [anonim]

    Buna ziua,

    Fetita mea are 12 ani si as putea vorbi cu medicul de familie pentru a fi inscrisa pe lista vaccinarii in toamna.

    Insa, vreau sa imi spuneti daca sigur o va proteja pe parcursul vietii de acest virus sau este un moft? Reacti adverse pot aparea?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:20)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iliona

      Nu este un moft si va recomand sa vaccinati fetita. Reactiile adverse le puteti vedea intr-un raspuns anterior.
  • cand sa ne vaccinam copiii? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:12)

    Dana [anonim]

    Buna ziua, domnule doctor!
    Am o fetita de 10 ani si am hotarat sa o vaccinez impotriva HPV. Sa o vaccinez in acest an sau sa mai astept? Ce ma sfatuiti sa fac si ce vaccin imi recomandati?
    multumesc
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:21)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dana

      Va sugerez sa o vaccinati dupa ce implineste 11 ani si sa folositi vaccinul oferit gratuit de Ministerul Sanatatii.
  • Todea Gross (Miercuri, 24 aprilie 2013, 14:48)

    vasile [anonim]

    Daca mai aveti timp de una.

    A fost scrisa anul trecut o carte despre vaccinuri: "Vaccinurile preventie sau boala", de Dr. Todea-Gross.
    Este medic de familie, iar cartea este orientata sa sperie parintii si sa-i determine sa refuze vaccinurile. Sotia mea mi-a zis sa o citesc si sa luam amandoi decizia de a refuza orice vaccin. Am citit-o si eu sunt foarte convins ca nu are baze stiintifice, sunt multe dezinformari si omisiuni pe acolo. Problema e ca vad ca aceasta carte a devenit un fel de biblie in randul parintilor care refuza vaccinarea, iar autorul credibilitate, doar e medic de familie cu acte in regula.

    Stiti de cartea aceasta, este normal ca un medic de familie sa indrume parintii sa refuze vaccinarea copiilor?
    • Raspuns (Miercuri, 24 aprilie 2013, 15:26)

      Cristian Sever Oana [hotnews.ro] i-a raspuns lui vasile

      Oricine poate publica orice pentru ca traim in democratie. Totusi sursele de informare nu au aceeasi valoare si nici aceeasi credibilitate. Parintii care cred in cartea mentionata de dvs. aveau inclinatia de a se opune vaccinarii inainte de citirea cartii si au cautat doar acele argumente care sa le sustina ideile preconcepute.
      Pentru buna dvs. informare va recomand sa accesati site-urile cdc.gov, fda.gov, ema.eu si cdcp.eu
  • Vaccinuri mult mai PERICULOASE decat benefice !!! (Vineri, 26 aprilie 2013, 1:42)

    TruthAboutGardasil.org [anonim]

    Vorbind de controversatele vaccinuri Gardasil si Cervarix nu se pune problema unui handicap cultural, este doar reticenta romanilor in fata unui marketing agresiv si a unor produse deloc convingatoare.
    Parinti, nu va lasati intimidati de propaganda pro vaccinare, informati-va despre multitudinea de riscuri si efecte secundare ale acestor vaccinuri, si mai ales despre faptul ca insusi firmele producatoare (ex Merck) afirma ca nu sunt siguri ca vaccinul previne cancerul de col uterin.
    http://truthaboutgardasil.org/ (Google Chrome va poate traduce pagina in Romana)

    Testul Papanicolaou ramane in continuare cea mai buna solutie. E simplu, verificat, si se poate repeta la intervale de cativa ani, fara nici un risc asupra sanatatii.
    Evitati sa injectati copii dvs cu substante toxice (aluminiu, mercur, etc) prezente in aceste vaccinuri cu rezultate necocludente.

    Doctorii promoveaza aceste vaccinuri pentru ca sunt platiti de catre producatori, au devenit de fapt agenti de vanzari ai companiilor farmaceutice. Tot acest marketing e pentru a inspira frica si teroarea oamenilor simpli prin prezentarea unor fapte inexacte, iar astfel ii conving sa accepte aceste produse. Cel mai bun exemplu este virusul H1N1, gripa aviara de acum cativa ani. Totul a fost doar o strategie a producatorilor de medicamente pt a infricosa masele si a vinde produse inutile. O strategie de tipul Mafiei, care cere taxa de protectie unei persoane impotriva unor pericole pe care ei insusi le creeaza in cazul in care refuza sa plateasca.
  • care e legatura? (Vineri, 26 aprilie 2013, 9:07)

    Aramis [utilizator]

    "Pana nu vom depasi handicapul cultural printr-o discutie sincera la nivelul societatii despre sexualitate, nu vom reusi sa generalizam aplicarea vaccinului anti-HPV"

    Pai sa se faca odata discutia aia despre sexualitate, sa se introduca cursuri de educatie sexuala in scoli etc.
    Dar tot nu vad care e legatura dintre sinceritatea discutiei despre sexualitate si vaccinurile anti-HPV.
  • Re:Vaccinuri mult mai PERICULOASE decat benefice (Vineri, 26 aprilie 2013, 9:23)

    Mirela_Pop [utilizator]

    pentru @TruthAboutGardasil.org
    Este laudabil ca va informati despre vaccinuri si incercati sa va faceti o parere independenta despre ele din multiple surse de informare. In general, toate medicamentele au efecte secundare de la antibioticul pe care mai toti il iau fara sa intrebe doctorul pana la cele mai obisnuite pastile pentru dureri de cap. Daca stati sa va ganditi un pic si contraceptivele orale au efecte secundare asta nu inseamna ca vom inceta sa le mai luam. Nu voi sta sa enumar aici efectele secundare, nu acesta este scopul mesajului meu. Ce vreau sa va spun este ca chiar daca vaccinurile au unele efecte secundare, acestea se vor manifesta la doar o mica parte din populatie. Per total vaccinurile au o contributie laudabila la sanatatea populatiei si din cauza lor astazi ajungem traim pana la 77 de ani si nu murim la 47 cum se intampla acum 100 de ani (cautati pe internet si veti vedea).

    asa cum a spus si domnul doctor Cristian Oana mai sus, aceste vaccinuri sunt relativ recente. Nu exista documentatie asupra efectelor secundare decat din 2006 incoace. La aceasta se mai adauga in general cel putin 10 ani de cercetare si dezvoltare a vaccinului in sine.Orice companie farma din tarile dezvoltate trebuie sa faca mii de teste in laborator, pe animale si mai apoi si pe oameni INAINTE sa ii fie aprobata licenta de vanzare/patentul unui medicament nou.Romania are o rata de cel putin 4 ori mai mare de deces din cauza cancerului de col uterin (vezi text) fata de tarile occidentale chiar daca acolo o persoana normala are mai multi parteneri sexuali pe durata intregii vieti, sunt expusi la mai multe bolii din cauza conectarii tarii lor la evenimente internationale si pe deasura calatoresc si mult mai mult inafara decat romanii. Cu toate asta, romanii sunt cei mai bolnavi si murim din cauza ignorantei noastre. Rata de deces de 4 ori mai mare mi se pare inadmisibila pt o tara UE. Va sfatuiesc sa urmati parerile specialistilor ca dn dr Oana si a altor tari UE. cu stima
  • Oare? (Luni, 29 aprilie 2013, 23:58)

    atol [anonim]

    Pentru Cristian Sever Oana, intrebare:
    Ati citit urmatoarele carti:
    1. ,,VACCINURILE: PREVENTIE SAU BOALA? ONOUA PATOLOGIE PEDIATRICA?,,
    Autor Dr. Christa Todea Gross - medic la Cluj Napoca
    2. ,,VACCINAREA :EROAREA MEDICALA A SECOLULUI,,
    Autor Dr. Louis de Brouwer?
    Daca doar 25% din ce spun acestia este adevarat v-ati mai vaccina copilul?
    Eu zic ca atunci cand vorbiti de vaccinare chemati si cealalta parte. Asta asa ca sa mimati un pic de democratie.